سیستم های کشف مواد منفجره مایع

1
سیستم های کشف مواد منفجره مایع

409 Liquid 

 

پس از آنکه در آگوست سال ۲۰۰۶، طرح انفجار ۱۰ هواپیما با مواد منفجره‌ی مایع در فرودگاه‌های انگلیس بر‌ملا شد، ایالات‌متحده در فرودگاه‌های خود، اقدام به توقیف تمام مواد‌مایع و ژل‌های موجود در بار مسافران نمود. طبق برنامه، یک گروه تروریستی قصد داشت ۱۰ هواپیما که از انگلیس به مقصد آمریکا پرواز داشتند را هنگام برخاستن از زمین، منفجر کند. پس از گذشت یک ماه از این اتفاقات، به صورت ضرب‌الاجل اطلاعیه ای مبنی‌بر ممنوعیت حمل هرگونه ماده‌ی مایعی در هواپیماها منتشر گردید.

در حال‌حاضر هر مسافر مجاز به حمل تنها ۸۵ گرم مایع در هواپیما می‌باشد، اما آنها می‌توانند به هر میزان نوشیدنی از فروشگاه‌های کنترل‌شده‌ی فرودگاه خریداری کرده و حمل نمایند. هر چند که این روند به حفظ امنیت کمک می‌کند، اما کمبودهایی نیز دارد.

با وجود اینکه FBI حمل حجم کمی از مایعات را برای مسافران مجاز دانسته است، به شکلی که این میزان ماده منفجره قادر به انهدام هواپیما نمی‌باشد، اما گروه‌های تروریستی قادرند در یک فعالیت تیمی هر کدام حجم کمی از مایعات را وارد هواپیما کرده و بدین ترتیب با میزان مواد منفجره ای که در اختیار دارند، به عملیات تروریستی دست بزنند. این کمبودها نشان‌دهنده‌ی نیاز به یک تکنولوژی جدید در زمینه‌ی کشف مواد منفجره‌ی مایع می‌باشد.

امروزه رایج‌ترین تکنولوژی مورد‌استفاده در فرودگاه‌ها جهت کشف مواد منفجره، بر اساس ردیابی ذرات جامد و مایع تشکیل‌دهنده‌ی بمب، عمل می‌کنند. این تکنولوژی در بیش از ۱۰۰ فرودگاه بزرگ آمریکا استفاده می‌شود. یکی از نام‌های این تکنولوژی «پافر» (Puffer) می‌باشد. هنگامی که شخصی بمبی را تهیه می‌کند، بخار مواد منفجره به پوست، لباس و موهای وی نفوذ می‌کند. با استفاده از این موضوع، ماشین آلاتی که از تکنولوژی پافر استفاده می‌کنند، هنگام عبور افراد از اسکنر، وزش شدید هوایی را اطراف آنها ایجاد می‌نمایند و سپس این هوا را مکش می‌کنند. هوای مکش شده مورد تحلیل قرار می‌گیرد تا از این طریق وجود یا عدم وجود مواد منفجره تعیین گردد. یکی دیگر از روش‌های کشف مواد منفجره، استفاده از اسفنج هایی است که بر روی چمدان مسافران کشیده شده و سپس وارد دستگاه می‌شود تا وجود یا عدم وجود باقیمانده‌ی مواد منفجره بر روی چمدان‌ها تعیین گردد، اما این روش‌ها نیز دارای محدودیت هایی هستند.

از معایب این تکنولوژی آن است که تنها توانایی کشف اثرات باقی‌مانده از مواد منفجره را داراست. به‌عبارتی این تکنولوژی قادر به تشخیص مواد منفجره ی موجود در یک بطری پلمپ نیست یا از طرف دیگر اگر شخصی هنگام آماده سازی مواد منفجره از لباس های حفاظتی ویژه استفاده کند و اثری از مواد بر پوسـت، مو و وسایلش باقی نمانده باشد، این تکنولوژی ناتوان عملخواهد کرد.

 

فرودگاه ها به یک تکنولوژی متفاوت نیاز دارند، یک تکنولوژی که قادر به کشف مواد منفجره ی مایع جاسازی شده در قوطی‌های پلمپ نیز باشد. این تکنولوژی امروزه در دسترس است. در حال‌حاضر در فرودگاه بین المللی «ناریتا»ی توکیوی ژاپن از ماشین‌آلاتی استفاده می‌شود که قادر به کشف مواد منفجره ی مایعی که در بطری های پلمپ نیز جاسازی شده‌اند می‌باشند. دولت ژاپن تعدادی از این سیستم ها را در ژانویه ی سال ۲۰۰۶ تحویل ایالات‌متحده نمود، اما مقامات رسمی دولتی از این سیستم ها در ماه آگوست یعنی پس از بر‌ملا‌شدن طرح‌های تروریستی در هواپیماهای بریتانیا، استفاده کردند. هر چند که ما اکنون از تکنولوژی موجود در سیستم های ارسالی ژاپن به شش فرودگاه آمریکا آگاه نیستیم، اما می‌دانیم که چندین شرکت آمریکایی در‌حال تحقیق بر روی سیستم های کشف مواد منفجره ی مایع بر اساس این تکنولوژی می‌باشند.

