راهنمای خرید دوربین مدار بسته تحت شبکه ip

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز+2
پیشنهاد امتیاز+2

 انتخاب دوربین ip

افراد بسیاری علاقه‌مند به امنیت خانه و دوربین های ip هستند. ما در این مقاله درک عمیق‌تری از دوربین های تحت شبکه را برای شما فراهم کرده‌ایم و با پاسخ به سؤالاتی مهم سعی کرده‌ایم که فرآیند انتخاب و خرید شما را آسان نماییم.

فهرست مطالب پنهان

مخاطب این راهنما چه افرادی هستند؟

آیا شما برای خانه خود به‌دنبال دوربین های آی پی هستید؟ این راهنما برای کسی است که قدم در دنیای مدرن دوربین های امنیتی خانگی می‌گذارد. شاید شما درحال‌حاضر دوربین مداربسته آنالوگ دارید و می‌خواهید آن‌را با یک سیستم مداربسته ip که به اینترنت دسترسی دارد جایگزین کنید.

این راهنما به شما کمک خواهد کرد تا به رایج‌ترین سؤالات مرتبط با این موضوع پاسخ دهید:

 •  دوربین ip چیست و چرا من به آن نیاز دارم؟
 • چرا باید یک سیستم مداربسته ip را به‌جای سیستم DVR سنتی انتخاب کنم؟
 • انواع مختلف دوربین مداربسته ip کدام‌اند؟
 • مارک های اصلی و برتر دوربین های تحت شبکه کدام است؟
 • بهترین دوربین آی پی برای امنیت خانه من کدام است؟
 • آیا من به دستگاه ضبط شکه NVR نیاز دارم؟
 • دوربین های ip را از کجا بخرم؟

دوربین تحت شبکه چیست؟

دوربین مداربسته ip، یک دوربین دیجیتال است و به‌جای سینگال های الکتریکی آنالوگ بر روی بستر شبکه های پروتکل اینترنتی (IP)، راه‌اندازی می‌شوند. اینترنت نمونه‌ای از یک شبکه ip و کاربردهای پروتکل IPv4 می‌باشد.
پروتکل‌های استاندارد صنعتی برای دوربین های تحت شبکه عبارتند از مشخصات انجمن نظارت ویدئویی باز شبکه (ONVIF) و پروتکل نظارت زنده (RTSP).
دوربین های نظارتی آنالوگ همیشه متمرکز هستند- آنها نیازمند به دستگاه ضبط داده و کنترل مرکزی می‌باشند- که من و شما به نام DVR (Digital Video Recorder) می‌شناسیم.

دستگاه nvr

دی وی آر به این عنوان نامگذاری شد چون ورودی ویدئوهای آنالوگ از دوربین را بر روی یک هارددیسک ضبط می‌کند. دیجیتال بودنش هم به همین خاطر است نه اینکه دوربین ها خودشان دیجیتال باشند.
با ظهور دوربین های IP، در دنیای دوربین های مداربسته انقلابی به‌وجود آمد. دوربین های تحت شبکه مستقلاً قادر به کار هستند- درواقع بیشتر دوربین های آی پی یک مینی کامپیوتر داخلی دارند. آنها درحالت متمرکز و غیرمتمرکز و یا هردو حالت (اگر دوربین به اندازه کافی قدرتمند باشد) راه‌اندازی شوند.

 • در حالت متمرکز، دوربین های تحت شبکه به یک رکوردر تحت شبکه ویدئویی متصل و با آن کنترل می‌شوند. از آنجاییکه دوربین ها بر روی پروتکل های شبکه اجرا می‌شوند، فقط می‌توانند با سایر دستگاه‌های شبکه ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل به NVR نیاز است نه DVR. دوربین های آی پی هم به‌طور مستقیم و هم غیرمستقیم ازطریق کابل های شبکه اترنت یا بی سیم و Wi-Fi به NVR متصل می‌شوند.
 • دوربین های تحت شبکه، در حالت غیرمتمرکز به دستگاه NVR که کنترلشان کند وصل نیستند. هر دوربین آی پی مانند یک دستگاه شبکه مستقل عمل است. آنها آی پی آدرس های خود را دارند و با هر دستگاه موجود روی شبکه LAN قابل دسترسی هستند.
 • دوربین های ip پیشرفته‌تر در هر دوحالت متمرکز و غیرمتمرکز همزمان می‌توانند کار کنند. آنها می‌توانند بخشی از یک سیستم NVR باشند و در عینحال مستقیماً توسط هر دستگاهی از روی شبکه قابل دسترسی باشند.

