shopping_cart
  021-26743685-26742969  

تکنولوژی وای فای در دوربین مدار بسته (wireless)

322 Router

 

در این مقاله رابرت وینت (Robert Wint)، مدیر بازاریابی بخش اروپا، خاورمیانه و آمریکا در شرکت ورینت سیستمز (Verint Systems) نکاتی را پیرامون مسائل مرتبط با سیستم های CCTV بی سیم یادآور میشود و علاوهبر آن به این پرسش که آیا زمان آن فرارسیده تا فناوری مذکور شاهد تغییرات بیشتری باشد یا خیر پاسخ می‌دهد.

با وجود اینکه استقبال و به‌کارگیری فناوری بی سیم در زمینه‌های مختلف به اوج خود رسیده است، با این‌حال ما هنوز رشد بی‌سابقه‌ای را برای سیستم های ویدئویی بی سیم پیش‌بینی می‌کنیم. امروزه فناوری های مختلف در‌حال هم‌گرایی و یکپارچه‌شدن هستند و من بر‌ این باورم که ما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که می‌توانیم شاهد ایجاد و برپایی سیستم های ویدئویی دیجیتال با امنیت کامل و نیز مبتنی بر شبکه باشیم. مزایای شبکه‌بندی بی سیم امروزه دیگر بر همگان آشکار است و در این‌باره بسیار بحث شده‌است و در این مقاله به این موضوع نخواهیم پرداخت. بلکه مایلیم در رابطه با موضوعات عمده و تأثیرگذار بر روند به‌کارگیری گسترده‌ی سیستم‌های ویدئویی بی‌سیم صحبت کنیم. تا به امروز دو موضوع اصلی باعث‌شده تا روند به‌کارگیری سیستم های ویدئویی بی سیم با مشکل مواجه شود. این دو عامل عبارتند از:

 ۱. میزان امنیت مورد انتظار از طرح‌های ارائه شده برای شبکه‌بندی

 ۲. میزان اطمینان از اتصال صحیح دستگاه‌ها و گره‌ها به هم

علاوه بر دو موضوع فوق موضوعات دیگری نیز مطرح‌اند که در درجه‌ی دوم اهمیت قرار می‌گیرند و عموماً از طرف کارشناسان نصب و راه اندازی سیستم های بی سیم مطرح می‌شوند. این موضوعات که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت عبارتند از:

  • ظرفیت شبکه
  • سادگی و سهولت نصب تجهیزات

امنیت:

مسائل و مشکلاتی که طی سال‌های گذشته در رابطه با مقوله‌ی امنیت در فناوری های بی سیم آنالوگ شاهد آن بوده‌ایم باعث شده است تا کاربران این سیستم ها همواره آنها را به‌عنوان دلیل قانع‌کننده برای عدم موفقیت سیستم های ویدئویی بی سیم متذکر شوند.

حقیقت امر این است که اگر در گذشته شما یکی از این سیستم های ویدئویی آنالوگ را در ساختمان خود به کار می‌گرفتید، برای یک نفر که با ساختار آنها آشنایی داشت بسیار راحت بود که به داخل آن نفوذ کرده و تصاویر داخل ساختمان شما را مشاهده نماید. این موضوع در نوع خود خبری بسیار تلخ و ناامید کننده جلوه می‌نمود. اما خوشبختانه فناوری بی سیم دیجیتال بر این نقطه ضعف فائق آمده‌است. در واقع فناوری مذکور به لطف بهره‌مندی از سطوح متعدد رمزنگاری از جمله AES (که به طور گسترده در تراکنش‌های انجام‌شده در سایت‌های اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد) بر مشکلات این چنینی غلبه کرده است. در حال‌حاضر با وجود به‌کارگیری فرآیندهای مختلف رمزنگاری دیگر مقوله‌ی امنیت نمی‌تواند به تنهایی به‌عنوان یک دلیل و بهانه برای قبول و یا رد سیستم های ویدئویی بی سیم مطرح گردد.

اطمینان:

در اینجا نیز نگرانی های ابراز شده از مقوله‌ی اطمینان (از صحت عملکرد)، از تجربه‌های حاصله در هنگام به‌کارگیری راه‌حل‌های بی سیم آنالوگ، نشأت می‌گیرد. هنگامی که سیستم‌های مذکور در محیط‌های باز (آزاد) مورد استفاد قرار می‌گیرند هرگونه شرایط بد آب و هوایی باعث بروز مشکلات و اختلالاتی در محیط کاری سیستم های بی سیم خواهد شد. علاوه بر‌این وجود هرگونه سطح بازتابنده در محل نصب آنها باعث می‌شود تا تصاویر حاصله به صورت سایه‌دار (در اصطلاح عامیانه شبه‌وار) مشاهده شوند. به‌عنوان مثال در یکی از پروژه‌ها که در مجاورت ساحل دریا انجام شده‌بود، به هنگام تلاطم دریا و برخورد امواج با ساحل اختلالات غیر منتظره‌ای در فرآیند ارتباط بی سیم سیستم های CCTV مشاهده گردید.

 با تمام این تفاسیر در دنیای دیجیتال و با در اختیار داشتن استاندارد 802.11 می توان بسیاری از این مشکلات را از پیش‌رو برداشت. اما در عین‌حال تمام موضوعات مربوط به اطمینان از صحت عملکرد را به تنهایی حل نخواهد‌کرد و نیازمند اتخاذ تدابیر و ابزارهای بیشتری می‌باشد. 802.11 در زمره‌ی فناوری های نظامی قرار دارد و تا حدود زیادی مسأله‌ی اطمینان از عملکرد را حل نموده‌است. به‌خصوص هنگامی که راه‌حل‌های بی سیم دیجیتال به منظور بهبود فرآیند ارسال و پخش تصاویر ویدئویی با پروتکل اTurbOCel (که از تکنیک‌های پیشرفته‌ی Polling بهره می‌برد) ترکیب می‌شوند. با استفاده از تکنیک Polling بهبود‌یافته که توسط یک ایستگاه مبتنی بر پروتکل اTurboCel به‌کار گرفته می‌شود، میزان عملکرد و توان‌کاری شبکه‌ی مبتنی بر استاندارد 802.11 به کارایی بهینه نزدیک‌تر می‌شود. هنگامی که مراحل عمده‌ی اقدامات انجام شده در رابطه با امنیت و اطمینان در شبکه های ویدئویی بی سیم را مرور می‌کنیم توجه به این نکته که چرا بهره‌گیری حداکثری از این فناوری نشده‌است، کمتر رخ می‌دهد. اما با این‌حال دو موضوع دیگر یعنی ظرفیت شبکه و سهولت نصب و راه‌اندازی نیز در ذهن متبادر می‌شوند. این امر برای آن دسته از سازمان‌ها و نهادهایی که تجهیزات بی‌سیم را به‌کار بسته‌اند بیشتر نمود پیدا می‌کند.

ظرفیت:

در سیستم های ویدئویی آنالوگ خواه از باند ۲.۴ گیگاهرتز و یا از باند بی سیم 5.X GHz استفاده کرده‌باشید، تنها قادر خواهید‌بود تا از سه دوربین مدار بسته تصاویر ویدئویی با کیفیت مطلوب دریافت نمایید. اما در‌عوض سیستم های دیجیتال که به‌جای تکنیک JPEG  از تکنیک 4-MPEG با کیفیت‌عالی به‌همراه پروتکل TurboCell بهره می‌برند، امکان نصب ۹ تا ۳۳ دوربین مدار بسته را در باندهای 4/2 گیگاهرتزی و نیز ۳۳ تا ۱۲۰ دوربین مدار بسته در باندهای  5.X GHz را فراهم می‌سازند. این امر به معنای ایجاد تصاویر ویدئویی فشرده‌تر و نیز ارسال تصاویر در فواصل طولانی‌تر نسبت به آنچه که در گذشته انجام می‌پذیرفت، می‌باشد.

