راهکار داهوا برای ارتقاء عملکرد فروشگاه‌ها در برابر ویروس کرونا

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز+4
پیشنهاد امتیاز+4

دوربین های حرارتی چگونه می‌توانند به جلوگیری از شیوع ویروس کووید 19 کمک کنند؟

این موضوع وبینار مشترک dahua و omdia بود که در 6 مه امسال در هانگ ژو برگزار شد.

Omdia منبع تحقیقاتی جدیدی در حوزه تکنولوژی در جهان است، این موسسه در سال 2019 با ادغام برندهای تحقیقاتی اینفورما تکز (Ovum, Heavy Reading, Tractica) و سهام به دست آمده از تحقیقات تکنولوژی IHS Markit به‌وجود آمد.

در وبینار جامعی که این موسسه با داهوا برگزار نمود 1684 نفر ثبت نام کردند. مخاطبان این وبینار را متخصصانی از حوزه‌های مختلف تشکیل می‌دادند، حوزه‌های انرژی، مالی، آموزش، مراقبت های بهداشتی، خرده فروشی و.. .

مجریان این وبینار عبارت بودنداز: آلن تاتارا، مدیر ارشد وبینارهای Omdia، سیمون ناش، مدیر فروش ارشد داهوا و جاش وودهاوس، تحلیلگر ارشد فیلم دوربین های مداربسته در Omdia.

در این وبینار آن‌ها به بررسی راه‌حل ها، بهترین کاربردها و موارد موفق استفاده از تکنولوژی دوربین های حرارتی و بهبودهای بالقوه در آینده پرداختند و در نهایت به پرسش‌های حضار پاسخ دادند.

سیمون ناش اذعان داشت: تجربه خوبی که داهوا با حضور در چین، در جهت اقدامات ضد پاندمیک به دست آورد، به این موسسه کمک کرد تا راهکار پایش دمای بدن را با موفقیت در چندین نقطه اجرا کند. نقاطی مثل وزارت بهداشت مالزی، بیمارستان IFEMA اسپانیا، فرودگاه بین المللی رفیق حریری بیروت در لبنان، ایستگاه مرکزی راه آهن آنکارا در ترکیه، ایستگاه راه آهن سئول در کره جنوبی و کارخانه Foxconn در ویتنام.

با استفاده از سیستم پایش حرارتی دمای بدن ما به مصرف کنندگان کمک میکنیم تا بتوانند از انتشار ویروس کووید 19 جلوگیری نمایند و ریسک وقوع دوباره آن را کاهش دهند که این امر به حفظ سلامت عمومی جامعه کمک می‌کند.

جاش وودهاوس در ادامه گفت: در این رویداد مجازی به بیان فرصت ها و فناوری های اصلی ای که Omdia در بازار مشاهده میکند، میپردازیم. به طور خاص در مورد پاندمی ویروس کرونا، فناوری پایش حرارتی دمای بدن به عنوان راه حل مهمی که در پاسخ به کووید 19 ارائه شده، مورد بحث قرار می‌گیرد. این راهکار به احتمال زیاد در آینده نقش مهمی در سیستم های مداربسته ایفا می‌کند.

دوربین های حرارتی جدید داهوا؛ راه حلی برای مقابله با کرونا

بندر هانگ ژو درچین در 30 آوریل 2020 با شیوع ویروس کرونا مواجه می‌شود، بسیاری از کشورها و مناطق برای مبارزه با این پاندمی، اقدامات کنترلی و پیشگیرانه‌ای از قبیل تعطیل کردن موسسات تجاری غیر ضروری و محدود کردن جابه‌جایی افراد در مکان های عمومی انجام داده‌اند.

همچون دیگر کسب و کارها، سوپرمارکت ها و فروشگاه ها نیز برای همسو شدن با دستورات دولت و برای حفظ سلامت و بهداشت مشتریان و کارکنان خود، پروتکل های ایمنی و بهداشتی را به کار بسته‌اند، اقداماتی مثل ایجاد ایستگاه های ژل بهداشتی، پایش دمای بدن مشتریان و کارکنان، اعمال محدودیت های ظرفیتی، پرداخت و ارائه خدمات مشتریان بدون تماس دست و.. .

