با ما تماس بگیرید

02126743685

call
shopping_cart
دسته بندی کالاها

چگونه میزان آلارم‌های خطا در سیستم‌های "شناسایی نفوذ در محیط" را کم کنیم

 

 چگونه میزان آلارم‌های خطا در سیستم‌های

سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط، به‌راحتی برای اعلام وضع اضطراری اشتباه، مستعد هستند، به گونه‌ای که می‌توانند برای پرسنل کنترل‌کننده و ناظر بر محیط، ناکارآمد گردند. براساس مقاله جدید چاپ شده توسط شرکت سنسوریتی، سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط که دارای امواج ماکروویو هستند، اگرچه هنوز در مقابل زنگ اخطارهای دردسرساز، ضعیف عمل می‌کنند، اما نسبت به سایر سیستم‌ها، میزان خطای کمتری در آژیرهای هشداردهنده‌شان وجود دارد. این مسئله نه تنها بر عملکرد سیستم اثر می‌گذارد، بلکه می‌تواند برای شخص اپراتور نیز هزینه‌ساز شود. به منظور استفاده بهینه و کارآمد از سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط، کاهش میزان خطا در زنگ هشدارها، امری حیاتی است. در این مقاله به نحوه‌ی عملکرد سیستم تشخیص نفوذ با امواج ماکروویو پرداخته می‌شود.

چگونه یک سیستم تشخیص نفوذ در محیط با امواج مایکروویو کار می‌کند؟

یک سیستم تشخیص نفوذ در محیط با امواج مایکروویو با تجزیه و تحلیل تغییرات در سیگنال‌های دریافتی میان یک فرستنده و گیرنده کار می‌کند. با این حال، این نوع سیستم‌ها مانند سایر سیستم‌های آشکارساز نفوذ در محیط، از زنگ اخطارهای اشتباه در امان نیستند و بیشتر به این دلیل است که در تمایز میان انسان و حیوان، حرکت درختان و شاخ و برگ‌ها، و نیز تشخیص تغییرات آب و هوا مشکل دارند.

آقای جرج ردپاد، مدیر فنی شرکت سنسورتی، در این زمینه می‌گوید: "تمام سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط، در معرض زنگ هشدارهای خطایی قرار می‌گیرند که ناشی از وجود حیوانات، شرایط آب و هوایی، حرکت درختان و شاخ و برگ‌ها هستند، و این موضوع بسیار مهم است که تمام تولید‌کنندگان این نوع از سیستم‌های آشکارساز، به طور‌مداوم در تلاش برای کاهش میزان این اخطارهای اشتباه باشند. حتی میزان بسیار اندکی از این زنگ‌های مزاحم، اثرات مخرب و شدیدی بر عملکرد سیستم‌های امنیتی در محیط می‌گذارد. همچنین، می‌تواند در اپراتوری که سیستم را مدیریت می‌کند، دردسرهایی به وجود آورد".

بنابراین، چگونه می‌توان این اعلام خطرهای اشتباه را کاهش داد و در عین‌حال، بر میزان دقت‌عمل سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط، اضافه کرد؟ بر اساس گزارش شرکت سنسوریتی، با استفاده از فرکانس صحیح در کار سیستم، آنتن، و پردازش سیگنال دیجیتال، می‌توان دقت عملی سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط را به طور قابل توجهی ارتقاء داد.

در این گزارش، به این نکته نیز اشاره شده است که سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط، با شناسایی وجود حرکت در میدان‌های الکترونیکی که بین فرستنده و گیرنده سیستم تولید می‌شوند، کار می‌کنند. وقتی مقدار اختلال ناشی از وجود حرکت، به اندازه کافی بزرگ به نظر آید، زنگ خطر سیستم فعال می‌گردد. اختلالاتی که موجب واکنش آژیرهشداردهنده می‌شوند، به میزان فرکانس در کار سیستم، آنتن و مقدار پردازش سیگنال دیجیتال بستگی دارند.

 چگونه میزان آلارم‌های خطا در سیستم‌های

مقدار فرکانسی سیستم

مطابق با گزارش شرکت سنسوریتی، فرکانس بسیار مطلوب برای کار سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط با امواج مایکروویو، مقدار ۵.۸ گیگاهرتز است. در چنین فرکانسی، تأثیر شرایط آب و هوا بر سیستم، تا حد زیادی کاهش می‌یابد، علاوه بر این، "قابلیت دید" برای شناسایی شاخ و برگ‌ها و حیوانات کوچک نیز، در میدان‌های دارای امواج مایکروویو، به طور قابل توجهی پایین می‌آید.

 

طرح آنتن

معمولاً در سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط که دارای امواج مایکروویو هستند، از آنتن‌های بشقابی استفاده می‌شود، با این حال، در این نوع از آنتن‌ها، پرتوهای کم‌عرض و باریکی، هم در سطح افقی و هم در سطح عمودی، ایجاد می‌شوند. در عوض، نحوه آرایش پرتوها در یک آنتن مسطح این امکان را فراهم می‌کند تا پرتوها در زوایای مختلفی از هر دو سطح عمودی و افقی، قرار بگیرند و همین امر موجب افزایش سطح میدان دید سیستم می‌گردد. این خصوصیات باعث می‌شود تا موضوعاتی که مشکوک به نظر می‌رسند، در مدت طولانی‌تری تحت نظارت قرار‌گیرند و سیستم نیز، قبل‌از فعال کردن زنگ خطر، به مدت زمان بیشتری برای تصمیم گیری بهتر و آگاهانه دست می‌یابد.

 

پردازش سیگنال دیجیتال

عوامل بسیاری بر دامنه و فرکانس یک سیگنال اثر می‌گذارند. مواردی از قبیل اندازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی شیء مزاحم، موقعیت، سرعت، نقطه عبور، و زاویه حرکت آن می‌تواند فرکانس یک سیگنال را تغییر دهد. تجزیه و تحلیل دقیق سیگنال‌های مختلف، می‌تواند امکان پیشرفت در محاسبات و الگوریتم‌های بهتر را فراهم نماید، به طوریکه تعداد دفعات زنگ اخطارهای اشتباه کاهش می‌یابد.

 

آیا یک سیستم بی نقص وجود دارد؟

براساس این گزارش در نهایت درمی‌یابیم که سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط که دارای امواج مایکروویو می‌باشند، در کاهش تعداد زنگ خطرهای اشتباه در برنامه‌های امنیتی مربوط به محیط، مؤثر هستند، البته در شرایطی که با فرکانس ۵.۸ گیگاهرتز کار کنند، و از یک آنتن مسطح، به همراه تکنیک‌های پیشرفته پردازش سیگنال دیجیتال استفاده نمایند. کاهش تعداد دفعات آژیرهای هشداردهنده اشتباه، راه را برای برنامه‌های کاربردی مستعد بیشتری برای سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط با امواج مایکروویو، باز می‌کند، از جمله برنامه‌های کاربردی که با کار بر روی یک پلتفرم متفاوت، سازگار هستند.

 

منبع:ماهنامه سیباشهر

 

 

Thank you for rating this article. اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.