آخرین بروزرسانی:

 

طرفداران، فروشندگان و مهندسان پشتیبانی دوربین های مداربسته، مرتباً از مالکان خانه و صاحبان کسب و کار این سؤال را می‌پرسند که چه سیستم نظارت تصویری خریداری می‌کنند.

متأسفانه، بسیاری از مشتریان به‌دنبال سیستم های وایرلس هستند، چرا‌که اشتباهاً گمان می‌کنند که نصب آنها آسان‌تر است. در حالیکه ممکن است به‌نظر برسد سیستم های وایرلس بهتر هستند؛ اما در اکثر مواقع، ایجاد شبکه وایرلس برای دوربین های مداربسته، چالش برانگیزتر است.

در این مقاله، ما برخی از چالش های مشتریان را بیان خواهیم کرد:

Indoor Wireless Camera Systems (دوربین وایرلس در محیط داخل)

سیستم های نظارتی در محیط داخلی منزل یا ساختمان، می‌توانند با استفاده از دوربین های مدار بسته IP وایرلس مطمئن‌تر عمل کنند. وقتی از عبارت ” indoor wireless camera system” استفاده می‌کنیم، در‌واقع به سیستمی اشاره دارد که اکسس پوینت (access point) وایرلس/ آنتن و همه دوربین های مدار بسته تحت شبکه وایرلس، در داخل همان ساختمان قرار دارند و همه دوربین های مداربسته در یک فاصله متعارف از اکسس پوینت قرار می‌گیرند. بدیهی است که، اگر شما یک سیستم در یک ساختمان بزرگ یا چند طبقه نصب کنید، به چندین اکسس پوینت وای‌ فای نیاز خواهید داشت.

بسیاری از روترها یا اکسس پوینت های وایرلس دو بانده هستند، بدین‌معنا که آنها می‌توانند از فرکانس های 2.4Ghz و یا 5Ghz استفاده کنند. هریک از این باندها، حرکت صعودی یا نزولی دارند. فرکانس وایرلس 2.4Ghz می‌تواند بهتر از 5Ghz از روی مانع عبور کند. اگر شما در منطقه‌ای هستید که دستگاه های وایرلس زیادی در آنجا وجود دارد، مانند یک آپارتمان، فرکانس 2.4Ghz می‌تواند چالش برانگیز باشد. این مشکل تجمع شبکه‌های وایرلس نیز معمولاً با انتخاب یک کانال با دامنه 2.4Ghz که خیلی متراکم نیست، قابل‌حل است.

عملکرد سیستم در فضای داخل:

 

441 Wireless1

 

 • 4 دوربین مدار بسته IP وایرلس را به اکسس پوینت وای فای وصل می‌کنیم. در این مورد، ما از دوربین های مدار بسته وایرلس Zavio F3115 استفاده کردیم.
 • اکسس پوینت وایرلس را با استفاده از کابل CAT-5 به روتر وصل کردیم، که با خط های نارنجی در شکل نشان داده شده است.
 • یک NVR را با استفاده از کابل CAT-5 به روتر متصل کردیم.
 • این NVR می‌تواند تصویر هر 4 دوربین IP را ضبط کند ( یا حتی تصاویر بیشتر اگر توسط دستگاه NVR پشتیبانی شود).
 • ناظر می‌تواند به‌وسیله نرم افزار موبایل یا سیستم، از راه دور به دستگاه NVR و همه دوربین های مداربسته دسترسی داشته باشد، البته به‌شرطی که روتر هم به اینترنت متصل باشد.
 • این سیستم می‌تواند همچنین یک دستگاه مجزا، یا مرکب از روتر یا اکسس پوینت را ایجاد کند.
 • دوربین های مداربسته و اکسس پوینت همگی می‌توانند در اتاق های جداگانه قرار گیرند. WIFI می‌تواند از دیوار کاذب به‌خوبی عبور کند. اگر ساختمان از چندین طبقه و طبقات از بتن ساخته شده باشند، این تنظیمات به‌خوبی کار نخواهد کرد.

