سیستم حمل و نقل هوشمند ترافیک در شهرهای بزرگ جهان

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز+1
پیشنهاد امتیاز+1

 

همانطور‌که می‌دانید حمل و نقل هوشمند یکی از عناصر مهم و حیاتی در شهرهای هوشمند می‌باشد. از این‌رو بر اهمیت سیستم‌های حمل ‌و‌ نقل هوشمند یا ITS (مخفف Intelligent transportation systems) افزوده شده است. اکثر شهرهای مهم جهان تلاش دارند با بهره‌گیری از ITS ضمن افزایش امنیت، از آلودگی و شلوغی بکاهند.

بر اساس مقاله‌ای که توسط Frost & Sullivan منتشر شد، با افزایش سریع شهرنشینی، حمل و نقل هوشمند از نیازهای مهم شهروندانی است که با مشکلات متنوعی از جمله شلوغی، امنیت و آلودگی مواجه هستند.

در بخشی از این مقاله آمده‌است:
“با اینکه فاصله‌ها ثابت می‌مانند، مدت زمان رفت‌و‌آمد در شهرها به‌دلیل شلوغی افزایش‌یافته است. شلوغی و آلودگی یکی از مشکلات بزرگی است که اکثر شهرهای جهان با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. روزانه افراد بیشتری به خرید ماشین شخصی روی می‌آورند، که این خود باعث می‌شود گازهای مخربی که برای محیط زیست و انسان بسیار خطرناک هستند وارد جو زمین شده و موجب آلودگی‌هوا شوند.”

اینجاست که اهمیت حمل و نقل هوشمند به‌خوبی آشکار می‌شود. بدین ترتیب مدیران شهری با به‌کارگیری اطلاعات و تکنولوژی‌های مربوط به حمل و نقل مسافر و بار در‌صدد حل چالش‌های ذکر شده برآمده‌اند. در ادامه موفقیت‌هایی که شهرهای بزرگ جهان در زمینه ITS یا حمل و نقل هوشمند کسب کرده‌اند را بیان می‌کنیم.

سنگاپور

سنگاپور دارای سیستم حمل و نقل پیشرفته‌ای شامل تاکسی، اتوبوس، ریل، جاده و آب می‌باشد و سیستم‌های حمل و نقل هوشمند متنوعی از جمله قیمت‌گذاری الکترونیکی در جاده‌ها (ERP) و سیستم پارکینگ الکترونیکی به‌کار گرفته است تا با معضل شلوغی مقابله کند.

سیستم قیمت‌گذاری الکترونیکی یا ERP (مخفف Electronic road pricing) بدین‌صورت است که در ساعات پیک و شلوغ که رفت‌و آمد‌زیاد است، جهت کنترل میزان ترافیک به‌کار می‌افتد. با اطمینان می‌توان گفت که در آینده‌ای نزدیک سیستم ERP نیز پیشرفت‌های چشم‌گیری خواهد داشت.

سیستم پارکینگ الکترونیکی نیز جهت ارائه تجربه جدید برای رانندگان ایجاد شد. سیستم ERP از سخت‌افزارهایی جهت سهولت اجرایی و استفاده از این سیستم بهره‌می‌برد. سیستم Electronic parking ضمن محاسبه هزینه پارکینگ، به‌طور اتوماتیک تعداد فضاهای خالی را شمرده و به راهنمایی بهتر رانندگان کمک می‌کند.

لندن

ترافیک در شهر لندن به‌طور میانگین 2 بیلیون پوند در سال هزینه دارد. این شهر راه‌های مختلفی از جمله هزینه ترافیک و محدوده ترافیک را برای مبارزه با این موضوع به‌کار گرفته است.

هزینه ترافیک، عبارت است از هزینه‌ای که خودروها در صورت عبور و مرور در منطقه خاصی از شهر باید بپردازند. معمولاً خودروها برای ورود به مناطق شلوغ شهر در ساعات 7 صبح الی 6 بعدازظهر در روزهای غیرتعطیل هفته، هزینه از پیش تعیین‌شده‌ای را باید بپردازند. با پیاده‌سازی این طرح ضمن کاهش ترافیک مناطق شلوغ، مردم به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی نیز تشویق می‌شوند. کاملاً مشخص است که جهت پیاده‌سازی هرچه بهتر چنین سیستمی نیاز به سیستمی الکترونیک و هوشمند است.

نیویورک

مشکلات شهر نیویورک معمولاً حول محور شلوغی و تصادفات ناشی از ترافیک بالا می‌چرخد. در راستای حل این مشکلات راه‌حل‌هایی نظیر چراغ‌های راهنمایی هوشمند و اولویت‌بندی هوشمند نیز به‌کار گرفته شده است.

شهر نیویورک زیرساخت سیستم موجود ترافیک هوشمند خود را به سیستمی پیشرفته‌تر بروزرسانی کرده است. سیستم جدید از سنسورهای RFID و دوربین های مدار بسته پلاک خوان جهت ارسال اطلاعات به مرکز کنترل ترافیک بهره می‌برد. با استفاده از این سیستم هوشمند جدید که بزرگترین سیستم کنترل ترافیک جهان می‌باشد، امکان کنترل ترافیک به‌صورت زنده بوجود می‌آید.

در نیویورک همچنین تمهیداتی برای کاهش زمان سفر اتوبوس‌های شهری و اولیت‌بندی تقسیم اتوبوس‌ها در سطح شهر نیز اندیشیده شده است.

استانبول

جهت غلبه بر مشکلات ترافیک شهر استانبول، در اواخر دهه 1990، سیستم حمل و نقل هوشمند پیشنهاد شد و از آن‌زمان در این سیستم بهبودهایی نیز حاصل شده است. این سیستم شامل مرکز کنترل و مدیریت ترافیک، نقشه دیجیتال تراکم ترافیک، اپلیکیشن موبایل ترافیک، سیستم الکترونیکی عوارض و سیستم پرداخت هوشمند می‌باشد.

در استانبول دو روش پرداخت پیشرفته وجود دارد: سیستم الکترونیکی عوارض و سیستم پرداخت هوشمند که با نام استانبول کارت معروف بوده و در سال 1995 معرفی شد. استانبول کارت در تمامی حمل و نقل های عمومی، پارکینگ‌ها، تاکسی‌ها و برخی خدمات عمومی قابل استفاده است.

منبع: asmag
مترجم: احسان کیاستی

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   چهار × 5 =

   فرافن مارکت
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0