راهنمای خرید دستگاه NVR

1
راهنمای خرید دستگاه NVR

 راهنمای خرید دستگاه nvr

  

تمام دستگاه‌های NVR موجود در بازار دارای ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و مشخصات خاصی هستند. مصرف‌کننده باید با توجه به نیازهای خود دستگاه ان وی ار مناسبی خریداری کند.

در این مقاله با ارائه نکات مهم، شما عزیزان را در انتخاب و خرید بهترین دستگاه NVR متناسب با نیازهای‌تان، راهنمایی می‌کنیم.

  

 تعداد کانال دستگاه NVR - راهنمای خرید

 

تعداد کانال‌های دستگاه NVR

منظور از کانال، پورت ورودی دوربین در پشت دستگاه می‌باشد. به‌طور مثال یک دستگاه NVR 16 کانال، 16 پورت ورودی Lan برای دوربین مداربسته دارد. به‌عبارت دیگر یک دستگاه 16 کانال از 16 دوربین مداربسته پشتیبانی می‌کند. دستگاه‌های ضبط معمولاً به‌صورت 4، 8، 16 و 32 کانال تولید و عرضه می‌شوند. البته علاوه‌بر تعداد پورت‌های گفته شده، ممکن است ورودی‌های بیشتری را مشاهده نمایید. لازم به‌ذکر است که این پورت‌های اضافی مربوط به ورودی صدا و مانیتور هستند و درواقع به‌عنوان کانال شمارش نخواهند شد.

توجه داشته باشید که تعداد کانال‌ها باید همواره بیشتر از دوربین‌های مداربسته نصب شده باشد، بدین ترتیب در آینده در‌صورت نیاز، به‌راحتی امکان اضافه کردن دوربین مداربسته به سیستم نظارت تصویری وجود خواهد داشت.

   

 

  

تکنولوژی PoE

همانطورکه می‌دانید در سیستم‌های شبکه از کابل و سوکت شبکه جهت انتقال اطلاعات استفاده می‌شود. یک دوربین مداربسته تحت شبکه به یک کابل شبکه جهت انتقال اطلاعات به دستگاه NVR و یک کابل برق جهت تغذیه احتیاج دارد. این بدین معناست که به هر دوربین مداربسته IP دو کابل وارد می‌شود، که این موضوع در مواردی‌که تعداد دوربین‌ها بالاست، نیاز به کابل‌کشی را بالا می‌برد.

تکنولوژی PoE (مخفف Power on Ethernet به معنای برق روی شبکه)، امکان انتقال برق روی کابل شبکه را ایجاد می‌کند. در این روش کابل شبکه در کنار انتقال اطلاعات، مسؤلیت انتقال برق را نیز برعهده می‌گیرد. بدین ترتیب نیاز به کابل‌کشی نصف‌شده و در هزینه‌ها و وقت صرفه‌جویی می‌شود.

 

انواع دستگاه NVR براساس تعداد کانال و پشتیبانی از PoE

در این قسمت با زبانی ساده و ارائه مثال به‌معرفی انواع دستگاه ان وی ار بر اساس پشتیبانی از poe می‌پردازیم:

  • دسته اول دستگا‌ه‌هایی هستند که به‌طور مثال 16 کانال هستند ولی تنها یک ورودی شبکه دارند. در این مدل دستگاه‌ها باید با استفاده از یک سوئیچ، بین دوربین های مدار بسته IP نصب شده و دستگاه NVR ارتباط ایجاد کنید.
  • مدل بعدی دستگاه‌هایی هستند که به‌طور مثال 16 کانال هستند ولی تنها 8 پورت ورودی در پشت دستگاه موجود است. در این مدل نیز برای ایجاد ارتباط 8 دوربین دیگر باید از یک سوئیچ استفاده شود. لازم به‌ذکر است 8 پورت ورودی موجود در پشت دستگاه ممکن است PoE نباشند که در‌این صورت باید به دوربین‌ها کابل برق نیز کشیده شود. حالت دیگر این است که 8 کانال پشت دستگاه PoE باشند ولی 8 کانالی که با استفاده از سوئیچ به دستگاه متصل می‌شوند، PoE نباشند، که در این حالت تنها برای 8 دوربین مداربسته‌ای که مستقیم به دستگاه وصل نمی‌شوند و از طریق سوئیچ به دستگاه متصل می‌شوند نیاز به کشیدن کابل برق است.
  • دسته بعدی NVR هایی هستند که به‌طور مثال 16 کانال هستند و 16 پورت ورودی نیز در پشت دستگاه موجود است، که در این مدل دیگر نیازی به سوئیچ وجود ندارد.

  

  

کیفیت ضبط دستگاه NVR

 

کیفیت ضبط دستگاه ان وی آر

همیشه بهتر است کیفیت قابل پشتیبانی دستگاه ان وی آر بیشتر از کیفیت تصویر دوربین‌های مداربسته باشد. بدین ترتیب در آینده امکان تعویض دوربین مداربسته و ارتقاء آن به کیفیت بالاتر وجود خواهد داشت.

اگر کیفیت دوربین مداربسته 4k باشد ولی کیفیت دستگاه 1080p، مطمئنا تصاویری که به‌دست می‌آید و ضبط می‌شوند 4k نخواهند بود. به‌طور مثال اگر دوربین 4k است، دستگاه ان وی ار باید کیفیت بالاتر و یا حداقل کیفیت برابری داشته باشد.

لازم به‌ذکر است دستگاه NVR با کیفیت 4 مگاپیکسل تصویر یک دوربین مداربسته با کیفیت 4 مگاپیکسل را در پخش زنده 4 مگاپیکسل به نمایش می‌گذارد اما ممکن است تصاویر را با کیفیت 2 مگاپیکسل ضبط کند. بدین ترتیب کیفیت تصاویر زنده با تصاویر ضبط‌شده متفاوت است. به‌عبارت دیگر کیفیت ضبط تصاویر در دستگاه ممکن است برابر یا کمتر از کیفیت نمایش زنده تصاویر باشد. کیفیت نمایش زنده و کیفیت ضبط در مشخصات فنی دستگاه قید می‌شود.

   

 

  

راهنمای خرید دستگاه ان وی ار

 

پهنای باند دستگاه NVR

پهنای باند مشخص کننده حجم اطلاعاتی است دستگاه NVR می‌تواند مبادله کند. پهنای باند با واحد mbps (مگابایت بر ثانیه( محاسبه می‌شود.

هرچه کیفیت دوربین مداربسته بیشتر باشد، حجم تصاویر ضبط شده توسط دوربین بیشتر است و در نتیجه به پهنای باند بیشتر جهت انتقال اطلاعات به دستگاه NVR احتیاج دارد.

هر دستگاه NVR دارای پهنای باند محدود در پورت‌های ورودی است. به‌این‌ معنا که اطلاعات ورودی دستگاه باید در محدوده‌ای خاص باشند. توجه داشته باشید که اطلاعات ارسالی به دستگاه از پهنای باند ماکزیمم آن بیشتر نشود. ممکن است دستگاه 16 کانال باشد، ولی به‌دلیل حجم بالای اطلاعات ورودی و به ماکزیمم رسیدن پهنای باند قابل پشتیبانی دستگاه، امکان سرویس‌دهی به چند کانال از بین برود.

پس حجم اطلاعات ورودی به دستگاه علاوه‌بر تعداد کانال به میزان پهنای باند قابل پشتیبانی از طرف دستگاه نیز بستگی دارد.

 

 

راهنمای خرید دستگاه ان وی آر

 

خروجی تصویر دستگاه NVR

هر دستگاه NVR دارای دو خروجی تصویر برای نمایش تصاویر زنده و ضبط‌شده دوربین های مدار بسته روی LCD یا مانیتور می‌باشد. این دو خروجی تصویر عبارت‌اند از VGA و HDMI که خروجی HDMI کیفیت تصویر بالاتری را ارائه می‌کند. 

