home صفحه اصلی lock person ثبت نام phone_iphone تماس با ما
  021-26743685-26742969  

جشنواره فروش ویژه جک BFT

آشنایی با دوربین های مداربسته ترمال (حرارتی) داهوا

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوربین مداربسته حرارتی داهوا

دوربین های مدار بسته معمولی در محیطی که نورپردازی مشکل خاصی نداشته باشد و نور کافی در محیط وجود داشته باشد، به خوبی قادر به تصویربرداری هستند.

اما در محیطی که نور کافی وجود ندارد و یا در تاریکی شب، قابلیت‌ها و کیفیت عملکرد دوربین‌های مداربسته معمولی کاهش پیدا می‌کند. این نوع دوربین‌ها در مقابله با نور کم، جهت تصویربرداری حساسیت سنسور تصویر (لنز) را افزایش داده که این موضوع باعث می‌شود اگر دوربین قادر به ارائه تصویری باشد، تصویر ارائه شده دارای نویز بسیار شود.

از آنجا که تصویربرداری در شب و روز، در محیط‌های تاریک و روشن، اهمیت بسیاری در صحت عملکرد یک سیستم نظارت تصویری موثر دارد، تجهیزات تصویربرداری حرارتی با تبدیل انرژی گرمایی به تصویر قابل تشخیص برای چشم انسان، کمک بسیاری به سیستم‌های امنیتی می‌کنند.

شرکت Dahua Technology با بهره‌گیری از تجربه چندین ساله خود در زمینه تحلیل تصویر و توسعه الگوریتم‌های هوشمند، نسل جدیدی از دوربین های مدار بسته ترمال (Thermal یا حرارتی) خود با قابلیت‌های مدرن رونمایی کرد.

نسل جدید دوربین های مداربسته حرارتی داهوا با ایجاد توازن میان تصویربرداری معمولی در روشنایی کافی و تصویربرداری با بهره‌گیری از نورهای مادون قرمز در اماکن تاریک، کاربر را قادر می‌سازند به نظارت محیط مورد نظر خود را در تمام شرایط نوری بپردازند.

به علاوه، قابلیت‌های پیشرفته این سری از محصولات حرارتی شرکت Dahua مانند اندازه‌گیری هوشمند دما و تحلیل رفتار، به سیستم‌های نظارت تصویری در اموری مانند حفاظت پیرامونی یا محافظت و نگهداری از تجهیزات کمک فراوانی می‌کنند.

دوربین های مدار بسته حرارتی جدید داهوا از حسگرهای مادون قرمز پیشرفته و بی‌نظیری با پیکسل‌های موثر 400x300 بهره می‌برند. این سنسورهای نور مادون قرمز در مقایسه با حسگرهای سابق 336x256 افزایشی 40 درصدی را به ارمغان می‌آورند.

مزیت اصلی این بهبود، افزایش زاویه دید می‌باشد. برای مثال مدل TPC-BF5400 با لنز ترمال 13 میلی‌متری، زاویه دیدی معادل 29.7 در 22.3 درجه دارد، در صورتی که مدل TPC-BF5300 با همان لنز زاویه دید 25 در 19 درجه بدست می‌دهد.

 

لازم به ذکر است مدل‌های جدیدتر دوربین های مدار بسته ترمال داهوا بهبودهایی در کیفیت ضبط جزئیات، کنتراست و غیره به همراه داشته‌اند.

نمونه تصویر دوربین حرارتی داهوا

 

 

تصویربرداری حرارتی شاید بهترین و مطمئن‌ترین راه‌حل امنیتی برای حفاظت پیرامونی است.

یک دوربین مداربسته ترمال یا حرارتی حساسیت کمتری به تغییرات محیطی (مانند تغییر در میزان روشنایی محیط) دارد، و قادر است بصورت 24 ساعته افراد یا اشیاء در حال حرکت را حتی در تاریکی مطلق تشخیص دهد.

