home صفحه اصلی lock person ثبت نام phone_iphone تماس با ما
  021-26743685-26742969  

جشنواره فروش ویژه جک BFT

معرفی 10 محصول برای هوشمندسازی منزل

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

 دستگاه های هوشمند سازی منزل

اگر شما به اندازه کافی خوش‌شانس هستید که بتوانید منزل دومی داشته باشید، یک خانه‌ی هوشمند برای ایام تعطیلات با امکاناتی متفاوت از محل اقامت اصلی شما می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد. خواه تمایل داشته باشید که اقامتگاه صرفاً برای استفاده‌ی شخصی خودتان باشد یا قصد تجهیز آن به امکانات هوشمند برای اجاره به گردشگران و مسافران را دارید، مطالب این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد.

خواه شما در زمینه‌ی هوشمند سازی منزل کاملاً مبتدی باشید یا اینکه تجربه‌ی استفاده از اتوماسیون خانگی را داشته باشید، مطالب این مقاله به‌گونه‌ای گردآوری شده است که می‌تواند پاسخگوی نیاز شما باشد.

قبل از شروع بحث، این سؤال مطرح می‌شود که؛

هوشمندسازی اقامتگاه یا منزل چه مزایایی دارد؟

یک خانه یا اقامتگاه تفریحی هوشمند در وهله‌ی اول می‌تواند آرامش و آسایش را برای شما فراهم کند. شما می‌توانید از مزایای دوگانه‌ی تکنولوژی هوشمند یعنی ایجاد امنیت در زمان غیاب شما و فراهم کردن آسایش و راحتی در زمان اقامتتان بهره‌مند شوید.

اگر شما قصد اجاره‌ی اقامتگاه تفریحی خود را دارید، با مجهز کردن ملک خود به برخی تجهیزات هوشمند احتمالاً مسافران و گردشگران بیشتری را جذب کرده و قادر خواهید بود مبلغ اجاره‌ی ملک خود را اندکی بیشتر کنید. امنیت اصلی‌ترین دلیل برای هوشمندسازی ملک شماست. شما همچنین می‌توانید از ساده‌سازی فرآیند تحویل دادن اتاق به مسافران و تحویل گرفتن آن بهره‌مند شوید. شما می‌توانید در هزینه‌ی صورت حساب آب، برق و گاز صرفه‌جویی کرده و با چک کردن لوازم و دستگاه‌ها بعد از خروج مسافران و اطمینان حاصل کردن از خاموش بودن آن‌ها در حفظ محیط زیست مشارکت داشته باشید.

به‌کارگیری برخی از لوازم و تجهیزات هوشمند خواه در اقامتگاه‌های تفریحی یا سوئیت‌های اجاره‌ای می‌تواند ارزش ملک شما را چندین برابر کند.

در ادامه به برخی از تجهیزات و لوازم که در صورت تمایل به داشتن یک خانه‌ ی هوشمند سرمایه‌گذاری روی آن‌ها ارزشمند خواهند بود، اشاره می‌کنیم.

 

روش‌هایی برای هوشمندسازی منزل

 

        1) با یک بلندگوی هوشمند شروع کنید

تقریباً یک چهارم منازل شهروندان آمریکا در حال حاضر مجهز به حداقل یک بلندگوی هوشمند است که به‌طور کامل 40% آن‌ها مجهز به دستگاه‌های هوشمند دیگری نیز هستند.

علی‌رغم برندهای معروف بلندگوی هوشمند، در حقیقت خود بلندگو به تنهایی دلیل محبوبیت و فروش بالای این دستگاه نیست. به وضوح، بسیاری از بلندگوهای هوشمند از نظر قابلیت صوتی بسیار ناامیدکننده هستند. دلیل اصلی محبوبیت و فروش بالای بلندگوهای هوشمند به خاطر دستیار دیجیتالی است که در آن‌ها تعبیه شده است.

بلندگوی هوشمند Echo آمازون با دستیار دیجیتال Alexa عرضه می‌شود، بلندگوی Google Home دستیار دیجیتال خود را دارد، و بلندگوی HomePod اپل دستیار دیجیتال Siri را معرفی می‌کند. در تمامی این موارد، شما قادر خواهید بود دستگاه‌های هوشمند منزلتان را با استفاده از دستورات صوتی کنترل کنید.

تصور کنید که شما در مسیر رفتن به اقامتگاه تفریحی خود می‌باشید، بسیار لذت‌بخش خواهد بود که به محض ورود به خانه با پخش موسیقی مورد علاقه‌تان از شما استقبال شود. چنین چیزی می‌تواند حتی زمانی که شما قصد اجاره‌ی اقامتگاه تفریحی خود را داشته باشید، نیز درست باشد. یقیناً مهمانان شما از پخش موسیقی مورد علاقه‌شان هیجان‌زده شده و از شما قدردانی خواهند کرد.

دستیاران صوتی با فراهم کردن این امکان برای مهمانان شما که بتوانند درباره‌ی منطقه‌ی موردنظر سؤال بپرسند، غذا سفارش دهند، و لوازم منزل را کنترل کنند، می‌توانند بسیار مفید واقع شوند.

اگر شما می‌خواهید بلندپروازانه‌تر فکر کنید، می‌توانید ایده‌ی استفاده از سرویس مستخدم مجازی (Virtual Concierge Service) را در نظر بگیرید. به این ترتیب شما می‌توانید حجم وسیعی از اطلاعات را از طریق دستیار دیجیتال Alexa در قبال هزینه‌‌ای اندک به مهمانان خود ارائه دهید. خواه صاحب یک اقامتگاه تفریحی باشید یا یک مجتمع اقامتی تفریحی بزرگ، شما می‌توانید با یک طرح قیمت مناسب اطمینان حاصل کنید که مهمانان شما به گرمی خوش‌آمدگویی شده و اطلاعات موردنیاز خود را دریافت می‌کنند.

  

دستیار هوشمند 

 

     2) اول ایمنی؛ با استفاده از سیستم‌های امنیتی خانگی از سرمایه‌ی خود محافظت کنید

درحالیکه آسایش به‌وضوح یکی از اصلی‌ترین دلایل برای اتوماسیون خانگی می‌باشد، زمانیکه صحبت از منزل دومی است که مدت زیادی از سال خالی از سکنه باقی می‌ماند، امنیت احتمالاً می‌تواند مهمترین دلیل باشد.

شما ممکن است تمایل داشته باشید یک سیستم امنیتی کامل خانگی با نظارت حرفه‌ای را انتخاب کنید تا اطمینان حاصل کنید که اقامتگاه تفریحی هوشمند شما بی‌وقفه تحت نظارت است. درحالیکه این سیستم‌های امنیتی بسیار گران هستند، آن‌ها حداکثر امنیت را با حداقل تلاش از جانب شما ارائه می‌دهند.

اگر ایده‌ی این نوع سیستم نظارتی جامع توسط یک شخص ثالث برای شما جالب نیست، می‌توانید خودتان یک سیستم امنیتی قوی در منزل ایجاد کنید. منزل شما تا 300% بیشتر در خطر سرقت قرار دارد اگر توسط یک دوربین مداربسته مورد محافظت قرار نگیرد و به‌طور کامل 60% سارقان از ورود به منزلی که مجهز به دوربین مداربسته امنیتی است، اجتناب می‌کنند. حقیقتاً استفاده از یک دوربین مداربسته حداقل محافظتی است که شما نیاز است در نظر بگیرید.