با وجود این اقدامات براساس گزارشی که اخیراً AP منتشر کرده است، بسیاری از خرده فروشی های غیر ضروری سرتاسر جهان تحت تأثیر ویروس کرونا قرار گرفته اند. به گفته نیل ساندرز، مدیر عامل خرده فروشی GlobalData، بیش 190 هزار فروشگاه موقتاً بسته شده اند، این مقدار تقریباً برابر نصف خرده فروشی های آمریکا است. یک فروشگاه فشن و لباس سوئدی H&M نیز بیان می‌کند که بعد از تعطیل کردن 3441 فروشگاه از میان 5062 فروشگاهش در سراسر دنیا، شاید مجبور باشد تعدادی از کارکنانش را تعدیل کند.

اینکه خرده فروش ها چگونه در روند این پاندمی موقعیت خود را حفظ کنند و بعد از از سرگیری فعالیت ها چه اقدامات کنترلی و پیشگیرانه ای را انجام دهند، به دغدغه اصلی خرده فروشان سراسر جهان تبدیل شده است.

داهوا تکنولوژی، که یک شرکت ویدئو محورِ پیشرو در جهان در حوزه اینترنت اشیاء و ارائه کننده سرویس های هوشمند نظارتی می‌باشد، یک راهکار مراقبت در دوره اپیدمی در خرده فروشی ها ارائه کرده است که به خرده فروشان کمک می‌کند در دوره پاندمی، فرایندهای خود را مصون از بیماری نگه دارند و همچنین کارایی کسب و کار خود را افزایش دهند و اینکه برنامه های به روزی برای بازگشت سرمایه بعد از بازگشایی کسب و کار داشته باشند.

کاربردهای مهم دوربین های ترمال داهوا

۱) ارتقای بهداشت فروشگاه و کارایی کسب و کار در دوره کرونا

داهوا با ترکیب پایش دمای بدن و کنترل تردد مشتریان، راهکاری برای بهداشت خرده فروشی ها در دوره کرونا ارائه داده‌است. این دو مزیت تکنولوژیکی که هوش مصنوعی آنها را در اختیار ما قرار داده است ارزش مضاعفی برای فروشگاه‌ ها ایجاد می‌کند، زیرا علاوه بر کند کردن روند انتشار ویروس، تجربه خریدی با خیال راحت را برای مشتریان فراهم می‌سازد.

۲) پایش حرارتی دمای بدن

دوربین پایش حرارتی دمای بدن که داهوا ارائه کرده است، اندازه گیری بسیار دقیقی از دمای بدن افراد به دست میدهد با میزان خطای ±0.3℃(آزمایش شده بر روی جسم فرضی). الگوریتم هوش مصنوعی این دوربین ها قادر است که به طور همزمان گروهی از افراد را از فاصله 3 متری نظارت کند این یعنی یک دسترسی سریع و بدون ارتباط تماسی. با نصب این دوربین ها بر ورودی های فروشگاه ها و مراکز خرید، مدیران میتوانند دمای بدن مشتریان و کارمندان را مشاهده کنند تا متوجه شوند چه کسانی دمای بدن غیرطبیعی دارند. این دوربین به استفاده کنندگان اطلاع میدهند تا  قبل از اینکه دمای بدن، تغییر شدیدی داشته باشد اقدامات مربوطه را انجام دهند به این معنی که پروتکل های مناسب را عملی کنند و در صورت نیاز با کمک تیم های پزشکی بررسی دوباره ای انجام دهند.

۳) کنترل جریان مشتریان

برای خرده فروشانی که می‌خواهند در دوره پاندمی تراکم مشتریان داخل فروشگاه را کمتر کنند، داهوا با کمک سیستم هوش مصنوعی اش دوربینی ارائه کرده است که به صورت خودکار و کاملاً دقیق، به صورت لحظه ای تعداد افرادی که وارد فروشگاه می‌شوند را محاسبه می‌کند.

