آخرین بروزرسانی:

 

 بهترین سیستم کنترل خانه کدام است؟

 

در این مقاله به 10 گام برای انتخاب سیستم اتوماسیون مناسب خانه شما و آنچه در حقیقت به آن نیاز دارید می‌پردازیم. سیستم‌های کنترل زیادی وجود دارند که از تبلت و گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند. ما به‌طور مداوم یا مستقیماً و یا از طریق ایمیل پرسش‌هایی از خوانندگان‌مان دریافت می‌کنیم که برای سیستم مناسب جهت تئاتر خانگی، سیستم‌های کنترل و … درخواست مشاوره دارند.

یک سؤالی که تقریباً هر هفته پرسیده می‌شود این است: چه سیستم کنترل/ اتوماسیونی را باید بخرم؟

این آخرین پرسشی است که از سوی یکی از خوانندگان به نام دان دریافت کردم که به همراه پاسخ خودم ملاحظه می‌فرمایید:

دان:”فکر می‌کنید بهترین سیستم اتوماسیون خانگی برای کنترل گرما، روشنایی، امنیت و نظارت ویدئویی اتاق‌ها کدام است؟”

من:”سلام دان، من پرسشی مثل این را همواره دریافت می‌کنم و جواب من تقریباً همیشه این است: همه آنها!”

حالا دلیلش:

تمام سیستم‌های برنامه‌ریزی شده مانند Control, Creston, BitWise, RTI, Savant, Elan g و … می‌توانند تمام چیزهایی که می‌خواهید را انجام دهند! دلیل این که من نمی‌توانم پاسخ سرراستی بدهم و بگویم مثلا سراغ سیستم xyz بروید، این‌است که این انتخاب فقط منحصر به سخت‌افزار نیست، بلکه مربوط به نصب، برنامه‌ریزی (و مهارت برنامه‌نویس)، طراحی خانه و ساختار خانه نیز می‌گردد.

با هرکدام از سیستم‌ها، تفاوت‌هایی در پروتکل‌های ارتباطی، تماس‌های انسانی، متدهای نصب، قیمت‌ها، شخصی‌سازی و … وجود دارد. برخی نصاب‌ها از برخی دیگر بهترند و تجربه برنامه‌نویس و خلاقیت نقش مهمی در ویژگی‌ها و کارکرد سیستم دارند. این امر همچنین به اجزا (خارج خود سیستم کنترل) که قرار است نصب شود نیز دارد. برخی سیستم‌های کنترل با برخی اجزا بهتر کار می‌کنند و برخی هم نه، بخش بسیار بزرگی از این امر بستگی به درایورهای طراحی شده دارد.

درمورد فعالیت‌های روزانه فکر کن

در طول روز یا هفته چه کاری را به طور مکرر انجام می‌دهی؟ چراغ‌ها را خاموش می‌کنی، چک می‌کنی درها قفل هستند یا نه، پرده‌ها را باز و بسته می‌کنی، شروع به دیدن برنامه تلویزیونی می‌کنی و در نهایت به اتاق خواب می‌روی، به موسیقی گوش می‌دهی، ترموستات را تنظیم می‌کنی، جشن‌های بزرگ برگزار می‌کنی و … تمام این چیزها می‌تواند با سیستم اتوماسیون بهتر انجام شود.

تصور نکن که اتوماسیون برای انسان‌های تنبل است

یک سیستم اتوماسیون به معنی این نیست که انسان روی مبل بنشیند و تمام کارها را روبات‌ها انجام دهند. ولی به شما این امکان را می‌دهد که به شکل بهینه‌تری زندگی کنید و اتوماسیون و مانیتورینگ کارهای روتین را انجام دهد تا شما بتوانید فعالیت‌های مهم‌تری انجام دهید.

بدانید که چه چیزی موجود است

اگر می‌خواهید صبحانه شما آماده باشد و منتظر شما باشد تا به سر میز صبحانه بیایید بنابراین یک آشپز استخدام کنید! اگر می‌خواهید به طور هوشمند کلکسیون موسیقی و فیلم خود را مدیریت کنید، دسترسی راحت‌تری به چراغ‌ها داشته باشید یا همیشه بدانید که چه زمانی بچه‌هایتان از مدرسه به خانه می‌آیند، بنابراین یک سیستم اتوماسیون تهیه کنید. مردم معمولاً از میزان کارایی این سیستم‌ها تعجب می‌کنند. ما همواره شنیده‌ایم که روشنایی اتومات یکی از چیزهایی است که اگر یک‌بار تجربه کنید دیگر نمی‌توانید بدون آن کنار بیایید.

به این فکر کنید که زمانتان ارزش چه چیزی را دارد و بیشتر دوست دارید روی چه چیزی سرمایه‌گذاری کنید

در حالیکه گزینه‌های DIY بسیاری در این بازار وجود دارند بیشتر آنها نیاز به زمان و مشخص کردن سطح شبکه دارند. آیا می‌خواهید آن وقت را روی آموزش و نصب بگذارید یا می‌خواهید وقتی از سر کار آمدید تمام آن کارها را تمام شده ببینید؟

مقالات مربوط به خانه الکترونیک را بخوانید

بله، البته. مطالعه مقالات به شما در آگاهی بیشتر از پروسه انجام کار جمع‌کننده‌ها کمک می‌کند. با مطالعه این مقالات شما خواهید دانست جمع‌کننده چطور می‌تواند رویای خانه رویایی شما را به واقعیت بدل کند.

به دسترسی از راه دور فکر کنید

آیا می‌خواهید قادر باشید زمانیکه در خانه نیستید خانه‌تان را سرکشی کنید؟ آیا می‌خواهید از یک شهر دیگر قادر باشید درب منزل خود را باز کنید؟ محصولات فراوانی وجود دارند که سیستم‌های کنترل مورد نظر را ارائه می‌دهند.

به آینده فکر کنید؛ گزینه‌های گسترش دادن

حتماً در مورد گسترش دادن با شرکت طرف قرارداد خود صحبت کنید. بیشتر کاربران سیستم‌های کنترل خانه به نصاب سیستم خود مراجعه می‌کنند تا پروژه‌های بعدی را انجام دهند. بنابراین سیستمی را انتخاب کنید که توانایی بسط را داشته باشد.

به کمک نصاب خود محصولات و خدمات را انتخاب کنید

این قسمت جالب ماجراست – آنچه می‌خواهید را انتخاب کنید.

دور نصاب را خلوت کنید

هنگامی که یک کامیون در جاده دور می‌گیرد بهتر این است که از مسیرش کنار بروید. این همان کاری است که باید موقع نصب در مورد نصاب انجام دهید تا با آرامش خاطر و در نهایت دقت کارش را به نحو احسنت انجام دهد.

سیستم را یاد بگیرید و لذت ببرید

هنگامی‌که کار تمام شد، نصاب ریموت، صفحه لمسی، IPad و … را به دست شما می‌دهد. به صحبت‌های او درمورد چگونگی کارکرد سیستم خوب توجه کنید. مطمئن شوید تمام اعضای خانواده می‌توانند از سیستم استفاده کنند.

 

منبع: دوهفته نامه حفاظت و ساختمان

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *