با ما تماس بگیرید

02126743685

call
shopping_cart
دسته بندی کالاها

بهره‌گیری از الگوریتم Deep Learning در تشخیص چهره دوربین های مدار بسته

 Deep Learning و هوش مصنوعی در دوربین های مدار بسته دارای تشخیص جهره

هر روزه بیشتر و بیشتر الگوریتم‌های هوش مصنوعی (Artificial inelegance) و یادگیری عمیق ماشین‌ها (deep learning) در تکنولوژی تشخیص چهره (facial recognition) به‌کار می‌روند تا باعث افزایش کارایی و دقت آن شوند. با پیشرفت و توسعه سخت‌افزار دوربین های مدار بسته، الگوریتم‌های یادگیری عمیق یا deep learning در دوربین های مداربسته نیز وارد شدند.

یادگیری عمیق مستلزم این است که کامپیوترها بدون دخالت انسان قادر به استخراج خصوصیت‌‌ها باشند. هرچه کامپیوتر بتواند خصوصیت‌های بیشتری استخراج کند، تشخیص چهره دقیق‌تر خواهد بود. به همین دلیل موتورهای تشخیص چهره جهت افزایش دقت، بیش از پیش به اعمال الگوریتم‌های یادگیری عمیق روی‌آورده‌اند.

آلن آتائوف، مدیر فروش شرکت AxxonSoft می‌گوید:
"طی 5 سال اخیر تکنولوژی‌هایی که از هوش مصنوعی مبتنی بر شبکه‌های عصبی بهره برده‌اند، از تکنولوژی‌های دیگر پیشی گرفته‌اند. تکنولوژی تشخیص چهره حتی در شرایط نامطلوب محیطی بسیار قابل اطمینان شده است. در‌حال‌حاضر الگوریتم‌های هوش مصنوعی و یادگیری عمیق در بازار نظارت تصویری و دوربین مداربسته بسیار تأثیرگذار بوده‌اند. این الگوریتم‌ها، الگوریتم‌های کلاسیک و قدیمی را کنار‌زده و باعث افزایش کیفیت تشخیص شده‌اند. اگر به‌سرعت پیشرفت این دو الگوریتم توجه کنید، هیچ‌گاه به استفاده از الگوریتم‌های کلاسیک قدیمی روی نخواهید آورد."

مایکل جیمیسون، پژوهشگر در زمینه تکنولوژی‌های رایانه‌ای در کمپانی سنستار می‌گوید:
"وظیفه اصلی تکنولوژی تشخیص چهره ضبط تصویر چهره و ذخیره مشخصه‌های خاص چهره برای استفاده‌های بعدی می‌باشد. بدین‌صورت که مشخصه‌های تولید‌شده توسط دو عکس متفاوت از یک فرد (بدون تأثیر نور محیط و دیگر شرایط محیطی مؤثر در کیفیت عکس) تاحدامکان نزدیک به یکدیگر باشد و در مقابل مشخصه‌های تولید شده از چهره دو فرد متفاوت کاملاً متفاوت باشد. با ارائه اطلاعات و محاسبات کافی، یک شبکه عصبی نسبت به یک انسان می‌تواند بهتر عمل کند. این شبکه عصبی می‌تواند مشخصه‌های پیچیده‌تر و بیشتری تولید و استفاده کند، مشخصه‌هایی که انسان قادر به تولید و تحلیل آن‌ها نیست.
این تغییرات باعث می‌شود محصولات جدیدی که وارد بازار می‌شوند در زمینه تشخیص چهره رقابت سنگینی با یکدیگر داشته باشند."

علاوه‌بر‌این تولیدکنندگان بزرگ دوربین مداربسته در جهان و فعال در صنعت نظارت تصویری، به استفاده از الگوریتم‌های یادگیری عمیق در دوربین های مدار بسته خود روی آورده‌اند. برای مثال می‌توان به دوربین مداربسته DeepinView هایک ویژن که مجهز به دو لنز و تکنولوژی تشخیص چهره می‌باشد اشاره کرد؛ و دوربین مداربسته تحت شبکه Starlight شرکت داهوا اشاره کرد. هر دو دوربین مداربسته قابلیت یادگیری عمیق دارند.

جری هنگ، مدیر محصولات تحت شبکه Hikvision می‌گوید:
"از مهمترین مزایایی که الگوریتم‌های یادگیری عمیق به ارمغان می‌آورند می‌توان به دقت تشخیص قابل‌قیاس و حتی بهتر از انسان، قابلیت ضد مداخله و قابلیت تشخیص، استخراج و کلاس‌بندی هزاران مشخصه از چهره افراد اشاره کرد. با بهره‌گیری از تکنولوژی یادگیری عمیق (Deep Learning)، میانگین دقت تشخیص چهره در دوربین های مدار بسته به‌طور چشم‌گیری تا 38% افزایش پیدا می‌کند.
ما در راستای بهبود و به‌کارگیری بیشتر هوش مصنوعی در محصولات خود، تیمی اختصاصی برای توسعه الگوریتم‌ها گمارده و از قوی‌ترین پردازشگرهای گرافیکی بهره می‌بریم.

استنلی هو، مدیر محصول در شرکت Dahua Technology می‌گوید:
"الگوریتم هوش مصنوعی اساساً برای تکامل تشخیص چهره و بهبود این پروسه به‌کار می‌رود. الگوریتم Deep Learning یا یادگیری عمیق می‌تواند دقت تشخیص چهره را بهبود دهد. این موضوع باعث کارایی بیشتر سیستم امنیتی و نظارت تصویری محیط از جمله کیفیت تصویر واضح و عریض می‌شود."

 

 

  

منبع: asmag
مترجم: احسان کیاستی

Thank you for rating this article. اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.