shopping_cart
  021-26743685-26742969  

چه دوربین مداربسته ای برای کسب و کار خود انتخاب کنیم؟

 راهنمای خرید دوربین مداربسته برای محل کار

 

چه مدلی از دوربین مدار بسته را باید انتخاب کنم؟ کدام یک از قابلیت های دوربین مداربسته مورد نیازم می‌باشد؟ چه امکاناتی باید داشته باشد؟ دام، بولت، اسپید دام یعنی چه و کدام‌یک مطابق با نیاز من هستند؟

اگر قصد خرید دوربین مداربسته برای خانه یا کسب و کار خود را دارید و به تازگی شروع به جستجو کرده‌اید و اطلاعات زیادی در ارتباط با دوربین مداربسته و تجهیزات نظارت تصویر ندارید، جای درستی آمده‌اید. برای انتخاب یک دوربین مناسب باید اطلاعات ابتدایی از قابلیت‌ها و امکانات دوربین های مدار بسته به‌دست آورید تا بتوانید بهترین انتخاب را از میان برندها و مدل‌های مختلف با امکانات متفاوت را داشته باشید. 

در این مقاله به معرفی و بررسی تفاوت‌های دوربین های مداربسته دام، بولت، معرفی قابلیت IP، دوربین های مخفی و نوع لنز وریفوکال می‌پردازیم. در زیر، شما انواع مختلفی از دوربین مداربسته، همراه با برخی ویژگی ها و مزایای آنها را خواهید یافت.

دوربین های دام (Dome Cameras)

دوربین های مدار بسته دام طراحی ساده‌ای دارند و بیشتر برای نظارت سالن های انتظار و بخش های پذیرش، راه‌روها، فضای باز ادارات، انبارها، محوطه‌های پارکینگ و... مناسب هستند. لنز دودی دوربین های مدار بسته دام باعث می‌شود که مجرمان در تشخیص اینکه در مسیر لنز هستند یا نه به دردسر بیفتند. بنابراین ممکن است کمتر از قرار‌گرفتن در مقابل دوربین مداربسته جلوگیری کنند. میزان اثرپذیری این دوربین های مداربسته در برابر ضربه، IK10 است که این ویژگی آنها را از تخریب و ضربات فیزیکی محافظت می‌کند. نصب دوربین های مدار بسته دام بسیار آسان است و این دوربین های مداربسته می‌توانند روی دیوار یا سقف با زاویه دید مورد نظر نصب شوند.

دوربین مداربسته بولت

دوربین های مدار بسته بولت به‌خاطر اینکه لوله‌ای شکل و باریک هستند، دوربین های مداربسته ماتیکی نیز نامیده می‌شوند. این دوربین های مداربسته به‌خاطر شکل کوچکشان، بیشتر برای نظارت بانک ها و مؤسسات مالی استفاده می‌شوند. یک دوربین مدار بسته بولت می‌تواند به‌طور نامحسوس در فضای باز یا داخل قرار گیرد و کمتر از دوربین های مداربسته باکس قدیمی و دیگر دوربین های مداربسته نظارتی ساختمان در معرض دید باشد.

دوربین های مدار بسته بولت برای فضای باز، نظارت پیرامونی ساختمان در مقابل تخریب، آسیب و سرقت مقبولیت عام دارند. بسیاری از این دوربین های مدار بسته دارای IP66 یا همان درجه حفاظت هستند که حفاظت از ذراتی مانند گردوغبار، شن و ماسه و باران و برف را تأمین می‌کنند.

به‌علاوه برخی از این دوربین های مداربسته، دارای مشخصه 3-axis یا 5-axis هستند که از سه یا پنج نقطه دسترسی برای تثبیت موقعیت بهتر دوربین مدار بسته، قابل تنظیم هستند.

دوربین مداربسته IR

دوربین های مدار بسته مادون قرمز یا IR، امکان ضبط تصویر در محیط کم نور و شب را برای صاحبان کسب و کار فراهم می‌سازند. به‌عبارت دیگر این دوربین های مدار بسته می‌توانند تصاویر را از 200' و بیشتر ضبط کنند. این دوربین های مداربسته همچنین با بردهای مختلف برای ضبط تصاویر از فاصله های مورد‌نیاز قابل استفاده هستند. بعضی از دوربین های مدار بسته IR، مجهز به ویژگی مادون قرمز پیشرفته مانند: Smart IR و Full Frame Illumination برای بالا بردن کارایی در نور کم هستند.

Smart IR، به‌همان اندازه که سوژه نزدیک‌تر یا دورتر از دوربین مداربسته حرکت می‌کند، میزان نور مادون قرمز را برای روشن کردن صحنه، به‌طور خودکار تنظیم می‌کند. در نتیجه با نوردهی مطلوب و روشن، تصویری واضح که نه محو باشد و نه خیلی تاریک ایجاد می‌شود.

