طراحی سیستم های دوربین مدار بسته تحت شبکه

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز+1
پیشنهاد امتیاز+1

317 Network System

پهنای باند اشغالی در تجهیزات تحت شبکه:

تجهیزات ویدئویی تحت شبکه که شامل دوربین های مداربسته، ویدئو سرورها و دیکُدرهای تحت شبکه هستند، هر یک پهنای باندی از شبکه را با توجه به کارایی‌شان به خود اختصاص می‌دهند. میزان باند اشغال‌شده توسط این تجهیزات به پارامترهای زیر بستگی دارد:

 • رزولوشن یا دقت تصویر
 • میزان و فرمت فشرده‌سازی
 • Frame rate یا تعداد فریم بر ثانیه
 • پیچیدگی تصویر

استفاده از تکنولوژی های زیر امکان مدیریت پهنای باند مصرفی در شبکه را فراهم می‌آورد:

Switched networks: با استفاده از سوئیچ‌کردن شبکه می‌توان شبکه را به دو قسمت تقسیم نمود به طوریکه یک بخش فقط شامل عناصر ویدئویی و نظارتی باشد و بخش دیگر شامل کامپیوترها. به این‌ترتیب ترافیک به دو بخش از شبکه تقسیم‌شده و سبک تر می‌شود.

شبکه های سریع: با کاهش هر روزه قیمت سوئیچ ها و روترهای سریع، ایجاد شبکه های سریعتر با سرعت گیگابیت صرفه اقتصادی یافته است. به این‌ترتیب می‌توان با افزایش پهنای باند شبکه از بروز اشکال در کارایی سیستم‌های نظارتی تحت‌شبکه اجتناب نمود.

کاهش تعداد فریم بر ثانیه با توجه به نبود حرکت در تصویر:

از این روش نیز می‌توان برای کاهش بار شبکه استفاده کرد. دوربین های مداربسته و ویدئو سرورهای تحت شبکه قابلیت افزایش تعداد فریم با توجه به بروز حرکت یا آلارم در محیط را دارند، یعنی میتوان آنها را به گونه‌ای تنظیم نمود که وقتی حرکتی در تصویر وجود ندارد، با یک یا دو فریم در ثانیه کار‌کنند و به محض وقوع جنبشی در تصویر تعداد فریم به 30 عدد برسد. چنین قابلیتی موجب کاهش چشمگیر در پهنای باند اشغالی شبکه می‌گردد.

حافظه مورد‌نیاز در تجهیزات ویدئویی تحت شبکه :

یکی دیگر از پارمترهای مهم در طراحی یک سیستم تحت شبکه، میزان فضای حافظه مورد‌نیاز جهت ذخیره‌ی تصاویر ویدئویی است. حافظه مصرفی در تصاویر تحت شبکه به موارد زیر بستگی دارد:

 • تعداد دوربین های مداربسته
 • تعداد ساعاتی که دوربین مدار بسته طی یک شبانه‌روز کار می‌کند
 • مدت زمانی که تصاویر باید حفظ شود؛ مثلاً یک ماه
 • ضبط هنگام وجود حرکت یا ضبط پیوسته
 • سایر پارامترها مانند تعداد فریم ها، کیفیت تصویر، فشرده سازی و پیچیدگی تصویر

فرمت ذخیره تصاویر یکی از مهمترین پارامترهای تعیین‌کننده میزان حافظه مورد‌نیاز است. عموماً دوربین های مداربسته و ویدئو سرور های تحت شبکه تصاویر را به صورت همزمان با دو فرمت Motion JPEG و MPEG-4 ارسال می‌کنند. فرمت MJPEG کیفیت بالایی دارد و البته حجم بالایی از حافظه را طلب می‌کند، ولی ویدئو با فرمت MPEG-4 حجمی به مراتب کمتر از حافظه را اشغال می‌کند (تقریبا 20%) اما کیفیت نسبتاً پایین‌تری دارد.

با پیشرفت فرمت‌های فشرده‌سازی و استانداردهای مورد استفاده، کیفیت این دو فرمت بسیار نزدیک شده و تفاوت بین تصاویر Motion JPEG و MPEG-4 در بسیاری موارد قابل تشخیص نیست.

سرور مورد نیاز در سیستم های تحت شبکه:

عمل ذخیره، نمایش زنده و نمایش تصاویر ذخیره شده در سیستم تحت شبکه یا Network Video توسط یک کامپیوتر که اصطلاحاً سرور نامیده می‌شود، انجام می‌گیرد. این سرور باید قدرت کافی برای انجام تمام عملیات بالا را دارا باشد. به‌عنوان مثال کنترل حدود 20 دوربین مداربسته به صورت همزمان و مشاهده و ذخیره‌ی تصاویر آنها با کیفیت بالا از عهده‌ی یک کامپیوتر معمولی خارج است و برای این کار نیاز به یک کامپیوتر Server با دو CPU و میزان زیادی حافظه دائمی یا هارد دیسک داریم. تعیین پارامترهای یک سرور مناسب، نیاز به تجربه و اطلاعات زیادی درباره توانایی کامپیوترهای مختلف و میزان سرعت پردازش و کارایی آنها دارد. نکته اساسی در طراحی یک سیستم نظارت تصویری، آینده نگری است، به این معنی که سیستم باید به گونه‌ای تعریف شود که امکان گسترش و اتصال به سیستم‌های دیگر را داشته‌باشد و برای افزایش یک یا چند دوربین مداربسته نیاز به تغییر ساختار شبکه یا ارتقاء سرور به صورت کلی پیش نیاید.

نرم افزارهای زیادی برای طراحی سیستم های تحت شبکه وجود دارند که میزان پهنای باند، حافظه و مشخصات سرور مناسب را با توجه به پارامترهای مورد نظر به دست می‌دهند. از آن جمله می توان به Axis Design Tool یا Milestone Calculator اشاره کرد.

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   11 − 6 =

   فرافن مارکت
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0