با ما تماس بگیرید

02126743685

call
shopping_cart
دسته بندی کالاها

نکات اساسی برای راه اندازی و نصب دوربین مداربسته بیسیم در فضای باز

نصب و راه‌اندازی سیستم نظارت تصویر در فضای باز

صرف­ نظر از اینکه شما از تکنولوژی آنالوگ، دیجیتال یا تحت شبکه استفاده می­‌کنید، نکات اساسی برای نصب و راه‌­اندازی سیستم نظارتی بی‌سیم فضای باز وجود دارد. در این مقاله نکات مهم در نصب دوربین های مدار بسته بیسیم را ارائه می‌کنیم. 

محل نصب دوربین را بررسی نمایید

پیش از هرگونه اقدام جهت نصب و راه‌­اندازی ، می­‌بایست قدم بزنید و محل کار را تجزیه و تحلیل کنید. به ساختمان­‌های موجود و هر ساختمان جدیدی که ممکن است ساخته شود و به ارتفاع مکان­‌هایی که شما قصد دارید فرستنده و گیرنده خود را قرار دهید توجه داشته باشید. چشم­‌انداز مناسب محل‌های الکتریکی نزدیک که ممکن است در آینده مفید باشد را در نظر داشته باشید.

اگر شما قصد دارید دستگاه‌­ها را بر روی ستون چراغ برق قرار دهید، بررسی کنید که آیا توان ثابت دارد یا بر روی تایمر یا سنسور خاصی می­‌باشد. آیا می‌توانید 120 ولت از ستون چراغ برق، بکشید؟ آیا تجهیزات نصب مناسبی برای قرار دادن دستگاه بر روی ستون چراغ برق دارید؟ آیا می­‌توانید مستقیماً دستگاه را به ستون چراغ برق وصل کنید یا می­‌بایست از بند و یا پایه استفاده کنید؟

اگر قصد دارید دستگاه را بر روی ساختمان قرار دهید، به محل­‌های احتمالی کابل ورودی آن توجه داشته باشید. (کابل­‌ها احتمالاً می­‌بایست در بعضی نقاط به داخل ساختمان منتقل شوند. آیا یک طرف ساختمان باران بیشتری نسبت به طرف دیگر می­‌بارد؟)

همچنین به مسیرهای کابل توجه کنید. با توجه به فرستنده آنالوگ یا IP ، ممکن است از کابل با ولتاژ کم یا Cat 5 استفاده کنید. در صورت امکان کابل با ولتاژ کم می­‌بایست فاصله کمتر از 30/48 متر باشد. Cat 5 از نظر تئوری محدودیت 71/32 متر دارد.

دوربین مدار بسته در فضای باز

اگر از آنتن خارجی استفاده می­‌کنید، کابل میان فرستنده و آنتن را تاحد امکان کوتاه در نظر بگیرید.( در صورت امکان کمتر از 1.524 متر باشد) کابل آنتن کواکسیال گران بوده و همچنین منجر به کاهش سیگنال در سیستم شما می­‌شود. بهتر است به­‌جای افزایش آنتن کواکسیال ، توان سیم­­‌ها را افزایش دهید.

خط دید را مشخص نمایید

خط دید دو بخش دارد، خط دید بصری و خط دید رادیویی.

خط دید بصری

به نظر ساده می­‌آید اما متعجب می‌­شوید که چقدر نادیده گرفته شده است. خط دید بصری به معنای این می‌­باشد که شما می­‌توانید یک رشته از یک آنتن به آنتن دیگر بدون هیچ­گونه خم­ شدن و مانع در مسیر داشته باشید. شبیه پرتوی لیزر می‌­باشد.

هرگونه ساخت و ساز در حال اجرا و پیش‌­بینی شده در منطقه که ممکن است وجود داشته باشد بهتر است در نظر گرفته شود. مواقعی وجود دارد که امکان نصب و راه‌­اندازی شبکه بی‌سیم به واسطه­‌ی پروژه­‌های ساختمانی مجهول میان فرستنده و گیرنده وجود ندارد. همچنین از وجود هرگونه درخت میان فرستنده و گیرنده مطلع شوید. ممکن است در پاییز ارتباط به درستی برقرار گردد ولی در بهار درختان شکوفه می­‌کنند، برگ سیگنال بی‌سیم را مختل می­‌کند. همچنین اگر شما در منطقه آب و هوایی سرد زندگی می کنید، برف و باران، یخبندان، تگرگ و سرمای خیلی زیاد می تواند عملکرد سیستم های امنیتی و دوربین های مداربسته را تحت تاثیر قرار دهد.

