سوالات متداول در زمینه دوربین های مداربسته

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز+1
پیشنهاد امتیاز+1

  
در هنگام نصب دوربین امنیتی، استخدام یک نصاب با تجربه و آگاه به اندازه کیفیت دوربینی که برای نظارت بر مشاغل، مدرسه یا شهر خود انتخاب می‌کنید مهم است.
باوجود اینکه شرایط هر پروژه متفاوت است، سؤالاتی وجود دارد که هر فرد باید قبل از امضای قرارداد، آنها را از نصاب خود بپرسد. در ادامه به 4 سؤالی که باید از نصاب دوربین امنیتی خود بپرسید اشاره خواهیم کرد و چنانچه نتوانند جواب‌های قانع کننده ای به شما بدهند، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که یک نصاب جدید پیدا کنید.

فهرست مطالب پنهان

سؤالاتی که باید از نصاب دوربین امنیتی خود بپرسید

از چه نوع هارد درایوی استفاده می‌کنید؟

شما می‌توانید برای خرید جدیدترین دوربین های IP پیشرفته با ویژگی هایی مانند لنزهای  گردان با قابلیت زوم و  عدسی چشم ماهی سرمایه گذاری کنید، اما اگر نصاب شما از هارد درایو سطح پایین استفاده کند، قطعا مشکلات جدی ای در عملکرد و طول عمر دوربین شما به وجود خواهد آمد. پس بهتر است مطمئن شوید که نصاب شما از هارد درایو مناسبی استفاده می‌کند و اینکه برای انجام پروژه شما ابزارهای مناسبی را به کار می‌گیرد.
برای ضبط فیلم‌های مناسب، شما باید از هارد درایوهای نظارتی یا حتی هارد درایوهای بهتر و پیشرفته‌تر استفاده کنید. در حالی که گزینه‌های بسیاری در بازار وجود دارند اما شما باید مطمئن شوید که نصاب از هارد درایو مناسبی برای پروژه شما استفاده می‌کند تا از عملکرد و قابلیت اطمینان بهینه دوربین‌تان اطمینان حاصل کند.

عواقب عدم استفاده از فضای ذخیره سازی مناسب برای صنعت امنیتی می تواند از دست رفتن و حذف فیلم‌های مهم باشد. از آنجاکه هارد درایوهای ویژه نظارتی نسبت به هارد درایوهای دسکتاپ قابل اطمینان‌تر، بادوام تر و پیشرفته تر هستند، پس استفاده از آنها به شدت توصیه می‌شود. با این وجود، هنوز هم نصاب شما باید اطمینان حاصل کند که هارد دیسک به کار گرفته شده با سیستم نظارتی‌تان سازگار می‌باشد.

چگونه می‌خواهید اتصالات را ضد آب کنید؟

نصب دوربین امنیتی یکی از هزینه‌های قابل توجه شرکت شما می‌باشد و لذا محافظت از اتصالات دوربین‌ها برای افزایش دوام سیستم امنیتی‌تان برای بلند مدت ضروری است. پس بهتر است مطمئن شوید که نصاب از مواد ضد آب استفاده کرده و شما نیز اقدامات احتیاطی‌ای را که نصاب بدان‌ها اشاره نموده کاملاً درک کرده اید..

رتبه بندی IP دوربین‌های شما میزان محافظت از فضای داخلی دوربین را نشان می‌دهد. اگر قرار باشد که دوربین‌های امنیتی شما در داخل ساختمان به کار گرفته شوند، به احتمال زیاد به دوربین‌هایی با رتبه IP بالا احتیاج نخواهید داشت.

با این حال، اگر دوربین‌های شما باید در برابر شرایط شدید آب و هوایی دوام بیاورند، به دوربین‌هایی با رتبه IP بالاتر احتیاج خواهید داشت. از آنجایی که دوربین‌های فضای باز احتمالاً در معرض رطوبت، باد، گرد و غبار و سایر ریزگردها قرار دارند، بهتر است مطمئن شوید که نصاب شما از دوربین‌هایی استفاده می کند که حداقل دارای رتبه  IP66 یا بهتر از آن باشند.

علاوه‌بر استفاده از دوربین‌های دارای رتبه IP مناسب، تجهیزات ضد آب به کار گرفته شده توسط نصاب جهت محافظت از اتصالات دوربین‌های فضای باز باید حداقل دارای رتبه IP66 یا بهتر از آن باشد. نوار الکتریکی، جعبه هایی که ضد آب نیستند و یا جعبه های ضد آبی که به درستی مهر و موم نشده اند، نه تنها در شرایط آب و هوایی  شدید دوام نمی‌آورند بلکه می‌توانند به یک شکست مهم در سیستم دوربین امنیتی شما منجر شوند.

نصاب شما باید مسئولیت کار خود را بر عهده بگیرد. اگر کار نصب و یا ضد آب بودن تجهیزات با شکست مواجه شود، هزینه تعمیرات یا تعویض لوازم، تحت پوشش ضمانت سازنده دوربین نخواهد بود.

اگر چیزی به صورت نادرست نصب شود و یا خراب گردد آیا نصاب‌های شما ضمانت نامه ای را ارائه می‌دهند؟

از چه نوع کابلی باید استفاده شود؟

وقتی می بینید پلی در حال ساخت است، امیدوارید که شرکت ساختمانی از کابل‌هایی با بهترین کیفیت موجود استفاده کند تا اطمینان حاصل کند که پل بعدها به سرعت خراب نمی‌شود، درست است؟

در مورد کابل‌های شبکه ای که نصاب شما از آن استفاده می‌کند نیز همین مسئله صدق می‌کند. بدون استفاده از کابل‌های شبکه مناسب، سیستم شما می‌تواند سریعتر از آنچه تصور می‌کنید خراب شود.
اگر نصاب دوربین شما مطمئن نیست که باید از چه کابل‌هایی استفاده کند، احتمالاً از CCA یا کابل‌های آلومینیومی با پوشش مس استفاده خواهد کرد. کابل های CCA راهی برای صرفه جویی در هزینه‌های نصب هستند لکن در دراز مدت هزینه‌های بیشتری را برای شما به همراه دارند چراکه این کابل‌ها نتوانسته‌اند تست‌های اخذ تأییدیه‌های لازم برای شبکه را با موفقیت پشت سر بگذارند. نصاب شما باید از کابل مسی استفاده کند چرا که این نوع کابل از جایگزین‌های روکش شده با مس بسیار بهتر است.

اگر قصد دارید مبالغ زیادی برای نصب سیستم و کابل شبکه به یک نصاب بپردازید، بهتر است مطمئن شوید که کابل مورد استفاده برای نسل‌های بعدی دوربین های مداربسته نیز مناسب خواهد بود. برای بسیاری از برنامه‌های نظارتی امروزی، Cat5E استاندارد بهترین کابل است. با این‌حال، Cat6 برای اصلاح پروژه شما در آینده مناسب‌تر خواهد بود.

کارشناسان نصب ما اطمینان دارند که کابل Cat6 نه تنها برای نسل فعلی دوربین‌ها مناسب است، بلکه وقتی 3، 5 یا حتی 10 سال آینده تصمیم بگیرید سیستم خود را به‌روز کنید، این کابل‌ها همچنان برای نسل بعدی دوربین‌های‌تان نیز قابل استفاده خواهند بود و اطلاعات را با سرعت هر چه تمام‌تر منتقل خواهند کرد.

آیا به هزینه ماهانه خاصی نیاز است؟

تاکنون چند بار برایتان پیش آمده که شنیده باشید فروشنده می‌گوید همه چیز خوب است؛ و بعد ببینید که بسیاری از مشکلات پیش بینی نشده یکی پس از دیگری رخ داده اند. پس قبل از امضای اتمام قرارداد، مطمئن شوید که سیستم شما واقعاً همان چیزی است که می‌خواستید و کاملاً به شما تعلق دارد.

بسیاری از نصاب‌ها سیستم نظارتی شما را به عنوان گروگان نگه می‌دارند تا از شما بخواهند یک قرارداد بلند‌مدت را که شامل پرداختی‌های ماهانه است امضا کنید. وقتی قرارداد شما به پایان رسد یا شما از پرداخت صورتحساب ماهانه خودداری کنید، دسترسی به گزینه‌ مشاهده فیلم‌های زنده، فیلم‌های ضبط شده یا هر دو را از دست خواهید داد. بنابراین مراقب باشید…

406

سیستم های نظارت تصویری خانگی به یکی از مهم ترین جنبه‌های تأمین امنیت منازل تبدیل شده‌اند. استفاده از سیستم های نظارت تصویری سالهاست که برای تأمین امنیت اماکن تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. با گسترش تکنولوژی و کاسته‌شدن از قیمت ها، استفاده از سیستم‌های نظارت تصویری کاربرد بیشتری یافته است. با این حال پیش از آن که شما یک سیستم نظارت تصویری را برای منزل خود خریداری کنید، سؤالاتی وجود دارند که می بایست پاسخ آن ها را دریابید.

 

سؤال: من می خواهم برای اولین بار یک سیستم نظارت تصویری نصب کنم. لطفاً مرا راهنمایی کنید.

پاسخ- در قدم اول، کابل های مسی ارتباطی را طوری نصب کنید تا از لامپ های فلورسنت و یا دیگر منابع نویز الکتریکی حداقل ۳ فوت فاصله داشته باشد. این مطلب برای فیبرهای نوری لزومی به اجرا ندارد، چرا که آن ها در برابر نویز ایمن هستند.

نکته دوم آنکه تعداد کابل‌ها را بیشتر از نیاز خود نصب کنید تا به شما امکان دهد برای لخت کردن سیم ها و یا وصل‌کردن به سیستم ها، فضا و آزادی عمل بیشتری داشته باشید. این کار همچنین جابه‌جا کردن دوربین مدار بسته برای نصب در یک موقعیت دیگر را ساده تر می سازد.

سؤال: آیا علاوه بر تصویر مکان مورد نظر نیاز است صدای محل مورد نظر را نیز ضبط نمود؟

پاسخ- دوربین های مدار بسته‌ای در بازار وجود دارند که در داخل آن ها یک میکروفن تعبیه شده است. این دوربین های مدار بسته  بسیار پر کاربرد می‌باشند، چرا‌که شما با شنیدن صدای محیط می‌توانید از وضعیت مکان بهتر مطلع شوید.

سؤال: آیا می توان تصاویر دریافت شده توسط دوربین را ضبط و ذخیره نمود؟

پاسخ- این واقعاً بستگی به آن دارد که هدف شما از نصب سیستم های نظارت تصویری چیست. اگر شما تنها می خواهید بدانید چه کسی پشت درب ایستاده است، آیا نیازی به ثبت تصاویر دارید؟ خیر. اما اگر در مواقع حضور نداشتن شما در منزل کسی به آنجا وارد شد نیاز دارید تا تصاویر ذخیره و متعاقباً برای شناسایی فرد متجاوز مورد بررسی قرار گیرد. برای ذخیرهسازی تصاویر دو گزینه در پیش روی شما است؛ استفاده از نوارهای مغناطیسی و یا هارد. ذخیره سازی بر روی نوار کم‌هزینه و البته قابل‌اعتماد است. استفاده از دیسک های سخت افزاری هم به شما امکان می‌دهد تا راحت‌تر به جستجو در تصاویر بپردازید. با این حال ذخیره سازی بر روی هارد بخش زیادی از فضای دیسک را به خود اختصاص می‌دهد.

سؤال: آیا سیستم های بی سیم گزینه های مناسبی هستند؟

پاسخ- شما این امکان را دارید تا از بین سیستم های بی سیم و کابل دار گزینش انجام دهید. البته همچنان این نیاز وجود دارد تا تغذیه دوربین های مدار بسته از طریق کابل به آن ها اعمال شود، با این حال می‌توان نحوه ارسال تصاویر را از طریق کابل و یا به صورت بی سیم انتخاب کرد. دوربین های مدار بسته بی سیم راحت تر می توانند با سیستم های نظارت خانگی مورد استفاده قرار گیرند. اگر شما به دنبال نصب یک سیستم بی سیم هستید، ابتدا بررسی نمایید که آیا در محیط یک پالس رادیویی با فرکانس مشابه وجود دارد یا خیر. چرا که در صورت وجود، بر روی عملکرد دوربین مدار بسته و ارسال داده ها بسیار تاثیر می‌گذارد. همچنین بررسی کنید که دیوارها، پارتیشن ها و یا دیگر موادی که سیگنال ها می‌بایست از طریق آنها گذر نمایند می‌توانند بر روی ارسال داده تاثیر منفی داشته باشند یا خیر. برای مثال دیوارهایی که از فلز ساخته شده باشند به شدت بر عملکرد سیستم تاثیر می‌گذارند. به‌علاوه، آنتن فرستنده را کاملاً عمود نصب نمایید و حتی الامکان سعی کنید در موقعیت مرتفع‌تری نسبت به آنتن گیرنده قرار داشته باشد. در صورت لزوم می‌توانید هم برای آنتن فرستنده و هم برای گیرنده از تقویت‌کننده ها هم استفاده کنید.