شما می‌توانید از دوربین‌های مداربسته مجهز به نورافکن استفاده کنید تا سارقان نتوانند از تاریکی به عنوان یک پوشش استفاده کنند. دوربین‌های مجهز به نورافکن یک گزینه‌ی عالی برای ارتقاء سیستم امنیتی منزل محسوب می‌شود.‌

در حالیکه نصب دوربین‌های مداربسته در داخل سوئیت‌های اجاره‌ای توصیه نمی‌شود- مهمانان شما احتمالاً در مورد حریم خصوصی خود احساس ناراحتی می‌کنند- نصب یک سیستم هشدار دهنده از نظر اقتصادی امری منطقی به نظر می‌رسد. با استفاده از این تکنولوژی علاوه بر اینکه از سرمایه شما به خوبی محافظت می‌شود، مهمانان شما هم از اینکه اموالشان تحت حفاظت یک سیستم امنیتی بالا قرار می‌گیرد، احساس امنیت بیشتری می‌کنند.

سرقت تنها تهدیدی نیست که امنیت منازل یا  اقامتگاه تفریحی هوشمند شما را به خطر می‌اندازد. تهدید سیل و آتش‌سوزی نیز مواردی هستند که باید در نظر گرفته شوند. خوشبختانه فن‌آوری هوشمند همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا همواره از وضعیت ملک خود مطلع باشید. 

 

     3) ایمنی در داخل خانه؛ هشداردهنده‌های دود و حس‌گرهای آب

آتش‌سوزی در منزل حتی اگر شما در منزل باشید و این فرصت را داشته باشید که قبل از شروع آتش‌سوزی با آن مقابله کنید، می‌تواند کشنده باشد. دود و گازهای ناشی از آتش‌سوزی به مراتب می‌تواند کشنده‌تر از شعله‌های آتش باشد، به‌طوری‌که بیشتر مرگ و میرهای ناشی از آتش‌سوزی نه در اثر سوختگی بلکه به علت تنفس گازهای سمی می‌باشد. بخش عمده‌ای از مرگ‌ و میر های ناشی از سوانح آتش‌سوزی در منازلی اتفاق می‌افتد که فاقد هشدار دهنده دود هستند.

اگر شما در اقامتگاه تفریحی خود نباشید، در هنگام بروز سانحه‌ی آتش‌سوزی به شما آسیبی نمی‌رسد اما منزل شما ممکن است کاملاً در آتش بسوزد و نابود شود. در حالی‌که با نصب تنها یک هشدار دهنده دود می‌توان از این اتفاق تأسف‌انگیز پیش‌گیری کرد.

خوشبختانه، حتی اگر شما مایل‌ها دور از اقامتگاه تفریحی خود باشید، هشدار دهنده‌های هوشمند دود در هنگام وقوع حادثه به تلفن همراه شما سیگنالی را ارسال می‌کنند. این قابلیت فرصت کافی برای اطلاع دادن به مأموران آتش‌نشانی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

اگر یک نشتی کوچک آب به یک سانحه‌ی سیل تبدیل شود، تخریب ایجادشده توسط آب‌گرفتگی می‌تواند به انداره آتش‌سوزی ویرانگر باشد. درحالی که بروز چنین سانحه‌ای در محل اقامت اصلی شما بعید به نظر می‌رسد، اما اقامتگاه تفریحی شما معمولاً مدت زیادی از سال خالی از سکنه می‌باشد و این می‌تواند دلیلی باشد برای اینکه شما به طور جدی به یک آشکارساز نشت آب فکر کنید.   

با داشتن بهترین حس‌گرهای نشت آب، اگر مسأله‌ای پیش آید که نیازمند رسیدگی باشد، شما از طریق تلفن هوشمند خود مطلع خواهید شد. خواه شما قادر باشید که خود مشکل پیش‌آمده را حل کنید یا از متخصصین تعمیرات برای انجام این کار کمک بخواهید، این قابلیت زمان کافی برای اقدام را در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر شما به این موضوع می‌اندیشید که چگونه می‌توانید به شخصی اجازه دسترسی به ملک خود را دهید زمانی‌که خود در آنجا حضور ندارید، این سوال ما را به روش دیگری برای هوشمندسازی اقامتگاه تفریحی، یعنی استفاده از قفل‌های هوشمند، سوق می‌دهد.

 

     4) ورود و خروج آسان با قفل‌های هوشمند

اگر شما در ایامی از سال منزل خود را به مدت طولانی‌تری ترک می‌کنید یا اینکه منزل دومی دارید که در ایام تعطیلات از آن استفاده می‌کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم قفل‌های قدیمی خود را با قفل‌های اکترونیکی که با امکانات متعددی همراه هستند، جایگزین کنید.

هرکجا که زندگی کنید کلیدها همواره منبع دردسر هستند. تصور کنید که بعد از طی مسافت طولانی به اقامتگاه تفریحی خود رسیدید اما در کمال ناباوری متوجه می‌شوید که کلیدهای خود را در منزل فراموش کردید. یا تجسم کنید که بعد از لذت بردن از روز تعطیل خود در طبیعت به منزل برگشتید که متوجه می‌شوید کلید درب منزل را در ساحل جا گذاشتید. این مسائل برای هرکسی می‌تواند اتفاق بیافتد اما شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری اندک روی قفل‌های هوشمند از این اتفاقات پیش‌گیری کنید.

اگر خانواده شما معمولاً به صورت انفرادی به اقامتگاه تفریحی رفت‌وآمد می‌کنند، سپردن کلید به نوجوانان می‌تواند دردسرآفرین باشد. با استفاده از قفل‌های الکترونیکی، خواه به صورت دکمه‌ای یا لمسی، شما دیگر نگران گم شدن کلید ملک خود نخواهید بود.

اگر شما صاحب سوئیت‌های اجاره‌ای هستید، می‌توانید این امکان را برای مهمانان خود فراهم کنید تا دیگر نیازی به تحویل دادن یا گرفتن کلید به صورت حضوری نباشد. قفل‌های هوشمندی را انتخاب کنید که به شما امکان تنظیم کدهای موقت را می‌دهد. کارت‌های کلید مورد استفاده در هتل‌ها را در نظر بگیرید، زمانی که شما اتاق خود را تحویل می‌دهید این کارت‌ها بی‌اعتبار خواهند شد. همین قاعده درمورد کدهای موقت نیز برقرار است.

گزینه‌ی دیگر چیزی شبیه جعبه قفل (lock Box) شرکت Master Lock می‌باشد که در آن توسط یک کد می‌توان قاب جلو را باز کرد و از کلید درون جعبه برای باز کردن قفل معمولی در استفاده کرد. این انتخاب رویکرد سنتی را با تکنولوژی هوشمند ترکیب کرده و به مهمانان شما این امکان را می‌دهد که از مزایای هر دو روش بهره‌مند شوند.

استفاده از این گزینه همچنین زمانیکه شما از کارکنان امور خدماتی می‌خواهید برای تمیز کردن یا انجام تعمیرات به ملک اجاره‌ای شما بیایند، می‌تواند مفید واقع شود. سیستم کدگذاری تعبیه شده در این نوع قفل‌ها به شما این امکان را می‌دهد که بر مدت زمانی که کارکنان خدماتی در منزل شما حضور دارند، نظارت داشته باشید و مطمئن شوید که با زمان ثبت شده در صورتحساب مطابقت دارد.

 

      5) دمای مطلوب با یک ترموستات هوشمند

خواه شما مایل باشید خود منحصراً از اقامتگاه تفریحی خود استفاده کنید یا در نظر دارید آن را به مسافران اجاره دهید، ترموستات هوشمند گزینه‌ای است که می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

اگر اقامتگاه تفریحی شما در منطقه‌ای گرم واقع شده باشد، گرمای ناخوشایند داخل منزل بعد از یک مسافرت طولانی چیزی است که می‌تواند کام شما را تلخ کند. به‌طور مشابه، چندان خوشایند نمی‌باشد بعد از طی مسافتی طولانی در هوای سرد مجبور باشید تا گرم شدن فضای حانه لباس گرم خود را بر تن داشته باشید.   

هیچکدام از سناریوهای بالا دوباره تکرار نخواهد شد اگر شما از یک ترموستات هوشمند استفاده کنید. استفاده از این تکنولوژی به شما این امکان را می‌دهد که از راه دور درجه حرارت اقامتگاه تفریحی خود را تنظیم کنید و به این ترتیب هنگام ورود از دمای مطلوب در فضای اقامتگاه خود لذت ببرید.

