home صفحه اصلی lock person ثبت نام phone_iphone تماس با ما
  021-26743685-26742969  

جشنواره فروش ویژه جک BFT

ضبط مکالمات در آمازون الکسا: قابلیت یا تهدید

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

دستیار صوتی آمازون

در عصر فن‌آوری، همواره با هر پیشرفت و تکامل در قابلیت های محصولات تکنولوژیکی، حواشی یا انتقادات مثبت و منفی گسترده ای بوجود می‌آید. دستیار هوشمند آمازون که با نام الکسا شناخته شده است نیز از این قاعده  مستثنی نیست. به این معنا که از زمان تولید این محصول و تجربه استفاده از آن توسط افراد مختلف، نظرات مختلفی درباره قابلیت های خوب یا بد این دستگاه مطرح شده است. برخی با توجه به نوآوری هایی که به همراه داشته است، قابلیت های مختلف آن را می‌ستایند و گروهی نیز به نوع دسترسی این دستگاه به حریم خصوصی افراد انتقاد داشته و امکانات آن‌را تهدیدی جدی تلقی می‌کنند.

  

پذیرش الکسا از طرف جامعه و مسائل پیش‌رو

نگرانی‌هایی درخصوص دسترسی آمازون به مکالمات شخصی در منزل از طریق فایل‌های صوتی که بی‌وقفه توسط دستگاه‌های فعال شده با الکسا دریافت می‌شود، وجود دارد. شرکت آمازون در پاسخ به این نگرانی‌ها بیان می‌کند که این دستگاه‌ها زمانی مکالمات صورت گرفته در منزل کاربران را ضبط می‌کنند که توسط کلمه فعال‌سازی "wake word" فعال شده باشند. آمازون از فایل‌های ضبط شده و ارسال شده به فضای ابری برای بهتر شدن کیفیت پاسخگویی الکسا به سؤالات بعدی استفاده می‌کند. کاربران قادرند که فایل‌های صوتی ضبط شده‌ی مرتبط با حساب کاربری خود را، حذف کنند.

الکسا در مواقعی که نیاز به دانستن موقعیت مکانی کاربر دارد از آدرسی استفاده می‌کند که کاربر در برنامه الکسا روی تلفن همراه خود ذخیره کرده است. برای مثال، الکسا از موقعیت مکانی کاربر استفاده می‌کند تا به درخواست‌هایی نظیر نزدیک‌ترین فروشگاه‌ها یا رستوران‌ها پاسخ دهد. به‌طور مشابه، الکسا با استفاده از موقعیت مکانی کاربر به درخواست‌های مرتبط با نقشه (مانند مکان‌ها، مسیرها و غیره) پاسخ می‌دهد.

آمازون مکالمات صوتی کاربران بعد از گفتن کلمه‌ی فعال‌سازی را به‌صورت فایل‌های دیجیتالی نگه‌داری می‌کند، و با وجود اینکه مأموران اجرای قانون، مأموران حکومتی و سایر نهادها از طریق حکم احضاریه دادگاه می‌توانند فایل‌های صوتی ضبط شده کاربران را در اختیار داشته باشند، آمازون درباره‌ی احضاریه‌های دادگاه، حکم‌های قانونی و سایر درخواست‌های بدون مجوز که دریافت می‌کند، اطلاعاتی را منتشر می‌کند.

در سال 2018، یک گروه هیپ هاپ از لندن به نام Too Many T's به عنوان اولین هنرمندانی که قابلیت الکسا به عنوان یک خواننده و رپ‌خوان را نشان دادند، توانستند توجه رسانه‌های بین‌المللی را جلب کند.

 

نگرانی‌های حریم خصوصی

در اوایل سال 2018، پژوهشگران امنیتی با ایجاد یک مهارت (Skill) مخرب برای الکسا توانستند بلندگوی هوشمند Echo را به یک دستگاه جاسوسی تبدیل کنند. این مهارت می‌توانست بدون ایجاد شک و سوءظن در کاربران مکالمات آنها را ضبط کرده و یک رونوشت از این مکالمات را به هکرها ارسال کند.

در نوامبر 2018، شرکت آمازون 1700 مکالمه‌ی ضبط شده از یک زوج آمریکایی را به یک مرد اروپایی ارسال کرد. این اتفاق اثبات می‌کند که آمازون مکالمات کاربران را بدون اطلاع آن‌ها ضبط می‌کند. اگرچه شخصی که این مکالمات ضبط شده را دریافت کرده بود، این اتفاق را به شرکت آمازون گزارش کرد، این شرکت زمانی موضوع را به قربانی این حادثه اطلاع داد که از طرف مجله‌ی آلمانی c't با آنها تماس گرفته شد و داستانی درباره‌ی این اتفاق در مجله منتشر گردید. گیرنده‌ی فایل مکالمات ضبط شده بعد از اینکه با گذشت چند هفته از گزارش حادثه به آمازون پاسخی از جانب این شرکت دریافت نکرد (هرچند شرکت فایل مکالمات ضبط شده را از سرور خود حذف کرده بود)، با یکی از نشریات تماس گرفت. زمانی‌که درنهایت شرکت آمازون با شخصی که مکالمات خصوصی‌اش به یک غریبه ارسال شده بود، تماس گرفت، ادعا کرد که کارشناسان خودشان به این خطا پی‌بردند و به عنوان عذرخواهی عضویت رایگان Amazon Prime و دستگاه‌های جدید الکسا را به او پیشنهاد دادند.

آمازون خطای انسانی را در این اتفاق مقصر قلمداد کرد و اظهار داشت که این مورد تاکنون اتفاق نیافتاده بود و آن را موردی نادر دانست. با این حال، در ماه مه 2018 یک دستگاه الکسا مکالمات یک خانواده در شهر پورتلند، در ایالت اورگان آمریکا، را ضبط کرده و بدون اطلاع آن‌ها به شخصی در لیست مخاطبان ارسال کرده است. شرکت آمازون این حادثه را یک رویداد بسیار نادر نامید و ادعا کرد که دستگاه مکالمات پس ‌زمینه را به عنوان دنباله‌ای از دستورات برای روشن شدن، ضبط، ارسال فایل ضبط شده، و انتخاب یک مخاطب خاص، تفسیر کرده است.

الکسا - آشنایی با دستیار هوشمند شرکت آمازون الکسا - آشنایی با دستیار هوشمند شرکت آمازون

در نوامبر 2018، یک قاضی در ایالت New Hampshire حکم داد که مقامات می‌توانند فایل‌های ضبط شده‌ی دستگاه Echo منزلی که در آن‌ قربانی Christine Sullivan به قتل رسیده بود را بررسی کنند و از آن‌ها به عنوان مدرک علیه متهم Timothy Verrill استفاده کنند. بازپرسان معتقدند که این دستگاه، که متعلق به دوست پسر قربانی بوده است، می‌توانسته صدایی از قتل و پیامد‌های پس از آن ضبط کرده باشد.

در مصاحبه‌ی ویدیویی بازجویی Chris Watts زمانی که تایم‌استمپ ضبط 16:15:15 را نشان می‌دهد، مأمور بازجویی به Chris Watts می‌گوید " ما می دانیم که یک دستگاه الکسا در منزل شما وجود دارد، و شما می‌دانید که این دستگاه‌ها آموزش دیده‌اند که شرایط اضطراری را ضبط کنند." این گفته دلالت بر این دارد که اگر فرکانس‌ها و دسی‌بل‌های خاصی ( که تنها درحین مشاجرات شدید یا فریادها شنیده می شود ) از جانب الکسا شناسایی شود این دستگاه ممکن است این موارد را ضبط کرده و به شرکت آمازون ارسال کند.

 

منبع: ویکی‌پیدیا
مترجم: خانم فریده حسنی

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظرات کاربران  

0 احمدm 07 فروردين 1398

نظر خود را بنویسید.