دوربین آی پی

چرا باید به‌جای سیستم DVR، یک سیستم دوربین مداربسته IP انتخاب کنم؟

سیستم امنیتی مبتنی بر دوربین مداربسته ip نسبت به دوربین مداربسته آنالوگ سنتی مزایای فراوانی دارد:

 • به شما این امکان را می‌دهد تا هشدارهای امنیتی را در هر نقطه از جهان بر روی دستگاه تلفن همراه خود دریافت کنید.
 • دوربین های آی پی، دارای الگوریتم های پیشرفته آنالیز حرکت هستند که به کاهش هشدارهای اشتباه کمک می‌کند.
 • ویدئو های دیجیتال با علائم هوشمند جهت هشدار، بازبینی فیلم ها را ساده تر می‌کند.
 • می‌تواند به‌عنوان بخشی از سیستم اتوماسیون خانگی ازقبیل روشنائی و زنگ درب، محسوب شود.
 • به‌خاطر توانایی کار با Wi-Fi یا پریز برق، بیشترین انعطاف‌پذیری را در هنگام نصب و راه‌اندازی دارند.

تفاوت مدل‌های مختلف دوربین های ip چیست؟

روش رایج جهت طبقه‌بندی دوربین های ip براساس فاکتور شکل و فرم آنهاست.

دوربین های بولت

این مدل، شناخته‌شده‌ترین شکل دوربین های مداربسته هستند و به‌خاطر شکل استوانه‌ای بولت نامیده شدند. معمولاً ارزان ترین دوربین ip را می‌توانید در این مدل‌ها بیابید. این مدل ها دربرابر انفجار خیلی مقاوم نیست ولی هنگام نصب و تنظیمات بعد از آن انعطاف‌پذیری بیشتری دارد.

دوربین بولت

دوربین های دام

این مدل دوربین های تحت شبکه بیشتر مناسب شرایط تجاری هستند و به‌خاطر موقعیت نصب آنها، در برابر خراب‌کاری و شرابط بد جوی مقاوم‌تر از مدل‌های بولت هستند. نصب و راه‌اندازی آنها مشکل‌تر بوده مگر اینکه بخواهید مدل سه محوره را تنظیم نمایید.

دوربین دام

دوربین های مینی دام یا برجک

نسبت به دام های معمولی در برابر خرابکاری مقاوم‌تر هم هستند. امروزه شرکت ها بیشتر مینی دام تولید، نصب و راه‌اندازی می‌کنند.

دوربین مینی دام

دوربین های معکبی داخلی

این مدل‌ها برای نصب در گوشه‌ای از سقف یا قراردادن روی سطوح صاف طراحی شده‌اند و معمولاً دارای میکروفن و بلندگوهای داخلی هستند. بنابراین می‌توان از آنها به‌عنوان مانیتورهای کودک یا تلفن خانگی استفاده کرد.

دوربین معکبی

دوربین های آی پی براساس معیارهای دیگری هم قابل تقسیم بندی هستند. به‌عنوان مثال براساس انعطاف‌پذیری فاصله کانونی (شامل دوربین های با فوکوس ثابت، متغیر دستی و موتورایز PTZ) و یا تفاوت در نوع دیافراگم لنز (ثابت، موتورایز).

برندهای برتر دوربین های مداربسته ip‌ کدام اند؟

ما در این بررسی به مارک‌هایی پرداخته‌ایم که مصرف کنندگان و مشتریان ما استفاده کرده‌اند.

هایک ویژن

مستقر در هانگژو چین و در سال 2001 تأسیس شد. از آن زمان تاکنون عمدتاً جایگاه شماره یک در فروش دوربین‌های مداربسته را از‌ آن خود کرده است.

داهوا

همانند هایک ویژن در سال 2001 در هانگژو چین تأسیس شد و در میان علاقه‌مندان به CCTV محبوب است.

اکسیس

Axis در سال 1984 شروع به‌کار کرد و درحال حاضر متعلق به کانن است.

