با ما تماس بگیرید

02126743685

call
shopping_cart
دسته بندی کالاها

8 عامل موثر در انتخاب دوربین مدار بسته IP

434  IP

 

حفظ امنیت همواره یکی از مهمترین مسائل عمده در زندگی سازمانی و شخصی افراد به‌شمار می‌آید. تنها تفاوتی که امروزه در حفظ امنیت نسبت به گذشته مشاهده می‌شود نوع برقراری آن است. یکی از روش‌های امنیتی که امروزه بسیار رواج یافته، استفاده از سیستم‌های امنیتی و نظارت تصویری است که از انواع سیستم‌های نظارت تصویری می‌توان به دوربین‌های مدار بسته IP اشاره نمود. در این مقاله سعی داریم 8 عامل مؤثر در انتخاب دوربین مدار بسته IP مناسب را مورد‌بررسی قرار دهیم.

  • LENS (لنز)

کیفیت لنز دوربین مدار بسته روی کیفیت کلی تصویر اثر می‌گذارد. زمانیکه نور از لنز دوربین مداربسته عبور می‌کند وارد سنسور تصویر می‌شود. بنابراین هنگام انتخاب دوربین مدار بسته باید مشخصات لنز دوربین مداربسته به‌طور دقیق بررسی شود. عملکرد لنز دوربین مداربسته با 2 مؤلفه تعیین می‌شود: فاصله کانونی (F number) که در واقع همان میدان دید (FoV) است و دیافراگم که عمق تصویر و حساسیت نور به آن بستگی دارد. دانستن این نکته که چه فاصله کانونی تا محل موردنظر نیاز است می‌تواند شما را در انتخاب دوربین مدار بسته با لنز مناسب راهنمایی کند. هرچه فاصله کانونی کمتر باشد، حساسیت به نور بالاتر می‌رود. به‌عنوان مثال F1.2 بهتر از F1.4 است. برای کسب نتیجه بهتر، توصیه می‌شود دوربین های مدار بسته تحت شبکه (IP) با لنزهای قابل تجزیه انتخاب کنید، مثلاً انتخاب دوربین های مدار بسته IP با لنز وریفوکال، به شما این امکان را می‌دهد تا فاصله کانونی متناسب با زاویه دیدتان برای نظارت بهتر انتخاب کنید.

  • IMAGE SENSOR (سنسور تصویر)

سنسور عاملی کلیدی است که روی کیفیت تصویر اثر می‌گذارد. دو نوع سنسور CMOS و CCD وجود دارد که از نظر عملکرد، CMOS علی‌رغم اینکه از نظر هزینه بسیار پایین‌تر از CCD است اما تصاویری با وضوح بسیار بالاتر و واقعی تر از CCD ارائه می کند. امروزه بیشتر از سنسور CMOS در هر دو گروه دوربین های مدار بسته آنالوگ و IP (شبکه) استفاده می‌شود. کیفیت تصویر را می‌توان با سخت افزار و نرم افزار پردازش تصویر مانند HDR بالا برد. با این حال توجه داشته باشید که حساسیت به نور در سنسور CCD بهتر از CMOS است.

چندین سازنده سنسور CMOS وجود دارد که مهمترین آنها سنسورهای Sony ، OmniVision ، Aptina و ... هستند، که از میان آنها سنسور Sony از نظر کیفیت تصویر و حساسیت به نور بهترین عملکرد را دارد.

  • VIDEO COMPRESSION (فشرده سازی)

فشرده سازی نیز روی کیفیت، زمان تأخیر و میزان ذخیره فیلم تأثیر می‌گذارد. اغلب دوربین های مدار بسته شبکه از فرمت فشرده سازی H.264 پشتیبانی می‌کنند که این قابلیت در حفظ کیفیت بالای تصویر، کاهش ظرفیت پهنای باند و میزان ذخیره سازی فیلم مؤثر است. در پایان سال 2014، از دو تکنولوژی Hisilicon و Ambarella بر‌اساس قابلیت H.265 پرده برداری شد. بدین ترتیب، امروزه شما می‌توانید بعضی از دوربین های شبکه ای را بیابید که از دو فرمت فشرده سازی H.264 و H.265 پشتیبانی می‌کنند.

هنگام استفاده از فرمت H.265، دوربین های تحت شبکه می‌تواند ویدئوی HD با بیت ریت یا پهنای باند کمتری ارائه دهد. در مقایسه با فرمت H.264، فرمت فشرده سازی H.265 می‌تواند 50درصد در پهنای‌باند شبکه و 50درصد در ظرفیت ذخیره سازی فیلم صرفه‌جویی کند. به همین دلیل برخی کارشناسان انتظار دارند که H.265 به استاندارد ویدئویی در آینده تبدیل خواهد شد.

  • VIDEO FORMAT (فرمت ویدئو)

فرمت های ویدئویی نقش مهمی در تعیین رزولوشن واقعی ویدئو دارند که از آنها می‌توان به فرمت های (HD(720P)، FULL HD(1080P و (4K/UHD(8MP اشاره کرد. فرمت 4K/UHD، بالاترین رزولوشن را دارد. زمانیکه به‌دنبال محصولی هستید، شما دوربین های شبکه با رزولوشن های مختلفی از جمله 1.3MP، 2MP، 3MP، 4MP، 5MP، 6MP و ... پیدا خواهید کرد. آیا انتخاب دوربین های شبکه با رزولوشن مگاپیکسل درست است؟ پاسخ منفی است.

زمانیکه شما می‌خواهید یک دوربین مداربسته IP بین 2MP و3MP انتخاب کنید، قویاً توصیه می‌شود که دوربین مداربسته 2MP انتخاب کنید. زیرا همه آنها مطابق با فرمت Full HD 1080p هستند و هزینه آنها نیز کمتر از دوربین های 3MP است. زمانیکه می‌خواهید از دوربین مدار‌بسته 3 مگاپیکسلی استفاده کنید، باید از فرمت Full HD 1080p برای انتقال تصویر استفاده کنید، زیرا ممکن است تجهیزات پشتیبانی شامل NVR و NAS نتوانند رزولوشن 3MP را پشتیبانی کنند. مخصوصاً شما نمی توانید مانیتوری پیدا کنید که کاملاً متناسب با رزولوشن دوربین مدار بسته IP تان باشد.

  • FRAME RATE (فریم ریت)

فریم ریت یک ابزار تصویربرداری است که تصاویر پیاپی منحصر‌به‌فردی که فریم نامیده می‌شود را تولید می‌کند و همچنین به‌عنوان فرکانس و فریم در ثانیه (FPS)، شناخته می‌شود. 25fps، فریم ریت واقعی در سیستم های تلویزیونی PAL است، در حالیکه 30fps، فریم ریت سیستم های تلویزیونی NTSC است. به‌عنوان مثال یک دوربین مدار بسته شبکه 5 مگاپیکسلی با فریم ریت 25fps بهتر از دوربین مداربسته تحت شبکه 5 مگاپیکسل با فریم ریت 15fps می‌باشد.

  • TRIPLE STREAM (جریان سه گانه)

بسیاری از دوربین های IP با فناوری dual stream طراحی شده‌اند. Dual stream از یک جریان HDTV (جریان اصلی) برای ضبط ویدئو با حفظ کیفیت تصویر پشتیبانی می‌کند. یکی‌دیگر از جریان های ویدئویی شبکه sub-stream است که برای نظارت از راه دور ارائه شده است. رزولوشن تصویر در ضبط و پیش نمایش ویدئو، و در عین حال ارائه بدون اشکال نظارت تصویری از راه دور، میزان پهنای باند شبکه را کاهش می‌دهد.

برخی از دوربین های مدار بسته تحت شبکه پیشرفته از triple stream پشتیبانی می‌کنند. که Triple stream + ROI ویدئو را رمزگذاری و هوشمند می‌سازد. کاربران می‌توانند ناحیه موردنظر خود را با رمز مورد‌علاقه خود انتخاب کنند که این کار تا حد زیادی بیت ریت را کاهش می‌دهد.

  • FUNCTIONALITY (کارکرد)

شما بسته به نیازتان، ممکن است بخواهید دوربین مدار بسته IP ای انتخاب کنید که از HLC، BLC، ATW، WDR، DWDR، 2DNR، 3DNR، Mirror، Flip و ... پشتیبانی می‌کند. در میان آنها، WDR ویژگی مهمی است که کمک می‌کند دوربین مدار بسته، تصویری در محدوده وسیع تر و شرایط نوری سخت ارائه دهد.

به‌علاوه شما ممکن است بخواهید از WiFi برای دوربین های مدار بسته شبکه خود استفاده کنید، بنابراین شما باید یک سیستم نظارت تصویری وایرلس راه‌اندازی کنید و یا از POE که قدرت توزیع سیستم با امکان نگهداری بالا و در عین حال هزینه نصب و راه اندازی پایینی دارد، کمک بگیرید.

در فناوری تشخیص حرکت (motion detection) که اساس تحلیل های ویدئویی هوشمند است، میزان تشخیص نادرست بسیار زیاد است، به همین دلیل بسیاری از کاربران از آن استفاده نمی‌کنند.

  • TYPES OF NETWORK CAMERAS (انواع دوربین های شبکه)

Bullet type: این دوربین های مداربسته معمولاً در یک طرف دیوار نصب می‌شوند و همه نقاط را شبیه لوله تفنگ یا یک گلوله تحت نظارت می‌گیرند.

Dome type: دوربین های مدار بسته دام  معمولاً برای نصب داخلی یا نصب روی سقف به‌کار می‌روند. دوربین های مدار بسته دام مجهز به لنزهایی با فاصله کانونی کوچک اما در عین حال با زاویه دید گسترده ای هستند.

PTZ type: مخفف کلمات Tilt ،Pan و Zoom است که این دوربین های مدار بسته IP مناسب برای نظارت تصویری حرفه‌ای هستند و می‌توانند محوطه پارکینگ یا سالن های انتظار را پوشش دهند.

Panoramic type: این دوربین های مداربسته مجهز به لنز fisheye بوده و مزایای منحصر به‌فردی دارند که نمی‌توان آنها را با دوربین های مدار بسته معمولی مقایسه کرد. مثلاً این دوربین های مداربسته می‌توانند زاویه دید فوق العاده ای از جمله 180درجه و 360درجه ارائه کنند.

Covert type: این دوربین های مدار بسته که دوربین های مدار بسته مخفی نیز نامیده می‌شوند، طوری طراحی شده‌اند که با محیط ادغام شده و یافتن آنها تقریبا ً غیرممکن است. آنها می‌توانند در چیزهایی مثل دستگاه های خودپرداز بانک ها (ATM)، برای نظارت پنهان جاسازی شوند که به این ترتیب خطرات دستکاری را نیز کاهش می‌دهند.

 

 

 مترجم خانوم مهناز ثلاثي کارشناس فروش مترجم خانم مهناز ثلاثي
مسئول بخش آموزش
ايميل: salasi[at]farafan-market.ir

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.