راهنمای خرید یو پی اس UPS – لیست قیمت فروش یو پی اس

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز+2
پیشنهاد امتیاز+2

 راهنمای خرید یو پی اس | لیست قیمت فروش ups

در روزهای گرم تابستان با افزایش مصرف برق، قطعی و نوسانات برق باعث بروز مشکلات فراوانی می‌شود. از مشکلاتی که قطعی برق برای منازل و مهم‌تر از آن برای مشاغل و شرکت‌ها ایجاد می‌کند، می‌توان به قطع اتصال اینترنت به‌دلیل خاموش شدن مودم، عدم امکان استفاده از کامپیوتر و از دست رفتن ارتباط تلفن VOIP اشاره کرد. البته علاوه‌بر این‌ها به‌دلیل نوسان و قطعی ناگهانی برق، احتمال آسیب دیدن وسایل الکترونیکی نیز وجود دارد.

راه حل مواجه با این مشکلات استفاده از سیستم‌های برق اضطراری مانند یو پی اس UPS می‌باشد.

با خرید یو پی اس علاوه‌بر کنترل و یکنواخت‌سازی نوسانات برق و جلوگیری از آسیب دیدن تجهیزات، هنگام قطعی برق نیز می‌توانید از دستگاه‌های ضروری استفاده کنید.

1. یو پی اس UPS چیست؟

یو پی اس UPS که مخفف Uninterruptible power supply به معنای منبع تغذیه بدون وقفه می‌باشد، وسیله‌ای است که بین برق شهری و سیستم قرار‌گرفته و با بهره‌گیری از باتری، هنگام قطعی و یا نواسانات شدید برق، برق مورد‌نیاز سیستم را به‌صورت یکنواخت تأمین می‌کند.

یو پی اس از وسایل برقی در مقابل نوسانات برق و تغییرات غیرطبیعی ولتاژ که باعث آسیب رسیدن، کاهش عمر و اختلال در عملکرد آنها می‌شود، محافظت می‌کند.

یو پی اس معمولاً برای محافظت از سیستم‌های سخت‌افزاری مانند کامپیوتر، دیتاسنتر، تجهیزات ارتباطی و یا هر وسیله الکتریکی دیگری که قطعی یا نوسان غیرمنتظره برق باعث آسیب‌رسی، ضرر مالی یا از دست‌رفتن اطلاعات می‌شود، استفاده می‌گردد.

یو پی اس ها در اندازه‌های مختلفی طراحی می‌شوند، از سایزهای کوچک گرفته جهت محافظت و برق‌رسانی تنها به یک کامپیوتر بدون مانیتور، تا سایزهای بزرگ‌تر جهت برق‌رسانی به دیتاسنترها و ساختمان‌ها.

بزرگ‌ترین یو پی اس جهان در آلاسکای آمریکا قرار داشته و برق یک شهر به‌علاوه مناطق حومه را مواقع ضروری تأمین می‌کند.

فروش انواع یو پی اس ups

2. چرا به یو پی اس UPS احتیاج داریم؟

هنگام نوسان یا قطعی برق، یو پی اس بلافاصله سیستم برق شهری را قطع‌کرده و برق سیستم را از باتری خود تأمین می‌کند. برق حاصل از باتری یو پی اس یکنواخت بوده و تا زمان اتمام شارژ باتری استمرار دارد.

مقدار زمان برق‌رسانی باتری UPS به نوع سیستم، تجهیزات و میزان برق مصرفی آنها بستگی دارد. باطری یو پی اس به شما زمان کافی برای خاموش‌کردن وسایل و تجهیزات حساس مانند سرور و یا ذخیره اطلاعات را می‌دهد.

3. انواع یو پی اس – چه نوع UPS احتیاج دارم؟

یو پی اس ها به سه دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه به‌صورت مختصر به توضیح آنها خواهیم پرداخت:

یو پی اس Online یا standby

یو پی اس های آنلاین یا standby قابلیت‌های پایه شامل محافظت در مقابل نوسانات برق و پشتیبان باتری را ارائه می‌دهند. در این گونه UPS ها برق سیستم از برق شهری تأمین‌شده و در‌صورت بروز هرگونه نوسان یا قطعی سیستم، برق شهری قطع‌شده و برق سیستم با استفاده از باتری UPS تأمین می‌شود.

طریقه کار یو پی اس آفلاین یا standby

این نوع یو پی اس جهت برق‌رسانی به تجهیزاتی مانند رایانه شخصی طراحی شده‌اند.

یو پی اس Line-interactive

یو پی اس لاین-اینتراکتیو مشابه مدل قبلی است، با این تفاوت که دارای یک ترانسفورماتور یا مبدل است که میزان نوسانات مشخصی از برق را بدون استفاده از باتری جبران می‌کند. بدین‌ترتیب با هر نوسانی که پیش‌می‌آید، لازم‌ به قطع برق‌شهری و استفاده از باتری نیست و استفاده از ذخیره باطری کاهش می‌یابد. باتری تنها زمانی‌که ولتاژ جریان پایین‌تر یا بالاتر از حد مشخصی باشد، فعال می‌شود.

یو پی اس Offline یا double-conversion

در یو پی اس آنلاین برق سیستم همزمان از برق شهری و باتری UPS تأمین می‌شود. در این نوع یو پی اس باتری دائماً به اینورتر متصل‌بوده و عمل شارژ و دشارژ باطری به‌صورت همزمان انجام می‌شود.

ویژگی اصلی UPS های انلاین، ایجاد دیوار امن الکتریکی بین برق شهری ورودی و تجهیزات حساس الکترونیکی است.

یو پی اس های انلاین برای محیط‌هایی که احتیاج به استقلال در زمینه تأمین برق دارند و یا اماکنی که از تجهیزات بسیار حساس به نوسانات برق استفاده می‌کنند، مناسب هستند.

از‌جمله مشکلاتی که در سیستم برق‌رسانی پیش‌می‌آید می‌توان به افزایش لحظه‌ای جریان، قطع برق، کاهش ولتاژ، افزایش ولتاژ، نویز، تغییرات فرکانس اشاره کرد. با‌توجه به مشکلات موجود در سیستم خود و با توجه به تصویر زیر یو پی اس مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری کنید.

خرید و فروش انواع یو پی اس | چه نوع ups خریداری کنم

4. چه سایز UPS باید خریداری کنم؟

برای اینکه یو پی اس خریداری شده قدرت کافی جهت برق‌رسانی به تمام وسایل الکتریکی موجود را داشته باشد، باید اندازه یو پی اس متناسب با میزان برق مصرفی وسایل برقی موجود باشد. در این مرحله باید ظرفیت یو پی اس را مشخص کنید.

ظرفیت UPS عبارت است از میزان برقی که یو پی اس می‌تواند به سیستم ارائه دهد. هرچه ظرفیت یو پی اس بیشتر باشد، تعداد تجهیزات و وسایل الکتریکی بیشتری ساپورت خواهند شد. برای به‌دست آوردن ظرفیت مناسب، باید مجموع برق مصرفی وسایل برقی مورد‌نیاز را به‌دست آورید.

 فروش انواع یو پی اس | چه سایز ups خریداری کنم

محاسبه میزان برق مصرفی وسایل الکتریکی مورد استفاده

برای به‌دست آوردن میزان برق مصرفی، ابتدا لیستی از وسایلی که یو پی اس قرار است ساپورت کند تهیه کنید. سپس میزان مصرف تک‌تک وسایل را مشخص کنید. مجموع این ارقام برابر است با میزان کل برق مصرفی.

میزان برق مصرفی (توان مصرفی) هر دستگاه روی آن بر حسب وات مشخص شده است، همچنین می‌توانید از دفترچه راهنمای دستگاه کمک بگیرید. در صورتی‌که به‌جای توان مصرفی وسیله برقی، جریان روی آن مشخص شده باشد، می‌توانید با ضرب جریان (A) و ولتاژ (V) میزان توان مصرفی که بر حسب وات (W) می‌باشد را محاسبه کنید. برای مثال اگر روی لیبل یک اسکنر که بدون آداپتور و به‌طور مستقیم به برق متصل می‌‍شود، جریان 2 آمپر درج شده باشد، توان مصرفی اسکنر 220×2 یعنی 440 وات خواهد‌بود.

محاسبه توان مصرفی لوازم الکترونیکی مورد استفاده جهت خرید یو پی اس

توجه داشته‌ باشید که همیشه توان یو پی اس 20% بیشتر از میزان برق مصرفی مجموع وسایل برقی باشد. در این‌صورت UPS با حداکثر توان‌خود کار نخواهد‌کرد و در صورتی‌که تغییری جزئی در وسایل مورد‌استفاده ایجاد شود، احتیاجی به تعویض یو پی اس نخواهد‌بود.

5. بعد از قطع برق، چه مقدار زمان برق احتیاج دارم؟

بعد از انتخاب نوع و سایز یو پی اس، نوبت به‌آن می‌رسد که تصمیم بگیرید بعد از قطع برق با برق ذخیره‌شده در باتری چه کاری می‌خواهید انجام دهید. تنها برای خاموش کردن کلیه تجهیزات و وسایل برق احتیاج دارید؟ تصمیم دارید تنها سیستم امنیتی و دوربین های مدار بسته فعال باشند؟ می‌خواهید مرحله حاضر بازی مورد‌علاقه خود را تمام کرده و سپس ذخیره کرده و سیستم را خاموش کنید؟

زمان runtime یو پی اس

در این مرحله باید زمان اجرا یا Runtime  را مشخص کنید. Runtime به مقدار زمانی گفته می‌شود که یو پی اس بعد از قطعی برق قادر است برق سیستم و تجهیزات را تأمین کند. کمترین Runtime، مقدار زمان کافی برای خاموش کردن و قطع کلیه سیستم‌ها می‌باشد.

توجه داشته باشید که ظرفیت باتری و میزان برق مصرفی وسایل الکتریکی مورد‌نیاز، دو عنصر تعیین‌کننده Runtime می‌باشند.

منابع:

مترجم و گردآورنده: احسان کیاستی

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   پنج × پنج =

   فرافن مارکت
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0