دوربین مداربسته بیسیم (وای فای، وایرلس، wifi یا wireless)

ذخیرهذخیرهحذف شده 1
پیشنهاد امتیاز+5
پیشنهاد امتیاز+5

 دوربین مدار بسته بیسیم

 

این روزها دوربین‌های مداربسته بیسیم یا وایرلس به دلیل سادگی راه‌اندازی با بهره‌گیری از کمترین تجهیزات، میان کاربران محبوب شده‌اند.

یک دوربین مداربسته بیسیم را می‌توان به شبکه وای فای منزل متصل ساخت و سپس با نصب اپلیکیشن مخصوص روی گوشی همراه، به مشاهده تصاویر زنده و ضبط شده دوربین از راه دور و از طریق اینترنت پرداخت.

در این مقاله سعی داریم شما عزیزان را با این نوع دوربین‌ها و مزایای و معایب‌شان آشنا کنیم. با ما همراه باشید…

 

 

 

فهرست مطالب پنهان

دوربین مداربسته وایرلس چیست؟

دوربین های مداربسته بیسیم که با نام‌های وای فای (wifi) یا وایرلس (wireless) نیز شناخته شده هستند، سیگنال‌های ویدئویی و صوتی را به گیرنده‌های بی سیم (wireless) ارسال می‌کنند.

کلمه بی سیم (وایرلس) در این نوع دوربین‌ها به نحوه ارسال سیگنال‌های صوتی و تصویری اشاره دارد. اکثر دوربین‌های مداربسته بیسیم حداقل به یک سیم یا کابل برای تغذیه برق احتیاج دارند. البته برخی دوربین های وایرلس با استفاده از باتری تغذیه می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود دوربین مداربسته بیسیم به معنای واقعی کلمه و از همه جهات بی سیم شود.

 

 

مزایای نصب دوربین مداربسته بیسیم

 • دسترسی و استفاده آسان
 • هزینه پایین و سادگی نصب و راه‌اندازی: بدلیل عدم نیاز به کابل و کابل‌کشی
 • انعطاف بالا برای نصب در یک شبکه موجود جهت ارتقاء سیستم
 • امکان نصب در محیط‌هایی که امکان سیم‌کشی وجود ندارد.

 

 

 

 

فرستنده آنالوگ و دیجیتال در دوربین های مدار بسته بیسیم

دو نوع فرستنده جهت ارسال اطلاعات بدون استفاده از سیم و کابل وجود دارد، آنالوگ و دیجیتال.

آنالوگ

در این نوع فرستنده‌ها از سیگنال‌های رادویی جهت ارسال و دریافت سیگنال‌های صوتی و تصویری استفاده می‌کند. معمولاً برد دوربین های مداربسته بی سیم آنالوگ تا 91 متر است. البته لازم به ذکر است که دیوار، در و لوازم خانه برد دوربین های مداربسته Wireless را کاهش می‌دهند.

دوربین های مداربسته Wifi آنالوگ از سه فرکانس رادیویی 900 مگاهرتز، 2.4 گیگاهرتز و 5.8 گیگاهرتز استفاده می‌کنند. در حال حاضر اکثر دوربین های مداربسته وایرلس آنالوگ روی فرکانس 2.4 گیگاهرتز کار می‌کنند. اکثر روترهای خانگی، تلفن‌های بی سیم، دسته‌های بازی و ماکروویوها روی فرکانس 2.4 گیگاهرتز کار می‌کنند و این امر باعث ایجاد تداخل در انتقال تصویر و صوت در دوربین مداربسته وای فای آنالوگ می‌شود. فرکانس 900 مگاهرتز به عنوان طول موج مناسب شناخته شده است، زیرا با شبکه اینترنت وایرلس‌تان تداخل ایجاد نمی‌کند.

 • دستگاه‌های آنالوگ یک رشته ثابت اطلاعات را ارسال می‌کنند. هر گیرنده‌ای که روی فرکانس فرستنده کار می‌کند، می‌تواند اطلاعات را دریافت کند. این به این معنی است که هرکسی که یک گیرنده پیشرفته داشته باشد می‌تواند اطلاعات را دریافت کند. این همین‌طور امکان تداخل را هم افزایش می‌دهد. اگر در یک محیط چند فرستنده وجود داشته باشد، قوی‌ترین سیگنال بر بقیه سیگنال‌های موجود غلبه کرده و آنها را از دور خارج می‌کند.

دیجیتال

دوربین مداربسته وایرلس دیجیتال سیگنال‌های صوتی و تصویری آنالوگ را به‌صورت بسته‌های دیجیتال کدگذاری کرده و در فرکانس‌های رادیویی با پهنای باند بالا ارسال و دریافت می‌کند.

 • دوربین های مدار بسته دیجیتال کمی متفاوت کار می‌کنند. آنها سیگنال‌ها را قطعه‌بندی می‌کنند و به‌طور مداوم ارسال سیگنال‌ها را  بین فرکانس‌های مختلف برای کاهش امکان تداخل و افزایش امنیت، تغییر می‌دهند. برای دریافت تصاویر، گیرنده باید با دوربین مداربسته جفت (paired) شده باشد.

مزایای استفاده از دوربین مداربسته بیسیم دیجیتال:

 • برد انتقال بالا –  معمولا نزدیک به 137 متر (در فضای باز بین دوربین مداربسته وای فای و دستگاه DVR)
 • کیفیت بالای تصویر و صوت
 • خط ارتباطی دوطرفه بین دوربین مداربسته بیسیم و دستگاه DVR
 • سیگنال دیجیتال به این معناست که شما امکان ارسال پیام و دستور (مانند خاموش و روشن کردن چراغ‌ها) نیز هستید.
 • امکان اتصال چند دوربین مداربسته وای فای به یک دستگاه DVR

 

 

 

 

 

انواع وایرلس

چه آنالوگ چه دیجیتال، اکثر دستگاه‌های الکترونیکی تجاری دردست‌رس، امواج را در محدوده 2.4 GHz یا 5.8 GHz منتقل می‌کنند. در دوره‌ای 900 MHz و 1.2 GHz معمول بودند ولی هردوی آنها از رده خارج شدند.

دوربین های مداربسته 2.4 GHz و 5.8 GHz در عملکرد مشابه‌اند. هردوی آنها شامل یک فرستنده که سیگنال‌ها را ارسال می‌کند و یک گیرنده‌ی متصل به یک مانیتور (برای نمایش تصاویر) و یا یک دستگاه DVR (برای ضبط تصاویر)، هستند.

2.4 GHz

برای دیجیتال و آنالوگ موجود است.

حداکثر محدوده عملکرد 213 متر است.

یک گیرنده می‌تواند با حداکثر 4 فرستنده کار کند.

اکثرا دستگاه‌های بی سیم (وایرلس) روی این فرکانس کار می‌کنند، بنابراین دستگاه‌های آنالوگ کمتر قادر به ایجاد تداخل هستند.

5.8 GHz

برای دیجیتال و آنالوگ موجود است.

حداکثر محدوده عملکرد 609 متر است.

یک گیرنده قادر به کار کردن با 8 فرستنده است.

در لوازم‌خانگی کمتری استفاده شده، بنابراین امکان تداخل کمتری وجود دارد.

گیرنده‌های خارجی می‌توانند سیگنال‌های آنالوگ را دریافت کنند.

WiFi

دوربین های مدار بسته وای فای، دوربین های مدار بسته IP بی سیم (wireless) هستند. آنها به چندین دستگاه اجازه می‌دهند باهم شبکه شوند و به یک شبکه محلی از طریق یک روتر (router) وایرلس دسترسی داشته باشند. هر دستگاه می‌تواند با روتر صحبت کند. روتر می‌تواند اطلاعات را به بقیه دستگاه‌های روی شبکه و همچنین روی اینترنت، ارسال و دریافت کند. یک روتر WiFi معمولی محدوده‌ای حدود 45 تا 90 متر دارد و برای بعضی اهداف مشخص می‌تواند به هر تعداد دستگاه که پهنای باند داشته باشد، متصل شود. معمولا روترها همراه با دوربین های مداربسته فروخته نمی‌شوند و باید به‌صورت جداگانه خریداری شوند.

سلولی

دوربین های مداربسته سلولی دارای یک فرستنده سلولی هستند و به یک شبکه سلولی برای ارسال اطلاعات متصل می‌شوند. در عمل می‌توانند بسیار مشابه دوربین های مدار بسته WiFi باشند. این جدیدترین تکنولوژی وایرلس است.

این تکنولوژی بسیار گران است. نه تنها تجهیزات گرانند، بلکه به یک طرح سلولی اطلاعات برای انتقال اطلاعات احتیاج است.