 

 

سیستم تصویری هوشمند داهوا (IVS مخفف Intelligent Video System) الگوریتم تحلیل تصویر تعبیه شده در این سری محصولات شرکت Dahua می‌باشد که با ارائه قابلیت‌های هوشمند کمک بسیاری به تشخیص نفوذ، حفاظت پیرامونی و تشخیص اشیاء کم‌شده در محیط می‌کند.

از دوربین مداربسته ترمال داهوا مدل ..... می‌توان به عنوان سیستم تشخیص نفوذ (مانند دیواری نامرئی) در محیط استفاده کرد.

یک دوربین در صورتی که در ارتفاع 5 متری نصب شود، می‌تواند فنسی با طول 100 متر را به خوبی پوشش دهد.

فرقی نمی‌کند روز باشد یا شب، این دوربین مداربسته ترمال به محض ورود شخصی به منطقه مشخص شده، به مرکز کنترل هشدار ارسال می‌کند.

تصویر دوربین مداربسته حرارتی داهوا

 

یک دوربین مداربسته حرارتی یا ترمال تنها برای نظارت تصویری نیست، بلکه برای کنترل دمای تجهیزات از راه دور نیز جهت جلوگیری از اتفاقات مناسب است.

دوربین حرارتی با محاسبه تناسب بین امواج رادیویی حاوی انرژی دریافتی و دما، دمای سطح سوژه یا دستگاه مورد نظر را نشان می‌دهند.

دوربین های مدار بسته ترمال با ارائه اطلاعات زنده درباره تجهیزات، علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و کار، باعث افزایش بهره‌وری می‌شوند.

اگر دمای یکی از تجهیزات یا دمای بخشی از ایستگاه مورد نظر از حد مجاز بیشتر شود، سیستم بصورت اتوماتیک زنگ خطر را بصدا درمی‌آورد.

دوربین مداربسته حرارتی داهوا

 

لازم به ذکر است علاوه بر سوژه، اشیاء موجود در محیط نیز انتشار گرما دارند، مخصوصا تجهیزاتی که در دمای بالا کار کرده و از سطح خود گرما ساطع می‌کنند. همچنین بازتاب‌های امواج دارای گرما را نیز باید مدنظر قرار داد.

تمام این موارد توسط دوربین مداربسته حرارتی حس می‌شوند. برای اندازه‌گیری دقیق و موثر دما و افزایش کارایی دوربین‌های حرارتی، لازم است تاثیرات ناشی از منابع مختلف گرمایی موجود در محیط را مدنظر قرار داد.

 

جهت اندازه‌گیری دقیق و افزایش کارایی دوربین‌های حرارتی، باید سه مرحله زیر را مدنظر قرار داد:

  • عایق‌سازی منابع گرمایی مزاحم در محیط که باعث ایجاد اختلال می‌شوند.
  • نصب دوربین مداربسته حرارتی در فاصله مناسب از سوژه به شکلی که حداقل 10x10 از پیکسل‌های موجود در تصویر را اشغال کند.
  • مد نظر قرار دادن اتلاف انرژی گرمایی. مخصوصا در محیط‌هایی با دما و رطوبت بالا که ضریب انتقال کاهش می‌یابد.

 

 

 

 

 

جمع‌بندی

روش‌های نظارتی معمول برای رویارویی با انواع مختلف تهدیدات کافی نیستند. برای پاسخگویی به تهدیدات در کمترین زمان ممکن، تکنولوژی‌های جدید و پیشرفته مورد نیاز است.

دوربین های مداربسته حرارتی داهوا که در نمایشگاه IFSEC International 2018 نیز به نمایش گذاشته شدند، ابزارها و فناوری‌های لازم برای تضمین امنیت در پروژه‌های خاص را به همراه دارند.

کمپانی .... در راستای ماموریت خود یعنی "به ارمغان آوردن جامعه‌ای امن‌تر و زندگی هوشمندتر"، به تمرکز روی "نوآوری، کیفیت و خدمت‌رسانی" جهت خدمت‌رسانی هرچه بهتر به شرکا و مشتریان در سراسر دنیا ادامه می‌دهد.

منبع: dahuasecurity
مترجم: احسان کیاستی

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.