سادگی:

اصولاً فرآیند شبکه بندی بی سیم در سیستم های ویدئویی، چه به‌صورت دیجیتال و چه به‌صورت آنالوگ، مستلزم به‌کارگیری تجهیزات و دستگاه‌های زیادی می‌باشد. از جمله رمزگذار (encoder)، فرستنده / گیرنده های رادیویی بی سیم، دستگاه های سنجش از راه‌دور (تله‌متری)، سیستم های هشداردهنده، دستگاه های صوتی، سنسورهای تشخیص حرکت، دوربین های مدار بسته اسپید دام (PTZ) و ... .

 آنچه مسلم است، فناوری های به‌ کار‌رفته در هر کدام از دستگاه ها با هم متفاوت است و علاوه‌ بر‌این تعداد دستگاه هایی که لازم است مورد استفاده قرار‌گیرند از یک سیستم به سیستم دیگر متفاوت‌اند. از این‌رو به یک فناوری جدید نیاز است تا تمام موارد مذکور را در کنار‌هم و درون یک واحد (یونیت) گردآوری نماید. از طرف دیگر هنگامی که موضوعاتی اساسی همچون امنیت و اطمینان را مد‌نظر قرار‌داده و مواردی همچون ظرفیت شبکه های ویدئویی بی سیم و نیز سهولت نصب و راه اندازی را به آن اضافه می‌کنید، به این نتیجه خواهید‌رسید که تنها تعداد محدودی از شرکت های موجود قادر به ارائه‌ی راه حل هایی در این زمینه می‌باشند و از این گذشته از میان این تعداد شرکت محدود (اعم از شرکت های سازنده، مشاور، نصاب و...) تنها تعدادی انگشت‌شمار می‌توانند دوربین های مدار بسته مختلف و متعدد را به‌صورت بلادرنگ و با استفاده از یک ساختار شبکه ای به اتاق کنترل متصل نمایند.

در حال‌حاضر بعضی از کمپانی های سازنده دو‌نوع راه‌حل (الگو ) را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. یک راه‌حل عبارت است از پیشنهاد استفاده از یک‌سری محصولات ارزان قیمت، با برد (دامنه ی فعالیت) کوتاه، فرکانس کاری 2/4 گیگاهرتز و مبتنی بر استاندارد 802.11b و راه حل دیگر عبارت است از به‌کارگیری محصولاتی با برد زیاد و ظرفیت بالاتر که در باند فرکانسی 5.xGHz کار می‌کنند. راه‌حل (الگوهای) مذکور با دوربین های مدار بسته دیجیتالی JPEG و ویدئو سرورها ترکیب می‌گردند تا بدین‌ترتیب یک الگوی کامل برای سیستم های CCTV فراهم گردد. در اتاق کنترل، ویدئوی دیجیتال می‌تواند به ویدئوی آنالوگ تبدیل شده و به یک ماتریس معمولی و یا دستگاه DVR دیجیتالی منتقل شود و یا می‌تواند مورد استفاده‌ی سیستم های نرم افزاری قرار گیرد. دسته ای دیگر از سازندگان، یک الگوی دو بانده را معرفی می‌کنند که در محدوده‌ی باندهای 5/3 و 5/8 گیگاهرتز کار می‌کند. راه‌حل‌هایی از این قبیل می‌تواند با دوربین های مدار بسته JPEG و ویدئو سرورها ترکیب شده و الگوی کاملی را به‌وجود آورند. در اینجا نیز ویدئوی دیجیتال می‌تواند در اتاق کنترل به آنالوگ تبدیل‌شده و یا در کنار نرم افزارهای ویدئویی موجود مورد استفاده قرار‌گیرد.

