آخرین بروزرسانی:

407 Bankdari Imen 

 

آقای سلیم ادریس می‌گوید: «سیستم های ویدئویی و پیشرفته‌ترین دوربین های مدار بسته مگاپیکسلی، جدیدترین نوآوری هایی هستند که برای مبارزه با جرایم در مؤسسات اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گیرند.»

 یکی از دلایلی که مؤسسات اقتصادی به سوی استفاده از تکنولوژی های پیشرفته سیستم های امنیتی رفته‌اند آن‌است که بتوانند هر چه بیشتر امنیت را برای اینگونه مؤسسات تأمین نمایند؛ برای مثال امنیت دستگاه های خودپرداز بسیار مهم است. علت این توجه نیز آن‌است که میزان جرایم رخ داده در بانک ها و مؤسسات اقتصادی روز‌به‌روز در حال افزایش است.

اخیراً یک حادثه برای یک بانک در انگلستان رخ داده‌است که می‌تواند میزان اهمیت استفاده از سیستم های امنیتی را نشان دهد. در این بانک کارگران یک تونل ۴۰ فوتی را در زیر این بانک در شهر منچستر پیدا کردند. در این تونل سیستم های روشنایی نیز نصب شده بودند و هدف آن بود تا به سیستم خودپرداز بانک دسترسی پیدا کنند و بتوانند سیستم خودپرداز و پول های آن را به صورت یکجا از طریق تونل انتقال دهند.

 متاسفانه حملات امنیتی که به بانک ها و مؤسسات اقتصادی می‌شود علاوه بر سرقت پول ها منجر به خطرات امنیتی زیادی برای کارکنان بانک ها نیز می‌شود. این کارکنان به طور ناخواسته در معرض این خطرات قرار می‌گیرند.

متأسفانه در بسیاری از موارد افراد عادی که از دستگاه های خودپرداز استفاده می‌کنند نیز در معرض این حملات قرار دارند. در بسیاری موارد این افراد ترجیح می دهند تا از این سیستم ها استفاده نکنند چرا‌که می‌دانند مجرمان در نقاطی اطراف بانک ها در انتظار هستند تا پول های دریافتی و یا وسایل گران قیمت افراد را بربایند.

با توجه به استفاده از سیستم های نظارت تصویری برای دستگاه های خودپرداز و بر اساس مواردی که در بالا بیان شد، این سؤال وجود دارد که چه اقدامات و تمهیداتی می‌توان اندیشید تا تهدیدات مالی و یا فیزیکی به بانک ها را کاهش داد و یا چگونه می‌توان حرکات و اعمال مشکوک را که برای امنیت عمومی خطرناک هستند تشخیص داد؟

خبر خوبی که در این رابطه وجود دارد آن‌است که بانک های خاورمیانه هم اکنون به‌دنبال استفاده از تکنولوژی های پیشرفته برای تأمین امنیت خود هستند. در حال‌حاضر که هدف تأمین امنیت دستگاه‌های خودپرداز، مبارزه با سوء‌استفاده از کارت‌ها و البته تأمین امنیت افراد استفاده کننده از دستگاه ها می‌باشد، از سیستم های نظارت تصویری و دوربین های مداربسته به همراه سیستم های دی-وی-آر استفاده می شود. این سیستم ها از حرکات و اعمال مشکوکی که در حوالی این سیستم ها رخ می دهد تصاویر تهیه کرده و تصاویر را به اتاق‌های کنترل ارسال می‌کنند. در اتاق های کنترل اپراتورهایی هستند که دائماً تصاویر این  دوربین های مدار بسته که همزمان چندین سیستم مختلف را تحت نظارت دارند را بررسی می‌کنند. لذا در اتاق کنترل دستگاه های خودپرداز تحت نظارت هستند و کلیه اعمال مجرمان تحت بررسی قرار دارند و البته بدین وسیله می‌توان در صورت نیاز به مشتریان نیز کمک رسانی کرد. همچنین می‌توان برای تأمین امنیت بیشتر برای دستگاه‌های خودپرداز از تکنولوژی پردازش هوشمند تصاویر ویدئویی بر روی تصاویر به دست آمده از دوربین های مدار بسته نظارتی استفاده نمود. این تکنولوژی می تواند برای مثال اشیاء رها شده در محل را تشخیص دهد و یا در صورت وارد نمودن کارت تقلبی و یا وسیله مشابه دیگر به دستگاه خودپرداز کارکنان بانک و نیروهای امنیتی را با ارسال سیگنال اعلام خطر مطلع سازد.

تشخیص مجرمان

 تکنولوژی دیگری که می‌تواند امنیت بیشتری برای دستگاه‌های خودپرداز و مؤسسات اقتصادی تأمین کند، استفاده از دوربین های مدار بسته مگاپیکسلی است. نکته قابل توجه در این دوربین‌ها آن‌است که به علت رزولوشن و کیفیت بالای تصاویر، قابلیت تشخیص چهره مجرمان را نیز دارا است. در این شرایط بانک ها ترجیح می‌دهند تا دوربین‌های مداربسته قدیمی معمولی خود را که از نوار ویدئویی ۳۵ میلیمتری استفاده می‌کردند با این دوربین های مداربسته جدید که گران‌قیمت‌تر نیز هستند و البته با شبکه سازگاری بیشتری دارند تعویض نمایند. این دوربین ها می‌توانند به‌راحتی با زیر‌ساخت های بانک هماهنگی پیدا کرده و مورد استفاده قرار‌گیرند. هم‌اکنون این قابلیت وجود دارد تا جدیدترین دوربین های مدار بسته مگاپیکسلی با سیستم های نظارت تصویری مورد استفاده قرار گیرند و در سیستم های ذخیره کننده ثبت شوند و در نتیجه می‌توان اطمینان داشت تصاویر مربوط به هر دوربین مدار بسته در آینده نیز قابل مشاهده و بررسی مجدد خواهند بود. همچنین استفاده از این دوربین مداربسته در یک بانک می‌تواند نشان‌دهنده میزان قابلیت اعتماد به تصاویر به‌دست آمده و البته کیفیت آنها باشد، چرا‌که نمی‌توان به راحتی از رزولوشن بالایی که این دوربین ها ارائه می دهند چشم پوشید.

حرف آخر

در پایان اگر بنا باشد پیامی برای مجرمان حرفه‌ای و سارقان که هدفشان همواره بانک‌ها است بیان شود، باید گفت که صنعت سیستم های امنیتی به دنبال آن است تا روز به روز از سیستم های نظارت تصویری پیشرفته تر برای تأمین امنیت بانک ها استفاده کند. سیستم هایی که علاوه بر تشخیص وقوع جرم می‌توانند به علت کیفیت بالای تصاویر چهره مجرمان را نیز تشخیص داده و آن تصاویر را به‌عنوان مدارک حقوقی به دادگاه‌های ذیربط ارائه نمایند.

 

منبع: ماهنامه سیباشهر

مترجم: مهندس امیرحسین بتولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *