راهنمای خرید دوربین مداربسته PIR

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز+1
پیشنهاد امتیاز+1

 دوربین مداربسته pir

دوربین مداربسته PIR چیست؟

برای درک بهتر دوربین PIR، باید با مفاهیم زیر آشنا باشید.

سنسور PIR

یک دتکتور (Detector) یا سنسور PIR چیست؟ عبارت PIR مخفف passive infrared است و در بعضی موارد با‌عنوان PID یا passive infrared detector به‌آن اشاره می‌شود. دتکتور PIR سنسوری الکترونیکی است که بر‌پایه تشخیص انرژی گرمایی کار می‌کند. از این تکنولوژی (دتکتورهای PIR)، در دوربین های مداربسته تحت شبکه یا IP، دزگیرها و… نیز استفاده می‌شود.

سنسور pir

بنابراین دوربین مداربسته دارای سنسور PIR (یا اصطلاحاً دوربین PIR)، دوربینی است دارای یک سنسور PIR و بر پایه تشخیص حرکت (motion detection).

دوربین مداربسته PIR چگونه کار می‌کند؟

بر‌خلاف دوربین های مداربسته ای که تحرکات ایجاد شده در تصویر را بر اساس تغییرات پیکسلی تصویر تشخیص می‌دهند، دوربین های مداربسته PIR با استفاده از تغییرات امواج رادیویی در تصویر تحرکات در محیط را تشخیص می‌دهند.

دوربین های مداربسته PIR تغییرات حرارتی محیط (مانند عبور انسان یا هر موجود زنده دیگر) را تشخیص می‌دهند. امروزه در بازار دوربین مداربسته، از سنسورهای PIR در دوربین های مداربسته‌ای که از باتری تغذیه می‌کنند (جهت صرفه‌جویی در مصرف برق و جلوگیری از ارسال هشدارهای اشتباه) استفاده می‌شود. در بسیاری از مواقع منظور از دوربین باتری‌خور، دوربین مداربسته PIR است.

سنسورهای PIR دقت دوربین های مداربسته را تا حد زیادی افزایش می‌دهند و باعث کاهش ایجاد آلارم‌های اشتباه توسط دوربین مداربسته می‌شوند. تشخیص حرکاتی که تنها توسط انسان‌ها و یا حیوانات ایجاد می‌شوند، درصد خطا را در تشخیص حرکت (موشن دیتکشن)، به‌طور چشم‌گیری کاهش داده و دقیقاً کاربر را وقتی که لازم است از حرکات مهم آگاه می‌کند.

قبل از خرید دوربین مداربسته PIR موارد زیر را مدنظر قرار دهید

هنگام خرید دوربین مداربسته PIR، با لیست بلند بالایی از محصولات با امکانات و قابلیت‌های متقاوت روبرو می‌شوید. برای انتخاب دقیق‌تر دوربین مداربسته مناسب برای نیاز شما، موارد زیر را ارائه می‌دهیم.

دوربین مداربسته تحت شبکه PIR ایندور و اوتدور (داخلی و خارجی)

اگر قصد نصب دوربین مداربسته در فضای خارجی را دارید، باید دوربین مداربسته ای خریداری کنید که دارای قابلیت IP65 یا IP66 و یا IP67 باشد تا از عدم ورود رطوبت، آب و گردوخاک به درون کاور دوربین مطمئن شوید.

حافظه داخلی در دوربین مداربسته

قبل از خرید دوربین های مداربسته دارای سنسور PIR، حافظه ذخیره‌سازی از مواردی است که باید به‌آن توجه شود. از مزایای خرید دوربین مداربسته رم‌خور، می‌توان به ادامه ضبط تصویر حتی هنگامی‌که ارتباط با اینترنت یا دستگاه DVR قطع شده است، اشاره کرد.

دوربین مداربسته PIR: مواردی که باید حتما چک شود

دوربین مداربسته PIR با رزولوشن Full HD

در خرید دوربین مداربسته از اولین مواردی که باید مدنظر قرار داده شود، رزولوشن تصویر دوربین مداربسته است. با به‌روزرسانی سیستم نظارت تصویر از 720p به 1080p یا به عبارتی از 1 مگاپیکسل به 2 مگاپیکسل، بهبود چشم‌گیری در کیفیت تصویر دریافتی احساس خواهید کرد. با افزایش کیفیت تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مدار بسته، جزئیات تصویر بیشتر شده و به راحتی امکان تشخیص چهره و خواندن پلاک خودروها ایجاد می‌شود.

صدای دوطرفه در دوربین مداربسته تحت شبکه IP دارای سنسور PIR

با بهره‌گیری از سیستم صدای دوطرفه، امکان ضبط صدای محیط ایجاد می‌شود. در صورتیکه هدف از نصب دوربین مداربسته نظارت بر کودک‌تان است، با استفاده از سیستم صدای دوطرفه، می‌توانید از راه دور هنگام مشاهده کودک‌تان، با او صحبت کنید. اگر دوربین را به‌دلیل مسائل امنیتی نصب کرده‌اید، در‌صورت ورود افراد غیرمجاز می‌توانید به آنها هشدار دهید.

دیددرشب در دوربین مداربسته PIR

یکی از موارد مهمی که هنگام خرید دوربین مداربسته باید به‌آن توجه کرد قابلیت دید در شب است. بسته به نیاز و شرایط محیط نصب دوربین، اهمیت این قابلیت مشخص می‌شود. دوربین های مختلف با توجه به تکنولوژی‌ای که در ساخت‌شان به‌کار رفته، دارای برد متفاوتی در شب هستند.

 دوربین مخفی pir

دوربین مداربسته PIR مخفی

از این دوربین ها معمولاً در مواردی مانند کنترل پرستار کودک، تصویر برداری در حیات وحش و غیره استفاده می‌شود.

قابلیت تنظیم حساسیت در سنسور PIR

هنگامی‌که هشدارهای بی‌دلیل زیادی را برروی گوشی خود دریافت می‌کنید، این قابلیت به کمک‌تان می‌آید. اگر دوربین با عبور هر ماشین یا هر حرکتی که اهمیت ندارد، آلارم ایجاد می‌کند می‌توانید با تنظیم میزان حساسیت سنسور PIR دقت و کارآیی سیستم را افزایش دهید.

منبع: reolink

مترجم: احسان کیاستی

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   3 × 3 =

   فرافن مارکت
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0