shopping_cart
  021-26743685-26742969  

10 دستگاه خانه هوشمند که باید در موردشان بدانید!

خانه هوشمند

 

می‌توان گفت که گستره و تنوع محصولات خانگی هوشمند در سال 2018 در قیاس با سال‌های پیش به مراتب قوی‌تر و بهتر بوده است.

شاید شما در حال حاضر از لامپ‌های برق هوشمند استفاده می‌کنید ولی تمایل دارید از وسایل هوشمند دیگری نیز در منزل خود استفاده کنید.

شاید شما هم اکنون به طور کامل برای هوشمندسازی منزل خود سرمایه‌گذاری کرده‌اید و بدنبال آن هستید که بتوانید از وسایل هوشمند خود بهترین استفاده را کنید.

در هر صورت، بی شک شما از خواندن این مقاله لذت خواهید برد.

 

به جای بررسی اجزای یک سیستم کاملا هوشمند، تعدادی از محصولات خانگی هوشمند که دانستن آن‌ها به شما توصیه می‌شود را در این مقاله گرد آورده‌ایم. سرمایه‌گذاری روی هر یک از این دستگاه‌ها یا تجهیزات، زندگی را برای شما آسان‌تر ساخته و هم‌زمان امنیت منزل شما را بالا می‌برد.

 

 

 

 

1. دستیار دیجیتال

اولین کامپیوتر شخصی شرکت IBM  در سال 1981 توانست شمار معدودی از کلمات محاوره ای و اعداد را شناسایی کند. از آن زمان  تاکنون پیشرفت زیادی در حوزه دستیار دیجیتال حاصل شده است.

سیری (Siri) اولین دستیار دیجیتال است که در سال 2011 روی گوشی هوشمند iPhone 4s 

نصب شد و همچنان 34% از سهم بازار را ازآن خود کرده است در حالی که سهم دستیار گوگل (Google Assistant)  از این بازار 19% است، هر دوی این دستیاران مجازی به طور گسترده در حال استفاده روی گوشی های هوشمند هستند. الکسا (Alexa ) آمازون با در اختیار داشتن بازار بلندگوهای هوشمند رویهم رفته فقط 6 % از سهم بازار را در اختیار دارد.

امروزه، بیشتر خانه های هوشمند را می توان با استفاده از دستورات صوتی از دستیار مورد نظر خود کنترل کرد. دستیار مجازی مورد علاقه شما کدام است؟

 

دستیار هوشمند صوتی amazon

دستیار دیجیتال Alexa

زمانی می‌توان دستیار Alexa را به طورکامل بررسی کرد که نقش بلندگوهای هوشمند را در یک خانه هوشمند مورد مطالعه قرار دهیم.

الکسا امکان برقراری ارتباط با با بیش از 7000 دستگاه مختلف را داشته و هم‌اکنون در برخی تلویزون‌ها و ترموستات‌ها نیز تعبیه شده است.

این قابلیت Alexa، یعنی امکان برقراری ارتباط با چنین گستره وسیعی از دستگاه‌ها و لوازم هوشمند، به این معنی است که احتمالا الکسا ساده ترین و پر کاربردترین راه برای شروع کنترل منزلتان با دستورات صوتی است.

 

دستیار صوتی هوشمند گوگل

دستیاردیجیتال گوگل

در حالی که ممکن است دستیار هوشمند گوگل در مقایسه با الکسا امکان برقراری ارتباط با دستگاه‌ها و لوازم کمتری را داشته باشد، ولی در عوض می‌توانید از قدرت جستجوی بسیار بالای گوگل بهره ببرید. دقت آن به طور کلی بسیار بالاتر از دستیار Alexa شرکت آمازون و دستیار Siri شرکت اپل می‌باشد.

البته ناگفته نماند، بسیاری از برندهای معتبر و فعال در حیطه خانه‌های هوشمند از Philips و August گرفته تا Nest وBelkin ، سازگاری قابل قبولی را با دستیارگوگل ارائه می‌دهند.

 

دستیار دیجیتال Siri

در محصولات شرکت اپل، برنامه‌ی کاربردی Home app به شما این امکان را می‌دهد که تمام لوازم جانبی تحت فریم‌ورک HomeKit شرکت اپل را با استفاده از Siri کنترل کنید.

چه بخواهید دما را با استفاده از مک بوک خود تنظیم کنید یا اینکه بخواهید چراغ های برق را با کمک گوشی آیفون خود خاموش کنید، دنیا به کام شماست. بیش از 50 برند جهانی سازگاری کاملی را با Siri ارائه می دهند. بنابراین، همانند همیشه، شما در دستان امن اپل هستید.

 

 

 

 

2. بلندگوهای هوشمند

بازار بلندگوهای هوشمند پررونق است، و بدون تردید شرکت آمازون با طیف تحسین برانگیز محصولات Echo در صدر این بازار قرار دارد.

بلندگوی هوشمند به شما این امکان می دهد تا موسیقی مورد علاقه خود را بازپخش کنید و همچنین خدمات کامل یک دستیار دیجیتال را ارائه می دهد.

تنها با صدای خود قادر خواهید بود از پخش فیلم و موسیقی آنلاین محبوب خود لذت ببرید و همچنین کیفیت صدای بلندگوهای هوشمند روز به روز در حال افزایش است.

با استفاده از یک بلندگوی هوشمند با کیفیت بالا شما دیگر برای شنیده شدن صدایتان در یک مکان شلوغ و پرجمعیت  مشکلی نخواهید داشت.

تفاوت یک بلندگوی هوشمند با یک بلندگوی معمولی، امکان برقراری ارتباط با دستگاه‌ها و لوازم منزل هوشمند می‌باشد.

چه شما انتخاب کنید که از بلندگوی هوشمند به همراه دستیار دیجیتال Alexa برای ارتباط  مستقیم با سایر دستگاه های سازگار در منزل خود استفاده کنید یا از تکنولوژی IFTTT، بلندگوی هوشمند خیلی بیشتر از پخش موزیک را به شما عرضه می کند. با افزودن یک Bluetooth beast به مرکز فرمان خود بدون شک از آسایشی که اتوماسیون خانگی می تواند برای شما ایجاد کند، قدردانی می کنید.

 

 

 

 

3. هاب های خانگی هوشمند

دستیار دیجیتال تمامی دستورات صوتی شما را اطاعت می کند ولی بسته به اینکه چه انتظاراتی از منزل هوشمند خود دارید، شما نیاز دارید که یک هاب خریداری کنید که مطمئن شوید تمامی دستگاه ها در منزل به درستی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

هاب را می توان مانند یک مترجم در نظر گرفت که ارتباط برقرار کردن بین وسایل و تجهیزات یک منزل هوشمند که هر کدام به یک زبان صحبت می کنند، را میسر می سازد.

بدیهی است که اگرشما فقط قصد استفاده ازلامپ های هوشمند را دارید یا احتمالا می خواهید مدل ترموستات خود را ارتقا دهید، نیازی به داشتن هاب نخواهید داشت.

از طرف دیگر، اگر شما در نظر دارید یک خانه ی هوشمند تمام و کمال که تمامی دستگاه ها هماهنگ با یکدیگر عمل می کنند، داشته باشید، سرمایه گزاری روی هاب قدرتمند SmartThings شرکت سامسونگ ایده خوبی است. تمامی پروتکل های ارتباطاتی اصلی شامل Z-Wave  و Zigbee و همچنین هر دستگاه متصل به IP توسط این هاب پشتیبانی می شود. شرکت سامسونگ برخلاف شرکت Nest  و جمعی دیگر یک نگرش فراگیر دارد. با استفاده از SmartThings Hub همه چیز برای شما آماده و مهیا است.

اگر هاب SmartThings گزینه موثر و خوبی برای شما نیست، شما گزینه های بیشتر دیگری نیز دارید. تنها به این فکر نکنید که منزل خود را با وسایل هوشمند تجهیز کنید بلکه این موضوع را هم باید در نظر داشته باشید که چگونه از وسایل هوشمند خود بهترین استفاده را کنید. سازگاری مهمترین چیز است بنابراین مطمئن شوید هابی را انتخاب می کنید که تمام خدمات مورد نیاز شما را ارائه می دهد.

 

 

 

 

4- چراغ‌های روشنایی هوشمند

در حالی که از همان روزهای نخست  ) domoticsاستفاده از فن آوری اطلاعات در منزل) در سال 1975، استفاده از روشنایی خودکار امکان پذیر بود، اما متاسفانه پروتکل ارتباطیX10  که استفاده از روشنایی هوشمند روی آن پایه گذاری شده بود، نسبتا غیرقابل اعتماد بود.

امروز، روشنایی های هوشمند به صورت های متفاوتی عرضه می شوند. از لامپ های هوشمند ساده ای که توسط  کامپیوتر کنترل می شوند تا روشنایی های هوشمندی که از طریق دستورات صوتی می توانند روشنایی کل منزل را کنترل کنند.

چرا باید از روشنایی هوشمند استفاده کنیم در حالی که می توان با فشردن یک کلید همه جا را روشن کرد؟

تصور کنید به جای اینکه مجبور باشید در تاریکی به دنبال کلید برق برای روشن کردن راهرو خانه خود باشید، به محض ورود شما، راهرو روشن شود. بنابراین نبایدن آسایشی که لامپ های هوشمند برای شما فراهم می کنند دست کم بگیرید.

صرفه جویی در مصرف انرژی شاید عامل محرکی بوده است که مردم روز به روز به استفاده از لامپ های هوشمند در منزل خود رو می آورند. با عنایت به این موضوع که 19% کل انرژی مصرف شده در سراسر جهان را برق تشکیل می دهد و متوسط مبلغ قبض برق در آمریکا 100 دلار در ماه می باشد، با پس انداز کردن در این زمینه هم می توانید به اقتصاد خانواده کمک کنید وهم در حفظ محیط زیست سهمی داشته باشید.

از یک دستگاه ابتدایی مانند

 Remote Control Plug-In Lamp Dimmer Module که محصول کمپانی Insteon می باشد و به شما اجازه می دهد تا میزان روشنایی را از راه دور با استفاده از لامپ های LIFX یا Philips Hue تنظیم کنید می توان پی برد که حوزه روشنایی هوشمند بسیاروسیع است. منوط به اینکه بدنبال چه چیز هستید می توانید از سوئیچ‌های روشن و خاموش Insteon یا سوئیچ تنظیم کننده میزان روشنایی استفاده کنید.

فکر کردن درباره انتظاراتی که از روشنایی هوشمند دارید، ارزش صرف وقت را دارد. با عجله کردن و بدون آینده نگری باید احتمال یک اشتباه که هزینه زیادی برای شما در برداشته است، را بدهید.

 

 

 

 

5- قفل هوشمند

در حالی که ممکن است تصور کنید قفل های درب هوشمند منزل شما را ایمن تر می کند، در حقیقت بیشتر از امنیت موضوع آسایش مطرح است. باید قبول کنید که با یک قفل هوشمند، شما فقط یک نوع قفل را با نوعی دیگر جایگزین می کنید.

هرچند آسایشی که این نوع قفل های هوشمند برای شما فراهم می کنند نباید دست کم گرفته شود. اگر فرزندان شما اغلب کلید خود را فراموش می کنند یا اگر شما می خواهید برای یک ورزش صبحگاهی از منزل بیرون روید بدون اینکه مجبور باشید وسیله ای اضافی با خود حمل کنید، قفل های هوشمند می توانند راه حلی ایده آل برای شما باشد.

قفل ها ی هوشمند می توانند از WiFi ، بلوتوث یا Z-Wave برای ارتباط برقرار کردن با دیگر دستگاه ها یا لوازم در خانه هوشمند استفاده کنند. اگر شما یک سیستم جامع هوشمند در منزل خود دارید می توانید ترتیبی دهید که به محض ورود شما به منزل چراغ های منزل روشن شوند یا دستگاه تهویه هوا، هوای خانه را مطبوع کند. همانند تمام جنبه های اتوماسیون خانگی ، هماهنگ کردن عملکرد اجزا و سیستم های مجزا از هم در یک منزل هوشمند، کلید موفقیت است.

برخی قفل های هوشمند مانند مدل معروف August قابل نصب بر روی شکاف قفل های کلیدی هستند در حالی که بعضی دیگر نیاز است که با قفل قدیمی تعویض شوند. اگر قفلی که شما انتخاب کرده اید نیازمند تعویض با قفل قدیمی می باشد، این کار را به تعویق نیاندازید زیرا انجام این کار فقط یک ساعت زمان خواهد برد.

قبل از اقدام به خرید قفل هوشمند نیاز است درمورد اینکه چطور می خواهید از آن استفاده کنید، فکر کنید. برای مثال قفل مدل x Yale کمپانی Nest ممکن است بسیار کاربر پسند باشد اما شما در هماهنگ کردن آن با سایر سیستم های هوشمند منزلتان محدودیت خواهید داشت بنابراین نمی تواند گزینه ی ایده آلی باشد مگر اینکه شما قبلا روی محصولات کمپانی Nest برای هوشمند سازی منزلتان سرمایه گزاری کرده باشید. با انتخاب قفل های August و تهیه یک هاب اتصال (Connect hub) سازگاری و قابلیت همکاری بیشتری درمنزل خود بدست خواهید آورد.

 

 

 

 

6- ترموستات هوشمند

همانطور که اتوماتیک کردن روشنایی در منزل شما می تواند به کاهش هزینه برق کمک فراوانی کند، نصب یک ترموستات هوشمند نیز می تواند به شما در افزایش بهره وری انرژی و به حداقل رساندن انرژی  مصرف شده برای گرم یا خنک نگه داشتن اتاق های خالی ، کمک قابل توجهی کند.

شاید شما در منزل حیوانات خانگی یا گیاهانی داشته باشید که می خواهید در دمای معینی نگه داری شوند، حتی زمانی که شما در تعطیلات یا مسافرت کاری باشید با یک ترموستات هوشمند به سادگی قادر خواهید بود تا میزان حرارت منزلتان را با استفاده از گوشی همراه از راه دور کنترل کنید.

در میان ارزانترین مدل هایی که در بازار عرضه می شود، شرکت Insteon یک ترموستات دیواری  کنترل از راه دور در اختیار شما قرار می دهد هرچند اگر بخواهید که از گوشی همراه خود به جای صفحه کلید برای کنترل ترموستات استفاده کنید نیاز خواهد بود برای خرید هاب هزینه ای را صرف کنید.

مدل کلاسیک Nest Learning در حال حاضر در نسل سوم خود قرار دارد و هنوز موفق تر از قبل به پیش می رود. اگر آیکن   Nest Leaf رو ی نمایشگر ظاهر شود شما خواهید دانست که دمای منزل شما در وضیت مصرف بهینه انرژی قرار دارد و نیازی نیست که نگران مبلغ قبض منزل خود باشید.

با استفاده از ترموستات هوشمند ecobee4 (بهترین مدل ترموستات هوشمند) که با دستیار دیجیتال Alexa فعال می شود، شما قادر خواهید بود کارهایی خیلی فراتر از تغییر دما را با استفاده از این ترموستات انجام دهید.

 

 

 

 

7- روبات جارو برقی

آسایش شاید هدف اصلی اتوماسیون خانگی می باشد.

اگر شما در فکر آسایش بیشتر در خانه خود هستید، استفاده از روبات جاروبرقی گزینه مناسبی است. شما می توانید منزل خود را کاملا تمیز نگه دارید بدون اینکه نیاز باشد ماهانه هزینه ای را بابت تمیز کردن منزلتان به خدمتکار بپردازید.

شرکت IRobot تنوع بسیار خوبی از روبات های جاروبرقی شامل خط تولید معروف Roomba ارائه می دهد. هر دو مدل Roomba از شرکت IRobot و ‌botvac از شرکت neato می توانند توسط گوشی های هوشمند کنترل شوند. در حالی که شرکت Dyson در زمینه جاروبرقی های معمولی شهرت ستاره ای دارد ولی مدل گرانقیمت 360 Eye Robot  این شرکت موفقیت چندانی نداشته است بنابراین خریداران باید هوشیار باشند.

در حالی که در مورد بیشتر لوازم خانگی هوشمند شما می توانید روی مدل های ارزانتر حساب کنید، در مورد روبات های جاروبرقی نیاز است که هزینه ی بیشتری اختصاص دهید اگر شما می خواهید که تمام منزلتان حتی نقاط دور از دسترس کاملا تمیز شود.

سوالی که باید از خود بپرسید این است که چه قیمتی می توانید بگذارید برای اینکه دیگر مجبور به باز کردن و تمیز کردن جاروبرقی خود نباشید.

 

 

 

 

8- درب بازکن هوشمند پارکینگ

اگر شما هم از جمله کسانی هستید که مایلید بتوانید درب پارکینگ خود را باز و بسته کنید بدون اینکه مجبور باشید از ماشین پیاده شوید، داشتن این تکنولوژی هزینه ی چندانی در بر نخواهد داشت و آسایشی را که فراهم می کند ارزشمند است.

درب بازکن های پارکینگ با مکانیسم های گسترده ای در بازار عرضه می شوند. از مدل های ارزان قیمت اما پرسرو صدا زنجیری (chain-drive) تا مدل های بی صداتر ولی  گرانتر تسمه ای (belt-drive ) و مستقیم (direct-drive )

 Chamberlain MyQ یک هاب است که با تمام درب بازکن های پارکینگ ساخته شده از سال 1993 تا کنون سازگارمی باشد. این هاب شما را قادر می سازد که بتوانید به راحتی اپلیکیشن های فوری (in-app ) را از روی گوشی همراه خود کنترل کنید. این می تواند نقطه شروع خوبی باشد اگر مایلید یک سیستم را با گزینه ای مانند اضافه کردن دستیار گوگل یا IFTTT با هزینه ماهانه اندک ارتقا دهید.

اگر شما از یک درب بازکن قدیمی مدل دو سیم استفاده می کنید، شرکت Insteon یک کیت کنترل کامل را عرضه می کند که به شما این امکان را می دهد تا بتوانید درب پارکینگ را از طریق گوشی هوشمند خود کنترل کنید و در مواقعی که نقض امنیتی ایجاد می شود، سیگنال هشدار دریافت کنید. تنها چیزی که شما نیاز خواهید داشت یک هاب شرکت Insteon می باشد ولی  همزمان می توانید از استفاده های بی شمار این هاب با سایر دستگاه ها در منزل هوشمند خود بهره مند شوید.

 

 

 

 

9- دوربین های مداربسته هوشمند

مدت زیادی است که استفاده ازدوربین های مداربسته در منازل و اماکن تجاری در سراسر جهان متداول شده است.

منزل شما باارزش ترین دارایی شماست و اینکه قادر باشید از لوازم منزل خود حتی زمانی که در تعطیلات هستید مراقبت کنید، به شما احساس آرامش خاطری می دهد که نمی توان قیمتی برای آن گذاشت.

