با ما تماس بگیرید

02126743685

call
shopping_cart
دسته بندی کالاها

آشنایی با گیت فروشگاهی ضد سرقت و تگ های RF و RFID

 گیت فروشگاهی ضد سرقت یا گیت دزدگیر فروشگاه

شاید تا به حال برای شما هم اتفاق افتاده باشد پس از خرید در یک فروشگاه و تسویه حساب در صندوق، هنگام خروج آژیری به صدا آمده است. فروشگاه‌ها جهت جلوگیری از سرقت، به نصب و راه‌اندازی سیستم‌های ضد سرقت RF (radio-frequency) و RFID (radio-frequency identification) رو آورده‌اند. لازم به ذکر است تکنولوژی RFID نسبت به RF پیشرفته‌تر بوده و در موارد بیشتری استفاده می‌شوند، از ردیابی حیوانات خانگی گرفته تا آمارگیری کتاب‌های موجود در یک کتابخانه عمومی و جمع‌آوری کرایه مسافران یک اتوبوس. در ادامه با نگاهی دقیق‌تر به این تکنولوژی، به قابلیت‌ها و موارد استفاده آن می‌پردازیم.

 

RF چگونه کار می‌کند؟

فرض کنید به شما ماموریت داده شده با استفاده از چند دستگاه قدیمی رادیویی، سیستمی ضد سرقت طراحی کنید. شما می‌توانید سیستمی شامل فرستنده و گیرنده شبیه به یک رادار طراحی کرده و مقابل درب خروجی، رو به افرادی که از فروشگاه خارج می‌شوند، بگذارید. با توجه به اینکه فرستنده و گیرنده در دو طرف درب خروجی قرار دارند، موج رادیویی از فرستنده خارج شده، از عابرین رد شده و به گیرنده می‌رسد. مشکل اینجاست که این سیستم اطلاعات مفیدی ارائه نمی‌دهد، زیرا قادر به تشخیص مشتریان از سارقین نمی‌باشد. بطور کلی افرادی که از فروشگاه خارج می‌شوند، به سه دسته تقسیم می‌شوند، افرادی که خرید کرده‌اند، افرادی که خرید نکرده‌اند و افرادی که بدون پرداخت هزینه قصد خارج کردن محصولی را دارند. هدف این سیستم ضد سرقت تشخیص گروه سوم است. اما چطور؟

گیت دزدگیر فروشگاهی

سیستم‌های ضد سرقتی که در حال حاضر در فروشگاه‌ها نصب می‌شوند بر این مشکل فائق آمده‌اند. علاوه بر فرستنده و گیرنده، در فروشگاه‌ها روی هر محصول یک تگ RF نصب می‌شود. در کتابخانه‌ها تگ RF روی یکی از صفحات داخلی کتاب چسبانده می‌شود. تگ RF هنگام تسویه حساب در صندوق با استفاده از دستگاه مخصوصی از محصول جدا می‌شود. در لباس‌فروشی‌ها از تگ‌های سخت و توپی شکل استفاده می‌شود. بعضی از تگ‌ها بصورت هوشمندانه‌ای پنهان می‌شوند تا خریدار متوجه آن نشود، بعضی تگ‌ها هم بلعکس در دید افراد نصب می‌شود تا سارقین متوجه وجود سیستم ضد سرقت شوند. البته گیت موجود در ورودی نیز هشداری برای سارقین به حساب می‌آید.

اگر فردی بدون پرداخت هزینه محصولی قصد خروج داشته باشد، امواج رادیویی ارسال شده از فرستنده (که ممکن است در قسمتی از درب خروجی پنهان باشند یا بلعکس در دید افراد نصب شوند) توسط تگ یا لیبل دریافت می‌شوند. سپس تگ سیگنال رادیویی مخصوص خود را انتشار می‌دهد. گیرنده با دریافت این سیگنال، آژیر را بصدا درمی‌آورد.

گیت دزدگیر فروشگاهی gate

ممکن است برایتان این سوال ایجاد شود که چرا وقتی هزینه محصول پرداخت شده، آژیر بصدا درنمی‌آید. هنگام تسویه حساب در صندوق، صندوقدار محصولات خریداری شده را از دستگاه مخصوصی رد می‌کند، این دستگاه تگ یا لیبل RF را از کار می‌اندازد تا هنگام خروج منجر به بصدا در آمدن آژیر نشود. در بعضی موارد نیز این دستگاه در بارکدخوان تعبیه می‌شود.

