shopping_cart
  021-26743685-26742969  

کاربرد هوش مصنوعی در امنیت

 

 هوش مصنوعی در امنیت

هوش مصنوعی چندین سال است که موجب حیرت افراد شده است. ایده تولید ماشینی که قادر به تفکر مستقل، تصمیم‌گیری و واکنش مناسب باشد، موفقیت‌های زیادی را در عرصه‌های تفریحی و حرفه‌ای در‌بر‌ دارد. موارد استفاده از این تکنولوژی در زمینه‌هایی چون خرده‌فروشی، داروسازی و امنیت چندان دور به‌نظر نمی‌رسد. نگاه مقاله حاضر به کاربرد هوش مصنوعی در امنیت است.

 

هوش مصنوعی در حال حاضر در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

هنگامی که افراد در مورد این موضوع صحبت می‌کنند، اصطلاحاتی چون "یادگیری ماشینی" و "یادگیری عمیق" به کنار گذاشته می‌شوند. برای فهم جایگاه فعلی هوش مصنوعی، آشنایی با خلاصه‌ای از انواع رویکردهای اتخاذ‌شده توسط برنامه‌ریزها و توسعه‌دهندگان در جهت ارتقاء و توسعه بیشتر این تکنولوژی کارآمد، بسیار به ما کمک خواهد کرد.

 

شناسایی الگو در مقابل یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق

از آنجایی که ایده هوش مصنوعی چندین سال پیش مطرح شد، در تلاش برای قادر ساختن کامپیوترها به تفکر به صورت مستقل از چندین رویکرد استفاده شده است. در روش نخست که شامل شناسایی الگو می‌شد، به ویژه توسعه دهندگان، برنامه‌هایی را طراحی کردند که در آن کامپیوترها براینکه دنبال چه نوع ویژگی‌ها و الگوهایی برای شناسایی یک شیء باشند، آموزش داده می‌شدند.

سپس متخصصان، این رویکرد را برای دربر‌گیری الگوریتم‌ها بسط دادند تا تفکر را به کامپیوترها بیاموزند تا این حرکت به آنچه که اکنون آن را آموزش ماشینی می‌خوانیم، منتهی شد. با استفاده از این الگوریتم‌ها و حجم زیادی از اطلاعات (که بعنوان نمونه‌هایی از پاسخ‌های درست و غلط استفاده می‌شود)، کامپیوتر از ریاضیات و آمار برای بیرون‌کشیدن الگوها بهره‌می‌گیرد و نتایج را طبقه‌بندی می‌کند، بنابراین به نحوی قادر به انجام نوعی تفکر اولیه‌ است. با‌این‌حال، در صورت نبود اطلاعات کافی برای یادگیری، مسائلی در رابطه با این رویکرد پیش خواهد‌آمد. همچنین، در مواردی که هیچ‌گونه الگوی قابل تشخیص و واضحی همچون زمانی که محیط دائماً در‌حال‌ تغییر است وجود نداشته باشد، سیستم به‌خوبی کار نخواهد کرد.

گام بعدی در تکامل هوش مصنوعی که توجه زیادی را به خود جلب کرده، یادگیری عمیق است. بزرگترین تفاوت این رویکرد در توانایی آن برای تشخیص ویژگی‌های حائز اهمیت برای تشخیص است که به کمک یک برنامه نویس/ اپراتور متکی نیست.

این نوع سیستم که برگرفته از طرز کار مغز انسان است، متشکل از چندین لایه عصبی می‌باشد که الگوریتم‌های مختلف را برای مجزاسازی دوباره داده‌هایی با سطوح بالا به کار می‌گیرد. لایه پایینی این عصب‌ها به عنوان "سنسور" استفاده می‌شود که با اسکن قسمت‌های کوچک تصویر اطلاعات ارائه شده را به لایه‌های بالاتر می‌رساند؛ لایه‌های بالاتر در پی اقدامی برای ترکیب و جادهی آن اطلاعات در بافت یک تصویر یا الگوی بزرگتر هستند تا جاییکه سیستم قادر به فهم و تشخیص تصویر باشد.

 هوش مصنوعی در امنیت

موارد کاربری در امنیت

مشاهده چگونگی جایگیری یادگیری عمیق در تنظیمات امنیتی آسان است، مخصوصاً از آنجایی که یکی از عناصر کلیدی برای یادگیری، "داده" است و حجم زیادی از داده‌ها در نظارت ویدئویی موجود است. با توجه به توانایی این تکنولوژی در شناسایی صحیح اشیاء، افزودن آن به هوشمندتر‌شدن سیستم کمک می‌کند. لذا، از این تکنولوژی می‌توان برای انواع کاربری‌ها و سیستم‌های امنیتی، از تشخیص چهره و دوربین های پلاک خوان گرفته تا آنالیز رفتار جمعیت استفاده کرد.

این سیستم را همچنین می‌توان به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که داده‌های وارد‌شده از سیستم‌های نظارتی را به‌صورت خودکار آنالیز کند و سرعت جستجوها را بالا ببرد، اپراتورهای انسانی را از تمرکز روی جزئیات مهم آزاد و از صرف‌وقت بسیار برای مشاهده مقادیر زیادی از تصاویر و ویدئوهای ضبط‌شده جلوگیری کند.

با پیشرفت مداوم هوش مصنوعی، تفکر در مورد این موضوع جالب است که چگونه این پیشرفت‌ها در تکنولوژی‌های نظارتی موجود گنجانده می‌شوند تا امنیت را بالاببرند. چه کسی می‌داند، شاید آینده از آنچه که فکر می‌کنیم به ما نزدیکتر باشد.

 

 

منبع: ماهنامه سیباشهر

 

 

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.