چگونه از سرقت منزل و اموال و دارایی های خود جلوگیری کنیم؟

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز+1
پیشنهاد امتیاز+1

جلوگیری از ورود سارقین

شاید همه ما باور داریم که سارقین و دزدها فقط ویلاها و خانه های مجلل و فانتزی را هدف قرار می‌دهند. به هر حال، این برداشت همیشه درست نیست.

با وجود روش های زیادی که برای محافظت از خانه ها وجود دارد، هنوز هم برای بسیاری از ما تعجب برانگیز است که سارقین چگونه منازل مشخصی را هدف دزدی خود قرار می‌دهند.

حتی اگر هیچ کس نتواند دقیقاً بفهمد که در ذهن سارقان چه می‌گذرد، ولی با استفاده از اطلاعات مفیدی که نیروهای پلیس و کارشناسان امنیتی ارائه می‌دهند، می‌توان خطر قربانی شدن در این جرائم را کاهش داد. شما با پیروی از نکات و پیشنهاداتی که در ادامه می‌خوانید، می‌توانید در کنار یک سیستم امنیتی خانگی خوب، خانه خود را تقریباً به طور کامل از انواع سرقت محافظت نمایید.

سارقین از سرقت منزل چه می‌خواهند؟

هرچند سارقان احتمالاً آماده دزدیدن همه چیزهای باارزش بالا مانند جواهرات، وسایل مدرن، اجناس هنری و … هستند، بااین وجود، برخی از مجرمان ممکن است به مسائل دیگر ازقبیل سرقت اطلاعات شخصی شما و سوءاستفاده از آن‌ها علاقه‌مند باشند.

اگر متوجه شدید که شخصی وارد خانه شما شده ولی به نظر نمی‌رسد که چیزی جابه‌جا یا کم و زیاد شده باشد، در اولین فرصت باید تمام اسناد ارزشمند خود را (صورتحساب های بانکی، شناسنامه، پاسپورت، تصاویر شخصی و …) بررسی کنید و مطمئن شوید که هنوز در جای خود قرار دارند.

اگر سارق ناجوانمرد رایانه شخصی شما یا هر وسیله شخصی دیگری از شما را به سرقت برده است، اولین موردی که باید در نظر بگیرید مقدار اطلاعات شخصی‌ای است که آن شخص به تازگی به انها دسترسی پیدا کرده است.

سرقت از خانه

چرا دزد ها مکان های خاصی را هدف قرار می‌دهند؟

همانطور که شما هم می‌توانید تصور کنید، سارقین معمولاً خانه هایی را انتخاب می کنند که دسترسی به آنها آسان تر است و درب یا حفاظ این منازل به راحتی شکسته و قابل نفوذ می‌شود. آن‌ها قبل از اینکه وارد منزل شما شده و اقدام به سرقت اموال‌تان نمایند، احتمال خیلی زیاد روز ها و شاید هفته ها به تجزیه و تحلیل وضعیت محله یا منزل شما و علت رفتارهایتان پرداخته اند.

آنها معمولاً در مناطق خلوت‌تر به دنبال سوژه های خاص هستند و یا مواردی که برای مدت طولانی خالی از سکنه مانده‌اند. وجود یک ماشین گران قیمت در پارکینگ شما ممکن است به همان اندازه که خانه خود را به مدت طولانی بدون سکنه یا سیستم نظارتی ترک کرده اید، سارقان را به خود جلب کند.

قفل درب و پنجره ها

چه زمان هایی احتمال سرقت از منازل بیشتر می‌شود؟

همانطور که گفته شد، دزدهای حرفه‌ای عادات و رفتار های شما را مطالعه و بررسی می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که بازه‌ی زمانی ای که شما در خانه نیستید را پیدا کرده‌اند. از طرف دیگر، تابستان نیز فصل بسیار خوبی برای استراحت و سفر است. اکثر مردم در تعطیلات تابستانی به سر می‌برند و محله ها سوت و کور تر از قبل می‌شود. مدارس هم که تعطیل شده‌اند و خالی از دانش‌آموز. به نظر می‌رسد میزان امنیت مناطق مختلف شهر کاهش چشمگیری یافته است.

