تکنولوژی جدید تشخیص پرخاش از صدای معمولی در دوربین های مدار بسته

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز+1
پیشنهاد امتیاز+1

تشخیص خشم توسط دوربین های مداربسته

از این پس اگر صداها و نویزهای بلند، تهدید امنیتی ایجاد کنند، نرم‌افزارهای ویژه‌ای آن را شناسایی می‌کنند.

در سیستم‌های CCTV، هیچکس نمی‌تواند صدای فریاد شما را بشنود. اما اکنون بخش تکنولوژی یک شرکت انگلیسی – kvl، نرم‌افزاری ارائه کرده است که اگر شما در معرض تهاجمی قرار گرفته و یا درخواست کمک نمایید، مستقیماً نیروی امنیتی را مطلع می‌سازند. این سیستم‌ها دارای ویژگی‌های برجسته‌ای ازجمله زیر و بمی صدا، آوا و لحن آن می‌باشند.

موسسه آنالیز صوتی کمبریج، نرم‌افزاری تولید کرده است که توانایی آنالیز زیر و بمی صدا، نوا و لهجه صداها را دارد و در صورت بروز هرگونه تهدید فعال می‌شود. به گفته کریس میچل، رئیس Audio Analytic، “تنها توسط تصاویر ویدیویی نمی‌توان متوجه بسیاری از حوادث شد.”

فرض کنید برای مثال در یک بیمارستان فردی یا یک پرستار در ساعات اولیه صبح مورد تهدید واقع شود، نظارت صدها دوربین مدار بسته ویدیویی روی 20 مانیتور امکان تشخیص چنین تهدیدی را برای اپراتورهای اتاق کنترل اگر غیرممکن نکند بسیار دشوار می‌نماید. کار این نرم‌افزار فراتر از گوش دادن به صداهایی است که توسط میکروفن‌های روی دوربین های مدار بسته دریافت می‌گردد. با قرار دادن چند صد الگوی صوتی بر روی کامپیوتر، آیا نرم‌افزار قادر به تشخیص تهدیدهای متفاوت، براساس صدای فریاد یا بلندی صداست؟

“ما در این سیستم به هیچ‌وجه به بلندی صدا کاری نداریم زیرا این امر کاملاً وابسته به فاصله شخص از میکروفن می‌باشد و بنابراین وسیله سنجش مناسبی به حساب نمی‌آید. “بلکه” سیستم ما، ویژگی‌های کلیدی دیگری را در برداشته، این ویژگی‌ها به زیر و بم بودن، لحن و آهنگ صدا مربوط هستند.”

شدت خشم

آقای میچل، توضیح می‌دهد که نرم‌افزار مربوطه دارای صدها نمونه صوتی می‌باشد و به محض اینکه صدای دریافت شده با نمونه ذخیره شده شباهت داشته باشد، آلارم به صدا در می‌آید. اگرچه همانند سایر نرم‌افزارها، در اوایل فرآیند استفاده و توسعه ممکن است همه چیز به درستی انجام نشود. تا سیستم به میزان کافی آموزش ببیند.

در تستی که در یک سایت انجام دادیم، یک نفر از اینکه دستگاه فروش قهوه پول او را گرفته و فنجان قهوه‌ای تحویل نداده است، ناراحت شده است.

از نظر ما این یک واقعیت واقعی است – ما واقعاً نوعی پرخاشگری را در برابر دستگاه فروش قهوه شناسایی کردیم – اما از نقطه نظر نظارت تصویری، این آشکارسازی قابل کشف نیست.

گذشته از اینگونه رخدادها، تیم آقای میچل، مطمئن است که تکنولوژی مورد نظر برای ارائه به بازار آماده است. او می‌گوید:

“نرخ قطعی خطاهایی که از سیستم ما دریافت می‌شود، بسیار اندک است.”

البته همه ما قبول داریم که در سیستم‌های امنیتی مانند آشکارسازهای دود، که در خانه‌ها نصب گردیده است نیز گاهی اشتباه می‌شود – به‌عناون مثال با سوزاندن مواد سرخ کردنی، آشکارساز دود فعال شده و آلارم به صدا در می‌آید.

در هر حال تعداد کمی خطا می‌تواند قابل قبول باشد. زیرا شما ترجیح می‌دهید گاهی به اشتباه فراخوانده شوید تا اینکه موارد حفاظتی مهمی را از دست بدهید.

منبع: ماهنامه سیباشهر

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   دو × چهار =

   فرافن مارکت
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0