دوربین های مداربسته وایرلس wireless wifi

 

 

 

سوالات متداول در ارتباط با دوربین های مدار بسته وایرلس

آیا امکان تبدیل یک دوربین مداربسته سیمی به یک دوربین مداربسته بیسیم وجود دارد؟

بله. می‌توان دوربین های مدار بسته موجود در یک محیط را به یک سوئیچ وصل کرده و سوئیچ را به یک فرستنده رادیوئی، سپس دستگاه DVR که در فاصله 100 متر یا بیشتر از سوئیچ و دوربین های مدار بسته قرار دارد را به یک گیرنده رادیوئی متصل کرد.

آیا امکان افزایش برد دوربین مداربسته وایرلس وجود دارد؟

بله. جهت افزایش برد دوربین مداربسته بیسیم می‌توان از دستگاهی به  نام ریپیتر (repeater) استفاده کرد.

طرز کار این ریپیترها ساده است. یک ریپیتر سیگنال دوربین مداربسته wireless را دریافت کرده و مجددا ارسال می‌کنند. این قابلیت بطور موثری برد دوربین مداربسته وای فای را تا دو برابر افزایش می‌دهد. اما استفاده از چند ریپیتر پیشنهاد نمی‌شود، زیرا هر ریپیتر کیفیت تصویر را تا اندازه‌ای کاهش می‌دهد.

 • حداکثر برد دوربین های مدار بسته بیسیم همیشه از طریق خط دید (line of sight یا LOS) محاسبه می‌شود. خط دید مسیری بین فرستنده و گیرنده می‌باشد، که هیچ شیئی روی این مسیر وجود ندارد.
  با اینکه یک فرستنده می‌تواند اطلاعات را در میان دیوار، پنجره و حتی فلز نازک ارسال کند، ولی این اشیا سیگنال را تضعیف کرده و محدوده‌کاری را کاهش می‌دهند.

ریپیتر دوربین مداربسته وایرلس

نصب و راه‌اندازی سیستم نظارت تصویر در فضای باز

صرف­ نظر از اینکه شما از تکنولوژی آنالوگ، دیجیتال یا تحت شبکه استفاده می­‌کنید، نکات اساسی برای نصب و راه‌­اندازی سیستم نظارتی بی‌سیم فضای باز وجود دارد. در این مقاله نکات مهم در نصب دوربین های مدار بسته بیسیم را ارائه می‌کنیم. 

محل نصب دوربین را بررسی نمایید

پیش از هرگونه اقدام جهت نصب و راه‌­اندازی ، می­‌بایست قدم بزنید و محل کار را تجزیه و تحلیل کنید. به ساختمان­‌های موجود و هر ساختمان جدیدی که ممکن است ساخته شود و به ارتفاع مکان­‌هایی که شما قصد دارید فرستنده و گیرنده خود را قرار دهید توجه داشته باشید. چشم­‌انداز مناسب محل‌های الکتریکی نزدیک که ممکن است در آینده مفید باشد را در نظر داشته باشید.

اگر شما قصد دارید دستگاه‌­ها را بر روی ستون چراغ برق قرار دهید، بررسی کنید که آیا توان ثابت دارد یا بر روی تایمر یا سنسور خاصی می­‌باشد. آیا می‌توانید 120 ولت از ستون چراغ برق، بکشید؟ آیا تجهیزات نصب مناسبی برای قرار دادن دستگاه بر روی ستون چراغ برق دارید؟ آیا می­‌توانید مستقیماً دستگاه را به ستون چراغ برق وصل کنید یا می­‌بایست از بند و یا پایه استفاده کنید؟

اگر قصد دارید دستگاه را بر روی ساختمان قرار دهید، به محل­‌های احتمالی کابل ورودی آن توجه داشته باشید. (کابل­‌ها احتمالاً می­‌بایست در بعضی نقاط به داخل ساختمان منتقل شوند. آیا یک طرف ساختمان باران بیشتری نسبت به طرف دیگر می­‌بارد؟)

همچنین به مسیرهای کابل توجه کنید. با توجه به فرستنده آنالوگ یا IP ، ممکن است از کابل با ولتاژ کم یا Cat 5 استفاده کنید. در صورت امکان کابل با ولتاژ کم می­‌بایست فاصله کمتر از 30/48 متر باشد. Cat 5 از نظر تئوری محدودیت 71/32 متر دارد.