در کنار موارد فوق شرکت ورینت اسمارت، سایت محصولات چند باندی را به منظور استفاده در اماکن آزاد ارائه نموده‌است. به‌طوریکه باندهای 2/4 و 5/X گیگاهرتز را پوشش می‌دهند. این انعطاف‌پذیری باعث می‌گردد تا به هنگام نصب چند دوربین مدار بسته حفاظتی در یک مکان، پشتیبانی بهتری فراهم شود. علاوه بر این شرکت مذکور یک سیستم جامع CCTV با امنیت بالا را نیز ارائه کرده‌است. در این سیستم فرستنده ی بی سیم و codec مربوط به فشرده‌سازی دیجیتال، روی یک برد واحد و درون محفظه‌ی خارجی تعبیه شده‌اند. فناوری به کار‌رفته در آن بر 4-MPEG استوار بوده و به پهنای باندی کمتر از یک سوم آنچه که JPEG اشغال می‌کند نیاز خواهد داشت و بدین ترتیب امکان ارسال تصاویر ویدئویی بیشتری را در هر کانال بی سیم فراهم خواهد نمود.

نگاهی به آینده :

همکاری و هماهنگی نزدیک میان سیستم های CCTV و مؤلفه‌های بی سیم، در سال‌های آینده متداول و فراگیر خواهد‌شد. چرا‌که این پدیده دو مزیت عمده را به‌همراه خواهد‌داشت که عبارتند از:

  • شبکه ی بی سیم می‌تواند به صورت خودکار و متناسب با نیازمندی‌های بلادرنگ ویدئویی دیجیتال مدیریت‌شده و به تبع‌آن کارآمدی شبکه بهبود یابد. ویژگی فوق‌الذکر این فرصت را به ما می‌دهد تا بتوانیم در هر کانال تعداد دوربین‌های مدار‌بسته را بیشتر کنیم و یا پهنای باند را کاهش‌داده و بدین ترتیب فواصل بیشتری را تحت‌پوشش قرار‌دهیم و نگهداری شبکه نیز آسان‌تر می‌شود.
  • با پیاده‌سازی مکانیسم‌های امنیتی به صورت چند‌لایه‌ای، امنیت شبکه به‌میزان چشمگیری افزایش می‌یابد. به‌طوریکه کانال بی سیم و سیگنال (داده‌های) ویدئویی می‌توانند هر دو رمزنگاری شوند. علاوه براین می‌توان فرآیند احراز هویت را در لایه های کاربردی و بی سیم ترکیب کرد.

در حال‌حاضر مقوله‌ی حفاظت پیرامونی در کانون توجه شرکت‌های ارائه دهنده‌ی سرویس‌های CCTV قرار‌گرفته است، زیرا سیستم های حفاظت پیرامونی از لحاظ هزینه‌های کابل‌کشی و نصب در مقایسه با سیستم های CCTV کم هزینه‌تر هستند. دوربین های مدار‌بسته بی سیم مورد‌استفاده در محیط های سرپوشیده و نیز دوربین های مدار بسته دام مبتنی بر فناوری 802.11a به‌زودی به بازار خواهند‌آمد. ظرف چند‌سال آینده بازار این محصولات به‌طور چشمگیری بازار محصولات بی سیم فضای‌باز را پشت‌سر خواهد‌گذاشت، چرا‌که حجم معاملات در بازار دوربین های مدار بسته محیط‌های سرپوشیده روزبه‌روز در‌حال افزایش است.

یک دوربین مدار بسته بی سیم به تنهایی فواید زیادی را برای سیستم های CCTV به‌کار‌ رفته در محیط‌های سرپوشیده به ارمغان خواهد‌آورد. از جمله اینکه هزینه های نصب و راه‌اندازی را به میزان زیادی کاهش داده و علاوه‌بر آن دوربین های مدار بسته می‌توانند در هر کجا از ساختمان و بدون وجود محدودیت های فیزیکی از قبیل نیاز به کابل کشی، ایجاد سوراخ در دیوارها، داکت کشی و ... به کار‌روند. از‌این گذشته در‌صورت نیاز می‌توان به‌راحتی دوربین مدار بسته را از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر جابجا کرد.

 

 منبع: ماهنامه سیباشهر

مترجم: مهندس سیدرضا موسوی فرد

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.