ویوتک

شرکتی تایوانی است که در سال 2001 تأسیس شد. ویوتک سازنده دوربین های محبوبی است. سخت افزار و نرم افزار با کیفیت تر و البته قیمت بالاتر.

سامسونگ

سال‌هاست در حوزه دوربین های تحت شبکه فعالیت کرده است و اخیراً با نام اسمارت-کم محصولاتش را عرضه کرده است.

 برند دوربین

چگونه یک دوربین تحت شبکه انتخاب کنم؟

مهمترین نکته‌ای که مؤکداً قصد داریم به آن اشاره کنیم آن است که شما قبل از پرداخت هزینه باید بدانید واقعاً چه چیزی می‌خواهید. یعنی شما باید برای نحوه استفاده از سیستم نظارتی خود طرح و نقشه داشته باشید. بیایید یک به یک به این موارد بپردازیم:

 • طرح چگونگی نصب‌شدن دوربین ها

یعنی اینکه دوربین مداربسته را برای محیط داخل می‌خواهید یا محیط‌ ها و فضاهای بیرونی.

 • قابلیت ها و امکانات

شامل مواردی از قبیل پشتبانی از پروتکل‌های ip، اترنت قوی، ضدآب و هوای بد، رزولوشن،‌ اینفرارد، فضای ذخیره سازی خارجی و وایرلس.

کدام دوربین مداربسته ip برای امنیت منزل بهتر است؟

همه تولیدکنندگان بزرگ دوربین های ip، آنها را در اشکال و قرم های مختلفی می‌سازند. از مدل بولت ساده گرفته تا مدل‌های پیشرفته PTZ. با اطلاعاتی که از این مقاله به‌دست آورده‌اید اکنون به‌راحتی می‌توانید دریابید که دوربین های آی پی کدام برند بهتر از دیگری است. کافی است اطلاعات و جزئیات محصولات را با هم مقایسه نمایید.

امنیت منزل

آیا به دستگاه ضبط NVR نیاز دارم؟

همانطورکه قبلاً بیان شد، اکثر دوربین‌های ip بدون NVR هم کار‌ ‌می‌کنند. بعضی از آنها دارای کارت حافظه SD هستند و می‌توانند برای ضبط تصاویر و فیلم ها مورد استفاده قراربگیرند.
با این‌حال داشتن دستگاه ضبط NVR مزایای هم دارد:

 • ضبط پیوسته و 24 ساعته از چندین دوربین و به مدت یکماه.
 • تهیه فیلم پشتیبان در صروت بروز آسیب یا سرقت.
 • چنانچه 4 دوربین دارید و نمی‌خواهید وارد هر دوربین بشوید می‌توانید دوربین خود را از یک رابط واحد مشاهده کنید.
 • می‌توانید همزمان جریان‌های ویدئویی را از چندین دوربین پخش کنید.
 • بنابراین اگر شما فقط 1 یا 2 دوربین ip دارید، نیازی به تهیه NVR نیست. هرچند داشتن آن توصیه می‌گردد.
 • بهتر است دوربین و دستگاه NVR‌ از یک تولیدکننده تهیه شود.

دوربین مداربسته ip را از کجا خریداری کنم؟

به‌طور‌کلی از هرجایی قصد خریداری دوربین مداربسته ip دارید، راهنمایی‌های این مقاله را فراموش نکنید. با‌این‌حال ما به شما فروشگاه فرافن مارکت را پیشنهاد می‌کنیم که طیف وسیعی از محصولات را با قیمت های رقابتی و پشتیبانی و خدمات چندساله ارائه می‌دهد.

 417 IP1

دوربین های مداربسته تحت شبکه (IP) به‌دلیل قابلیت هایی نظیر وضوح تصویر، کیفیت بالا و انتشار گسترده تصاویر، مزایای بیشتری نسبت به دوربین های آنالوگ در بازار سیستم های نظارتی دارند.

علی‌رغم اینکه بیشتر کاربران تفاوت بین دوربین های مدار بسته IP و آنالوگ را می‌دانند، اما باز هم تقاضا برای دوربین های مدار بسته HD در بازار سیستم های امنیتی بیشتر است. به همین دلیل، کاربران هنگام انتخاب محصول دچار سردرگمی می‌شوند.

