shopping_cart
  021-26743685-26742969  

مزایا و موارد استفاده و نصب دوربین های مدار بسته حرارتی

مزایا و موارد استفاده و نصب دوربین های مدار بسته حرارتی ترمال

دوربین های مداربسته حرارتی یا Thermal به دلیل توانایی‌شان در تشخیص ماهیت یک تهدید و کاهش هشدارهای خطا، علاوه‌بر صرفه‌جویی در زمان، هزینه‌های کلی نگهداری و مالکیت یک سیستم امنیتی نظارت تصویری را کاهش می‌دهند که این موضوع باعث افزایش محبوبیت آن‌ها شده است.

در این مقاله، نگاهی عمیق‌تر به قابلیت‌های دوربین های مداربسته ترمال انداخته و موارد استفاده و نصب این نوع دوربین را ارائه خواهیم داد. همچنین بررسی خواهیم کرد چگونه این نوع دوربین‌ها باعث بهبود کارایی سیستم‌های امنیتی می‌شوند.

 

کاربردهای دوربین های حرارتی

دوربین های حرارتی در پروژه‌های مختلفی که در آن‌ها تشخیص دقیق بسیار حیاتی و حائز اهمیت است مورد استفاده قرار می‌گیرند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • حفاظت محیطی در اماکنی مانند فرودگاه‌ها و نیروگاه‌ها
  • نظارت و کنترل بیمار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی
  • کنترل تجهیزات و نحوه عمکرد آن‌ها در اماکن صنعتی و کارخانجات
  • و موارد دیگر

  

  

نصب دوربین های مداربسته حرارتی جهت کنترل و نظارت

 

شناسایی پنهان

دوربین های حرارتی تصاویر را فقط بر اساس گرمایی که از افراد و اشیاء ساطع می‌شود، ثبت می‌کنند . به‌عبارتی دیگر، در این نوع دوربین‌ها میزان دید محیط بر ضبط وقایع تأثیر نمی‌گذارد و حتی در محیط‌های تاریک، شرایط مه‌آلود و در صورت استتار سوژه نیز همانند شرایط روشن و آفتابی و مساعد، بسیار دقیق عمل کرده و  قادر به دیدن یک طرح کلی از یک تهدید بالقوه هستند. این قابلیت به‌خصوص در مناطق خطرناک و دور افتاده که ممکن است هیچ نوری در شب وجود نداشته باشد، بسیار اهمیت دارد.

با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های تجزیه و تحلیل، دوربین های حرارتی می‌توانند تمام خطرات و تهدیدات بالقوه را شناسایی کرده و از میان آن‌ها به‌طور اتوماتیک موارد غیر‌ضروری که تهدیدی ایجاد نمی‌کنند را کنارگذاشته و سریعاً تیم امنیت را جهت عکس‌العمل صحیح و به‌موقع با‌خبر کنند.

برای مثال، یک دوربین حرارتی می‌تواند یک شئ در‌حال حرکت به سمت یک محیط یا منطقه ممنوعه را تشخیص داده، سپس مشخص نماید آیا این تحرک یک تهدید است یا خیر. به‌طور مثال تشخیص می‌دهد حیوانی که در‌حال عبور است تهدید به‌حساب نمی‌آید، ولی شخص یا ماشین در‌حال نزدیک شدن به منطقه حساس می‌تواند تهدید باشد و نیاز به توجه دارد. در‌مورد دوم، می‌توان به یک نگهبان اطلاع داد تا وضعیت را بررسی کند.

تشخیص موارد غیر‌ضروری که تهدیدی به‌حساب نمی‌آیند از طرف دوربین حرارتی، باعث صرفه‌جویی قابل توجهی در زمان، منابع و روی هم‌رفته کاهش هزینه بررسی هشدارهای خطا ارسال‌شده توسط دوربین‌های معمولی می‌شود.

  

  

نصب دوربین های مداربسته حرارتی در نیروگاه های برق خورشیدی

 

نگاهی دقیق‌تر: بررسی مزرعه خورشیدی (سولار) Castello d’Argile شهر بولونیا

دوربین های مدار بسته حرارتی یا ترمال (Thermal) علاوه‌بر امکان دیدن در تمام شرایط نوری و جوی، به‌دلیل امکان ترکیب و همکاری آن‌ها با نرم افزارهای تجزیه و تحلیل برای کاهش هشدارهای خطا (آلارم‌های اشتباه)، می‌توان آن‌ها را جهت پوشش مناطق وسیعی که استفاده از انسان به‌عنوان نگهبان امکان‌پذیر نیست و یا غیرممکن است، نصب و راه‌اندازی کرد.

به‌طور مثال پارک خورشیدی Castello d’Argile کشور ایتالیا در حومه شهر بولونیا و در فضایی باز، دوردست و بدون روشنایی واقع شده است.

توان برق خروجی این نیروگاه خورشیدی بالغ بر دو مگاوات بوده و برق تولیدی مستقیماً به سیستم برق ملی تزریق می‌شود، پس جلوگیری از نفوذ و خرابکاری در این سیستم حیاتی است.

از این گذشته، ماهیت مزارع یا نیروگاه‌های خورشیدی به شکلی است که سیستم بایستی کنترل دقیق و مؤثر کل محیط را در روز و شب تضمین نماید.

