راهنمای نصب و راه‌اندازی دستگاه DVR هایک ویژن

3
راهنمای نصب و راه‌اندازی دستگاه DVR هایک ویژن

راه اندازی دستگاه dvr یکی از اولین کارهایی است که پس از نصب دوربین های مداربسته باید به درستی انجام شود تا بتوانید تصاویر ویدئویی خود را مشاهده کنید.

در این مقاله قصد داریم در مورد چگونگی راه اندازی Hikvision DVR صحبت کنم تا شما بتوانید سیستم نظارتی و مراقبتی خود را هرچه سریع‌تر نصب نمایید. برای اینکار فقط کافیست تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

نصب Hikvision DVR برای انجام کارهایی نظیر ضبط و نظارت اولیه معمولاً یک کار سریع است که بیش از 10 دقیقه هم طول نمی‌کشد، البته با این فرض که شما دوربین‌های خود را قبلاً نصب کرده و به DVR متصل نموده باشید.

خب، اکنون بیایید در مورد پیکربندی اولیه این سیستم صحبت کنیم.

 

تنظیمات اولیه دستگاه dvr هایک ویژن

نصب هارد درایو DVR

قبل از راه اندازی DVR برای شروع ضبط ویدیو توسط دوربین‌هایتان، لازم است که هارد دیسک (HDD) را نصب کنید. به عکس زیر نگاهی بیندازید.

نصب هارد روی دی وی ار

فقط کافیست دستگاه رکوردر خود را باز کنید تا بتوانید HDD را به صورت دستی نصب نمایید و کابل های برق و داده را متصل کنید. این کار بسیار آسان است و نیازی به مهارت فنی ندارد.

نکته مهم: شما باید از هارد درایو دوربین مداربسته استفاده کنید که برای کار با ویدئو رکوردرها طراحی شده است. ما هارد دیسک های برند Seagate و Western Digital را توصیه می‌کنیم.

بررسی اتصالات دی وی آر هایک ویژن

حالا شما باید تمام دوربین‌های آنالوگ یا اچ دی خود را همانطور که در تصویر بعدی نشان داده شده به DVR وصل کرده و مطمئن شوید که از کابل‌ها و کانکتورهای کواکسیال خوبی استفاده نموده‌اید و DVR از طریق خروجی HDMI یا VGA به مانیتور متصل شده است.

بررسی اتصالات دی وی ار

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید از کابل HDMI استفاده شده است اما شما می‌توانید از مانیتور VGA نیز استفاده کنید ، گرچه چنین چیزی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

حداقل چیزی که باید از آن مطمئن باشید این است که HikVision DVR شما خوب کار کند.

راه اندازی Hikvision DVR

پس از نصب HDD و اتصال کابل‌ها، زمان آن رسیده که DVR هایک ویژن خود را هم تنظیم کنید. تمام تنظیمات با استفاده از موس انجام می‌شود و می‌توانید به وسیله آن منوی موجود در صفحه مانیتور را کنترل کنید. اطمینان حاصل کنید که USB ماوس وصل باشد.

کانفیگ dvr هایک ویژن

اکنون باید مطمئن شوید HDD به درستی نصب شده است. کافیست روی دکمه سمت راست ماوس روی صفحه کلیک کنید و “منو” را انتخاب نمایید. روی دکمه HDD کلیک کنید تا پیکربندی هارد دیسک درایو باز شود.

بررسی منوی تنظیمات dvr

HDD باید در منو ظاهر شود. شما باید آن را قالب بندی کنید تا مطمئن شوید که برای ضبط ویدیو آماده است. چک باکس را انتخاب و روی “Init” کلیک نمایید.
پیامی روی صفحه نمایش داده می‌شود تا به شما اطلاع دهد که تمام داده‌ها از HDD پاک می‌شوند.

برای ادامه فقط باید روی “OK” کلیک کنید.

انتخاب هارد دی وی ار

DVR HDD را فرمت می‌کند و همه چیز برای ضبط آماده خواهد شد.