بر این اساس، ما در این مقاله 7 اشتباه رایج کاربران در مورد دوربین های مدار بسته تحت شبکه را بیان می‌کنیم.

 • هرچه پیکسل دوربین بیشتر، کیفیت تصویر بهتر است

این اولین اشتباه رایج در میان کاربران و حتی متخصصان این حرفه است. آنها بر این باورند که کیفیت دوربین مدار بسته 3 مگاپیکسلی از 2مگاپیکسل بهتر است، چرا که تصور می‌کنند کیفیت تصویر را رزولوشن (TVL) تعیین می‌کند نه تعداد پیکسل ها. برای مثال، براساس نتیجه آزمایش مجله ASMAG، دوربین های مداربسته تحت شبکه 2 مگاپیکسلی پاناسونیک WV-SPN631 با رزولوشن 1000TVL و دوربین های مداربسته شبکه 2 مگاپیکسلی هایک ویژن  DS-2CD4026FWD/D با رزولوشن 1100TVL قابل مقایسه است.

با بررسی شکل زیر، می‌بینید که هر دو تصویر با وضوح 3 مگاپیکسل، کیفیت تصویر متفاوتی دارند.

417 IP2

 • یک دوربین 4مگاپیکسل برابر با 2 دوربین مگاپیکسلی با کیفیت 1080P است.

اگرچه یک دوربین مداربسته 4 مگاپیکسلی دوبرابر منطقه ای که یک دوربین مدار بسته 2 مگاپیکسلی دارد را پوشش می دهد، اما با استفاده از دوربین های مگاپیکسلی HD می توان تعداد دوربین های مدار بسته را کاهش داد. هر دوربین مدار بسته بدون در نظر گرفتن رزولوشن، تنها همان منطقه خاص را پوشش خواهد داد و زاویه دید توسط کارشناس و نوع لنز تعیین می‌شود، نه نوع دوربین.

 • دوربین های مگاپیکسلی در نور کم بهتر عمل می کنند.

کارایی دوربین های مدار بسته آنالوگ در نور کم بهتر از دوربین های مداربسته IP مگاپیکسلی است. به‌ این‌دلیل که بیشتر دوربین های مدار بسته آنالوگ به سنسور CCD مجهزند که حساسیت بالایی دارد. به‌طوری که برخی از آنها می‌توانند تصویری ریز LUX0.0001 را نیز در نور کم محیط ضبط کنند.

برای‌ نمونه، عملکرد نور کم در دوربین های مداربسته 3 مگاپیکسلی از دوربین های 1.3 مگاپیکسلی ضعیف‌تر است. بنابراین برای محیط‌های با نور ضعیف، دوربین های مداربسته تحت شبکه با کیفیت 720P/1080P توصیه می‌شود.

417 IP3

 • همه پیکسل ها برابرند. (محصولات 2MP برند A با محصولات 2MP برند B برابر است)

رزولوشن دوربین های مداربسته بر اساس شرکت سازنده آنها و همچنین عواملی چون نوع سنسور تصویر، اندازه سنسور، حساسیت و نوع لنز و … متفاوت است.

 • دوربین های شبکه نیاز به اینترنت دارند.

شبکه های اینترنت انواع مختلفی دارند: از جمله LAN ,MAN ,WAN

دوربین های مداربسته IP می‌توانند به دو شبکه LAN و WAN متصل شوند. زمانیکه دوربین های مدار بسته IP به شبکه محلی وصل می‌شوند، کاربران می‌توانند از دوربین های مداربسته برای پیش‌نمایش و ضبط ویدئو در محل استفاده کنند و نیازی به خدمات ISP ندارند.

 • ارسال ویدئو از طریق شبکه ایمن نیست.

اگرچه اینترنت اصولاً به‌عنوان یک دامنه برای اطلاعات عمومی استفاده می‌شود، اما برای انتقال اطلاعات حساس نظیر حفاظت از پسوردHTTPS ،VPN ، FIREWALL، رمزگذاری و … نیز ضروری است. همچنین فراموش نکنید که بانک ها و مؤسسات مالی هم از اینترنت برای معاملات پولی و ارزی و دیگر خدمات نظارتی و ایمنی استفاده می‌کنند.