دوربین مدار بسته در فضای باز

اگر از آنتن خارجی استفاده می­‌کنید، کابل میان فرستنده و آنتن را تاحد امکان کوتاه در نظر بگیرید.( در صورت امکان کمتر از 1.524 متر باشد) کابل آنتن کواکسیال گران بوده و همچنین منجر به کاهش سیگنال در سیستم شما می­‌شود. بهتر است به­‌جای افزایش آنتن کواکسیال ، توان سیم­­‌ها را افزایش دهید.

خط دید را مشخص نمایید

خط دید دو بخش دارد، خط دید بصری و خط دید رادیویی.

خط دید بصری

به نظر ساده می­‌آید اما متعجب می‌­شوید که چقدر نادیده گرفته شده است. خط دید بصری به معنای این می‌­باشد که شما می­‌توانید یک رشته از یک آنتن به آنتن دیگر بدون هیچ­گونه خم­ شدن و مانع در مسیر داشته باشید. شبیه پرتوی لیزر می‌­باشد.

هرگونه ساخت و ساز در حال اجرا و پیش‌­بینی شده در منطقه که ممکن است وجود داشته باشد بهتر است در نظر گرفته شود. مواقعی وجود دارد که امکان نصب و راه‌­اندازی شبکه بی‌سیم به واسطه­‌ی پروژه­‌های ساختمانی مجهول میان فرستنده و گیرنده وجود ندارد. همچنین از وجود هرگونه درخت میان فرستنده و گیرنده مطلع شوید. ممکن است در پاییز ارتباط به درستی برقرار گردد ولی در بهار درختان شکوفه می­‌کنند، برگ سیگنال بی‌سیم را مختل می­‌کند. همچنین اگر شما در منطقه آب و هوایی سرد زندگی می کنید، برف و باران، یخبندان، تگرگ و سرمای خیلی زیاد می تواند عملکرد سیستم های امنیتی و دوربین های مداربسته را تحت تاثیر قرار دهد.

مطالب پیشنهادی: راهکار ساده برای حفظ و نگهداری سیستم‌های امنیتی در زمستان

نصب دوربین مداربسته

خط دید رادیویی

خط دید رادیویی به چندین عامل بستگی دارد. مهمتر از همه یک ویژگی مهم آن ، منطقه فرنل است.

منطقه فرنل

منظقه فرنل مانند یک موج در اقیانوس است: سیگنال رادیویی بالا و پایین دارد و به اندازه کافی موانع بالا آن مشخص نیست؛ شما می­‌بایست به اندازه کافی از سیگنال­‌های بالا و پایین آگاهی داشته باشید. منطقه فرنل بر اساس فرکانس فرستنده و فاصله‌­ای که ارسال می­‌کنید محاسبه می­‌شود.

 0/5miles * 2/4GHz = 16/5ft

1/0 miles * 2/4GHz = 24ft

0/5miles * 5/8GHz = 10/5ft

1/0miles * 5/8GHz = 15ft

 
عامل دیگر خط دید رادیویی انتخاب آنتن می­‌باشد. انتخاب آنتن می‌­تواند نقش مهمی هنگام نصب و راه‌­اندازی شبکه بی‌سیم داشته باشد. سه نوع اصلی وجود دارد: همانطور که می­بینید فرکانس‌­های بالاتر، منطقه فرنل کوچکتری دارد. با این حال، 5/8GHz به­‌طور گسترده استفاده نمی­‌شود، بنابراین اگر شما به­ دنبال سیستم ارتباط با تجهیزات بی‌سیم هستید، ممکن است بهترین انتخاب نباشد.

آنتن omni

آنتن omni سیگنال را به صورت حلقه پخش می­‌کند. سیگنال­ 360 درجه ارسال می­‌نماید، اما بسیار کم بالا و پایین می­‌شود. (معمولا بین 5 تا 10 درجه) بنابراین اگر مکان ارسال و دریافت هم ارتفاع نباشند، ممکن است سیگنال از بالای آن عبور کند.

آنتن Patch

آنتن Patch مانند گرد کردن دست­ها اطراف دهان می‌­باشد. بر روی سینگال­‌هایی با الگوی تنگ‌­تر تمرکز دارد. (تقریبا 40 درجه به صورت عمودی و 40 درجه به صورت افقی). این مورد بهترین انتخاب در مواقعی است که ساختمان­‌هایی با ارتفاع متفاوت می­‌باشد.همچنین  بالاتر از omni می­‌باشد. Patch با گسترده وسیع جزئی از آنتن  می­‌باشد. (معمولا بین 90 تا 120 درجه به صورت افقی)

آنتن Yagi or Parabolic gride

آنتن parabolic grid مانند گاو نر است. بسیار بالا است اما الگوی سیگنال بسیار کم است.( معمولا کمتر از 10 درجه به صورت افقی و کمتر از 5 درجه عمودی است). برای فواصل بسیار طولانی جهت غلبه بر اثر منطقه فرنل، همچنین جلوگیری از دخالت­‌های دیگر استفاده می­‌شود.

نصب و راه‌اندازی دوربین مداربسته

نصب و راه‌اندازی فیزیکی

آنتن­‌ها را در بالاترین نقطه ممکن خط دید بصری و رادیویی تا اتصال بعدی نصب نمایید، و تا آنجا که ممکن است تجهیزات خود را نزدیک آنتن­‌ها نگه دارید.

کابل­‌ها را طوری قرار دهید که مزاحمتی با چیز دیگر در ساختمان نداشته باشند و بدون خطر به داخل منتقل شود. سعی کنید از ولتاژ بالای AC دور نگه دارید چرا که منجر به تداخل سیگنال می­‌گردد.

اگر شما هر گونه سؤالی در مورد تاسیسات امنیتی بی‌سیم در فضای باز دارید یا تمایل دارید در انتخاب راه حل مناسب برای برنامه نظارتی به شما کمک شود، لطفا با ما تماس بگیرید.

 اشتباهات رایج نصب دوربین مداربسته وایرلس

نصب دوربین مداربسته همیشه یکی از بهترین گزینه‌ها برای تأمین امنیت خانه یا محل کار است. نصب دوربین مداربسته در منزل بهترین سرمایه‌گذاری است که می‌توانید برای اعضای خانواده‌تان انجام دهید. از این طریق همیشه می‌توانید از امن بودن فضای خانه و سلامتی اعضای خانواده‌تان اطمینان حاصل کنید. با نصب یک سیستم دوربین مداربسته از هر کجا که هستید می‌توانید با کنترل تصاویر ضبط شده دوربین های مدار بسته، از امنیت منزل یا محل کار خود آسوده خاطر باشید.

در این میان در زمینه نصب دوربین های مداربسته اشتباهات رایجی وجود دارد که ممکن است نصاب ناخواسته مرتکب شود. جهت حصول اطمینان از رعایت تمام نکات مهم نصب و دریافت بهترین کیفیت تصویر، لازم است از انجام 8 اشتباهی که در ادامه ارائه خواهیم داد، خودداری شود.

1. نصب دوربین مداربسته روی سطوح نامناسب

انتخاب سطح مناسب برای نصب دوربین مداربسته از مسائل مهمی است که باید مدنظر قرار داده شود. دوربین باید به‌خوبی به دیوار یا سقف پیچ شده باشد. اگر دوربین مدار بسته در فضای بیرون نصب می‌شود، باید در انواع شرایط جوی ثابت مانده و با وزش اولین باد از سطحی که روی آن نصب شده جدا نشود. مورد دیگری که باید در نظر داشته باشید، این است که تا جاییکه می‌توانید دوربین مداربسته را روی سطوح آهنی یا فلزی نصب نکنید. از این طریق از خطر برخورد رعدوبرق و از نوسانات احتمالی برق جلوگیری خواهید کرد.

2. معکوس شدن تصویر دوربین مداربسته

هیچ چیز آزاردهنده‌تر از این نیست که بعد از نصب دوربین مداربسته، هنگام تنظیم دستگاه متوجه شوید که تصویر یکی از دوربین‌ها برعکس است. چند راه حل برای این مشکل وجود دارد. بی‌دردسرترین راه حل این است که دستگاه DVR قابلیتی داشته باشد تا با یک تنظیم ساده، تصویر دوربین را در دستگاه بچرخانید. بهتر است قبل از نصب دوربین‌ها با استفاده از یک مداد سمت دوربین مدار بسته را مشخص کرده و بالای دوربین یک علامت گذاشته تا هنگام نصب به مشکل برنخورید.

