home صفحه اصلی lock person ثبت نام phone_iphone تماس با ما
  021-26743685-26742969  

جشنواره فروش ویژه جک BFT

دوربین مداربسته بیسیم (وای فای، وایرلس، wifi یا wireless)

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 دوربین مدار بسته بیسیم

 

 

این روزها دوربین‌های مداربسته بیسیم یا وایرلس به دلیل سادگی راه‌اندازی با بهره‌گیری از کمترین تجهیزات، میان کاربران محبوب شده‌اند.

یک دوربین مداربسته بیسیم را می‌توان به شبکه وای فای منزل متصل ساخت و سپس با نصب اپلیکیشن مخصوص روی گوشی همراه، به مشاهده تصاویر زنده و ضبط شده دوربین از راه دور و از طریق اینترنت پرداخت.

در این مقاله سعی داریم شما عزیزان را با این نوع دوربین‌ها و مزایای و معایب‌شان آشنا کنیم. با ما همراه باشید...

 

 

 

دوربین مداربسته وایرلس چیست؟

دوربین های مداربسته بیسیم که با نام‌های وای فای (wifi) یا وایرلس (wireless) نیز شناخته شده هستند، سیگنال‌های ویدئویی و صوتی را به گیرنده‌های بی سیم (wireless) ارسال می‌کنند.

کلمه بی سیم (وایرلس) در این نوع دوربین‌ها به نحوه ارسال سیگنال‌های صوتی و تصویری اشاره دارد. اکثر دوربین‌های مداربسته بیسیم حداقل به یک سیم یا کابل برای تغذیه برق احتیاج دارند. البته برخی دوربین های وایرلس با استفاده از باتری تغذیه می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود دوربین مداربسته بیسیم به معنای واقعی کلمه و از همه جهات بی سیم شود.

 

 

 

 

مزایای نصب دوربین مداربسته بیسیم

 • دسترسی و استفاده آسان
 • هزینه پایین و سادگی نصب و راه‌اندازی: بدلیل عدم نیاز به کابل و کابل‌کشی
 • انعطاف بالا برای نصب در یک شبکه موجود جهت ارتقاء سیستم
 • امکان نصب در محیط‌هایی که امکان سیم‌کشی وجود ندارد.

 

 

 

 

فرستنده آنالوگ و دیجیتال در دوربین های مدار بسته بیسیم

دو نوع فرستنده جهت ارسال اطلاعات بدون استفاده از سیم و کابل وجود دارد، آنالوگ و دیجیتال.

آنالوگ

در این نوع فرستنده‌ها از سیگنال‌های رادویی جهت ارسال و دریافت سیگنال‌های صوتی و تصویری استفاده می‌کند. معمولاً برد دوربین های مداربسته بی سیم آنالوگ تا 91 متر است. البته لازم به ذکر است که دیوار، در و لوازم خانه برد دوربین های مداربسته Wireless را کاهش می‌دهند.

دوربین های مداربسته Wifi آنالوگ از سه فرکانس رادیویی 900 مگاهرتز، 2.4 گیگاهرتز و 5.8 گیگاهرتز استفاده می‌کنند. در حال حاضر اکثر دوربین های مداربسته وایرلس آنالوگ روی فرکانس 2.4 گیگاهرتز کار می‌کنند. اکثر روترهای خانگی، تلفن‌های بی سیم، دسته‌های بازی و ماکروویوها روی فرکانس 2.4 گیگاهرتز کار می‌کنند و این امر باعث ایجاد تداخل در انتقال تصویر و صوت در دوربین مداربسته وای فای آنالوگ می‌شود. فرکانس 900 مگاهرتز به عنوان طول موج مناسب شناخته شده است، زیرا با شبکه اینترنت وایرلس‌تان تداخل ایجاد نمی‌کند.

 • دستگاه‌های آنالوگ یک رشته ثابت اطلاعات را ارسال می‌کنند. هر گیرنده‌ای که روی فرکانس فرستنده کار می‌کند، می‌تواند اطلاعات را دریافت کند. این به این معنی است که هرکسی که یک گیرنده پیشرفته داشته باشد می‌تواند اطلاعات را دریافت کند. این همین‌طور امکان تداخل را هم افزایش می‌دهد. اگر در یک محیط چند فرستنده وجود داشته باشد، قوی‌ترین سیگنال بر بقیه سیگنال‌های موجود غلبه کرده و آنها را از دور خارج می‌کند.

دیجیتال

دوربین مداربسته وایرلس دیجیتال سیگنال‌های صوتی و تصویری آنالوگ را به‌صورت بسته‌های دیجیتال کدگذاری کرده و در فرکانس‌های رادیویی با پهنای باند بالا ارسال و دریافت می‌کند.

 • دوربین های مدار بسته دیجیتال کمی متفاوت کار می‌کنند. آنها سیگنال‌ها را قطعه‌بندی می‌کنند و به‌طور مداوم ارسال سیگنال‌ها را  بین فرکانس‌های مختلف برای کاهش امکان تداخل و افزایش امنیت، تغییر می‌دهند. برای دریافت تصاویر، گیرنده باید با دوربین مداربسته جفت (paired) شده باشد.