 

تنظیم تاریخ و زمان

تقریباً دستگاه Hikvision DVR شما آماده ضبط است، اما قطعلً شما نمی‌خواهید ویدئوی شما تاریخ و زمان اشتباهی داشته باشد، درست است؟ بنابراین باید تاریخ و زمان را نیز تنظیم کنید. این یک فرآیند ساده است، فقط کافیست منوی تنظیمات را باز کنید.

فرمت زمانی صحیح را انتخاب کرده و تاریخ و زمان را تنظیم نمایید.

اکنون دستگاه رکورد هایک ویژن شما می‌تواند ویدئوهای کلیه دوربین‌ها را با تاریخ و زمان صحیح ضبط کند تا بتوانید ویدئوی واقعه مدنظرتان را بر حسب تاریخ و ساعت جستجو نمایید.

تنظیم دوربین‌ها

تنظیم دوربین‌ها برای اطمینان از اتصال آن‌ها به کانال صحیح و داشتن بهترین کیفیت، از اهمیت بالایی برخوردار است.

Hikvision DVR باعث می‌شود که شما بتوانید هر دوربین را بصورت جداگانه تنظیم کنید. مواردی که می‌توانید تنظیم کنید عبارتند از:

  • فناوری ای که از آن استفاده می‌شود مانند HD-TVI ،HT-CVI، AHD، CVBS یا IP
  • اطلاعاتی که روی مانیتور نمایش داده می‌شود مثل روشنایی، اشباع، کنتراست، رنگ، شفافیت و اختلال
  • کنترل PTZ و تشخیص حرکت

بسیاری از گزینه های دیگر نیز در دسترس هستند اما ما فقط به موارد ضروری ای که برای تنظیم Hikvsion DVR و ضبط فیلم بدان‌ها نیاز دارید اشاره می‌کنیم.

اجازه دهید منوی دوربین را باز کنیم و نگاهی به تنظیمات دوربین بیاندازیم.

انتخاب دوربین مناسب دی وی ار

همانطور که در بالا توضیح داده شد، نوع فناوری را که دوربین‌های شما از آن‌ها استفاده می‌کنند انتخاب کنید، گزینه های موجود عبارتند از دوربین های TVI, AHD, CVBS یا IP.

 

اگر از دوربین های Hikvision استفاده می‌کنید، فناوری پیش فرضتان باید HD-TVI باشد، برای دوربین‌های سامسونگ و سایر برندهای متفرقه فناوری پیش فرض AHD است، سایر دوربین‌هایی که از فناوری رزولوشن پایین‌تر استفاده می‌کنند نیز از CVBS بهره می‌برند.

پس لازم است ابتدا مطمئن شوید که دوربین‌های شما از کدام فناوری استفاده می‌کنند و سپس باکس‌ها را بررسی کنید.

مرحله بعدی پیکربندی OSD (On Screen Display) است که برخی از اطلاعات مانند تاریخ / زمان و نام دوربین را روی صفحه نشان می‌دهد.

منوی osd هایک ویژن

انجام این تنظیمات نیز بسیار ساده است، فقط کافی است دوربین‌ها را انتخاب کرده و اطلاعات موردنظر برای نمایش روی صفحه را بررسی کرده و نام دوربین را تغییر دهید.

در منوی “تصویر” می‌توانید برای به دست آوردن کیفیت تصویر بهتر، روشنایی، اشباع، کنتراست، رنگ، شفافیت و حذف نویز دوربین را تنظیم کنید.

اگر از دوربین‌های PTZ (Pan Tilt Zoom) استفاده می‌کنید، کافی است منو را باز کنید تا بتوانید پارامترهای مورد نیاز خود را تنظیم نمایید. در غیر این صورت، این فهرست را نادیده بگیرید.

و در آخر ، منوی “حرکت” را باز کنید تا بخش تشخیص حرکت دوربین را تنظیم کنید.

دی وی ار های هایک ویژن می‌توانند تصویری را که از دوربین به دست آمده، آنالیز کنند تا به بررسی حرکاتی که در سناریو وجود دارد بپردازند. شما می‌توانید دوربین خود را بر روی منطقه ای که می‌خواهید حرکات را در آن ردیابی نمایید تنظیم کنید و پارامترهای دیگری مانند حساسیت را هم تنظیم کنید.

تنظیم تشخیص حرکت دی وی ار

این موارد، موارد اساسی ای هستند که باید تنظیم شوند، در صورت تمایل می توانید موارد دیگر را هم بررسی کنید، اما حالا بهتر است به مرحله بعدی که همان مرحله ضبط ویدئو هست برویم.

 

انجام تنظیمات ضبط ویدئویی Hikvision DVR

انجام تنظیمات ضبط ویدئویی دستگاه dvr هایکویژن بسیار ساده است، به‌ این صورت که ابتدا دوربین‌ها و سپس نحوه ضبط فیلم را انتخاب کنید.

برای باز کردن صفحه تنظیمات ضبط ویدئویی، روی دکمه ضبط کلیک کنید.

شما می‌توانید ضبط مداوم یا ضبط حرکتی را از بین گزینه‌های موجود انتخاب کنید. اگر ضبط حرکتی را انتخاب کنید، دوربین تنها زمانی شروع به ضبط می‌کند که حرکتی در جلوی آن اتفاق افتاده باشد لذا فضای بیشتری در هارد دیسک شما باقی خواهد ماند.

زمانبندی ضبط ویدئو

در این مرحله بخش حرکات دوربین را همان‌طور که در مرحله قبل گفته شد تنظیم نمایید ، در غیر این صورت ، دوربین کار ضبط را انجام نمی‌دهد. با توجه به آیکونی که روی صفحه نمایش داده می‌شود، شما می‌توانید ببینید که چه زمانی دوربین شروع به ضبط ویدئو می‌کند.

ضبط حرکتی دستگاه dvr

 

پخش DVR هایک ویژن

اگر تنظیمات Hikvision DVR را به درستی انجام داده باشید، به راحتی می‌توانید فیلم‌های ضبط شده را پخش نمایید. فقط کافیست روی صفحه کلیک راست کرده و گزینه “پخش” را انتخاب کنید.

در فهرست پخش، می‌توانید دوربین، تاریخ و زمان مورد نظر برای پخش را انتخاب کنید. علاوه بر این شما می‌توانید رنگ‌هایی را که نشان دهنده ضبط مداوم یا یک رویداد خاص هستند مشاهده نمایید.

فهرست فیلم های ضبط شده

 

سهیلا دوست پژوه
مترجم: سهیلا دوست‌پژوه
منبع: learncctv

نظر دهید

پاسخ دهید

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما با خبر شوید!

فروشگاه آنلاین فرافن مارکت

فروشگاه فرافن مارکت از سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را در زمینه تأمین و فروش تجهیزات امنیتی و سیستم های حفاظتی و نظارتی از قبیل دوربین مدار بسته، دزدگیر اماکن، اعلام حریق، تلفن سانترال و ویپ، درب اتوماتیک، شبکه کامپیوتر، ups، موتور برق، خانه هوشمند و ..آغاز نمود و اکنون با بیش از یک دهه تجربه موفق در اجرای پروژه‌های بزرگ دوربین مدار بسته و سیستم‌های امنیتی ادارات دولتی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، کارخانجات صنعتی، هتل‌ها و مراکز تفریحی، فروشگاه‌ها، مغازه ها و منازل مسکونی، آماده ارائه محصولات و خدمات به هموطنان عزیز در کلیه شهرهای ایران از جمله تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، قم، شیراز، اراک، ساری، سمنان، گرگان، بندرعباس، اهواز، شاهرود، یزد و .. می‌باشد.

فرافن مارکت

نمادهای اعتماد

نماد اعتماد

logo-samandehi

نشان شرکت برتر

ارتباط با ما

آدرس تهرانتهران: سعادت آباد، بلوار پاک‌نژاد، خیابان بنفشه، پلاک 124

آدرس گرگان گرگان: بلوار شهید شکاری، نبش کوچه پنجم، پلاک 73

پست الکترونیکی پست الکترونیکی: info[at]farafan-market.com

شماره تماس شماره تلفن: 02126742969 | 02126743685

تلگرام فرافن مارکت    اینستاگرام فرافن مارکت    آپارات فرافن مارکت    فیسبوک فرافن مارکت

استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی فرافن مارکت فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فراسرمایه فرجاد نواندیش (فرافن) می‌باشد.

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0