راهنمای نصب دوربین مدار بسته در فضای خارجی

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز+1
پیشنهاد امتیاز+1

اگر قصد نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه یا IP در فضای خارجی یا در محیطی صنعتی مانند کارخانجات و کارگاه ها را دارید، باید ابتدا مشکلات، چالش‌ها و شرایطی که دوربین در فضاهای خارجی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند را شناخته و با یافتن راه‌حل مناسب برای هر چالش، دوربین را به بهترین شکل نصب و راه‌اندازی کنید. در این مقاله سعی داریم با ذکر این چالش‌ها، نکات و روش نصب صحیح دوربین مداربسته را در فضای خارجی بیان کنیم.

 1. تأثیر شرایط محیط نصب بر دوربین مدار بسته

هنگام نصب دوربین مدار بسته در فضای خارجی در وهله اول باید از استحکام کاور دوربین اطمینان حاصل کنید. استانداردهایی مانند IP66 و IP67 مقاومت دوربین را در مقابل گردوغبار، آب و غیره را نشان می‌دهند.

نصب دوربین مداربسته در فضای خارجی

کاور دوربین های مدار بسته معمولاً از آلومینیوم ساخته می‌شود، البته اخیراً از ترموپلاستیک‌های ویژه فوق العاده بادوام نیز استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که شرایط آب‌وهوایی و دمای معمول محیط نصب، در تعیین میزان مقاومت، شکل ظاهری کاور یا نوع دوربین مداربسته تأثیرگذار هستند.

اگر دوربین در محیطی نصب می‌شود که آب و هوا متغیر است، طراحی دوربین باید به‌شکلی باشد که شیشه جلوی لنز دوربین هنگام سرد و گرم شدن هوا بخار نکرده و یا آسیب نبیند. در محیط‌هایی که گرد و غبار زیاد است، لازم است که در فواصل زمانی منظم شیشه جلوی لنز دوربین تمیز شود. در این میان دوربین های مدار بسته دام یا اسپیددام گردان نیاز به توجه بیشتری دارند.

 تاثیر اشیاء و تغییر هوا روی شیشه لنز دوربین مداربسته

اشیائی که روی شیشه لنز دوربین مداربسته می‌نشینند، مانع تنظیم صحیح نور توسط لنز دوربین مداربسته می‌شوند. یکی از قابلیت‌های مهمی که دوربین های مدار بسته نصب شده در فضای خارجی باید داشته باشند، auto iris می‌باشد. این قابلیت به لنز دوربین در تنظیم روشنایی تصویر در شرایط نامناسب کمک می‌کند.

نصب دوربین مدار بسته پشت شیشه پنجره

اگر قصد نصب دوربین مداربسته در پشت پنجره را دارید، باید تا جاییکه ممکن است لنز دوربین به شیشه پنجره نزدیک باشد تا از بازتاب نور جلوگیری شود. البته توصیه می‌شود از نصب دوربین مداربسته در پشت پنجره پرهیز شود، زیرا بازتاب نورهای خارجی و نور مادون قرمز دوربین باعث بروز مشکل شده و روی کیفیت تصویر ضبط شده تأثیر منفی می‌گذارد.

 2. نور محیط نصب دوربین مداربسته

اگر ضبط تصاویر روشن و با کیفیت در شب و محیط‌های تاریک یا کم‌نور برای شما حائز اهمیت است، باید به ویژگی دید در شب دوربین مداربسته توجه کنید. راه‌های متعددی جهت بهبود دید در شب وجود دارند که در مقاله زیر به شکل ساده و کامل توضیح داده شده‌اند.

 ضبط تصویر دوربین مداربسته در شب

چراغ‌ها و لامپ‌هایی که در محیط نصب دوربین مداربسته قرار دارند، روی کیفیت تصویر دوربین مداربسته تأثیر می‌گذارند. دوربین باید در مکانی نصب شود که نور مستقیم چراغ‌ها یا بازتاب آنها در لنز دوربین تابیده نشود.

تاثیر نور چراغ‌های اطراف بر کیفیت تصویر دوربین مدار بسته

جهت ضبط تصاویر روشن در تاریکی شب، در اطراف لنز دوربین مداربسته LEDهای مادون قرمز نصب می‌شود. توجه داشته باشید که دوربین علاوه بر چراغ LED مادون قرمز، جهت ضبط تصاویر واضح و با کیفیت دارای فیلتر IR cut نیز باشد.

 دید در شب دوربین مدار بسته

3. جلوگیری از تابش نور مستقیم خورشید در لنز دوربین مدار بسته

همیشه دوربین مداربسته را طوری نصب کنید که در طول روز نور خورشید به‌طور مستقیم در لنز دوربین تابیده نشود. تابش مستقیم نور خورشید در لنز باعث کاهش کیفیت و یا کور‌شدن دوربین مدار بسته می‌شود.

 تاثیر نور مستقیم خورشید بر ضبط تصویر لنز دوربین مداربسته

هنگام نصب دوربین مدار بسته در فضای خارجی، آن را طوری نصب کنید که آسمان کمتر در دید دوربین باشد. در این شرایط دوربین سعی می‌کند بین نور آسمان و محیط توازن ایجاد کرده تا به سطح مطلوبی از روشنایی رسیده و تصویری با روشنایی یکنواخت به‌دست دهد. وقتی قسمت زیادی از آسمان در دید دوربین مداربسته باشد، ممکن است تصویر اشیاء و محیط تاریک شود. با تنظیم صحیح ارتفاع دوربین مداربسته می‌توان از بروز این گونه مشکلات جلوگیری کرد.

یکی دیگر از مواردی که باید مدنظر قرار دهید، طوفان و بادهای شدید است. اطمینان حاصل کنید که دوربین مدار بسته به‌خوبی روی دیوار یا ستون پیچ شده و در جای خود محکم است، تا در صورت وزش باد شدید یا طوفان لرزش نداشته و یا آسیب نبیند.

انواع سیستم برق اضطراری: UPS، موتور برق، پنل خورشیدی یا سولار، توربین بادی آشنایی با انواع سیستم برق اضطراری: UPS، موتور برق، سولار و توربین بادی

منبع: wikihow و بخش فنی فرافن مارکت
مترجم: احسان کیاستی

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   19 + 5 =

   فرافن مارکت
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0