 • هزینه دوربین های IP از دوربین های آنالوگ بیشتر است.

امروزه دوربین های مداربسته آنالوگ با فن‌آوری HD از قبیل AHD, HDCVI, TVI در بازار پدید آمده که قیمت این محصولات ارزان تر از دوربین های مدار بسته شبکه است. برخی از این دوربین های مداربسته HD به‌علت اینکه تولیدکنندگان چینی می‌خواهند موجودی خود را زودتر به پایان برسانند، با قیمت های بسیار پایینی در بازار عرضه می‌شوند.

با مقایسه هزینه دوربین ها، اگر هزینه کلی سخت افزار و نصب را بررسی کنیم، سیستم های IP بسیار بهتر است. زیرا دوربین های مدار بسته IP می‌توانند به‌تنهایی کار کنند. برعکس، دوربین های مداربسته آنالوگ برای ضبط به دستگاه DVR نیاز دارند. کاربران می‌توانند از دستگاه های مختلف برای ذخیره فیلم مانند کارت TF، کامپیوتر، گوشی های هوشمند، NAS، سرورها و NVR ها استفاده کنند.

به‌علاوه هزینه نصب و راه‌اندازی سیستم های IP بسیار ارزان تر است. زیرا برخلاف دوربین های مدار بسته آنالوگ نیاز به کابل کشی ندارند. همچنین دوربین های مدار بسته IP می‌توانند از کابل اترنت برای انتقال داده ها مانند صدا، تصویر و … استفاده کنند، در حالیکه دوربین های مداربسته آنالوگ به کابل های مختلف برای انتقال داده نیاز دارند. در پایان دوربین های مدار بسته IP می‌توانند بوسیله POE و با استفاده از تکنولوژی وای فای هزینه‌های نصب و راه‌اندازی و نگهداری را تا حد زیادی کاهش دهند.

434 IP

حفظ امنیت همواره یکی از مهمترین مسائل عمده در زندگی سازمانی و شخصی افراد به‌شمار می‌آید. تنها تفاوتی که امروزه در حفظ امنیت نسبت به گذشته مشاهده می‌شود نوع برقراری آن است. یکی از روش‌های امنیتی که امروزه بسیار رواج یافته، استفاده از سیستم‌های امنیتی و نظارت تصویری است که از انواع سیستم‌های نظارت تصویری می‌توان به دوربین‌های مدار بسته IP اشاره نمود. در این مقاله سعی داریم 8 عامل مؤثر در انتخاب دوربین مدار بسته IP مناسب را مورد‌بررسی قرار دهیم.

 • LENS (لنز)

کیفیت لنز دوربین مدار بسته روی کیفیت کلی تصویر اثر می‌گذارد. زمانیکه نور از لنز دوربین مداربسته عبور می‌کند وارد سنسور تصویر می‌شود. بنابراین هنگام انتخاب دوربین مدار بسته باید مشخصات لنز دوربین مداربسته به‌طور دقیق بررسی شود. عملکرد لنز دوربین مداربسته با 2 مؤلفه تعیین می‌شود: فاصله کانونی (F number) که در واقع همان میدان دید (FoV) است و دیافراگم که عمق تصویر و حساسیت نور به آن بستگی دارد. دانستن این نکته که چه فاصله کانونی تا محل موردنظر نیاز است می‌تواند شما را در انتخاب دوربین مدار بسته با لنز مناسب راهنمایی کند. هرچه فاصله کانونی کمتر باشد، حساسیت به نور بالاتر می‌رود. به‌عنوان مثال F1.2 بهتر از F1.4 است. برای کسب نتیجه بهتر، توصیه می‌شود دوربین های مدار بسته تحت شبکه (IP) با لنزهای قابل تجزیه انتخاب کنید، مثلاً انتخاب دوربین های مدار بسته IP با لنز وریفوکال، به شما این امکان را می‌دهد تا فاصله کانونی متناسب با زاویه دیدتان برای نظارت بهتر انتخاب کنید.

 • IMAGE SENSOR (سنسور تصویر)

سنسور عاملی کلیدی است که روی کیفیت تصویر اثر می‌گذارد. دو نوع سنسور CMOS و CCD وجود دارد که از نظر عملکرد، CMOS علی‌رغم اینکه از نظر هزینه بسیار پایین‌تر از CCD است اما تصاویری با وضوح بسیار بالاتر و واقعی تر از CCD ارائه می کند. امروزه بیشتر از سنسور CMOS در هر دو گروه دوربین های مدار بسته آنالوگ و IP (شبکه) استفاده می‌شود. کیفیت تصویر را می‌توان با سخت افزار و نرم افزار پردازش تصویر مانند HDR بالا برد. با این حال توجه داشته باشید که حساسیت به نور در سنسور CCD بهتر از CMOS است.

چندین سازنده سنسور CMOS وجود دارد که مهمترین آنها سنسورهای Sony ، OmniVision ، Aptina و … هستند، که از میان آنها سنسور Sony از نظر کیفیت تصویر و حساسیت به نور بهترین عملکرد را دارد.

 • VIDEO COMPRESSION (فشرده سازی)

فشرده سازی نیز روی کیفیت، زمان تأخیر و میزان ذخیره فیلم تأثیر می‌گذارد. اغلب دوربین های مدار بسته شبکه از فرمت فشرده سازی H.264 پشتیبانی می‌کنند که این قابلیت در حفظ کیفیت بالای تصویر، کاهش ظرفیت پهنای باند و میزان ذخیره سازی فیلم مؤثر است. در پایان سال 2014، از دو تکنولوژی Hisilicon و Ambarella بر‌اساس قابلیت H.265 پرده برداری شد. بدین ترتیب، امروزه شما می‌توانید بعضی از دوربین های شبکه ای را بیابید که از دو فرمت فشرده سازی H.264 و H.265 پشتیبانی می‌کنند.

هنگام استفاده از فرمت H.265، دوربین های تحت شبکه می‌تواند ویدئوی HD با بیت ریت یا پهنای باند کمتری ارائه دهد. در مقایسه با فرمت H.264، فرمت فشرده سازی H.265 می‌تواند 50درصد در پهنای‌باند شبکه و 50درصد در ظرفیت ذخیره سازی فیلم صرفه‌جویی کند. به همین دلیل برخی کارشناسان انتظار دارند که H.265 به استاندارد ویدئویی در آینده تبدیل خواهد شد.

 • VIDEO FORMAT (فرمت ویدئو)

فرمت های ویدئویی نقش مهمی در تعیین رزولوشن واقعی ویدئو دارند که از آنها می‌توان به فرمت های (HD(720P)، FULL HD(1080P و (4K/UHD(8MP اشاره کرد. فرمت 4K/UHD، بالاترین رزولوشن را دارد. زمانیکه به‌دنبال محصولی هستید، شما دوربین های شبکه با رزولوشن های مختلفی از جمله 1.3MP، 2MP، 3MP، 4MP، 5MP، 6MP و … پیدا خواهید کرد. آیا انتخاب دوربین های شبکه با رزولوشن مگاپیکسل درست است؟ پاسخ منفی است.

زمانیکه شما می‌خواهید یک دوربین مداربسته IP بین 2MP و3MP انتخاب کنید، قویاً توصیه می‌شود که دوربین مداربسته 2MP انتخاب کنید. زیرا همه آنها مطابق با فرمت Full HD 1080p هستند و هزینه آنها نیز کمتر از دوربین های 3MP است. زمانیکه می‌خواهید از دوربین مدار‌بسته 3 مگاپیکسلی استفاده کنید، باید از فرمت Full HD 1080p برای انتقال تصویر استفاده کنید، زیرا ممکن است تجهیزات پشتیبانی شامل NVR و NAS نتوانند رزولوشن 3MP را پشتیبانی کنند. مخصوصاً شما نمی توانید مانیتوری پیدا کنید که کاملاً متناسب با رزولوشن دوربین مدار بسته IP تان باشد.

 • FRAME RATE (فریم ریت)

فریم ریت یک ابزار تصویربرداری است که تصاویر پیاپی منحصر‌به‌فردی که فریم نامیده می‌شود را تولید می‌کند و همچنین به‌عنوان فرکانس و فریم در ثانیه (FPS)، شناخته می‌شود. 25fps، فریم ریت واقعی در سیستم های تلویزیونی PAL است، در حالیکه 30fps، فریم ریت سیستم های تلویزیونی NTSC است. به‌عنوان مثال یک دوربین مدار بسته شبکه 5 مگاپیکسلی با فریم ریت 25fps بهتر از دوربین مداربسته تحت شبکه 5 مگاپیکسل با فریم ریت 15fps می‌باشد.