به این صورت از ازدحام و شلوغی جلوگیری و از انتشار ویروس کاسته می‌ٰشود. وقتی تعداد مشتریان از عددی که مدیریت برای دوربین تنظیم کرده است فراتر می‌رود، سیستم هشدار می‌دهد و بر روی در ورودی نشان می‌دهد که تعداد افراد داخل فروشگاه پر است و مشتریان باید بیرون از فروشگاه منتظر بمانند. به این شکل دیگر به کارمندی احتیاج نداریم که جلوی در، تعداد مشتریان را بشمرد در نتیجه هزینه نیروی کار کاهش و کارایی مدیریت افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، نرم افزار DSS داهوا همه اطلاعات را جمع آوری کرده و به یک سیستم منتقل می‌کند. در آن سیستم یک پلتفرم مرکزی نظارت ویدئویی ایجاد می‌کند که به مدیران اجازه می‌دهد فروشگاه ها، کارمندان و مشتریان را بهتر مدیریت کنند.

۴) تحلیل هوشمند به روز رسانی شده برای کمک به کسب و کار بعد از سرگیری کار

باید توجه داشت که این دوربین ها راهکاری مقرون به صرفه بوده که کاربردی چند کاره و بلند مدت برای خرده فروشان دارد. علاوه بر ویژگی های اصلی نظارت در این دوربین ها، این سیستم ها به خرده فروشان کمک میکنند که بعد از پاندمی به خلق ارزش کسب و کار بپردازند.

با استفاده از کارکردهای تحلیل کسب و کار، این سیستم می‌تواند به خرده فروشان کمک کند که مشتریان خود را بهتر بشناسند و استراتژی های کسب و کار خود را بر مبنای آمارها قرار دهند. مواردی همچون ترجیحات و ویژگی های مشتریان، جریان رفت و آمد در ساعات شلوغی(پیک)، تاثیر آب و هوا و دمای هوا بر جریان مشتریان و… . در نتیجه مشتریان دیدگاه بهتری نسبت به فروشگاه خواهند داشت.

راهکار بهداشت محیط داهوا در دوره پاندمی به خرده فروشان کمک می‌کند که عملیات خود را در دوره ویروس و دوره بعد از آن محافظت کنند. این راهکار با ترکیب بسیاری از کارکردهایی که پیش از این مطرح شد برای انواع خرده فروشی ها از جمله سوپرمارکت ها، مراکز خرید، میوه فروشی ها، رستوران ها، کازینوها، داروخانه ها و..، مناسب است.

به گفته متخصصان چینی و دیگر کشورها، پاندمی تا مدت‌ها گریبانگیر جامعه جهانی است. دوربین های حرارتی برای سازمان ها و مؤسسات عمومی‌ای که به دنبال جلوگیری از انتشار کووید 19 هستند، ابزار مهمی به شمار می‌رود.

شرکت داهوا در مراحل اولیه‌ی اقدامات داخلی برای جلوگیری از شیوع ویروس، مشارکت فعالی داشته و تجربیات ارزشمند بسیاری به‌دست آورده است. تکنولوژی داهوا در کشورها و مناطق مختلف دنیا به افراد کمک می‌کند که بر مبنای موقعیت های محلی از سیستم پایش حرارتی دمای بدن استفاده کنند تا از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کرده و بهداشت عمومی را تضمین نمایند.

سیستم پایش حرارتی دمای بدن داهوا با ویژگی هایی همچون دقت بالا، سرعت زیاد و عدم نیاز به دخالت دست، به طور گسترده در مراکز حمل و نقل، مجموعه های تبلیغاتی، بانک ها، کارخانه ها، مدارس و بیمارستان ها و.. مورد استفاده قرار گرفته است. مأموریت داهوا “ایجاد جامعه ای ایمن و زندگی هوشمندتر” می باشد و این موسسه با این هدف بر “نوآوری، کیفیت و خدمات” تمرکز می‌کند تا به شرکا و همکارانش در سراسر جهان خدمات ارائه دهد.

محدثه شاهدهی
مترجم: محدثه شاهدهی
dahua
منبع: dahuasecurity

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

2 نظرات
 1. سلام. درسته که این دوربین های حرارتی خیلی پیشرفته تر شدن، ولی به نظرم اینکه کرونا رو بتونن تشخیص بدن فقط شعاره.

  • سلام. دوست عزیز این دوربین ها برای تشخیص یکی از علائم کرونا (تب) هست نه تشخیص قطعی همه علائم. بنابراین میتونه تا حد زیادی به مدیران فروشگاه ها تو کنترل مشتری کمک کنه.

  پاسخ دهید

  یک × 2 =

  فرافن مارکت
  مقایسه موارد
  • کل (0)
  مقایسه
  0