آخرین بروزرسانی:

446 Hackers

 

اتوماسیون خانگی با دسترسی آسان، نظارت و تغییر دستگاه های خانگی را به کمک نرم افزار موبایل یا پورتال وب و از راه دور فراهم می‌کند.

این سیستم همچنین می‌تواند شما را به کنترل گرمایش و سرمایش، سیستم روشنایی، قفل کردن در، نظارت دوربین های مدار بسته امنیتی و اعلان خطر قادر سازد.

اکنون 6 نکته برای جلوگیری از هک شدن اتوماسیون های خانگی را برای شما بیان می‌کنیم:

امنیت اتوماسیون خانگی، با داشتن یک شبکه خانگی ایمن آغاز می‌شود که این شبکه خانگی مستلزم داشتن یک فایروال قوی، رمز عبور و روتر ایمن می‌باشد. برخی از فایروال ها امکان رد دسترسی دستگاه های ناشناس را با محدود کردن MAC addresses به شما می‌دهند.

داشتن این میزان امنیت به شما این امکان را می‌دهد تا دستگاه‌هایی که تقاضای دسترسی دارند را کنترل و برای اتصال به شبکه خانگی شما مجوز بگیرند. شبکه های Wifi ناامن، دسترسی آسان به دوربین های مدار بسته Wifi و مانیتورهای کوچک را برای هکرها فراهم می‌کنند و اجازه دیدن منزلتان را به آنها می‌دهند.

جای تعجب دارد که با امنیت شبکه‌ های بی سیم شروع کنیم؟

شما می‌توانید با اطمینان از اینکه دستگاه های امنیتی شما از پروتکل امنیتی و رمزگذاری شده WPA2 پشتیبانی می‌کند، شروع کنید. امنیت روتر نیز برای امنیت شبکه خانگی و Wifi همراه با اتوماسیون خانگی بسیار مهم است. برای افزایش ایمنی، رمز روتر خود را با یک رمز ایمن که ترکیبی از حروف و اعداد و نشانه است، عوض کنید.

بعضی از صاحبان سیستم های خانگی فراموش می‌کنند رمز روتر را تغییر دهند و از همان رمز پیش فرض استفاده می‌کنند، که این کار، هک کردن آن توسط هکرها را برای دسترسی به سیستم و اطلاعات شخصی شما بسیار آسان می‌سازد.

  • ایجاد رمز عبور قوی و تغییر آن به دفعات

شبکه خانگی، روتر و دستگاه های خود را با یک رمز عبور قوی (با استفاده از ترکیبی از حروف و اعداد و نشانه) از هک شدن محافظت کنید. اگر برای انتخاب این رمز نیاز به کمک داشتید می‌توانید از ابزارهای تولید رمز عبور آنلاین استفاده کنید. برای دستگاه خود هرگز از رمز عبور آسان مانند “1234” استفاده نکنید. همچنین از استفاده از اطلاعات شخصی خود مانند تاریخ تولد یا آدرس خود به‌عنوان بخشی از رمز عبور اجتناب کنید.

به‌علاوه، لازم است تا رمز روتر، برنامه اتوماسیون خانگی و گوشی خود را به تناوب تغییر دهید. همچنین مطمئن شوید که رمز عبور شما واحد و غیرمشابه است.

  • حفاظت از گوشی و نرم افزار موبایل

امنیت گوشی نیز برای ایجاد امنیت اتوماسیون خانگی امری حیاتی است. یک گوشی یا موبایل غیرایمن می‌تواند دسترسی به اطلاعات شخصی و اتوماسیون خانگی شما را برای هکرها آسان کند. اگر از سیستم کنترل از راه دور برای اتوماسیون خانگی خود استفاده می‌کنید، اطمینان از اینکه گوشی شما، رمز محافظت شده دارد بسیار مهم است. و فراموش نکنید که همیشه یک رمز عبور امنیتی قوی برای گوشی خود انتخاب کنید.

همچنین نرم افزار موبایل خود را مطابق با آخرین ورژن امنیتی به‌روز نگاه دارید.

  • کنترل مکرر فهرست دوربین IP مربوطه

کنترل فهرست دوربین مداربسته تحت شبکه نیز، از جمله برنامه های اتوماسیون خانگی ایمن است. دوربین های مدار بسته IP، فهرستی قابل مشاهده از دوربین های مدار بسته‌ای دارند که شما را قادر می‌سازد اگر کسی وارد دوربین مدار بسته شما شد، آن‌را ببینید.

اگر کسی به‌صورت غیرمجاز به دوربین های مدار بسته IP شما دسترسی پیدا کرد، نظارت مکرر فهرست دوربین مدار بسته تحت شبکه، شما را از این اتفاق آگاه خواهد کرد و امکان ضبط این رویداد را برای شما فراهم می‌کند.

  • بروز نگه داشتن نرم افزار دستگاه

اگر هر یک از دستگاه های اتوماسیون خانگی، یک نرم افزار داشته باشند، اطمینان پیدا کنید که همیشه آخرین و به‌روزترین آن نصب شده است. بسیاری از تولیدکنندگان این دستگاه ها، دسترسی آسانی برای به‌روزرسانی نرم افزارهای آنها در اختیار قرار می‌دهند.

  • عدم استفاده از Wifi عمومی برای کنترل سیستم اتوماسیون خانگی

شبکه Wifi ایمن، برای امنیت سیستم اتوماسیون خانگی بسیار مهم است، و شبکه های Wifi عمومی خیلی ایمن نیستند. به همین دلیل شما باید از چک‌کردن دستگاه ها و سیستم اتوماسیون خانگی خود زمانیکه به Wifi عمومی متصل است، خودداری کنید. زیرا این کار دسترسی به سیستم اتوماسیون خانگی و اطلاعات شخصی شما را برای هکرها بسیار آسان می‌کند.

تا حد امکان، تنها زمانی وارد اتوماسیون خانگی خود شوید که بدانید روی یک شبکه ایمن هستید. هنگام ورود به اتوماسیون خانگی خود از طریق دستگاه موبایل، مطمئن شوید که به یک شبکه ایمن یا سرویس داده های موبایل خود متصل شده‌اید و همیشه قبل از استفاده از نرم افزارهای گوشی خود برای اتوماسیون خانگی، نسبت به ایمنی شبکه خود اطمینان حاصل فرمائید.

حفظ امنیت سیستم اتوماسیون خانگی

پیروی از نکات فوق به شما کمک خواهد کرد که از دستگاه ها و سیستم اتوماسیون خانگی خود در مقابل هجوم هکرها محافظت کنید.

 

 مترجم خانوم مهناز ثلاثي کارشناس فروشمترجم خانم مهناز ثلاثي
مسئول بخش آموزش
ايميل: salasi[at]farafan-market.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *