home صفحه اصلی lock person ثبت نام phone_iphone تماس با ما
  021-26743685-26742969  

جشنواره فروش ویژه جک BFT

دوربین های مداربسته اسپیددام یا PTZ

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 نصب دوربین مداربسته اسپیددام یا ptz

 

دوربین مداربسته اسپید دام یا PTZ (مخفف pan-tilt-zoom)، دوربینی است که قادر به زوم و جهت‌گیری از راه دور است. از دوربین های مداربسته PTZ در استودیوهای تلویزیونی، استادیوم‌ها و سالن‌های ورزشی، جاده‌ها و بزرگراه‌ها جهت کنترل ترافیک و ... استفاده می‌شود. این نوع از دوربین‌های مداربسته در زبان انگلیسی به دوربین های مدار بسته روباتیک نیز معروف‌اند.

عبارت PTZ یا pan-tilt-zoom به قابلیت حرکت لنز دوربین در جهات مختلف و امکان زوم دوربین مداربسته اسپیددام اشاره دارد. در این عبارت pan به حرکت افقی لنز، tilt به حرکت عمودی لنز دوربین و zoom نیز همانطورکه از نامش پیداست به قابلیت زوم اتوماتیک دوربین مدار بسته speed dome اشاره دارد.

 

 

بعضی دوربین‌ها که به ePTZ یا vPTZ (مخفف virtual pan-tilt-zoom) معروف‌اند، به‌صورت نرم افزاری قابلیت زوم روی بخش خاصی از تصویر و حرکت در بخش‌های مختلف تصویر (بدون حرکت فیزیکی لنز دوربین) را دارند. در سیستم‌هایی که محدودیت پهنای باند وجود دارد، بخش‌هایی از تصویر محیط که مورد‌نظر کاربر است را با استفاده از دوربین های مداربسته vPTZ (اسپیددام مجازی)‌ به کاربر ارسال می‌کنند. دوربین های مداربسته اسپیددام مجازی یا vPTZ توسط دستگاه DVR کنترل‌شده و تصویر دوربین به‌صورت کامل و با کیفیت بالا در دستگاه دی وی ار ضبط و ذخیره می‌شود.

 

نصب دوربین مداربسته اسپیددام یا ptz در خیابان 

 

موارد استفاده از دوربین های مداربسته اسپیددام یا PTZ

  • سیستم‌های نظارت تصویری
  • در جاده‌ها و بزرگراه‌ها، شهرها و چهارراه‌ها جهت کنترل ترافیک
  • در کنفرانس‌های ودیوئی
  • برنامه‌های زنده تلویزیونی
  • ضبط سخنرانی‌ها
  • آموزش از راه دور

   

 

 

ردیابی اتوماتیک (Auto tracking)

از نوآوری‌های جالب دوربین های مداربسته اسپیددام برنامه‌ای است که بررسی و دنبال کردن تغییرات پیکسلی در تصویر یا به‌عبارت دیگر تحرکات به‌وجود آمده در تصویر را ممکن می‌سازد. وقتی در نقطه‌ای از تصویر پیکسل‌های تصویر تغییر کنند (تحرکی در نقطه‌ای از تصویر به‌وجود آید)، دوربین مداربسته اسپیددام به‌صورت اتوماتیک فوکوس را روی نقطه مورد‌اشاره بیشتر کرده و با تغییر جهت لنز، نقطه مورد‌نظر را در مرکز تصویر قرار می‌دهد. سپس دوربین اسپیددام به‌صورت نرم افزاری اندازه‌ی شیء و فاصله‌اش تا محل نصب دوربین را تخمین می‌زند. بعد از خروج تحرک از زاویه دید دوربین PTZ، لنز دوربین به‌صورت اتوماتیک به مکان از پیش تعیین شده بازمی‌گردد و با ایجاد تحرک جدید این پروسه تکرار می‌شود.