Outdoor Wireless Systems (دوربین وایرلس در محیط باز یا بیرون)

اگر شما نیاز دارید تا سیگنال های ویدئویی را از راه دوربین های مداربسته بین ساختمان ها از طریق WIFI انتقال دهید، در اینجا چند مثال وجود دارد.

نکته مهم: رابط های وایرلس در فضای باز، به یک میدان‌دید مستقیم مابین آنتن ها نیاز دارند. بنابراین هیچ سازه ای که مانع سیگنال های WIFI باشد، نباید وجود داشته باشد.

 

441 Wireless2

 

این مثال که در این مقاله آمده است نشان می‌دهد ” چگونه می‌توان از راه‌دور دوربین های مداربسته امنیتی را در یک مکان بدون دسترسی به اینترنت، نصب و راه‌اندازی کرد.”

 • دوربین مدار‌بسته تحت شبکه داخلی در ساختمان سمت چپ، با استفاده از کابل CAT-5 به رابط وایرلس یا آنتن در فضای باز متصل شده است.
 • دیگر آنتن وایرلس یا همان گیرنده در ساختمان سمت راست قرار گرفته است.
 • آنتن گیرنده به یک مودم یا روتر متصل شده است.
 • ساختمان سمت راست همچنین می‌تواند با یک NVR به روتر متصل شود.
 • دوربین های شبکه نیز می‌توانند در ساختمان سمت راست نصب شوند.

 

Indoor / Outdoor Wireless Camera Systems (دوربین های وایرلس برای فضای بیرون و داخل)

اگر شما به هر دو نوع دوربین مداربسته (Indoor / Outdoor) نیاز دارید، به‌صورت زیر عمل کنید:

 

441 Wireless3

 

 • در اینجا دو دستگاه اکسس پوینت وایرلس به‌کار رفته است. یکی از آنها که در سمت راست تصویر قرار دارد، به‌عنوان اکسس پوینت وایرلس و دیگری که در سمت چپ تصویر دیده می‌شود، به‌عنوان رابط وایرلس شناخته می‌شوند.
 • دو دوربین مدار بسته IP داخلی، از طریق WIFI به اکسس پوینت متصل می‌شوند.
 • دوربین مدار‌بسته تحت شبکه خارجی با استفاده از کابل CAT-5 به اکسس پوینت متصل می‌شود و این مستلزم آن‌است که کابل CAT-5 از داخل ساختمان به‌ خارج کشیده شود.
 • اکسس پوینت با استفاده از کابل CAT-5 به یک روتر شبکه متصل شده است.
 • دستگاه NVR با استفاده از کابل CAT-5 به یک روتر متصل شده است.
 • این NVR می‌تواند تصویر 3 دوربین مدار بسته شبکه را ضبط کند ( یا حتی تصاویر بیشتر اگر توسط NVR پشتیبانی شود).
 • ناظر می‌تواند به‌وسیله نرم افزار موبایل یا سیستم، از راه‌دور به NVR و همه دوربین های مداربسته دسترسی داشته باشد.

نکته مهم: بسیاری از مردم تصور می‌کنند که شما می‌توانید یک دوربین مدار بسته IP را خارج از ساختمان نصب کنید و آن‌را به یک اکسس پوینت در داخل ساختمان اتصال دهید. این قابلیت مورد‌اعتماد نیست، زیرا سیگنال‌های WIFI مثل 2.4Ghz و 5Ghz نمی‌توانند از یک مانع سخت به خوبی عبور کنند. مثلاً آنها نمی‌توانند از آجر، گچ و چوب فشرده عبور کنند. به همین دلیل است که در مثال بالا، رابط های وایرلس در داخل ساختمان و کابل های متصل به دوربین مداربسته در خارج از آن قرار گرفته اند.

 

 

 

 

 

 مترجم خانوم مهناز ثلاثي کارشناس فروشمترجم خانم مهناز ثلاثي
مسئول بخش آموزش
ايميل: salasi[at]farafan-market.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *