shopping_cart
  021-26743685-26742969  

راهنمای خرید دوربین مدار بسته اسپیددام (Speed Dome)

418 Speed Dome 

 

دوربین های مدار بسته دام متحرک که در بازار با نام هایی مثل Speed Dome یا Fast Dome شناخته می شوند، دوربین های مدار بسته‌ای هستند که دارای دو موتور درونی می‌باشند که به دوربین مدار بسته قابلیت حرکت در دو محور عمودی و افقی یعنی بالا-پایین و چپ-راست می‌دهند. دوربین های مدار بسته دام متحرک (اسپید دام) به‌طور گسترده در سیستم های نظارت تصویری زمانیکه پوشش کل فضا با یک دوربین مداربسته امکان پذیر نمی‌باشد و از طرفی از لحاظ امنیتی زوایای خاصی مورد توجه نمی‌باشد، به کار می‌روند.

یک دوربین مدار بسته اسپید دام خوب باید ویژگی های زیر را دارا باشد:

 • Minimum Illumination

به حداقل نور لازم برای ایجاد تصویر قابل‌قبول گفته می‌شود که با واحد لوکس سنجیده می‌شود. متأسفانه در‌مورد تصویر قابل‌قبول تعاریف متفاوتی وجود دارد و شرایط آزمایش در تعیین آن بسیار مهم است و بسیاری از کمپانی ها این شرایط را اعلام نمی‌کنند.

418 Minimum Illumination

 

 • BLC

وقتی زمینه‌ی تصویر نور زیادی دارد، مثل وضعیتی که فرد در مقابل پنجره ایستاده است، در حالت معمولی تصویر تیره دیده می‌شود. با استفاده از این ویژگی که به آن جبران‌ساز نور پس‌زمینه گفته می‌شود تصویر صورت یا منطقه کم‌نور بهتر می‌شود.

418 BLC

 • WDR

این ویژگی امکان می‌دهد در تصاویری که پدیده ضد نور وجود دارد، بخش های کم نور و پرنور به وضوح مشاهده شوند. در صورتی که دوربین مدار بسته در مقابل درب ورود نصب شود وجود این ویژگی ضروری است.

418 WDR

 • Scanning Mode

دو نوع روش برای اسکن تصاویر استفاده می‌شود. روش اینترلیس که اکثر دوربین های مدار بسته از آن استفاده می‌کنند، هر فریم را به دو قسمت زوج و فرد تقسیم می‌کنند که یک بار فیلد زوج و بار دیگر فیلد فرد جاروب می‌شود.

روش دیگری وجود دارد که تمام تصویر را یکبار جاروب می‌کند و به آن روش پروگرسیو گفته می‌شود. این روش در مواردی که دوربین مدار بسته از سوژه های پرسرعت تصویر برداری می‌کند به مراتب کیفیت بهتری را ارائه می‌کند. نمونه این کاربردها پردازش پلاک خودرو می‌باشد.

 

 • Digital Zoom

بزرگ کردن تصویر به صورت دیجیتالی به معنی بزرگ کردن پیکسل ها می‌باشد و برعکس آنچه تصور می‌شود منجر به کاهش کیفیت تصویر می‌شود.

418 Digital Zoom

 

 • Pan Speed

در دوربین های مدار بسته‌ ای که دارای موتور داخلی جهت حرکت به چپ و راست هستند تعریف می‌شود. به‌عبارت دیگر سرعت حرکت دوربین مدار بسته در محور افقی می‌باشد و با واحد مقدار زاویه در ثانیه اندازه‌گیری می‌شود.

418 Pan Speed

 

 • Pan Angle

به حداکثر زاویه ای که دوربین مدار بسته در محور افقی می‌تواند بچرخد اطلاق می‌شود.

418 Pan Tilt

 

 • Tilt Speed

در دوربین های مدار بسته ای که دارای موتور داخلی جهت حرکت به بالا و پایین هستند تعریف می‌شود. به‌عبارت دیگر سرعت حرکت دوربین مداربسته در محور عمودی می‌باشد و با واحد مقدار زاویه در ثانیه اندازه‌گیری می‌شود.

 

 • Tilt Angle

به حداکثر زاویه ای که دوربین مدار بسته در محور عمودی می‌تواند بچرخد اطلاق می‌شود.

418 Tilt Angle

 

 • SNR

نسبت سیگنال به نویز که معمولاً با واحد دسی‌بل سنجیده می‌شود.

418 SNR

 

 • Image Stabilizer

توانایی دوربین مداربسته در تثبیت تصویر زمانیکه دوربین مدار بسته به علت شرایط محیطی مثل باد، لرزش دارد گفته می‌شود.

418 STABILIZER

 

 • Patrol

توانایی دوربین مدار بسته در حرکت در مسیر از پیش تعیین‌شده را گویند. دوربین های مدار بسته ای که این توانایی را دارند می‌توانند در مسیری که به آنها آموزش داده شده است بدون نیاز به اپراتور حرکت کنند.

 

 • Privacy Masking

توانایی دوربین مدار بسته برای سیاه کردن قسمت هایی از تصویر، که معمولاً برای حفظ حریم خصوصی افراد به‌کار می‌رود.

418 Privacy Masking

 

 • Flip

توانایی دوربین مدار بسته در معکوس کردن تصویر به صورت الکترونیکی می‌باشد. با‌وجود این ویژگی، زمانیکه جسم متحرکی که از زیر دوربین مدار بسته عبور میکند را دنبال می‌کنید برای جلوگیری از معکوس شدن تصویر، دوربین مدار بسته نیازی به چرخش 180 به صورت مکانیکی را ندارد و به این ترتیب استهلاک دوربین مدار بسته کاهش می‌یابد.

418 Flip

 

توانایی دوربین مدار بسته در تشخیص حرکت در تصویر می‌باشد.

418 Motion Detection

 

 • Object Tracking

توانایی دوربین مدار بسته در تعقیب شیئ متحرک در محدوده تصویر فعلی را می‌گویند.

418 Object Tracking

 

 • PTZ Over Video

توانایی دوربین مدار بسته در انتقال فرامین لازم برای حرکت دوربین مدار بسته بر روی همان کابل ویدئو می‌باشد، به این‌ترتیب با حذف یک کابل در زمان و هزینه های نصب صرفه جویی می‌گردد.

418 PTZ

 

 

 

 مترجم خانوم مهناز ثلاثي کارشناس فروش مترجم خانم مهناز ثلاثي
مسئول بخش آموزش
ايميل: salasi[at]farafan-market.ir

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.