3. نصب دوربین مداربسته در مکان نامناسب

یکی از مسائل مهم هنگام نصب دوربین امنیتی انتخاب مکان مناسب برای نصب است، زیرا مکان بهتر منجر به نظارت بهتر می‌شود. مکان نصب دوربین ها را باید جوری انتخاب کنید که علاوه بر پوشش اماکن مهم و نقاط حساس، دوربین‌ها بیشترین پوشش را داشته و نقطه کوری در تصویر وجود نداشته باشد. نکاتی مانند ارتفاع و سمت‌دهی دوربین مدار بسته باید مدنظر باشند. با یک بررسی ساده محل نصب، ایده‌هایی برای تعیین مکان نصب دوربین‌ها به ذهنتان خطور خواهد کرد. در فضای بیرون، دوربین مداربسته باید در جایی نصب شود که نور خورشید در طول روز در ضبط تصویر محیط مشکل ایجاد نکند. معمولاً مکان مناسب در فضای بیرون برای نصب زیر سقف است، از این طریق از تابش مستقیم نور آفتاب به دوربین مداربسته جلوگیری می‌شود. بهتر است که سر دوربین را به پایین میل دهید تا آسمان کمتر در زاویه دید دوربین مدار بسته باشد تا دوربین در ضبط تصویر با مشکلات کمتری در زمینه نورپردازی مواجه شود.

4. نصب دوربین مداربسته خارج از محدوده وای فای

بسیاری از سیستم‌های امنیتی و نظارت تصویری بیسیم هستند. سیستم های وایرلس بسیار منعطف بوده و به سادگی راه‌اندازی می‌شوند. اما در نصب دوربین های مداربسته بیسیم نکاتی مانند در نظر داشتن محدوده آنتن‌دهی وجود دارد که باید رعایت شوند. هر دوربین مداربسته وای فای محدوده مجازی دارد و تا یک فاصله مشخص می‌تواند از دستگاه DVR دور باشد. اگر فاصله دوربین رعایت نشود، ممکن است ارتباط دوربین با دستگاه دی وی ار قطع و وصل شود و در نتیجه تصویر ثابت نباشد. حالت دیگر این است که به‌طور کلی دوربین قادر به تبادل اطلاعات با دستگاه دی وی ار نبوده و تصویری دریافت نشود. برد دوربین های مداربسته وای فای خود را قبل از نصب چک کنید. هنگام انتخاب و خرید دوربین مداربسته بیسیم خود، برد دوربین‌ها را باید با توجه به وسعت محلی که می‌خواهید پوشش دهید انتخاب کنید.

5. عدم نصب دوربین مدار بسته به تعداد لازم

برای پوشش کامل منزل یا محل کار خود، مطمئناً به بیش از یک یا دو دوربین احتیاج دارید. اکثر پکیج‌های دوربین مداربسته از دو یا چهار دوربین شروع می‌شوند. برای پوشش کامل مناطق مورد اهمیت، باید محل نصب را بررسی کرده و از کافی بودن تعداد دوربین های مدار بسته اطمینان حاصل کنید. اگر تنها قصد کنترل ورود و خروج یا کنترل اتاق خواب کودکتان را دارید، احتمالاً به تعداد زیادی دوربین مداربسته احتیاج ندارید. اما برای پوشش کامل، تعداد بیشتری دوربین مداربسته باید خریداری و نصب کنید. نصب دوربین های مداربسته با لنز باز (Wide lens) در مناطق باز و وسیع می‌تواند به پوشش بیشتر کمک کند، اما باید توجه کنید که تشخیص چهره در دوربین های لنز باز مشکل است. برای شروع می‌توانید با پکیج 4 دوربینه شروع کنید، سپس با یافتن نقاط کور، تعداد دوربین های نصب شده را افزایش دهید.

6. زنگ خطر

شما نمی‌توانید هر روز و هر ساعت دوربین های مدار بسته خود را چک کنید. اگر سارقی به خانه شما نزدیک شود و شما در حال نظارت دوربین ها نباشید، چه اتفاقی می‌افتد؟ با اینکه تنها وجود دوربین مدار بسته در محیط بسیاری از خرابکاران و سارقین را ترسانده و دور می‌کند، اما این موضوع به تنهایی کافی نیست. سیستم نظارت تصویری، شما این امکان را دارد که در صورت تشخیص حرکت به‌جای فقط ضبط تصویر، به شما هشدار دهد. با مشاهده هشدار شما امکان تماس با پلیس و یا هشدار دادن به اعضای خانواده خود را خواهید داشت.

هشدار خطر (alert) دوربین مداربسته

7. نصب دوربین مداربسته بدون در نظر گرفتن برق

بله، یک دوربین مداربسته وای فای به سیم کشی برای انتقال تصویر به دستگاه DVR احتیاج ندارد، ولی این به این معنی نیست که بدون برق کار می‌کند. برای تأمین برق دوربین های مدار بسته دو راه وجود دارد، راه اول این است که دوربین را مستقیماً به یک پریز برق متصل کنید و راه دوم این است که دوربین را به یک باتری متصل کنید. اکثر دوربین های مداربسته وای فای با باتری کار می‌کنند. این موضوع را هنگام خرید دوربین مداربسته مد نظر قرار دهید.