اگر شما قصد اجاره‌ی اقامتگاه تفریحی خود را دارید، شما می‌توانید به مهمانان خود در برطرف کردن مشکلات پیش‌آمده در کنترل دمای محیط از طریق دسترسی از راه دور کمک کنید. اشتباهی که ممکن است برخی مرتکب شوند این است که خود از راه دور دمای اقامتگاه را کنترل کنند که در فعالیت‌های تجاری این کار منطقی به نظر نمی‌رسد. به مهمانان خود احترام گذاشته و به‌جای آنکه مستقیماً اقدام به کاهش یا افزایش درجه دمای محیط کنید، هزینه مصرف بی‌رویه انرژی را در صورتحساب آن‌ها وارد کنید.

با استفاده از این تکنولوژی شما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که تمامی وسایل گرمایشی و سرمایشی بعد از خروج مهمانان خاموش هستند بنابراین شما قادر خواهید بود با افزایش بهره‌وری انرژی در زمان حضور مهمانان در اقامتگاه و کاهش اتلاف انرژی در زمان خالی بودن اقامتگاه در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. به‌عنوان مثال، در ترموستات‌های هوشمند Nest learning آشکارسازهای حرکتی تعبیه شده است که در صورت تشخیص خالی بودن اتاق درجه حرارت را مطابق با آن تنظیم می‌کند.

خواه برای اهداف تجاری یا دلایل شخصی اقدام به استفاده از این تکنولوژی کرده باشید، ترموستات هوشمند یکی از پایه‌های اصلی خانه‌های هوشمند به شمار می‌آید.

 

  روشنایی هوشمند

 

       6) روشنایی هوشمند

اگر شما صاحب یک سوئیت اجاره‌ای هستید و تمایل دارید که مهمانان شما به گرمی مورد استقبال قرار بگیرند، استفاده از روشنایی‌های هوشمند که به محض ورود مهمانان به منزل فضای داخل را روشن می‌سازند، می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد. حتی شما می‌توانید از این تکنولوژی در اتاق‌های منزل استفاده کرده و با شخصیت بخشیدن به اتاق‌ها با نورپردازی‌های زیبا، مهمانان خود را شگفت زده کنید.

همانند ترموستات‌های هوشمند، روشنایی‌های هوشمند هنگامی که مهمانان سوئیت را ترک می‌کنند به صورت خودکار خاموش می‌شوند. حتی اگر از هر ده مهمان یک مهمان هنگام ترک سوئیت فراموش کند که چراغ را خاموش کند، مدت زمان‌هایی که چراغ‌ها روشن رها می‌شوند می‌تواند هزینه‌ی هنگفتی را در طول یک سال ایجاد کند.

فراتر از آن، LED های هوشمند بسیار مقرون به صرفه‌تر از چراغ‌های روشنایی معمولی می‌باشد، بنابراین شما می‌توانید با استفاده از این روشنایی‌های هوشمند علاوه بر زیبا کردن نمای اقامتگاه تفریحی خود سرمایه از دست رفته را نیز برگردانید.

 

  کلام آخر

ما در این مقاله در حقیقت مبحث هوشمندسازی منازل یا اقامتگاه‌های تفریحی را به‌صورت سطحی مورد بررسی قرار دادیم. شما ممکن است تجربه‌ی استفاده‌ی برخی از این وسایل هوشمند را در منزل خود داشته باشید، با این حال این مقاله ایده‌های جدیدتری را برای ایمن‌سازی بیشتر اموال و آسان‌تر کردن زندگی شما ارائه می‌دهد.

امید داریم از ایده‌های ارائه شده در این مقاله برای هوشمندسازی خانه‌ی خود بهره‌مند شده و سال جاری را در یک خانه هوشمند به‌گونه ای متفاوت سپری کنید.

 

 

منبع: home automation blog 

مترجم: خانم فریده حسنی

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.