 • TRIPLE STREAM (جریان سه گانه)

بسیاری از دوربین های IP با فناوری dual stream طراحی شده‌اند. Dual stream از یک جریان HDTV (جریان اصلی) برای ضبط ویدئو با حفظ کیفیت تصویر پشتیبانی می‌کند. یکی‌دیگر از جریان های ویدئویی شبکه sub-stream است که برای نظارت از راه دور ارائه شده است. رزولوشن تصویر در ضبط و پیش نمایش ویدئو، و در عین حال ارائه بدون اشکال نظارت تصویری از راه دور، میزان پهنای باند شبکه را کاهش می‌دهد.

برخی از دوربین های مدار بسته تحت شبکه پیشرفته از triple stream پشتیبانی می‌کنند. که Triple stream + ROI ویدئو را رمزگذاری و هوشمند می‌سازد. کاربران می‌توانند ناحیه موردنظر خود را با رمز مورد‌علاقه خود انتخاب کنند که این کار تا حد زیادی بیت ریت را کاهش می‌دهد.

 • FUNCTIONALITY (کارکرد)

شما بسته به نیازتان، ممکن است بخواهید دوربین مدار بسته IP ای انتخاب کنید که از HLC، BLC، ATW، WDR، DWDR، 2DNR، 3DNR، Mirror، Flip و … پشتیبانی می‌کند. در میان آنها، WDR ویژگی مهمی است که کمک می‌کند دوربین مدار بسته، تصویری در محدوده وسیع تر و شرایط نوری سخت ارائه دهد.

به‌علاوه شما ممکن است بخواهید از WiFi برای دوربین های مدار بسته شبکه خود استفاده کنید، بنابراین شما باید یک سیستم نظارت تصویری وایرلس راه‌اندازی کنید و یا از POE که قدرت توزیع سیستم با امکان نگهداری بالا و در عین حال هزینه نصب و راه اندازی پایینی دارد، کمک بگیرید.

در فناوری تشخیص حرکت (motion detection) که اساس تحلیل های ویدئویی هوشمند است، میزان تشخیص نادرست بسیار زیاد است، به همین دلیل بسیاری از کاربران از آن استفاده نمی‌کنند.

 • TYPES OF NETWORK CAMERAS (انواع دوربین های شبکه)

Bullet type: این دوربین های مداربسته معمولاً در یک طرف دیوار نصب می‌شوند و همه نقاط را شبیه لوله تفنگ یا یک گلوله تحت نظارت می‌گیرند.

Dome type: دوربین های مدار بسته دام  معمولاً برای نصب داخلی یا نصب روی سقف به‌کار می‌روند. دوربین های مدار بسته دام مجهز به لنزهایی با فاصله کانونی کوچک اما در عین حال با زاویه دید گسترده ای هستند.

PTZ type: مخفف کلمات Tilt ،Pan و Zoom است که این دوربین های مدار بسته IP مناسب برای نظارت تصویری حرفه‌ای هستند و می‌توانند محوطه پارکینگ یا سالن های انتظار را پوشش دهند.

Panoramic type: این دوربین های مداربسته مجهز به لنز fisheye بوده و مزایای منحصر به‌فردی دارند که نمی‌توان آنها را با دوربین های مدار بسته معمولی مقایسه کرد. مثلاً این دوربین های مداربسته می‌توانند زاویه دید فوق العاده ای از جمله 180درجه و 360درجه ارائه کنند.

Covert type: این دوربین های مدار بسته که دوربین های مدار بسته مخفی نیز نامیده می‌شوند، طوری طراحی شده‌اند که با محیط ادغام شده و یافتن آنها تقریبا ً غیرممکن است. آنها می‌توانند در چیزهایی مثل دستگاه های خودپرداز بانک ها (ATM)، برای نظارت پنهان جاسازی شوند که به این ترتیب خطرات دستکاری را نیز کاهش می‌دهند.

منبع: vueville.com

مترجم: مهدی رهبر

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   نه − 3 =

   فرافن مارکت
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0