حفاظت از فروشگاه‌های خرده فروشی با سیستم دوربین مدار بسته

1
حفاظت از فروشگاه‌های خرده فروشی با سیستم دوربین مدار بسته

 

 حفاظت از فروشگاه‌های خرده فروشی با سیستم‌های نظارت تصویری

سیستم‌های نظارت تصویری ازجمله دوربین های مداربسته در محیط‌های مختلف از منزل گرفته تا فروشگاه‌ها، ساختمان‌های اداری، مدارس و دانشگاه‌ها و … کاربردهای متنوعی دارند. علاوه بر این در طراحی و نصب یک سیستم نظارت تصویری مواردی وجود دارد که با رعایت آنها می‌توان به بیشترین میزان کارآمدی سیستم دست یافت. در این مقاله با کاربردهای دوربین های مداربسته در مغازه‌های خرده‌فروشی و ملاحظات مربوط به طراحی سیستم نظارت تصویری برای این فروشگاه‌ها آشنا خواهید شد.

استفاده از دوربین مداربسته در خرده‌فروشی‌ها

سیستم‌های نظارت تصویری یکی از مهمترین بخش‌های خرده‌فروشی‌ها می‌باشد. کاربردها و ملزومات سیستم بسته به نوع فروشگاه می‌توانند تغییرات زیادی یابند. مغازه‌هایی که به فروش اشیاء بزرگ همچون مبلمان و اسباب و اثاثیه منزل اشتغال دارند در مقایسه با لباس‌فروشی‌ها و فروشندگان محصولات فرهنگی از نگرانی کمتری درباره احتمال سرقت اجناس از مغازه برخوردارند. اگرچه سرقت جنس از مغازه ممکن است گهگاهی اتفاق بیفتد، اما اینکه مثلا فردی بخواهد یک کاناپه را از مغازه سرقت کند غیرمحتمل به نظر می‌رسد.

حفاظت از فروشگاه‌های خرده فروشی با سیستم‌های نظارت تصویری

برعکس، البسه را به راحتی می توان پنهان نمود و در نتیجه فرد ممکن است بیشتر وسوسه شود که لباسی از مغازه سرقت نماید.

در یک محیط خرده‌فروشی، هدف اصلی از نصب سیستم نظارت تصویری، حفاظت از محصولات و مردم می‌باشد. محافظت از محصولات، فرایندی است  در محیط‌های خرده‌فروشی بیشتر از سایر مشاغل مشاهده می‌شود. هر کسب و کاری جهت فروش محصول راه‌اندازی می‌شود، حتی اگر محصول در قالب خدمات ارائه شود، اما مغازه‌های خرده فروشی بیشتر در مقابل سارقان آسیب‌پذیر هستند. در یک مغازه خرده‌فروشی در مقایسه با دیگر محیط‌های کسب و کار، مردم بیشتری به طور روزانه به محصولات دسترسی دارند. مشتری‌ها تنها به خاطر علاقه به محصول مورد نظرشان به مغازه رجوع می‌کنند و کارکنان نیز همواره در نزدیکی محصولات قرار دارند و می‌دانند که چطور کارشان را انجام دهند.

در حضور چنین حجم زیادی از مردم و محصولات، تقریبا غیر ممکن است که همه آن‌ها را در تمام مدت زیرنظر داشت و در نتیجه فرصت دزدی محصول معمولا به وفور پیش می‌آید. چنین حجم زیادی از محصولات و مشتریان بالقوه به معنای به کارگیری کارکنان بیشتر است. این کارکنان بیش از بقیه احتمال دارد از روی حرص، طمع، عصبانیت یا دلایل دیگر محصولات را بدزند. این ادعا ممکن است ناعادلانه به نظر برسد، اما آمارهای مربوط به مفقود شدن محصولات همواره نشان می‌دهند که عمدتاً عوامل درونی، مسئول مفقود شدن محصولات می‌باشند. سیستم نظارت تصویری با نظارت تمام مدت خود می‌تواند در راستای کمک به محافظت از مشتری در مقابل کارکنان یا دیگر مشتریان، محافظت از کارکنان در مقابل مشتریان و همکاران کینه‌توز، و به طورکلی محافظت از فروشنده در برابر همه موارد فوق به کار گرفته شود.

مواردی که عملا هرگز از مغازه خارج نمی‌شوند. از دیگر موارد قابل توجه به شمار می‌روند. به عنوان مثال، فرد وارد فروشگاه می‌شود و یک یا چندین آیتم را برمی‌دارد، اما به جای خروج از فروشگاه به سمت صندوق می‌رود و اجناس را به عنوان کالای برگشتی ارائه می‌دهد تا بدین نحو پولش را پس بگیرد. اثبات اینکه کالایی واقعا کالای برگشتی نیست، می‌تواند مشکل باشد مگر اینکه مشاهده گردد که فرد مذکور دست خالی وارد فروشگاه می‌شود، اجناس را از درون فروشگاه برمی‌دارد و به سمت صندوق می‌رود. اگر تاسیسات فروشگاه اینگونه باشد که هنگام پس دادن کالا به رسید فروش احتیاجی نباشد، در این حالت راحت‌تر می‌توان سر فروشنده کلاه گذاشت. در فروشگاه‌هایی که چنین سیاستی را اعمال می‌کنند، سیستم‌های نظارت تصویری نقشی اساسی در کشف موارد کلاهبرداری ایفا می‌کنند.

تعداد کلاهبرداری‌هایی که در فروشگاه‌های خرده‌فروشی صورت می‌گیرد، می‌تواند بی‌شمار باشد. تعویض برچسب قیمت، پنهان کردن یک کالا در کالایی دیگر، تلاش جهت گیج کردن صندوق‌دار، دستکاری چک، استفاده از کارت اعتباری دزدی و بلند کردن اجناس، تنها چند مورد از این موارد کلاهبرداری است. دو شیوه نسبتاً جدید دزدی در اینجا ذکر می‌گردد. شیوه شکستن و دزدیدن، یکی از این شیوه‌ها است که در سطح دنیا رایج‌تر است. در این شیوه، دزدی معمولا هنگامی رخ می‌دهد که مغازه تعطیل است. دزدها معمولا ابتدا یک اتومبیل دزدی را به قسمت جلوی فروشگاه می‌کوبانند و با استفاده از شکاف ایجاد شده وارد مغازه شده و هرآنچه که می‌توانند می‌دزدند، مخصوصا اجناسی که بعدا به راحتی به فروش می‌روند. دزدها سپس با اتومبیل دیگری از محل می‌گریزند، قبل از اینکه پلیس سر برسد. سیستم نظارت تصویری در چنین سناریویی اهمیت می‌یابد زیرا دسترسی به شاهدان عینی و دستگیری سارقین، نامحتمل به نظر می‌رسد. شیوه دزدی و فرار، گونه‌ای دیگر از شیوه شکستن و دزدی می‌باشد. در این شیوه، تعداد زیادی از افراد همزمان وارد مغازه می‌شوند، هر فرد تا آنجا که می‌تواند اجناسی برمی‌دارد و به خارج از فروشگاه فرار می‌کند. در این روش، هیچ تلاشی جهت دور زدن تدابیر امنیتی صورت نمی‌گیرد و فرد سارق تنها اجناسی را برداشته و فرار می‌کند، پیش از اینکه کسی بتواند واکنشی نشان دهد. از آنجا که معمولا چندین نفر در این دزدی دست دارند، برای شاهدان عینی آسان نیست که مشخصات دقیق سارقین را ارائه دهند. سرعت وقوع دزدی و شمار زیاد سارقین باعث سر در گمی کارکنان و مشتریان فروشگاه می‌شود. پمپ بنزین‌ها که گونه‌ای از تاسیسات خرده‌فروشی به شمار می‌روند، بیشتر از دیگر خرده‌فروشی‌ها در معرض سرقت مسلحانه قرار دارند. در نتیجه، استفاده از سیستم‌های نظارت تصویری در چنین محیط‌هایی بسیار رایج است. بلند کردن جنس و فرار اتومبیل‌ها از دیگر موارد نگرانی در پمپ بنزین‌ها است. گاهی پیش می‌آید که فرد باک اتومبیلش را پر می‌کند و بدون پرداخت بهای بنزین، محل را ترک می‌کند.

حفاظت از فروشگاه‌های خرده فروشی با سیستم‌های نظارت تصویری

ملاحظات مربوط به طراحی سیستم امنیتی برای فروشگاه‌های خرده‌فروشی

 

هنگام طراحی سیستم نظارت تصویری برای محیط‌های خرده‌فروشی، چند نکته مهم را باید مد نظر داشت. اول باید مشخصی نمود که از دوربین مداربسته رنگی یا تک رنگ باید استفاده شود. اگرچه هر دو نوع دوربین مدار بسته می‌توانند مؤثر باشند، اما سیستم تصویری رنگی دارای مزایای آشکاری است. دوربین های مداربسته تک رنگ غالبا دارای وضوح بالای تصویر هستند، اما دوربین رنگی معمولا می‌تواند جزئیات قابل شناسایی بهتری را نشان دهد. رنگ محصول، اتومبیل، مو و پوست امکان شناسایی سارقین را فراهم آورده و محکمه پسندتر می‌باشد.