8. عدم رمزگذاری روی سیستم وایرلس

در همه سیستم های وایرلس اطلاعات روی شبکه منتقل می‌شوند. راه اندازی یک شبکه بیسیم آخرین مرحله نصب دوربین مداربسته است. راه اندازی سیستم وای فای آسان است ولی باید از خطر هک شدن سیستم جلوگیری کرد. یکی از اولین اقدامات برای جلوگیری از هک شدن سیستم، اختصاص یک پسورد به شبکه وای فای است. از این‌طریق از بسیاری از خرابکاری‌ها و دسترسی‌های غیر‌مجاز به سیستم جلوگیری می‌کنید. اکثر نصابان این مرحله که از مراحل پایانی نصب دوربین مداربسته است را فراموش می‌کنند.

 دوربین مداربسته اتدور

این مقاله جهت طراحی و پیاده سازی دوربین های مداربسته بی سیم و سیستم های حفاظتی در فضای آزاد، راهکارها و دیدگاه های مناسبی ارائه خواهد داد. شما ممکن است هنگامی که برای راهنمای نصب دوربین مداربسته در فضای باز جستجو می‌کنید این مقاله را مشاهده کنید. بسیاری از مشتریان و کاربران دوربین های نظارتی به این مقاله مراجعه می‌کنند تا درباره دوربین های مداربسته وای فای و نصب آنها در فضای خارجی بیشتر بدانند.

هدف ما از نوشتن این مقاله توضیح و بیان برخی مفاهیم کلیدی و چالش های واقعی است که به هنگام طراحی و پیاده سازی سیستم های دوربین مداربسته وایرلس outdoor، نیاز است به آنها توجه کرده و رفع نمایید.

لازم به‌ذکر است که این مقاله کاملاً فنی است، لذا چنانچه در هر بخشی متوجه مطالب نشده‌اید کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید و جهت انتخاب و خرید بهترین دوربین های مداربسته مشاوره دریافت نمایید.

در این مقاله درمورد کاربردهای سیستم های زیر توضیح داده خواهد شد:

 • سیستم های اتصال وای فای یک نقطه به چند نقطه

  این سیستم ها، دوربین های نظارتی واقع در چند ساختمان مختلف را مدیریت می‌کنند که برای این منظور نیاز است بین ساختمان های دیگر نیز با دستگاه dvr ارتباط برقرار گردد.

 • سیستم های اتصال wifi نقطه به نقطه

  این سیستم ها معمولاً یک ساختمان مرکزی را دربر می‌گیرند، جاییکه هم دوربین های مداربسته با کابل های قوی به دستگاه دی وی ار ویا nvr متصل هستند و نیز در ساختمانی جدا دوربین هایی وجود دارند که می‌بایست تصاویر ضبط شده را به ساختمان مرکزی را ارسال نمایند.

 • سیستم های وایرلس نظارت غیرمستقیم خطی

  همواره ایده‌آل‌ترین وضعیت این است که بین فرستنده های wifi و گیرنده ها، ارتباط خطی مستقیم وجود داشته باشد. بااین‌حال چنانچه این موقعیت امکان پذیر نباشد، به‌عنوان گزینه آخر فرستنده های دید بیسیم غیر مستقیم در دسترس می‌باشند. این سیستم ها می‌توانند سیگنال های ویدئویی یک دوربین امنیتی را ازمیان درختان و حتی ساختمان ها ارسال کنند.

 
این مقاله مناسب چه کسانی است؟

مطالب این مقاله برای صاحبان منازل مسکونی، کسب وکار، نصب کننده های امنیتی، پیمانکاران دولتی و هرکس دیگری که می‌خواهد چگونگی طراحی و نصب سیستم های نظارت تصویری و دوربین های بی سی را برای یک یا چندین ساختمان بیاموزد، مناسبت است.