Full Frame Illumination یا (FFI)، روشنایی گسترده‌تری از IR ارائه می‌کند و تصویری واضح‌تر و درخشان‌تر در نور کم و شب ایجاد می‌کند. FFI پارازیت تصویر را با کاهش مصرف پهنای باند و ذخیره سازی کاهش می‌دهد.

راهنمای خرید و نصب دوربین مداربسته مولتی سنسورراهنمای خرید و نصب دوربین مداربسته مولتی سنسور

دوربین مخفی

دوربین های مدار بسته مخفی وقتی با یک سیستم امنیتی ادغام می‌شوند، یک لایه امنیتی قوی ایجاد می‌کنند. این دوربین های مداربسته داخل هر چیزی مانند دتکتور دود، نور افکن، ترموستات یا آداپتور و در واقع هر چیزی که از چشم انسان پنهان باشد، جاسازی می‌شوند.

یک دوربین مدار بسته مخفی می‌تواند برای نظارت در کسب و کارهای مشخصی از جمله: صندوق های پول شمار، دفاتر بانکی، انبارها، سالن های انتظار، اسکله های بارگیری و حمل و نقل و کشتیرانی قرار گیرد. دوربین های مدار بسته مخفی یا دوربین های مدار بسته جاسوسی، امکان حفاظت مخفیانه کسب و کار را برای جلوگیری از دزدی یا تقلب کارکنان (بدون اینکه بدانند تحت نظر هستند) به صاحبان کسب و کار خواهند داد.

دوربین های مخفی کمک می‌کنند که سرقت‌های خارجی و داخلی (مانند سرقت کارمندان) که معمولاً همراه با تخریب، خسارت و اظهارات دروغ است، کاهش یابد.

دوربین مدار بسته وریفوکال

دوربین های وریفوکال نصب و راه اندازی آسان تری نسبت به دوربین های مداربسته لنز ثابت دارند. این دوربین های مداربسته فاصله کانونی متغیری دارند و با تنظیم این فاصله، زاویه دید دوربین مداربسته نیز تغییر می‌کند. اگر شما یک دوربین مداربسته با لنز ثابت نصب کردید و می‌خواهید زاویه دید آن‌را تغییر دهید، باید دوربین مدار بسته را از نصب خارج کنید و پس از بدست آوردن زاویه دید مورد‌نظر، آن‌ر‌ا دوباره نصب کنید. که اینکار می‌تواند به دیوار و خود دوربین آسیب برساند.

دوربین های مداربسته وریفوکال مجهز به لنز auto-iris هستند که این قابلیت امکان ضبط بهتر تصاویر در فضای باز با توجه به شرایط متغیر نوری را فراهم می‌کند.

دوربین مدار بسته PTZ 

دوربین های مدار بسته PTZ برای نظارت فضاهای باز در سطح گسترده مانند محوطه‌های پارکینگ، مدارس و مراکز تجاری، فرودگاه ها و... مناسب هستند. دوربین های مدار بسته PTZ اغلب با عنوان دوربین مدار بسته اسپیددام (speed dome) شناخته می‌شوند، زیرا توانایی سریع حرکت در جهات مختلف در کمتر از یک ثانیه را دارند. علاوه بر سرعت، این دوربین های مداربسته بسیار آسان کنترل می‌شوند و بسیار دقیق بر اشیاء تمرکز می‌کنند.

دوربین های PTZ همچنین قابلیت زوم بسیار قوی، بیشتر از دوربین های مدار بسته ثابت قدیمی دارند. بسیاری از دوربین های مدار بسته PTZ (اسپیددام)، زوم اپتیکال 10x(یا بیشتر) و زوم دیجیتال 36x (یا بیشتر) را برای نمایش جزئیات بیشتر تشخیص چهره یا پلاک ارائه می‌دهند.

صرف‌نظر از نوع دوربین مداربسته‌ای که شما برای نظارت کسب و کارتان انتخاب می‌کنید، رزولوشن، مسافت و زاویه دید نیز بسیار مهم است. علت چیست؟ اگر شما زاویه دید یا تصویری با رزولوشن بالا نداشته باشید، شما قادر نخواهید بود جزئیات مورد نیاز برای تشخیص چهره یا پلاک را ارائه و مدارک مورد قبول دادگاه را رسیدگی و مجرمان را محکوم کنید.

 

 مترجم خانوم مهناز ثلاثي کارشناس فروش مترجم خانم مهناز ثلاثي
مسئول بخش آموزش
ايميل: salasi[at]farafan-market.ir

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.