4 عامل موثر در برد دوربین های مدار بسته

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز0
پیشنهاد امتیاز0

آیا شما می‌دانید که خط دید دوربین‌های مداربسته بسیار مهم است؟

دانستن این موضوع که دوربین‌های مداربسته چه مسافتی را می‌توانند پوشش دهند به شما کمک می‌کند تا بتوانید به نحوی صحیح سیستم‌های نظارتی منزل خود را تنظیم کنید به گونه‌ای که نقطه‌ی کوری باقی نماند.

قابلیت های دوربین مداربسته هوشمند معرفی 5 قابلیت مهم دوربین‌های مدار بسته هوشمند

به همین دلیل ما دراین مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

در این مقاله شما را با عواملی که در تعیین محدوده‌ی دید دوربین‌های مداربسته (در روز و شب) نقش دارند، آشنا می‌کنیم و بهترین دوربین‌های مداربسته مخصوص بیرون ساختمان با محدوده‌ی دید بالا را به شما معرفی خواهیم کرد که می‌تواند پاسخگوی نیاز امنیتی شما باشد.

 فاصله کانونی در دوربین مداربسته

دوربین‌های مداربسته تا چه مسافتی را می‌توانند پوشش دهند: چه عواملی در تعیین این فاصله تأثیرگذار هستند

در ابتدا برخی از سؤالاتی که بیشتر مورد توجه شما هستند را مطرح خواهیم کرد، مانند:

بیشترین مسافتی که دوربین‌های مداربسته فروشگاه‌ها می‌توانند پوشش دهند، چه‌قدر است؟ محدوده‌ی خط دید دوربین‌های مداربسته برحسب متر چه‌قدر است؟ یا دوربین‌های مداربسته چه مقدار می‌بینند؟

در حقیقت، مسافتی که می تواند توسط دوربین‌های مداربسته تحت پوشش قرار گیرد به طور عمده تحت تأثیر عوامل زیر است:

عامل اول: فاصله‌ی کانونی

فاصله‌ی کانونی، یا اندازه‌ی لنز دوربین‌های مداربسته، عامل شماره‌ی یک در تعیین مسافتی است که دوربین‌های مداربسته می‌توانند پوشش دهند.

این فاصله با واحد میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شود و به دو دسته‌ی فاصله کانونی ثابت (قابل یافت در دوربین‌های مداربسته با لنز ثابت) و فاصله کانونی متغیر (قابل استفاده در دوربین‌های IP با لنز قابل تغییر یا وری‌فوکال) طبقه‌بندی می‌شود.

هر اندازه فاصله‌ی کانونی کوچک‌تر باشد، میدان دید (زاویه‌ی دید) دوربین مداربسته وسیع‌تراست. به همین ترتیب، دوربین‌های مداربسته با فاصله کانونی بزرگتر میدان دید باریک‌تری دارند.

با توجه به تجربه‌ی نصب‌کنندگان دوربین‌های مداربسته، اگر شما انتظار دارید که دوربین مداربسته مسافتی تا حدود 40 فوت را پوشش دهد، یک دوربین مدار بسته با لنز ثابت 4/0 برای این منظور مناسب است.

از سوی دیگر، اگر منطقه‌ی تحت مشاهده بسیار دورتر (بیشتر از 40 فوت) از محل نصب دوربین باشد، دوربین‌های مداربسته PTZ یا دوربین‌های مداربسته با قابلیت زوم گزینه‌ی مناسب‌تری هستند.

عامل دوم: وضوح تصویر

مطمئناً قابل قبول نیست اگر دوربین مداربسته چیزی را ببیند ولی نتواند جزئیات آن را به وضوح نشان دهد.

بنابراین، به جای آن‌که درباره‌ی طول مسافتی که یک دوربین مداربسته می‌تواند ببیند (در شب)، سؤال کنیم، هوشمندانه‌ترآن است که بر روی مسافتی تمرکز کنیم که یک دوربین مداربسته می‌تواند تصویر واضح با جزئیات قابل مشاهده در اختیار ما قرار دهد.

و اینجاست که وضوح تصویر دوربین‌های مداربسته نقش آفرینی می‌کند. با توجه به قیمت مناسب‌ دوربین‌های مداربسته HD، شما می‌توانید ازدوربین‌‌های مداربسته 4MP، 5MP و حتی 4K برای نظارت تصویری با جزئیات واضح استفاده کنید.

عامل سوم: موقعیت

عامل دیگر در تعیین مسافتی که دوربین تحت پوشش خود قرار می‌دهد، موقعیت مکانی است که شما دوربین را در آن‌جا نصب می‌کنید.

اجازه دهید بیشتر توضیح دهم: درمورد دوربین‌های مداربسته بیسیم، عواملی مانند: آجرها، کف‌پوش‌های بتونی، دیوارها و حتی درختان بلند بیرون ساختمان که بین دوربین و منطقه‌ی تحت نظارت قرار دارند، می‌توانند قدرت سیگنال را تضعیف کنند، و بنابراین بر روی مسافتی که دوربین می‌تواند ببیند، تأثیر می‌گذارند.

عامل چهارم: کیفیت

کیفیت دوربین در تعیین محدوده‌ی دید دوربین‌های مداربسته‌ی فروشگاه‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کنند، زیرا حتی دوربین‌هایی که با میدان دید یکسان برچسب گذاری شده‌اند نیز کیفیت یکسانی ندارند.

 دوربین‌های مداربسته با نشان‌های تجاری برتر و بازار فروش بالاتر به مراتب قابل اعتمادتر از فروشندگان ناشناخته هستند، و شما زمانی به اهمیت این موضوع پی خواهید برد که نیازمند پشتیبانی فنی از جانب فروشندگان دوربین‌های مداربسته باشید. نشان‌های تجاری معروف دوربین‌های مداربسته معمولا به مشتریان خود خدمات صدای پس از فروش ارائه می‌دهند درحالی که مارک‌های ناآشنا موفق به انجام این کار نمی‌شوند.

آیا دوربین‌های مداربسته می‌توانند در تاریکی ببینند؟ چه مسافتی را یک دوربین مداربسته می‌تواند درشب ببیند؟

دوربین‌های مداربسته با قابلیت دید در شب می‌توانند کاملا در تاریکی ببینند. مسافتی که یک دوربین مداربسته می‌تواند در شب پوشش دهد، علاوه بر موارد ذکر شده در بالا تحت تأثیر عواملی مهم‌تر مانند تعداد و نوع چراغ‌‌های LED، درجه‌بندی Lux ( Lux واحد اندازه‌گیری شدت نوری است که روی یک جسم می‌تابد)، و مجهز بودن دوربین به تکنولوژی مادون قرمز و عملکرد 3D-DNR، قرار دارد.

معمولا شما می‌توانید فاصله‌ی IR (infrared radiation) دوربین‌های مداربسته را از روی مشخصات درج شده روی کالا متوجه شوید.

برای مثال، دوربین مداربسته‌ی باطری خور مدل Reolink Argus®2 می‌تواند تا حدود 33 فوت را در تاریکی ببیند و دوربین مداربسته‌ی مادون قرمز Reolink RLC-410 می‌تواند تا حدود 100 فوت را در شب ببیند. ( برخی از دوربین‌های PTZ مانند Reolink RLC-423 می‌توانند حتی تا حدود 190 فوت را در تاریکی ببینند.)

اگر شما بخواهید مکان‌های دور را تحت نظارت و کنترل داشته باشید چه انجام می‌دهید.

برای نظارت بر اماکنی که در فواصل دور قرار دارند، چه باید کرد؟

در ادامه به برخی توصیه‌های عملی جهت نظارت بر نقاطی از محیط که فاصل زیادی با محل نصب دوربین مداربسته دارند، اشاره می‌کنیم:

 • دوربین‌های مداربسته با لنز وریفوکال را انتخاب کنید. این دوربین‌ها میدان دید وسیع‌تری دارند و به شما این امکان را می‌دهند که با زوم کردن روی تصویر بتوانید جزئیات مشاهده شده را شناسایی کنید بدون اینکه ازکیفیت تصویر کاسته شود.
 • دوربین‌های مدار بسته با وضوح تصویر بالاتر، مانند دوربین‌های 4MP و 5MP، می‌توانند شانس داشتن تصاویر و فیلم‌هایی با کیفیت خوب از یک مسافت دور را افزایش دهند.
 • اگر شما قصد خرید یک دوربین مداربسته بیسیم را دارید، اطمینان حاصل کنید که بین دوربین و منطقه‌ی تحت نظارت موانع کمی وجود داشته باشد.
 • برای جلوگیری از اختلافات احتمالی و نگرانی‌های غیرضروری بعدتر، دوربین‌های مداربسته‌ای را انتخاب کنید که دارای نشان تجاری معتبر باشند.
 • اطمینان حاصل کنید که دوربین‌های مداربسته‌ی شما همچنین می‌توانند مسافتی به اندازه‌ی کافی دور را با جزئیات قابل تشخیص در شب، مشاهده کنند.

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

2 نظرات
 1. با سلام،در مورد لنز های وریفوکال لطفا توضییح بیشتری بدید و آیا داهوا دوربین بیسیم هم تولید می کند؟ ممنون از مقاله خوب و اطلاعات عالی شما

  پاسخ دهید

  پنج − 4 =

  فرافن مارکت
  مقایسه موارد
  • کل (0)
  مقایسه
  0