به همین دلیل، همیشه باید به آنچه در رسانه های اجتماعی ارسال می‌کنید توجه کنید. شما هرگز نباید تاریخ دقیقی از مواقعی که در منزل حضور ندارید به زبان بیاورید، مخصوصاً اگر مشخصات شما در دسترس عموم می‌باشد. اگر هم تصاویری از محیط خانه خود ارسال می‌کنید، سعی کنید هیچ راه آسان از قبیل درب ها، پنجره های باز و موارد مشابه را آشکار نکنید.

راه های آسانی که هدف سارقان قرار می‌گیرند

سارقین در ابتدا به دنبال نقاطی از منزل شما هستند که آسیب پذیری بیشتری دارد و راحت تر می‌توان از آن مسیرها نفوذ کرد. از همین رو چنانچه در طبقه همکف زندگی می‌کنید، نباید از درب های شیشه ای استفاده کنید، زیرا به‌راحتی می‌توان آنها را خرد کرد. یا حداقل از حفاظ های آهنی محکمی در چلوی آنها استفاده نمایید.

تهویه هوای پنجره ای نیز راه آسان دیگری است که ممکن است در منازل شما وجود داشته باشد. به طور کلی باید بدانید که سارقان از هر فضای بازی قابلیت نفوذ خواهند داشت. از طرفی، برخی از این مجرمان می‌توانند از ابزارهای مانند شاخک و سیخ و یا کلیدهای دست ساز که در بین همه ما به شاه کلید مشهور هستند استفاده کنند.

امنیت خانه و دارایی

چگونه می‌توانید خانه خود را ضدسرقت کنید؟

بهترین راه کار برای محافظت از خانه و خانواده خود و همچنین اموال و دارایی هایتان در برابر دزدها و سارقین، نصب سیستم های نظارتی و امنیتی خانگی است. دوربین های مداربسته خانگی و دزدگیر ها و سنسور های حساس به حرکت از جمله مواردی است که می‌توانید جهت تأمین امنیت منزل خود از آنها استفاده کنید. البته در صورت تمایل می‌توانید با سرمایه گذاری بیشتر و گران قیمت تر به یک خانه مجهز به سیستم هوشمند داشته باشید که علاوه بر امنیت نیازهای دیگری از قبیل مدیریت مصرف و کنترل وسایل منزل را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد.

با این وجود سیستم زنگ هشدار یا دزدگیر و چند دوربین امنیتی به تنهایی می‌توانند یک بازدارنده عالی دربرابر سارقان باشند. علاوه‌بر این، دوربین های مداربسته می‌توانند به شما کمک کنند تا در هر شرایط مکانی و زمانی به تمام نقاط خانه خود نظارت کنید و از راه دور مراقب اموال خود باشید.

اگر برای مدت طولانی محل سکونت خود را ترک می‌کنید، ایده جالب دیگر استفاده از درب های استیل یا فلزی و ضدسرقت باکیفیت می‌باشد. فراموش نکنید که تمام درب و پنجره‌ها را کاملاً قفل نمایید. استفاده از قفل های درب هوشمند نیز کارایی بالای دارند. اگر به خانه‌ی جدید نیز منتقل می‌شوید، باید بلافاصله قفل ها را تغییر دهید و بررسی کنید که هیچ مکان قابل دستسرسی برای مجرمان و متجاوزان در محیط اطراف شما از باغ و پارکینگ گرفته تا اتاق ها و سرویس بهداشتی وجود نداشته باشد.

اگر به مرخصی می‌روید و بازهم نگران امنیت خانه و کاشانه خود هستید، می‌توانید از دوست، همسایه یا فامیل نزدیک خود درخواست کنید که مرتباً به خانه شما سر بزنند. باز هم یادآوری می‌کنیم که تا زمان بازگشت سعی کنید عکس یا جزئیاتی از مرخصی یا تعطیلات خود را برای افراد ناشناس ارسال نکنید.

منبع: learncctv

مترجم: سهیلا دوست‌پژوه

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   چهار + 8 =

   فرافن مارکت
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0