سؤال: چگونه می توان موقعیت نصب دوربین ها را دریافت؟

پاسخ- فاکتورهای بسیار زیادی وجود دارند که می‌بایست در نظر گرفته شوند، از جمله عمق‌دید دوربین مدار بسته، میدان‌دید تحت پوشش آن و دیگر موارد. با ‌این‌حال قانون کلی که در این زمینه وجود دارد آن‌است که به‌گونه‌ای نصب صورت‌گیرد تا حداکثر پوشش میدان با حداقل تعداد دوربین مدار‌بسته حاصل شود. توجه داشته باشید که میدان دید را زیاده از حد وسیع نکنید، چرا‌که در آن‌صورت میدان بسیار بزرگ موجب کوچک‌شدن اشیاء و ناتوانی در تشخیص آنها می‌شود. در صورت در‌اختیار‌داشتن نقشه ساختمان می‌توان با دقت بیشتری مکان های نصب دوربین های مدار بسته را تعیین کرد.

برای آن‌که دوربین مداربسته بتواند تصاویر واضح و روشنی تهیه کند، نیاز دارد تا مکان از روشنایی کافی برخوردار باشد. اگر مکان بسیار تاریک باشد و یا برعکس اگر نور آفتاب مستقیماً به داخل دوربین مدار بسته بتابد، تصاویر خوبی به دست نخواهد آمد. تمامی دوربین های مدار‌بسته سیستمی برای تنظیم شدت روشنایی دارند. هر چه میزان پارامتر لوکس دوربین مداربسته کمتر باشد، بهتر می تواند در مکان های با نور کم تصویر بگیرد.

سؤال: به چند دوربین برای پوشش مکان مورد نظر احتیاج است؟

پاسخ- برای تعیین تعداد دوربین های مداربسته ابتدا می‌بایست به سیستم نظارتی خود مراجعه و محدودیت های آن را دریابید. برخی از این سیستم‌ها تنها می‌توانند دو یا سه دوربین مداربسته را تحت پوشش قرار دهند. شما می‌بایست سیستمی را که خریداری می‌نمایید متناسب با تعداد دوربین‌های مدار بسته مورد نیاز باشد. البته این ایده به نظر مطلوب می‌نماید که سیستمی را خریداری کنید تا تعداد دوربین‌های بیشتری نسبت به نیاز شما را تحت پوشش قرار دهد. تا در صورت گسترش‌دادن سیستم نیاز به تعویض سیستم نظارتی وجود نداشته باشد.

سؤال: برای تأمین تغذیه دوربین ها چه راه‌هایی وجود دارد؟

پاسخ- برخی دوربین‌های مداربسته از طریق پریزهای دیواری تغذیه خود را دریافت می‌کنند. در حالی‌که برخی دیگر از باتری استفاده می‌کنند. البته این مطلب را باید مد نظر داشت که در مکان‌های خارج ساختمان عموماً نمی‌توان به وفور و در هر مکانی پریزهای برق را یافت.

سؤال: آیا می توان از راه دور بر سیستم و تصاویر تهیه شده آن نظارت داشت ؟

پاسخ- هرگاه دوربین های نظارت تصویری با یک سیستم کامپیوتری مورد استفاده قرار گیرند و آن کامپیوتر نیز به اینترنت دسترسی داشته باشد، شما می‌توانید با کمک نرم افزارهای مربوط و از طریق اینترنت به کامپیوتر خود دسترسی داشته و تصاویر امنیتی تهیه‌شده را نظاره کنید. برای این کار می‌بایست نرم افزارهای خاصی را نصب کنید و البته بر روی کامپیوتر خود نیز تغییراتی را انجام دهید.

سؤال: من می دانم که دوربین های نظارت تصویری ممکن است بتوانند مانع از وقوع جرم شوند. آیا استفاده از دوربین های تقلبی هم می تواند این امر را موجب شود ؟

پاسخ- دوربین های نظارت تصویری بر اساس استاندارد می‌بایست ابعاد نسبتاً بزرگتری داشته باشند تا بر اساس ابعاد بتوانند قابل مشاهده نیز باشند. هیچ گاه از یک دوربین مدار بسته تقلبی برای پیشگیری از وقوع جرم استفاده نکنید، چرا که در صورت وقوع یک واقعه در محلی که با دوربین های مدار بسته تقلبی پوشش داده شده است و مراجعه پلیس برای دسترسی به تصاویر، مسئولیت سنگینی متوجه شما خواهد بود. بر اساس استاندارد می‌بایست امکان تعبیه آرم شرکت ها بر روی دوربین فراهم باشد و حداقل عبارت “دوربین نظارتی” به طور بسیار واضح بر روی آن درج شده باشد.

   
 
منابع:

camerasecuritynow
ماهنامه سیباشهر

  

مترجمین:

امیرحسین بتولی
سهیلا دوست‌پژوه

  

 

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   شانزده − 13 =

   فرافن مارکت
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0