 

تشخیص حیوان از انسان توسط دوربین های حرارتی

 

با استفاده از دوربین های تحت شبکه حرارتی برای نظارت بر محیط سایت، که مجهز به نرم افزار تجزیه و تحلیل‌های ویدیویی نیز می‌باشد، این نیروگاه قادر به تشخیص انسان‌ها، حیوانات و اشیاء با بیش‌ترین دقت، چه در شرایط نوری مناسب و چه در تاریکی مطلق، حتی در فواصل طولانی می‌شود. دوربین مداربسته ضمن به‌صدا درآوردن زنگ خطر، تصویر و تحرکی که منجر‌به فعال‌کردن زنگ‌خطر شده را نیز نمایش می‌دهد. این امر باعث می شود که نگهبان به سرعت نگاهی به وضعیت کلی محیط بیاندازد و براساس آن حتی از راه دور، عکس‌العملی مناسب و به‌موقع از خود نشان دهد.

  

  

حفظ حریم خصوصی افراد با استفاده از دوربین‌های مداربسته حرارتی

مزیت دیگر دوربین های حرارتی در جامعه‌ای آگاه از حریم خصوصی، این است که تصاویر ارائه شده توسط این نوع دوربین‌ها قابل استناد برای تشخیص هویت افراد نیستند. یعنی جزئیات چهره و ویژگی‌های ظاهری افراد را ضبط نمی‌کنند. این امر به‌ویژه در مقابله با مقررات ارائه شده در زمینه حفظ حریم خصوصی افراد بسیار مفید است.
دوربین های حرارتی ضمن حفظ حریم خصوصی افراد، به افزایش امنیت افراد و محیط و مقابله با تهیدات بالقوه کمک شایانی می‌کند.

به‌عنوان نمونه، بیمارستان‌ها می‌توانند با استفاده از دوربین‌های Thermal بدون از بین بردن حریم خصوصی بیماران با تصویربرداری 24 ساعته از آنان، تنها به کنترل و آگاهی از اتفاقاتی که نیاز به توجه دارد (مانند افتادن از تخت) بپردازند.

در این مثال، در صورتیکه در محل نصب دوربین مداربسته حرارتی اتفاقی رخ دهد، کارکنان بیمارستان می‌توانند به سرعت عکس‌العمل مناسبی از خود نشان داده و به بیمار کمک‌رسانی کنند.

استفاده از دوربین‌های حرارتی نه تنها میزان هشدارهای اشتباه از طرف دوربین را کاهش می‌دهد، بلکه با کاهش دفعات مراجعه به بیمار، مانع از ایجاد مزاحمت برای بیمار می‌شوند؛ چیزی که در طول دوره بهبود بیماران، امری حیاتی است.

  

نظارت دما از راه دور

دوربین های حرارتی برای سنجش گرما و نظارت بر نواحی‌ای که دارای دمای خاصی می‌باشند، بسیار مناسب هستند. آن‌ها قادر هستند اطلاعات حرارتی را به تصویر اضافه کرده و از این طریق امکان نظارت بر فرآیندها و تشخیص رفتار غیر عادی هنگام تغییر دما را فراهم کنند.

برای مثال پیدا کردن نقطه نشت گرما در ساختمان‌ها و یا تشخیص روشن بودن یا نبودن یک ماشین در چند ساعت گذشته با استفاده از دوربین‌های مداربسته حرارتی به خوبی امکان‌پذیر می‌شود.

مثال دیگر استفاده از دوربین‌های ترمال در کسب‌وکارها، به‌کارگیری آن‌ها در اتاق‌های سرور جهت حصول اطمینان از این که تمام تجهیزات در دمای مطلوب کار کرده و بیش از حد گرم نشده‌اند، می‌باشد.

در این سناریو نیز با استفاده از تکنولوژی‌های تجزیه و تحلیل، در صورتیکه سروری بیش از حد گرم شود، با ارسال هشدار به تیم IT و با عکس‌العمل صحیح و به‌موقع، می‌توان از کار افتادن سرور و دیگر مشکلات احتمالی پیشگیری کرد.

  

سخن پایانی

در این مقاله چند مورد از موارد استفاده از دوربین‌های حرارتی بیان شد. در عمل این نوع دوربین‌ها در محدوده وسیعی از پروژه‌ها به‌کار گرفته می‌شود. همانطورکه در ابتدا گفته شد از پروژه‌های حفاظت محیط مراکز صنعتی، فرودگاه‌ها و نیروگاه‌های برق خورشیدی گرفته تا ردیابی و شناسایی افراد در عملیات جستجو و نجات می‌توان از ویژگی‌های خاص و مفید دوربین‌های حرارتی بهره گرفت.

در بعضی شرایط خاص، دوربین های حرارتی در مقایسه با دوربین‌های مداربسته معمولی می‌توانند تشخیص قابل اطمینان‌تری برای افزایش نظارت مؤثر داشته باشند. همچنین با ترکیب کنتراست بالای تصویر و تشخیص حرکت (Motion Detection) می‎توان هشدارهای اشتباه از طرف دوربین را کاهش داد و در نتیجه ضمن صرفه‌جویی در زمان، پروسه‌های کاری را بهینه کرد.

  

  

 

منبع: سایت رسمی شرکت axis
مترجم: مینا نورس قشلاق

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظرات کاربران  

0 قربانعلی خدایی میلانی 17 آبان 1397
با سلام میخواستم ببینم دوربین حرارتی آپارتمانی دارید ۲ تا نیاز داشتم میخوام اطلاعاتی ازتون بگیرم ممنونم پاسخ دادن | گزارش به مدیر
0 بخش سایت 03 آذر 1397
با سلام.
لطفا با همکاران در واحد فروش تماس حاصل فرمائید.
02126743685 پاسخ دادن | گزارش به مدیر

نظر خود را بنویسید.