گستره زیادی از کالاها ممکن است در محوطه تحت پوشش دوربین های مداربسته دیده شود که بسیاری از آنها دارای اندازه و شکل یکسانند. هرچند دوربین های مداربسته تک رنگ می‌توانند در تشخیص فعالیت‌هایی همچون حرکت از محوطه‌ای به محوطه دیگر مفید باشند، اما اگر دوربین های مدار بسته رنگی به درستی نصب گردند در تشخیصی افراد و اشیاء دقیق تر عمل می‌کنند.

موقعیت دوربین های مداربسته یکی دیگر از نکات مهمی است که هنگام نصب سیستم نظارت تصویری در محیط‌های خرده‌فروشی باید مد نظر قرار گیرد. دوربین ها باید به گونه‌ای نصب شوند که ورودی‌ها و خروجی‌ها، صندوق‌ها و گیشه پرداخت را پوشش دهند. آنالیز دقیق فروشگاه و همچنین مکان‌های پر رفت و آمد آن باید صورت گیرد تا بدین نحو مشخصی شود که کدام بخش به بیشترین پوشش تصویری نیاز دارد و در کدام بخش، افراد را می‌توان حین ارتکاب عمل خلاف راحت‌تر تشخیص داد. در حالتی که اپراتور به طور دائم تصاویر دوربین‌ها را مشاهده می‌کند، بخش‌هایی وجود دارد که دوربین های مدار بسته دارای قابلیت حرکت و زوم می‌توانند سودمندتر باشند. این بخش‌ها عبارتند از محوطه‌هایی همچون محوطه صندوق‌ها که در آن زوم تصویر بر روی چهره افراد و مشاهده دقیق حرکات و اقدامات آنها اهمیت می‌یابد. قابلیت‌های حرکت و زوم به پرسنل امنیتی امکان می‌دهد تا در صورت لزوم نمای دوربین مداربسته را در قسمت اجناس بازگشتی فروشگاه تغییر دهند.

 

منبع: کتاب دوربین مداربسته دام ژانوفسکی

منبع:ماهنامه سیباشهر

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

پاسخ دهید

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما با خبر شوید!

فروشگاه آنلاین فرافن مارکت

فروشگاه فرافن مارکت از سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را در زمینه تأمین و فروش تجهیزات امنیتی و سیستم های حفاظتی و نظارتی از قبیل دوربین مدار بسته، دزدگیر اماکن، اعلام حریق، تلفن سانترال و ویپ، درب اتوماتیک، شبکه کامپیوتر، ups، موتور برق، خانه هوشمند و ..آغاز نمود و اکنون با بیش از یک دهه تجربه موفق در اجرای پروژه‌های بزرگ دوربین مدار بسته و سیستم‌های امنیتی ادارات دولتی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، کارخانجات صنعتی، هتل‌ها و مراکز تفریحی، فروشگاه‌ها، مغازه ها و منازل مسکونی، آماده ارائه محصولات و خدمات به هموطنان عزیز در کلیه شهرهای ایران از جمله تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، قم، شیراز، اراک، ساری، سمنان، گرگان، بندرعباس، اهواز، شاهرود، یزد و .. می‌باشد.

فرافن مارکت

نمادهای اعتماد

نماد اعتماد

logo-samandehi

نشان شرکت برتر

ارتباط با ما

آدرس تهرانتهران: سعادت آباد، بلوار پاک‌نژاد، خیابان بنفشه، پلاک 124

آدرس گرگان گرگان: بلوار شهید شکاری، نبش کوچه پنجم، پلاک 73

پست الکترونیکی پست الکترونیکی: info[at]farafan-market.com

شماره تماس شماره تلفن: 02126742969 | 02126743685

تلگرام فرافن مارکت    اینستاگرام فرافن مارکت    آپارات فرافن مارکت    فیسبوک فرافن مارکت

استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی فرافن مارکت فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فراسرمایه فرجاد نواندیش (فرافن) می‌باشد.

ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0