shopping_cart
  021-26743685-26742969  

5 مزیت فناوری خانه هوشمند

 

موبایل و تکنولوژی های کنترل از راه دور

 

طی دهه گذشته، تلفن‌ و وسایل هوشمند توانستند به وسیله روزمره ای در دستان ما تبدیل شوند و انقلابی را در نحوه زندگی ما انسان‌ها به وجود آورند. این فناوری‌ها تقریباً  تمام زوایای زندگی ما را راحت‌تر نموده اند و هرگونه پیشرفتی که در آن‌ها روی دهد قابلیت هایشان را بیشتر و بیشتر خواهد کرد. اکنون زمان آن رسیده که این فلسفه مبتنی بر ترقی را در سایر صنایع به کار بگیریم چراکه مزایای فناوری خانه هوشمند بسیار بیشتر از آن است که بتوان از آن چشم پوشی کرد.

امروزه خانه‌های هوشمند با استفاده از پلتفرم‌های یکپارچه و سیستم‌های پیشرفته مبتنی‌بر فن‌آوری موجود در خانه و تلفن همراه، در حال ایجاد انقلاب دیجیتال دیگری هستند. پس می‌توان گفت که اکنون زمان آن رسیده که از تمام امکانات خودکارسازی منازل استفاده کنیم.

 

مزایای شگفت انگیز خانه هوشمند

تبدیل خانه خود به یک خانه هوشمند چندین مزیت دارد. شما می‌توانید از تجزیه و تحلیل و اطلاعات برای کنترل از راه دور تمام عملکردهای خانه استفاده کنید. اگرچه ذکر تمام مزایای چنین فناوری‌هایی دشوار است اما نکته اصلی این است که جدا از تمام دلایلی که برای تبدیل خانه خود به یک خانه هوشمند وجود دارد، می‌توان گفت که چنین فناوری ای مزایایی را برای همه به ارمغان خواهد آورد که از مشاهده آن‌ها شگفت زده خواهیم شد. بنابراین ما در این مقاله قصد داریم به 5 مزیت اصلی فناوری خانه هوشمند بپردازیم و بیاموزیم که چگونه می‌توانیم به این دنیای سرار از شگفتی پا بگذاریم.

تجهیزات هوشمند خانگی

 
5) پلتفرم به هم پیوسته

فرقی نمی‌کند که شما از سیستم امنیتی و بلندگوهای هوشمند استفاده کنید یا از سیستم روشنایی و یا تلویزیون هوشمند چراکه اتصال انواع مختلف تجهیزات موجود در خانه می‌تواند باعث صرفه جویی در زمان، پول و انرژی‌تان شود. علاوه‌بر این آرامش ذهنی نیز خواهید داشت، چراکه می‌دانید تمام این سیستم‌ها به‌طور مداوم با یکدیگر در ارتباط هستند و به خوبی کار می‌کنند.

تقریباً تمام ویژگی‌های شگفت‌انگیزی که با اتصال دستگاه‌های خود به دست می آورید، از طریق تلفن هوشمند قابل کنترل هستند. این بدان معناست که شما می‌توانید سیستم‌های مختلف خانه خود را در هر زمان و هر مکانی که باشید کنترل کنید. یک پلتفرم به هم پیوسته، به شما این امکان را می‌دهد تا ترموستات خود را تنظیم کنید و فیلم‌های دوربین مداربسته، برنامه روشنایی و موارد دیگر را مرور کنید.

آیا می‌خواهید قبل از بیرون رفتن ازخانه، تهویه هوا را چند دقیقه روشن کنید؟ اگر سر و صدایی شنیدید آیا می‌خواهید چراغ های حیاط خلوت را بدون اینکه از اتاق خواب خارج شوید روشن نمایید؟ همه اینها به علاوه بسیاری از موارد دیگر در خانه‌های هوشمند در اختیار شما قرار خواهند گرفت.

 

4) نظارت از راه دور

همانطور که در بالا ذکر شد، نظارت از راه دور یکی از مزایای بزرگ یک خانه هوشمند است. به خاطر داشته باشید که چنین مزیتی فراتر از توانایی بررسی فیلم‌های دوربین امنیتی از راه دور است. نظارت از راه دور شامل مشاهده تمام اطلاعات به صورت آنی است. شما می‌توانید با استفاده از تلفن‌های هوشمند، دسکتاپ یا رایانه لوحی، به راحتی این کار را انجام دهید. این امر شامل نظارت بر همه چیز، از فیلم‌های دوربین های مدار بسته گرفته تا نظارت بر دمای اتاق و تشخیص صداها و میزان مونواکسیدکربن اتاق است.

 

کنترل از راه دور وسایل منزل

 

3) شخصی سازی کاربر

اتصال بسترهای نرم افزاری نیز سطح بالایی از شخصی سازی را برای کاربر به همراه خواهند داشت و این یکی دیگر از مزایای فناوری خانه هوشمند است. بسته به نوع دستگاه، محصولات هوشمند معمولاً می‌توانند تقریباً با سلیقه هر کاربری منطبق شوند، چراکه از انواع منوها و ابزارهای مخصوص شخصی سازی بهره‌مند هستند. به‌عنوان مثال، یک ترموستات کوچک می‌تواند دمای اتاق شما را براساس شرایط آب و هوای محلی تنظیم کند.

یک سیستم آبپاش هوشمند، می‌تواند برای آبپاشی بخش‌های مختلف املاک شما در زمان‌های تعیین شده مورد استفاده قرار گیرد. حتی شما می‌توانید عملکرد این تجهیزات را بر اساس میزان تابش خورشید به یک منطقه خاص سفارشی سازی کنید. این نوع سفارشی سازی می‌تواند برای طرح‌ریزی یک برنامه آب و هوایی مؤثر به کار گرفته شود که با استفاده از آن می‌توانید گیاهان شاداب‌تری داشته باشید و در هزینه‌هایتان نیز صرفه جویی کنید.

 

2) امنیت و ایمنی

ایمنی یکی از مزیت‌های اصلی تکنولوژی خانه هوشمند است. بسیاری از دستگاه‌های موجود در خانه‌های هوشمند مانند دوربین‌های امنیتی و آلارم‌های خانگی می‌توانند امنیت خانه شما را به نحو شگفت انگیزی افزایش دهند. آن‌ها می‌توانند همانند پوشش امنیتی مشهود و قابل دسترسی برای املاک شما عمل نمایند. شما می‌توانید از طریق طبیعت به هم پیوسته تکنولوژی خانه هوشمند، به راحتی امنیت خانه خود را افزایش دهید و به راحتی از چیزهایی مانند دوربین‌های مداربسته وایرلس، سیستم‌های دزگیر و آلارم و سنسورهای حرکتی، قفل‌های متصل به وای فای و زنگ درب ویدئویی استفاده نمایید. بیایید نگاه دقیق‌تری به هر کدام از این ویژگی‌ها بیندازیم.

 

  • دوربین‌های امنیتی وایرلس

دوربین‌های امنیتی وایرلس یکی از اولین آپشن‌های ارائه شده در سیستم‌های امنیتی خانه هوشمند هستند. نصب و عملکرد آسان این دوربین‌ها و امکان اتصال آن‌ها به تلفن، آن‌ها را به محصولات ارزشمندی تبدیل نموده چراکه استفاده از این تجهیزات امکان نظارت بر املاک‌تان را حتی از راه دور تسهیل می‌کند.

 

  • سیستم‌های آلارم

سیستم‌های آلارم وایرلس DIY یا آسان نصب، یک انتخاب مؤثر و کارامد برای داشتن یک سیستم امنیتی هوشمند هستند. خریداری سیستم‌های دزدگیر بی سیم DIY باعث می‌شود که دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های اضافی برای نصب حرفه ای نداشته باشید. شما می‌توانید هر تعداد سنسوری که می‌خواهید به این سیستم اضافه کرده یا آن‌ها را حذف نمایید. به عبارت دیگر، این سیستم‌های حرفه ای می‌توانند در کنار بسیاری از سیستم‌های ارتباطی مختلف نصب شوند و لذا با استفاده از آن‌ها می‌توانید امنیت املاک خود را چندبرابر کنید. شما می‌توانید از بین طیف وسیعی از آپشن‌های مختلف نظیر سنسورهای یخش‌کن، آلارم‌های صوتی و روشنایی محلی یکی را انتخاب کنید.

 

  • سنسورهای حرکتی

سنسورهای حرکتی از دیرباز تاکنون مورد استفاده قرار می‌گیرند و قدمت آن‌ها به مدل‌های  فراصوت سال 1970 بازمی‌گردد. اگر سن و سال‌تان به آن زمان بازمی‌گردد قطعاً به یاد خواهید آورد که آن‌ها به واسطه آلارم‌های خطا، کاربران خود را دیوانه کرده بودند. سنسورهای مدرن امروزی از سیستم‌های مادون قرمز منفعل پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند که از استاندارد ردیاب حرکتی لازم برخوردار می‌باشند. سنسورهای حرکتی خانگی معمولاً برای روشن نمودن چراغ‌های حساس به حرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ویژگی می‌تواند یک ویژگی امنیتی منحصربه‌فرد  باشد که باعث صرفه جویی در هزینه‌های شما خواهد شد.

 

کنترل فناوری های هوشمند خانگی

 

از طرف دیگر، سنسورهای خارجی بیشتر برای افزایش امنیت مورد استفاده قرار گرفته و معمولاً همراه با دوربین‌های مداربسته به‌کار گرفته می‌شوند. اگر شما سیستم خود را به چراغ‌ها متصل نموده‌اید، حتماً بالاترین سطح حساسیت را انتخاب کنید تا دیگر مجبور نباشید جای جای املاک خود را با نصب چراغ‌های بیش از حد پرنور، در نور غرق کنید. یک سیستم خوب باید ضدآب باشد و از طریق پلتفرم‌های مرکزی قابل کنترل باشد.

 

  • قفل‌های درب متصل به وایفای

قفل‌ هاای درب هوشمند می‌توانند یکی از اجزای کلیدی سیستم‌های امنیتی خانه هوشمند باشند، چراکه این نوع قفل‌ها می‌توانند سطح پیشرفته ای از امنیت را برای‌تان به ارمغان بیاورند و سبب شوند بتوانید از سیستم‌ ورود بدون کلید نیز استفاده کنید. از آنجا که قفل‌های درب هوشمند می‌توانند از ترکیبی از سیستم‌های ارتباطی مختلف مثل بلوتوث و وای فای استفاده کنند، می‌توان آن‌ها را با استفاده از پلتفرم‌های مرکزی کنترل نمود.

 

  • زنگ درب ویدئویی

استفاده از زنگ درب ویدئویی هوشمند یکی از مؤثرترین و ساده‌ترین راه‌هایی است که وقتی فردی به درب منزل شما می‌آید می‌تواند سریعاً شما را مطلع نماید. شما می‌توانید هشدارهای اتوماتیک این سیستم را بر روی تلفن یا کامپیوتر خود دریافت نمایید و همزمان با آن یک ویدئوی زنده را نیز تماشا کنید. حال سؤال این است که بهترین بخش این سیستم چیست؟ شما در هر جایی که باشید می‌توانید تماس صوتی دوطرفه ای را با کسی که به درب منزل آمده برقرار نمایید. اکنون مدتی‌ است که زنگ درب ویدئویی به یکی از پرچمداران بازار سیستم امنیتی خانه تبدیل شده است. اگرچه بعضی از دوربین‌های امنیتی خانگی پیشرفته نیز از ویژگی برقراری تماس صوتی دوطرفه بهره می‌برند، اما عملکرد آن‌ها به خوبی این زنگ‌ها نیست.

 

زنگ درب ویدئویی

 

1) صرفه‌جویی در انرژی

علاوه‌بر بسیاری از مزایای سیستم‌های خانگی هوشمند نظیر امنیت و سازگاری، یکی از بزرگ‌ترین مزایای این سیستم‌ها این است که باعث می‌شوند برای کارکردن به کمترین میزان انرژی نیاز داشته باشید. چه از لامپ‌های ال ای دی استفاده کنید که جایگزین لامپ‌های مهتابی پرنور شده اند یا فرهای پخت و پز القایی، می‌توان گفت که این تجهیزات به اندازه ای هوشمند هستند که فقط زمانی که به آ‌ن‌ها احتیاج باشد فعال می‌شوند. مثلاً این فرها تنها زمانی که ماهی تابه بر روی اجاق قرار گیرد فعال می‌گردند. بنابراین صرفه‌جویی در مخارج و انرژی هیچوقت به این اندازه آسان نبوده است.

 

  • پس انداز

درحالی که استفاده از انرژی سبز و صرفه جویی هم اکنون بیش از پیش اهمیت یافته، لکن یکی از مهم‌ترین دلایل روی آوردن مردم به سوی استفاده از سیستم‌های خانگی هوشمند پس انداز کردن است. ویژگی‌های قابل کنترل بی نظیری مانند تایمر و کنترل میزان مصرف، انقلابی را در میزان مصرف انرژی دستگاه‌ها به وجود آورده‌اند. با استفاده از ردیاب‌های حرفه ای هوشمند می‌توان مطمئن شد که دستگاه‌ها تنها زمانی که کاربران حضور دارند فعال می‌شوند.

 

آینده

تمام ویژگی‌هایی که در بالا گفته شد باید برای قانع کردن شما برای استفاده از سیستم‌های خانگی هوشمند کافی باشد، چراکه الان زمان آن است که این کار را انجام دهید. لازم است به خاطر بسپارید که این تکنولوژی یکی از آن نوع تکنولوژی‌هایی نیست که به سرعت از بین برود و جایگاه خود را از دست بدهد، چراکه ظهور تکنولوژی هوشمند و امکان ادغام آسان آن ما را به سوی جهان کنترل و خودکارسازی خانه‌ها هدایت می‌نماید.

رشد و تو‌سعه خانه‌های هوشمند آنقدر سریع پیش می‌رود که نمی‌توانیم آن را در قالب کلمات و جملات برایتان بیان کنیم. هم اکنون تکنولوژی هوشمند به همراه پلتفرم‌های DIY ارائه می‌شود، لذا امکان نظارت و تحلیل آنی را فراهم می‌آورد. این تکنولوژی‌ها اطلاعات زیادی را به کاربران ارائه می‌دهند و باعث می‌شوند که آن‌ها بتوانند کاربردهای تجهیزات خود را تا حد زیادی برنامه ریزی و کنترل نمایند. کاربردهایی که تا پیش از این حتی روحمان هم از آن خبر نداشته است.

  

 

منبع: smarthome

مترجم: سهیلا دوست‌پژوه

 

 

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.