 

409 First Defender

 یکی از شرکت هایی که در این زمینه فعالیت دارد، شرکت «اهورا» می‌باشد. این شرکت مدلی با نام فرست دیفندر (FirstDefende) به بازار ارائه کرده‌است. فرست دیفندر یک ردیاب دستی مواد منفجره با بهای ۳۰۰۰۰ دلار و به وزن ۱/۶ کیلوگرم می‌باشد. این سیستم از یک روش تحلیلی با نام “طیف نگاری رامان ” استفاده می‌کند. در طیف‌نگاری رامان اشعه ی لیزر به اشیاء تابیده می‌شود و از تحلیل بازتابش آن برای مقاصد تشخیصی استفاده می‌گردد. هنگامیکه اشعه ی لیزر به یک شیء برخورد می‌کند، این شیء خواه یک بطری پلاستیکی حاوی مایعات و یا یک جعبه‌ی لوازم آرایش حاوی اجسام جامد نامعلوم باشد، اشعه ی تابشی را پراکنده می سازد. اشعه ی پراکنده شده ی لیزر توسط سیستم، جذب‌شده و مورد‌تحلیل قرار می‌گیرد. از آنجاکه هر ماده‌ای چه منفجره یا غیر‌قابل انفجار خصوصیت مولکولی منحصر‌به‌خودش را دارد، در پراکنش اشعه‌ی لیزر نیز از خود رفتار منحصر‌به‌فردی بروز می‌دهد. با شناخت رفتارهای مواد مختلف، سیستم قادر خواهد‌بود عمل شناسایی را به‌انجام برساند. سیستم فرست دیفندر توليدى سپتامبر سال ۲۰۰۶ شرکت اهورا قادر به ردیابی الگوی پراکنش ۲۵۰۰ ماده ی مختلف شامل تمام مواد منفجره ی مایع شناخته‌شده می‌باشد.

یکی از نقاط ضعف این تکنولوژی عدم توانایی نفوذ لیزر به ظروف مات می‌باشد، به همین علت اگر مواد منفجره ی مایع در ظروف سرامیکی یا فلزی جاسازی شده باشند، سیستم دیفندر قادر به شناسایی آنها نخواهد بود. در کنار سیستم های سخت افزاری به‌کار‌رفته در فرست دیفندر، نرم افزارهایی نیز وجود دارند که در تحلیل مواد کابرد دارند. این نرم افزارها با جستجوی نقطه به نقطه ی مواد، اگر در قسمت خاصی از چمدان مسافر، ماده ی مشکوکی جاسازی شده باشد، محل دقیق آن را تعیین می‌کنند.

برخی دیگر از تکنولوژی های تحت بررسی که در تشخیص مواد منفجره مایع کاربرد دارند، بر اساس روش هایی همچون بمباران اشیاء توسط امواج رادیویی و مایکروویو کار می‌کنند. این روش ها نیز مشکلات خاص خود را دارند. در حال‌حاضر هیچ روش کاملی در زمینه ی ردیابی مواد منفجره ی موجود در ظروف پلمپ وجود ندارد، اما اعتقاد محققان بر این است که به زودی روشی مطمئن‌تر و دقیق‌تر در زمینه ی کشف مواد منفجره ی مایع ارائه خواهد‌شد.

 

منبع: ماهنامه سیباشهر

مترجم: مهندس رسول احمدی فخر

 

 

 

 

 

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

پاسخ دهید

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما با خبر شوید!

فروشگاه آنلاین فرافن مارکت

فروشگاه فرافن مارکت از سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را در زمینه تأمین و فروش تجهیزات امنیتی و سیستم های حفاظتی و نظارتی از قبیل دوربین مدار بسته، دزدگیر اماکن، اعلام حریق، تلفن سانترال و ویپ، درب اتوماتیک، شبکه کامپیوتر، ups، موتور برق، خانه هوشمند و ..آغاز نمود و اکنون با بیش از یک دهه تجربه موفق در اجرای پروژه‌های بزرگ دوربین مدار بسته و سیستم‌های امنیتی ادارات دولتی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، کارخانجات صنعتی، هتل‌ها و مراکز تفریحی، فروشگاه‌ها، مغازه ها و منازل مسکونی، آماده ارائه محصولات و خدمات به هموطنان عزیز در کلیه شهرهای ایران از جمله تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، قم، شیراز، اراک، ساری، سمنان، گرگان، بندرعباس، اهواز، شاهرود، یزد و .. می‌باشد.

فرافن مارکت

نماد اعتماد

نماد اعتماد

logo-samandehi

نشان شرکت برتر

تماس با ما

آدرس تهرانتهران: سعادت آباد، بلوار پاک‌نژاد، خیابان بنفشه، پلاک 124

آدرس گرگان گرگان: بلوار شهید شکاری، نبش کوچه پنجم، پلاک 73

پست الکترونیکی پست الکترونیکی: info[at]farafan-market.com

شماره تماس شماره تلفن: 02126742969 | 02126743685

تلگرام فرافن مارکت    اینستاگرام فرافن مارکت    آپارات فرافن مارکت    فیسبوک فرافن مارکت

استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی فرافن مارکت فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فراسرمایه فرجاد نواندیش (فرافن) می‌باشد.

ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0