 

تفاوت تگ RF و تگ RFID چیست؟

تگ RF و تگ RFID دو نوع کاملا متفاوت از تگ‌های RF هستند و عمکرد متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. معمولا واژه RFID برای اشاره به هر دو نوع تگ بکار می‌رود، اما تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. تگ RF سیگنالی یکسان و ساده ارسال کرده و گیرنده را از وجود شیء مطلع می‌کند. تگ RFID سیگنال‌های پیچیده‌تری ارسال کرده و نوع کالایی که به آن متصل شده‌اند را نیز مشخص می‌کنند.

انواع تگ tag rfid و rf گیت فروشگاهی

تگ RF

تگ RF ساده‌ترین نوع تگ است و معمولا در نظارت الکترونیکی کالا (EAS) بکار می‌روند. تگ RF در سیستم ضد سرقتی که توضیح دادیم بکار می‌روند. همه تگ‌ها یکسان بوده و نوع کالایی که به آن متصل هستند را مشخص نمی‌کنند. در فروشگاه‌ها با استفاده از این تگ مشخص می‌شود فردی قصد خارج کردن محصولی بدون پرداخت هزینه را دارد، ولی نوع محصول مشخص نمی‌شود.

یکی از تکنولوژی‌های RF محبوب AM (مخفف acousto-magnetic) می‌باشد. عمکرد AM مشابه تگ RF می‌باشد، با این تفاوت که تگ AM در فواصل طولانی و در سرعت بالا نیز قابل تشخیص است. این تگ وقتی سارق در حال دویدن از درب خروجی عبور می‌کند نیز زنگ هشدار را بصدا در‌می‌آورد و با نام سیستم ضد سارق شناخته می‌شود.

تگ RF با نام‌های "transponder" و "تگ RFID بدون چیپ" نیز شناخته می‌شود.

تگ RFID

تگ RFID تگی پیشرفته‌تر نسبت به تگ RF است و از این بابت متفاوت است که قابلیت تشخیص کالایی که به آن متصل است را ایجاد می‌کند. سیگنالی که از تگ RFID به گیرنده ارسال می‌شود حاوی کد دیجیتالی است که نوع محصول را مشخص می‌کند. طریقه کار دستگاه بارکدخوان نیز به همین شکل است. بطور مثال در کتابخانه‌ها توسط دستگاه، سیگنالی به تگ RFID متصل شده به پشت کتاب ارسال می‌شود، موج برگشتی از تگ حاوی کدی است که با رمزگشایی این کد مشخص می‌شود چه کتابی در حال برگشت یا خروج از کتابخانه است. برخلاف تگ‌های RF، تگ‌های RFID در فواصل کوتاه‌تری کار می‌کنند. بعضی تگ‌های RFID باید دقیقا کنار دستگاه اسکنر قرار گیرند، بعضی نیز تا فاصله 10 سانتی‌متر یا کمتر.

rfid tag

تگ‌های RFID معمولی Passive هستند، به این معنا که بدون باتری کار کرده و به موجی که از فرستنده یا اسکنر دریافت می‌کنند پاسخ می‌دهند. در موج دریافتی انرژی لازم برای فعالسازی چیپ تگ RFID موجود می‌باشد. تگ‌های Passive معمولا تنها در دامنه چند سانتی‌متری کار می‌کنند.
نوع دیگر تکنولوژی RFID با عنوان تگ Active شناخته می‌شوند. این تگ‌ها چیپ‌های پیشرفته‌تری داشته و دارای باتری کوچکی هستند که امکان دریافت و ارسال امواج تا فواصل طولانی‌تری را ایجاد می‌کنند.

اجزای سازنده تگ RFID Passive

  • آنتن: دریافت و ارسال امواج
  • چیپ: تولید کد مخصوص
  • زیرلایه: اتصال چیپ و آنتن به کالا

اجزای تگ rfid

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، آنتن بیشترین فضای تگ RFID را اشغال می‌کند. از این بابت آنتن بزرگترین جزء تگ است که باید امواج را دریافت کرده، انرژی لازم برای فعالیت چیپ را از امواج دریافتی تهیه کرده و امواج تولیدشده را ارسال کند. چیپ تگ RFID بسیار کوچک است، در بعضی مواقع به اندازه نوک خودکار می‌باشد.
تگ‌های RF معمولا کوچکتر و ساده‌تر از تگ‌های RFID بوده، دارای چیپ نمی‌باشند و تنها کاری که انجام می‌دهند این است که امواج دریافتی را با طول موج متفاوتی ارسال می‌کنند.

 

منبع: explainthatstuff
مترجم: احسان کیاستی

Thank you for rating this article. اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.