 

تعداد هارد و تکنولوژی فشرده‌سازی

تعداد هارد و میزان فشرده‌سازی تصویر دو عامل اصلی تعیین کننده میزان زمان ذخیره‌سازی دستگاه ان وی ار می‌باشند.

تعداد و ظرفیت هارد‌های قابل اتصال به دستگاه NVR محدود است. اگر نیاز به ضبط تصاویر برای مدت طولانی دارید، حتماً ظرفیت آن را از قبل پیش‌بینی کنید.

دستگاه های معمولی و میان رده بازار از هارد تا ظرفیت 4 ترابایت پشتیبانی می‌کنند، اما دستگاه‌های برند مانند هایک ویژن از هارد تا 6 ترابایت نیز پشتیبانی می‌کنند.

مورد بعدی تکنولوژی فشرده‌سازی می‌باشد. معمولاً دستگاه‌های میان‌رده بازار از تکنولوژی فشرده‌سازی H.264 پشتیبانی می‌کنند، در صورتی‌که دستگاه‌های NVR برند از تکنولوژی‌های H.265 و H.265+ پشتیبانی می‌کنند. فشرده‌سازی بیشتر به معنای حجم کمتر تصاویر و در نتیجه امکان ذخیره‌سازی تصاویر بیشتر می‌باشد.

  

  

پشتیبانی از پروتکل ONVIF

هنگام انتخاب و خرید دستگاه NVR، تطابق پروتکل دستگاه با پروتکل دوربین‌های مداربسته بسیار مهم است. در صورتی‌که قصد نصب دوربین‌ها و دستگاه‌ها از برندهای متفاوتی را دارید، باید تمام تجهیزات از پروتکل ONVIF پشتیبانی کنند. این پروتکل استاندارد مشترکی بین تولیدکننده‌های مختلف است و امکان ارتباط بین دستگاه‌ها با برندهای مختلف را ایجاد می‌کند.

  

  

  

نویسنده و گردآورنده: احسان کیاستی

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

پاسخ دهید

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما با خبر شوید!

فروشگاه آنلاین فرافن مارکت

فروشگاه فرافن مارکت از سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را در زمینه تأمین و فروش تجهیزات امنیتی و سیستم های حفاظتی و نظارتی از قبیل دوربین مدار بسته، دزدگیر اماکن، اعلام حریق، تلفن سانترال و ویپ، درب اتوماتیک، شبکه کامپیوتر، ups، موتور برق، خانه هوشمند و ..آغاز نمود و اکنون با بیش از یک دهه تجربه موفق در اجرای پروژه‌های بزرگ دوربین مدار بسته و سیستم‌های امنیتی ادارات دولتی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، کارخانجات صنعتی، هتل‌ها و مراکز تفریحی، فروشگاه‌ها، مغازه ها و منازل مسکونی، آماده ارائه محصولات و خدمات به هموطنان عزیز در کلیه شهرهای ایران از جمله تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، قم، شیراز، اراک، ساری، سمنان، گرگان، بندرعباس، اهواز، شاهرود، یزد و .. می‌باشد.

فرافن مارکت

نماد اعتماد

نماد اعتماد

logo-samandehi

نشان شرکت برتر

تماس با ما

آدرس تهرانتهران: سعادت آباد، بلوار پاک‌نژاد، خیابان بنفشه، پلاک 124

آدرس گرگان گرگان: بلوار شهید شکاری، نبش کوچه پنجم، پلاک 73

پست الکترونیکی پست الکترونیکی: info[at]farafan-market.com

شماره تماس شماره تلفن: 02126742969 | 02126743685

تلگرام فرافن مارکت    اینستاگرام فرافن مارکت    آپارات فرافن مارکت    فیسبوک فرافن مارکت

استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی فرافن مارکت فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فراسرمایه فرجاد نواندیش (فرافن) می‌باشد.

ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0