مزایای استفاده از دوربین مداربسته بیسیم دیجیتال:

 • برد انتقال بالا -  معمولا نزدیک به 137 متر (در فضای باز بین دوربین مداربسته وای فای و دستگاه DVR)
 • کیفیت بالای تصویر و صوت
 • خط ارتباطی دوطرفه بین دوربین مداربسته بیسیم و دستگاه DVR
 • سیگنال دیجیتال به این معناست که شما امکان ارسال پیام و دستور (مانند خاموش و روشن کردن چراغ‌ها) نیز هستید.
 • امکان اتصال چند دوربین مداربسته وای فای به یک دستگاه DVR

 

 

 

 

 

انواع وایرلس

چه آنالوگ چه دیجیتال، اکثر دستگاه‌های الکترونیکی تجاری دردست‌رس، امواج را در محدوده 2.4 GHz یا 5.8 GHz منتقل می‌کنند. در دوره‌ای 900 MHz و 1.2 GHz معمول بودند ولی هردوی آنها از رده خارج شدند.

دوربین های مداربسته 2.4 GHz و 5.8 GHz در عملکرد مشابه‌اند. هردوی آنها شامل یک فرستنده که سیگنال‌ها را ارسال می‌کند و یک گیرنده‌ی متصل به یک مانیتور (برای نمایش تصاویر) و یا یک دستگاه DVR (برای ضبط تصاویر)، هستند.

2.4 GHz

برای دیجیتال و آنالوگ موجود است.

حداکثر محدوده عملکرد 213 متر است.

یک گیرنده می‌تواند با حداکثر 4 فرستنده کار کند.

اکثرا دستگاه‌های بی سیم (وایرلس) روی این فرکانس کار می‌کنند، بنابراین دستگاه‌های آنالوگ کمتر قادر به ایجاد تداخل هستند.

5.8 GHz

برای دیجیتال و آنالوگ موجود است.

حداکثر محدوده عملکرد 609 متر است.

یک گیرنده قادر به کار کردن با 8 فرستنده است.

در لوازم‌خانگی کمتری استفاده شده، بنابراین امکان تداخل کمتری وجود دارد.

گیرنده‌های خارجی می‌توانند سیگنال‌های آنالوگ را دریافت کنند.

WiFi

دوربین های مدار بسته وای فای، دوربین های مدار بسته IP بی سیم (wireless) هستند. آنها به چندین دستگاه اجازه می‌دهند باهم شبکه شوند و به یک شبکه محلی از طریق یک روتر (router) وایرلس دسترسی داشته باشند. هر دستگاه می‌تواند با روتر صحبت کند. روتر می‌تواند اطلاعات را به بقیه دستگاه‌های روی شبکه و همچنین روی اینترنت، ارسال و دریافت کند. یک روتر WiFi معمولی محدوده‌ای حدود 45 تا 90 متر دارد و برای بعضی اهداف مشخص می‌تواند به هر تعداد دستگاه که پهنای باند داشته باشد، متصل شود. معمولا روترها همراه با دوربین های مداربسته فروخته نمی‌شوند و باید به‌صورت جداگانه خریداری شوند.

سلولی

دوربین های مداربسته سلولی دارای یک فرستنده سلولی هستند و به یک شبکه سلولی برای ارسال اطلاعات متصل می‌شوند. در عمل می‌توانند بسیار مشابه دوربین های مدار بسته WiFi باشند. این جدیدترین تکنولوژی وایرلس است.

این تکنولوژی بسیار گران است. نه تنها تجهیزات گرانند، بلکه به یک طرح سلولی اطلاعات برای انتقال اطلاعات احتیاج است.

 

دوربین های مداربسته وایرلس wireless wifi 

 

 

 

 

سوالات متداول در ارتباط با دوربین های مدار بسته وایرلس

آیا امکان تبدیل یک دوربین مداربسته سیمی به یک دوربین مداربسته بیسیم وجود دارد؟

بله. می‌توان دوربین های مدار بسته موجود در یک محیط را به یک سوئیچ وصل کرده و سوئیچ را به یک فرستنده رادیوئی، سپس دستگاه DVR که در فاصله 100 متر یا بیشتر از سوئیچ و دوربین های مدار بسته قرار دارد را به یک گیرنده رادیوئی متصل کرد.

آیا امکان افزایش برد دوربین مداربسته وایرلس وجود دارد؟

بله. جهت افزایش برد دوربین مداربسته بیسیم می‌توان از دستگاهی به  نام ریپیتر (repeater) استفاده کرد.

طرز کار این ریپیترها ساده است. یک ریپیتر سیگنال دوربین مداربسته wireless را دریافت کرده و مجددا ارسال می‌کنند. این قابلیت بطور موثری برد دوربین مداربسته وای فای را تا دو برابر افزایش می‌دهد. اما استفاده از چند ریپیتر پیشنهاد نمی‌شود، زیرا هر ریپیتر کیفیت تصویر را تا اندازه‌ای کاهش می‌دهد.

 • حداکثر برد دوربین های مدار بسته بیسیم همیشه از طریق خط دید (line of sight یا LOS) محاسبه می‌شود. خط دید مسیری بین فرستنده و گیرنده می‌باشد، که هیچ شیئی روی این مسیر وجود ندارد.
  با اینکه یک فرستنده می‌تواند اطلاعات را در میان دیوار، پنجره و حتی فلز نازک ارسال کند، ولی این اشیا سیگنال را تضعیف کرده و محدوده‌کاری را کاهش می‌دهند.

ریپیتر دوربین مداربسته وایرلس 

 

 

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.