مطالب پیشنهادی: راهکار ساده برای حفظ و نگهداری سیستم‌های امنیتی در زمستان


نصب دوربین مداربسته

خط دید رادیویی

خط دید رادیویی به چندین عامل بستگی دارد. مهمتر از همه یک ویژگی مهم آن ، منطقه فرنل است.

منطقه فرنل

منظقه فرنل مانند یک موج در اقیانوس است: سیگنال رادیویی بالا و پایین دارد و به اندازه کافی موانع بالا آن مشخص نیست؛ شما می­‌بایست به اندازه کافی از سیگنال­‌های بالا و پایین آگاهی داشته باشید. منطقه فرنل بر اساس فرکانس فرستنده و فاصله‌­ای که ارسال می­‌کنید محاسبه می­‌شود.

 

 0/5miles * 2/4GHz = 16/5ft

1/0 miles * 2/4GHz = 24ft

0/5miles * 5/8GHz = 10/5ft

1/0miles * 5/8GHz = 15ft

 
عامل دیگر خط دید رادیویی انتخاب آنتن می­‌باشد. انتخاب آنتن می‌­تواند نقش مهمی هنگام نصب و راه‌­اندازی شبکه بی‌سیم داشته باشد. سه نوع اصلی وجود دارد: همانطور که می­بینید فرکانس‌­های بالاتر، منطقه فرنل کوچکتری دارد. با این حال، 5/8GHz به­‌طور گسترده استفاده نمی­‌شود، بنابراین اگر شما به­ دنبال سیستم ارتباط با تجهیزات بی‌سیم هستید، ممکن است بهترین انتخاب نباشد.

 

آنتن omni

آنتن omni سیگنال را به صورت حلقه پخش می­‌کند. سیگنال­ 360 درجه ارسال می­‌نماید، اما بسیار کم بالا و پایین می­‌شود. (معمولا بین 5 تا 10 درجه) بنابراین اگر مکان ارسال و دریافت هم ارتفاع نباشند، ممکن است سیگنال از بالای آن عبور کند.

 

آنتن Patch

آنتن Patch مانند گرد کردن دست­ها اطراف دهان می‌­باشد. بر روی سینگال­‌هایی با الگوی تنگ‌­تر تمرکز دارد. (تقریبا 40 درجه به صورت عمودی و 40 درجه به صورت افقی). این مورد بهترین انتخاب در مواقعی است که ساختمان­‌هایی با ارتفاع متفاوت می­‌باشد.همچنین  بالاتر از omni می­‌باشد. Patch با گسترده وسیع جزئی از آنتن  می­‌باشد. (معمولا بین 90 تا 120 درجه به صورت افقی)

 

آنتن Yagi or Parabolic gride

آنتن parabolic grid مانند گاو نر است. بسیار بالا است اما الگوی سیگنال بسیار کم است.( معمولا کمتر از 10 درجه به صورت افقی و کمتر از 5 درجه عمودی است). برای فواصل بسیار طولانی جهت غلبه بر اثر منطقه فرنل، همچنین جلوگیری از دخالت­‌های دیگر استفاده می­‌شود.

نصب و راه‌اندازی دوربین مداربسته

نصب و راه‌اندازی فیزیکی

آنتن­‌ها را در بالاترین نقطه ممکن خط دید بصری و رادیویی تا اتصال بعدی نصب نمایید، و تا آنجا که ممکن است تجهیزات خود را نزدیک آنتن­‌ها نگه دارید.

کابل­‌ها را طوری قرار دهید که مزاحمتی با چیز دیگر در ساختمان نداشته باشند و بدون خطر به داخل منتقل شود. سعی کنید از ولتاژ بالای AC دور نگه دارید چرا که منجر به تداخل سیگنال می­‌گردد.

اگر شما هر گونه سؤالی در مورد تاسیسات امنیتی بی‌سیم در فضای باز دارید یا تمایل دارید در انتخاب راه حل مناسب برای برنامه نظارتی به شما کمک شود، لطفا با ما تماس بگیرید.

 

منبع : https://www.supercircuits.com/resources/blog/basic-tips-for-outdoor-wireless

 

 

 

مسئول آموزش خانم عقیلی گردآورنده خانم عقیلی
مسئول بخش آموزش
ايميل: aghili[at]farafan-market.ir

Thank you for rating this article. اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.