این سیستم های برای کاربردهای و موقعیت هایی بسیاری ازجمله موارد زیر قابل اجراست:

 • سیستم دوربین مداربسته خانگی یا دوربین نصب شده در گاراژ، انبار یا اتاق کودکان.
 • خانه های ویلایی یا مزارع کشاورزی با دوربین های نظارتی نصب شده در یک یا چند انبار و سوله که برق دارند ولی اتصال شبکه ندارند.
 • انبار یا حیاط های ذخیره سازی با دوربین های امنیتی که تمام اموال (چندین ساختمان) را پوشش می‌دهند.
 • مجتمع آپارتمانی با دوربین هایی نصب شده در چندین ساختمان که به یک DVR مرکزی متصل هستند.
 • هرنوع اموال و دارایی های دولتی یا تجاری که به اتصال دوربین های امنیتی در چندین ساختمان و ضبط توسط یک DVR مرکزی نیاز دارد.

پیش از بیان توضیحات بیشتر، لازم به‌ذکر است که نصب تعداد زیاد سیستم های وایرلس که دوربین های کنترل شده را به یک DVR مرکزی در سایر ساختمان‌ها وصل کند، بسیار پیچیده‌تر از نصب ساده سیستم های دوربین مداربسته آماده با کابل های BNC است. بااین‌وجود، در این مقاله سعی خواهیم کرد که مراحل و اطلاعات را ساده و شفاف بیان نماییم.

مورد دیگر اینکه، پیشفرض مقاله تجهیزات تجاری و با کیفیت بالاست. این سیستم ها برای پیاده‌سازی در سطح بسیار بالا طراحی شده‌اند و بسیار قابل اعتماد هستند. این سیستم ها مسلماً ارزان نیستند و نمی‌توان آن‌را با یک سیستم واحد مسکونی مقایسه کرد.
این مدل ها شامل گرید تجاری دوربین های IP یا تحت شبکه، ضبط ویدئوهای سفارشی با نرم افزارهای ضبط حرفه ای و نرم افزار های تجزیه و تحلیل، و تجهیزات وایرلس شبکه هستند. مهم‌تر از همه اینکه، تمام محصولات شامل پشتیبانی فنی در سطح جهانی و نیز تیم‌های پشتیبانی قوی شرکت های ازجمله شرکت فرافن مارکت می‌باشند.

 
دوربین های مدار بسته IP و دستگاه های NVR

سیستم های مداربسته بیسیم مورد بحث در این مقاله، دوربین های تحت شبکه وایرلس هستند. چرا؟ چون سیگنال های ویدئویی دوربین های ip می‌توانند به طور ذاتی بدون نیاز به تبدیل سیگنال بر روی یک پل شبکه بیسیم آن هم با فرمت IP ارسال شوند.

البته سیستم های وایرلس بیسیم، برای دوربین های مداربسته HD‌ و آنالوگ که با فیش های BNC و کابل های کواکسیال استفاده می‌شوند نیز در دسترس و قابل استفاده هستند. با‌این‌حال، نصابان باید بدانند که سیگنال های ویدئویی مربوط به دوربین های آنالوگ و اچ دی (AHD, HD-TVI, HD-CVI)، می‌بایست قبل از ارسال بر بستر شبکه وایرلس، به سیگنال های IP تبدیل شوند.

 
این کار اغلب نیاز به دو تبدیل دارد: ابتدا تبدیل BNC به HDMI، سپس HDMI به IP. و در‌آخر سیگنال های IP می‌بایست قبل از ارتباط با DVR، دوباره به سیگنال های آنالوگ تبدیل شوند. هرچند این اتصالات اضافی طراحی سیستم را پیچیده، دشوار و گاهی شامل هزینه های بیشتری می‌کند.

سیگنال ویدئویی دوربین های تحت شبکه ip در حال حاضر برای انتقال وایرلسی نیاز به فرمت دیجیتالی دارد. دوربین ها و شبکه های IP در تمام اشکال رسمی دوربین های مداربسته همچون دوربین های دام و بولت نیز در دسترس هستند. برخی دوربین های آی پی نیز همچون سایر دوربین های مداربسته دارای LED های داخلی IR مادون قرمز برای بهبود دید در شب هستند.

DVR هایی که با دوربین های IP تحت شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولا با عنوان NVR (ضبط ویدئویی شبکه) شناخته می‌شوند. چرا که ویدئو ها به جای کابل، از طریق بستر شبکه آی پی ارسال می‌شوند. دستگاه های NVR و دوربین های IP نیز تصاویر و فیلم ها را بر روی یک هارد دیسک (هارد بنفش) ضبط و ذخیره می‌کنند، همانند رکوردرهای DVR و دوربین های نظارتی با کابل کواکسیال.

 ادامه دارد…

منابع:

annke

مترجمین:

احسان کیاستی
مهدی رهبر

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   هفت − 1 =

   فرافن مارکت
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0