home صفحه اصلی lock person ثبت نام phone_iphone تماس با ما
  021-26743685-26742969  

جشنواره فروش ویژه جک BFT

تشخیص چهره: پیشرفت روز افزون تشخیص چهره در دوربین های مدار بسته

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

تشخیص چهره در دوربین های مدار بسته

این روزها تشخیص چهره از همیشه محبوب‌تر و رایج‌تر شده است.‌ از این تکنولوژی علاوه بر اهداف امنیتی، برای مقاصد غیرامنیتی نیز استفاده می‌شود. تشخیص چهره بیش‌تر و بیش‌تر در حال پیشرفت و فراتر بردن مرزهای تکنولوژی است. دوربین های مداربسته هوشمند دارای قابلیت تشخیص چهره، به کاربران در راستای رسیدن به اهداف مختلف کمک می‌کنند.

محبوبیت تکنولوژی تشخیص چهره یا Face recognition به دلیل کارایی‌اش در شناسایی افراد، صرف‌نظر از زمینه کاری شرکت یا فرد، به طور فزاینده‌ای در بین کاربران رو به افزایش است.

 

"تشخیص‌چهره قابلیتی اساسی است که می‌تواند در دامنه وسیعی از زمینه‌های کاری و کسب‌وکارها مفید واقع شود. یک سیستم اتوماتیک برای تشخیص یک فرد و نشان دادن اطلاعات او، سیستمی است بسیار قدرتمند و کاربردی."

- مایکل‌جیمسون از دانشمندان علم کامپیوتر در شرکت Senstar

 

تشخیص چهره

هدف اصلی از گسترش تکنولوژی تشخیص چهره در دنیای نظارت تصویری، حفاظت از مردم و اموال‌شان در برابر مجرمان، تروریست‌ها و یا دیگر افراد خرابکار و مزاحم است.

"تشخیص چهره در بسیاری از پروژه‌های شهر هوشمند، شهر امن و فرودگاه‌ها استفاده شده است. در این اماکن از تشخیص چهره بیشتر برای شناسایی افرادی که در لیست سیاه نیروهای امنیتی هستند، بکار می‌روند."

- دکتر سعدی وورال مدیرعامل شرکت Ayonix

 

 

"برنامه‌های تشخیص چهره باعث افزایش کارایی سیستم‌های دوربین مداربسته و نظارت تصویری در راستای شناسایی تهدیدات مربوط به فعالیت‌های خرابکارانه می‌شوند. هنگام ورود فردی به ساختمان که نامش در لیست سیاه است، می‌توان زنگ خطر را به صدا درآورد و تیم امنیتی را با خبر ساخت."

- کارن سانگا، مدیر بازاریابی حوزه راه‌حل‌های امنیتی در شرکت پاناسونیک

"این اتفاق در مرکز خرید دانوب واقع در 70 مایلی شمال شهر مونیخ آلمان رخ داد سرقتی اتفاق افتاد و پول نقد به سرقت رفت. دو هفته بعد وقتی یکی از مظنونین وارد مرکز خرید شد، سریعاً توسط یکی از دوربین‌های مداربسته شناسایی شد و  تیم امنیتی این مرکز با عکس‌العمل به موقع توانستند سارق را دستگیر کنند." 

درحقیقت، متوقف ساختن جرم یکی از مهم‌ترین عوامل رشد تشخیص‌چهره است. شرکت MarketsanMarket پیش‌بینی کرده سرمایه‌گذاری در این زمینه از 4 میلیارد دلار در سال 2017 به 7.8 میلیارد دلار تا سال 2022 افزایش می‌یابد، که از رشدی 13.9 درصدی خبر می‌دهد."

 

 

افزایش تقاضا برای سیستم‌های حفاظتی بهتر، نیاز به نظارت بر مکان‌های عمومی و استفاده رو به افزایش از تکنولوژی‌های تشخیص‌چهره در صنایع و کسب‌وکارها، انتظار می‌رود باعث افزایش رشد و پیشرفت تشخیص‌چهره شوند.

 

فناوری تشخیص‌چهره به منظور به حداقل رساندن تهدیدات مرتبط با تروریسم و امنیت مرزی نیز استفاده می‌شود. انتظار می‌رود نیاز فزاینده به نظارت در مکان‌های عمومی یکی از عوامل اصلی افزایش بازار تشخیص چهره  باشد.

 

بیشتر از پیش، سیستم تشخیص‌چهره برای اهداف غیرامنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال این تکنولوژی باعث افزایش هوشمندی کسب‌وکارها و تحلیل اطلاعات آن‌ها در راستای افزایش سوددهی می‌شود.

 

پیشرفت‌های اخیر در تشخیص‌چهره نه تنها بر نیاز به بهبود امنیت متمرکز است بلکه همچنین سطوح بیشتری از بینش را در انواع مشتریان و رفتار آن‌ها نسبت به قبل شکل می‌دهد.

استفاده از قابلیت‌های تشیخص چهره باعث بهبود روال‌های کاری و نحوه عملکرد کسب‌وکارها می‌شود.

استفاده از تشخیص چهره در فروشگاه ها

"یکی از محبوب‌ترین استفاده‌ها از تشخیص چهره در فروشگاه‌ها می‌باشد. مدیران فروشگاه‌ها می‌توانند با تحلیل داده‌ها و بررسی موارد مانند اینکه چه گروهی سنی از چه بخشی از فروشگاه استقبال بیشتری کرده‌اند. همچنین می‌توانند با بررسی رفتار مشتریان با توجه به جنسیت یا سن، به‌طور مثال در چیدمان اجناس صرف نظر کرده و با تغییری ساده باعث افزایش فروش شوند."

- سانگا، مدیر بازاریابی حوزه راه‌حل‌های امنیتی در شرکت پاناسونیک

فیس دیتکشن یا تشخیص چهره

تشخیص چهره - مباحث پیشرفته‌تر

به‌طور معمول، نرم‌افزار تشخیص چهره به علت حجم پردازش‌های مورد نیاز بر روی یک سرور اجرا می‌شود. ولی این فرآیند برای مرتفع ساختن طیف گسترده‌ای از نیازهای تشخیص چهره در بازار، می‌تواند بسیار وقت‌گیر، گران‌قیمت و دشوار باشد. در نتیجه، تولیدکنندگان قابلیت تشخیص چهره را در خود دوربین‌های مداربسته تعبیه و راه‌اندازی کرده‌اند.

به‌طور مثال، Qualcomm  با طراحی و تعبیه یک چیپ در سال 2017، دوربین های مدار بسته را قادر به تشخیص انسان از دیگر موجودات زنده و اشیاء، تشخیص چهره انسان، تشخیص حرکت و دیگر قابلیت‌ها ساختند.

در ارتباط با تشخیص چهره روی یک سرور در جای دیگر و نه روی خود دوربین مداربسته، به‌طور معمول حداکثر 10 دوربین می‌تواند به یک سرور متصل شود. اگر از 1000 دوربین استفاده شود، به این معنی است که 100 سرور باید مورد استفاده قرار گیرد. این بیش‌از‌حد گران است و نگهداری و پشتیابی زیادی لازم است. در این مورد بایستی احتیاط کرد.

Ayonix می‌گوید: "اخیراً ما دوربین مداربسته Axis مدل P1367 را به موتور تشخیص‌چهره سه بعدی مجهز کردیم، که با تشخیص‌چهره، ردیابی و تحلیل چهره سه بعدی، جنس، سن و حالت صورت را استخراج کرده الگوی چهره را تولید می‌کند. سپس الگوی چهره به سرور فرستاده می‌شود. یک سرور می‌تواند به 10000 دوربین در یک دستگاه سرور واحد رسیدگی کند."

 

 

منبع: asmag
مترجم: مینا نورس قشلاق

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.