با استفاده از دوربین های مدار بسته اسپیددام کاربر می‌تواند مناطقی از محیط را برای دوربین تعریف کرده تا دوربین با چرخش لنز و بررسی نقاط مهم، در صورت مشاهده حرکات مشکوک روی گوشی موبایل کاربر آلارم یا هشدار ارسال کرده یا دزدگیر را به‌صدا درآورد. لازم به‌ذکر است دوربین های اسپیددام یا PTZ امکان دنبال کردن اشیاء متحرک در محیط را نیز دارند.

 
نصب دوربین مداربسته اسپیددام یا ptz در چهار راه

 

مزایای نصب دوربین های مداربسته اسپیددام

نصب دوربین مداربسته‌ای که از راه دور قابل کنترل است، کاربر را قادر می‌سازد نقاط بسیار بیشتری از محیط را تحت پوشش قرار داده و نظارت کند. به‌جای نصب چند دوربین مداربسته ثابت در یک محیط، می‌توان با نصب یک دوربین مداربسته اسپیددام تمام محیط را تحت پوشش قرار داد.

  

تفاوت دوربین مداربسته اسپیددام و دام 

 

 

 

تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپیددام

با اینکه دوربین های دام و اسپیددام از لحاظ ظاهری شبیه‌اند ولی تفاوت‌های مهم زیادی دارند. این تفاوت‌ها از قابلیت‌ها و اجزای داخلی دوربین‌ها شروع می‌شود. دوربین های مداربسته PTZ یا اسپیددام، مغز هوشمندی در داخل خود دارند و از الگوریتم‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. دوربین های مداربسته speed dome پیشرفته‌تر بوده و قابلیت چرخش افقی و عمودی و زوم در محیط به‌صورت دستی یا اتوماتیک را دارند. در صورتیکه دوربین های مداربسته دام تنها می‌توانند لنز ثابت یا وریفوکال داشته باشند.

دوربین های مدار بسته دام هیچگاه نمی‌توانند از راه دور، چه دستی و چه اتوماتیک قابل کنترل باشند. با استفاده از دوربین های مداربسته dome کاربر امکان زوم در تصویر محیط یا چرخش به اطراف را ندارد. این دو نوع دوربین مداربسته قابل مقایسه نیستند، حتی در یک کلاس کاری هم قرار نمی‌گیرند. اگر به تفاوت قیمت این دو نوع دوربین دقت کنید، به تفاوت‌ها و قابلیت‌ها و امکانات بسیار دوربین مداربسته اسپیددام و دام پی خواهید برد. می‌توان گفت این دو نوع دوربین تنها در شکل ظاهر مشابه هستند.

استفاده از دوربین دام یا اسپیددام بسته به نیاز و مکان نصب متفاوت است. در بعضی اماکن و پروژه‌ها نصب دوربین مداربسته دام مقرون‌به‌صرفه و پاسخگوی نیازهاست، ولی در بعضی شرایط نصب دوربین مداربسته اسپیددام کاربرد بیشتری دارد.

 

نصب دوربین مداربسته دام یا اسپیددام 

  

کلام آخر
دوربین های مداربسته اسپیددام می‌توانند بخش مهم و ضروری‌ای از یک سیستم نظارت تصویری مدرن و پیشرفته باشند. دوربین های PTZ می‌توانند طوری تنظیم شوند که روی بعضی وقایع محیطی توجه بیشتری داشته باشند. در محیط‌هایی که تحرکات زیادی وجود دارد، دوربین های مداربسته اسپیددام می‌توانند به صورت اتوماتیک روی بعضی وقایع تمرکز و حساسیت بیشتری داشته و با تنظیم جهت لنز دوربین و زوم (ب‌صورت اتوماتیک توسط دوربین) وقایع مهم را ضبط‌کرده و اطلاعات مفیدی به کاربر ارائه دهند.

  

 

 

منابع:

wikipedia 

 networkwebcams 

 security-camera-warehouse 

بخش فنی فروشگاه اینترنتی فرافن مارکت


مترجم و گردآورنده: احسان کیاستی

 

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.