shopping_cart
  021-26743685-26742969  

۵ علت بروز آلارم های خطا و روش‌های رفع آن

 

 ۵ دلیل بروز آلارم های اشتباه

معمولاً هریک از ما چنانچه قصد حفاظت از منزل و عزیزان‌مان را داشته باشیم به سیستم های امنیتی از قبیل سیستم آلارم دزدگیر پناه می‌بریم. اما مطمئناً هیچ کس نمی‌خواهد به واسطه آلارم‌های کاذب مدام نگران شده ویا وقت پلیس را بگیرد. متأسفانه، چه بخواهیم و چه نخواهیم، آلارم های خطا به کرات اتفاق می‌افتند، ولی به این معنی نیست که باید با آن‌ها کنار بیاییم. لذا بهترین روش برای مقابله با این هشدار ها، درک علت آن‌ها و بررسی نحوه جلوگیری از بروزشان می‌باشد.
بنابراین ما قصد داریم به شما کمک کنیم تا از سیستم امنیتی خود نهایت بهره را ببرید. به همین منظور پنج علت شایع بروز هشدار های خطا و چگونگی کاهش آن‌ها را در ادامه بیان می‌کنیم.

 

 دلایل بروز آلارم های خطا

 

۱. خطا های انسانی یا حیوانات خانگی

بدون شک یکی از بزرگ‌ترین دلایل بروز آلارم های خطا این است که ما یا حیوانات خانگی‌مان به‌طور تصادفی باعث فعال‌شدن سیستم هشدار یا دزدگیر می‌شویم. اما چه اتقاقاتی باعث بروز این مشکلات می‌شود؟

 • فراموشی رمز عبور که جهت فعال یا غیرفعال‌کردن دستگاه دزدگیر تعیین شده است. معمولاً این مورد توسط میهمانان یا پرستاران کودک اتفاق می‌افتد.
 • بازی کردن کودکان با پنل کنترل مرکزی
 • فعال شدن زنگ هشدار توسط حرکات حیوانات خانگی
 • رعایت نکردن نکات ایمنی لازم برای درب و پنجره‌ها در هنگام تنظیم زنگ خطر
 • تنظیم نادرست سیستم هشدار
 • خاموش نکردن آلارم قبل از ورود یا باز کردن درب و پنجره‌ها

 

چگونه این خطاها را کاهش دهیم؟

خبرخوب این است که با انجام چند عمل ساده می‌توانید خطا های انسانی کاهش دهید. بهتر است در ابتدا همه بزرگسالان و کودکان بالغ‌تر را که به استفاده از سیستم آلارم نیاز دارند، به طور صحیح آموزش دهیم. توصیه ما این است که هرماه تمریناتی درنظر بگیرید تا مطمئن شوید که همه آماده استفاده از سیستم دزگیر هستند و همچنین سیستم آلارم هم به‌درستی کار می‌کند.

مطمئن شوید که کودکان خردسال می‌دانند که پنل هشدار فقط برای موارد اضطراری است و نباید به آن دست بزنند. شما می‌توانید با شرکت ارائه دهنده‌ی سیستم امنیتی خود نیز در مورد سنسورهای مخصوص حیوانات خانگی صحبت کنید تا حرکات حیوانات خانگی‌تان باعث فعال شدن آلارم نشود. هرچند درحال حاضر این مورد به ویژگی استاندارد اکثر سیستم ‌های آلارم تبدیل شده و لذا لازم نیست نگرانی زیادی در این مورد داشته باشید.

قبل از تنظیم زنگ های هشدار، حتماً فضای پیرامون (درب و پنجره) خود را کاملاً ایمن کنید. به یاد داشته باشید که باید قبل از ورود و یا قبل از بیرون رفتن از خانه یا بازکردن پنجره‌ ها، آلارم دزدگیر را خاموش کنید.

   

آلارم خطا ی سیستم دزدگیر

 

۲. مراقبت نادرست

مانند هر دستگاه یا سیستم موجود در خانه‌تان، باید از سیستم امنیتی خود نیز مراقبت کنید تا عملکرد آن طبق برنامه پیش بینی شده پیش برود. دو علت شایع در این زمینه که موجب بروز هشدار های کاذب می‌شود عبارتند از:

 •  سنسور های کثیف
 •  باتری‌ های قدیمی و یا از کار افتاده

 

چگونه این خطاها را کاهش دهیم؟

ابتدا باید در خاطر داشته باشید که حتی اگر سیستم‌ های حفاظتی و امنیتی شما به حداقل نگهداری نیاز داشته باشند، باز هم بهتر است تمام موارد ایمنی و احتیاطی را رعایت نمایید.

باتری ها را به طور مرتب بازبینی کنید. آن‌ها را مطابق با نشانگرها یا بنابر توصیه شرکت امنیتی هر چند وقت یکبار تعویض کنید. به‌عنوان مثال هر بار که باتری های آلارم دود را تعویض می‌کنید، باتری‌های سیستم امنیتی را نیز چک کنید تا مطمئن شوید که در وضعیت مطلوبی قرار دارند. به طور مرتب همه سنسورها، از جمله ردیاب‌های حرکتی، دوربین‌ های مداربسته و آلارم دود را گردگیری نمایید. همچنین تجهیزات امنیتی خود را در حین گردگیری خانه (ساخت و ساز، تعمیرات کف و غیره) به خوبی بپوشانید.

    

مراقبت از سیستم هشدار

 

۳. تجهیزات معیوب

برخی اوقات، آلارم‌های خطا حاکی از آن هستند که تجهیزات سیستم امنیتی به‌درستی کار نمی‌کنند. این مشکل دلایل مختلفی دارد که مهمترین آن‌ها قدیمی و منسوخ شدن تجهزات می‌باشد.

 • تجهیزات قدیمی
  مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری، تجهیزات سیستم امنیتی نیز با گذشت زمان فرسوده می‌شوند. اگر دستگاه دزدگیر و سیستم آلارم شما قدیمی است، بهترین راهکار این است که ابتدا آن‌را توسط یک متخصص امنیتی مورد بررسی قرار دهید تا دریابید که زمان تعویض آن فرارسیده یا خیر؟
 • فناوری منسوخ
  فناوری تجهیزات حفاظتی و امنیتی همواره در حال به‌روزرسانی و پیشرفت هستند. برخی از سنسورهای قدیمی‌تر مانند سنسور های آلارم‌ دود به احتمال زیاد باعث بروز هشدار کاذب می‌شوند. بنابراین اگر سیستم قدیمی شما آلارم‌های خطای زیادی را ایجاد می‌کند حتماً آن‌را بررسی نمایید.

  

چگونه این خطاها را کاهش دهیم؟

اگر فکر می‌کنید هشدار های اشتباه به این دلیل رخ می‌دهند که تجهیزات شما دچار نقص شده‌اند، حتماً با شرکت ارائه‌دهنده‌ي خدمات خود تماس بگیرید. قطعاً آنها یک تکنسین را برای ارزیابی سیستم روانه می‌کنند و تنظیمات لازم را انجام خواهند داد تا سیستم شما آن‌طور که لازم است کار کند.

  

یادگیری سیستم آلارم دزدگیر

 

۴. نصب نادرست

نصب درست سیستم امنیتی برای عملکرد مناسب آن از اهمیت زیادی برخوردار است. اشتباهاتی که هنگام نصب رخ می‌دهد، می‌توانند منجر به بروز آلارم‌ های خطا و تضعیف سطح امنیت شما شوند. مواردی که هنگام نصب ممکن است موجب آلارم های اشتباه شود عبارت است از:

 • سنسورها و ردیاب‌هایی که به درستی نصب  و یا تنظیم نشده‌اند
 • عدم پیروی از دستورالعمل‌های سازنده در هنگام نصب  
 • اشتباهات DIY (سیستم هایی که خود کاربران نصب می‌کنند)

   

چگونه این خطاها را کاهش دهیم؟

به هرحال می‌توان از نصب نادرست تجهیزات امنیتی جلوگیری کرد و یا نقص‌های سیستم را به‌راحتی برطرف نمود. اگر می‌خواهید سیستم های مدار بسته را خودتان نصب کنید، حتماً تمام دستورالعمل‌ها و توصیه‌های مربوط به نصب که همراه با تجهیزات امنیتی ارائه می‌شوند را مطالعه کنید و طبق آن‌ها عمل نمایید.

اطمینان حاصل کنید که سنسورهای حرکتی در مجاورت دریچه‌های هوا قرار نداشته باشند. ردیاب‌های دود را از منابع گرمایشی منزل دور نگه دارید و آن‌ها را در نزدیکی حمام قرار ندهید. سعی کنید سیستم امنیتی خود را تا حد امکان به صورت حرفه‌ای نصب کنید. اگر سیستم امنیتی را نصب کردید، اما پس از نصب با مشکل روبرو شدید، با یک متخصص تماس بگیرید تا سیستم را بررسی نموده و تنظیمات لازم را در صورت لزوم انجام دهد.

   

۵. تغییرات محیطی

بعضی اوقات نیز ایجاد تغییراتی در داخل خانه یا حتی تغییر شرایط آب و هوایی می‌تواند باعث بروز آلارم‌های خطا شود. عوامل زیر می‌تواند دلایل احتمال بروز این مشکلات باشد:

 • اشیاء متحرکی (مانند بادکنک، تزئینات آویزان) که در نزدیکی ردیاب‌ها حرکت می‌کنند
 • به حرکت در آمدن پرده‌ها ها به دلیل سیستم تهویه هوا یا سیستم گرمایشی
 • وزش باد شدید از پنجره‌ها یا درب‌هایی که باز مانده‌اند
 • طوفان‌های الکتریکی (رعد و برق و آذرخش)

  

چگونه این خطاها را کاهش دهیم؟

اگر تمام موارد ذکر شده در بالا را به درستی انجام داده باشید قطعاً بیشتر عوامل محیطی تحت کنترل شما قرار خواهند داشت، بنابراین به حداقل رساندن آلارم‌های خطا به دلیل این محرک‌ها بسیار ساده خواهد بود.

شما می‌توانید بادکنک‌های هلیومی را بهم وصل کنید تا از ردیاب‌های حرکتی دور بمانند. سنسورهای حرکتی را در نزدیکی پرده‌ها یا دیگر دکوراسیون‌های آویزان منزل که می‌توانند باعث تداخل در سیستم امنیتی شما شوند نصب نکنید. وقتی طوفان بزرگی در راه است، به آب و هوا توجه کنید و سیستم امنیتی خود را در صورت لزوم مجدداً تنظیم کنید (سنسورهای پنجره را خاموش کنید).

 

به یاد داشته باشید که شما قبلاً با نصب یک سیستم امنیتی، اقدام درستی را برای ایمن سازی خانه و خانواده خود انجام داده اید پس هم اکنون با تشخیص علت آلارم‌های خطا و چگونگی جلوگیری از وقوع آنها، می‌توانید یک سیستم بی‌نقص داشته باشید.

  

 

منبع: 800amalarm

مترجم:سهیلا دوست‌پژوه

  

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.