همانطور که تکنولوژی رو به جلو حرکت می کند دوربین های مداربسته هوشمند نیز قابلیت سازگاری با نیازهای مشتریان را دارند به این صورت که عوامل محرک نادرست را نادیده می گیرند و به شما این امکان را می دهند که  ترتیبی دهید در صورت وجود خطر واقعی مقامات مسؤل آگاه شوند.

دوربین های مداربسته بیسیم قابل تنظیم و مقرون به صرفه هستند اگرچه این دوربین ها مستعد نویز هستند و ریسک هک شدن آنها بالاست. دوربین های سیمی گرانتر و بادوام تر هستند اما آنها انتقال داده های فوق العاده پایدار بدون هیچگونه نویزی را ارائه می دهند.  

از مدل های کلاسیک دوربین های مداربسته مانند Nest Cam  گرفته تا مدل Arlo Q  شرکت Netgear  می توان شمار زیادی از دوربین های مداربسته را نام برد که قادرند به صورت پیوسته با دستگاه های دیگر در یک خانه هوشمند کار کنند.

 

 

 

 

10- پرده‌های هوشمند

اگر شما بدنبال یک محصول ارزان قیمت و لی تأثیر گزار برای هوشمند سازی منزلتان هستید، پرده‌های اتوماتیک گزینه‌ی خردمندانه ای است.

شاید تصور کنید که برای شما زحمتی ندارد اگر چند ثانیه از وقت خود را در شبانه روز صرف بالا و پایین کشیدن پرده منزلتان کنید اما شما به سرعت به آسایشی که این پرده های اتوماتیک برای شما ایجاد می کنند، پی می برید.

شرکت Insteon یک ماژول کنترل از راه دور کوچک را عرضه می کند که شما به سادگی می توانید آن را پشت سوئیچ های موجود نصب کنید. در ترکیب با هاب Insteon ، شما قادر خواهید بود گوشی هوشمند خود را به صورت کنترل از راه دور درآورید و گوشی های هوشمند یا هر دستگاه 110 ولتی دیگر را مانند صفحه نمایش پروژکتور باز کنید.

هرچند آسایش می تواند دلیل اصلی شما برای هوشمند سازی منزلتان باشد، اما با استفاده از پرده های هوشمند شما همچنین در جهت افزایش امنیت منزل خود گام برمی دارید. هیچ چیز ناراحت کننده تر از این نیست که در تعطیلات همواره نگران امنیت منزل خود باشید. شما می توانید به سادگی با بالا بردن و پایین آوردن پرده ها چندین بار در طول روز این تصور را ایجاد کنید که منزل خالی نیست و کسی در منزل حضور دارد.

 

 

 

 

کلام آخر

یقینا این یک لیست کامل از لوازم هوشمندی که شما می توانید از آنها در منزل خود استفاده کنید نیست اما با همین موارد ذکر شده هم  شما می توانید یک اتوماسیون خانگی جامع و کارا داشته باشید.

همین حالا می توانید با بررسی اینکه چه محصولی نیاز دارید و چه انتظاراتی از آن دارید، اقدام به خرید بکنید، فقط اگر می خواهید دستگاه هایی مستقل از هم داشته باشید که هماهنگ با یکدیگر کار کنند نباید سازگاری محصولات با یکدیگر را فراموش کنید. 

با نزدیک شدن به سال نو شاید زمان مناسبی باشد که یک یا دو تا از محصولات فوق را به لیست خرید خود اضافه کنید تا بتوانید سال نو را در منزلی امن تر و راحت تر آغاز کنید. برای کسب آخرین اطلاعات در مورد معاملات خانه های هوشمند، تخفیف ها و محصولات، از وبلاگ ما اتوماسیون خانه دیدن کنید.

منبع: smarthome.com
مترجم: خانم فریده حسنی

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.