با ما تماس بگیرید

02126743685

call
shopping_cart
دسته بندی کالاها

موارد استفاده، انواع و نکات مهم نصب دوربین مداربسته

 

276 1 

 

دوربین های مدار بسته امنیتی می‌توانند یک نیروی قدرتمند حفاظتی در برابر سارقان باشند. از یک سو دوربین های امنیتی فقط برای ترساندن مزاحمان می‌باشند، زیرا مجرمین نمی‌خواهند در صحنه جرم دیده شوند و یا شواهدی به‌جای بگذارند. اگر خانه شما مورد سرقت قرار گیرد دوربین‌های امنیتی می‌توانند برای شناسایی و دستگیری سارقین و بازپس‌گیری اموال دزدیده شده کمک کنند؛ گذشته از کمک به جلوگیری از سرقت، دوربین های مدار بسته امنیتی می‌توانند به شما کمک کنند تا خانه و زندگی خود را به سادگی کنترل کنید.

در این مقاله به معرفی انواع دوربین های مدار بسته امنیتی، کاربردهای آن‌ها و بیان نکاتی برای نصب و استقرار این دوربین‌ها پرداخته شده است.

اگر شما در‌حال‌حاضر یک سیستم امنیتی دارید، ممکن است اینگونه به‌نظر برسد که دیگر به دوربین های مداربسته امنیتی نیازی ندارید. پس اگر قرار است از یک سیستم امنیتی برای حفاظت در برابر مزاحمان استفاده شود، در وهله اول لازم نیست از دوربین های مدار بسته برای دستگیری سارقین استفاده کنید ولی متاًسفانه باز هم مزاحمان می‌توانند با شکستن حصارها به خانه شما وارد شوند حتی زمانیکه شما یک سیستم امنیتی داشته باشید.

انواع دوربين مداربسته - دوربین مدار بسته چیست معرفي کامل انواع دوربين مداربسته

فراتر از نظارت امنیتی، دوربین های مدار بسته امنیتی بسیاری از کاربردهای دیگر مانند دیدن اینکه چه کسی پشت در خانه شماست یا چک کردن بچه‌ها و حیوانات خانگی را دارند.

اجازه دهید نگاه دقیق‌تری به برخی موارد که در آن دوربین های مداربسته امنیتی مؤثر واقع شده‌اند بیاندازیم. در برخی موارد دوربین های امنیتی بلافاصله مزاحمان را شناسایی کرده و پلیس فوراً آن‌ها را دستگیر می‌کند و در‌ موارد‌دیگر زمان بیشتری طول می‌کشد تا پلیس با تحقیقات خود سارقین را دستگیر کند. زمانیکه دوربین مجهز به سنسور تشخیص حرکت باشد، دستگیری سارق عملاً امکان‌پذیر است.

 

276 2

موارد استفاده از دوربین‌های امنیتی:

ممکن است فکر کنید زمانیکه در خانه هستید نیازی به دوربین های مداربسته امنیتی ندارید، اما متعجب می‌شوید اگر متوجه شوید که چه اندازه این دوربین های مدار بسته می‌توانند مفید باشند از جمله:

 • دیدن کسی که پشت در هر اتاق در خانه شماست؛ این امر به‌ویژه در نیمه‌‌های شب مناسب است و یا زمانیکه شما در طبقه اول نیستند.
 • استفاده از آن به‌عنوان مانیتور تصویری برای نظارت بر کودکان.
 • امکان نظارت بر اعضای خانواده در خانه و نظارت بر نقاط خارج از محدوده خانه مانند کارگاه و انبار.
 • مراقبت خیلی آسان از افراد سالمند خانواده به‌وسیله تنظیم کردن دوربین مدار بسته در مناطقی که آنها بیشتر وقت خود را آنجا می‌گذرانند. شما می‌توانید از اتاقی دیگر یا زمانیکه از منزل دور هستید، مراقب آنها باشید.
 • سر و صدای وحشتناک از طبقه پائین منزل را بدون بیرون آمدن از رختخواب می‌توانید شناسایی کنید. اگر شما در منزل خود در ساعاتی خاص صداهای عجیب و غریب می‌شنوید، دوربین های مداربسته را چک کنید تا ببینید چه اتفاقی می‌افتد قبل از اینکه مستقیماً به سمت منبع صدا بروید.
 • زمانیکه شما خارج از منزل هستید دوربین های مدار بسته امنیتی فقط برای دستگیری سارقین نیستند. در حقیقت زمانیکه وارد حریم خانواده، بچه‌ها و اموال شما می‌شوند به شما آرامش خاطر و اجازه می‌دهند تا ببینید در طول شبانه روز در منزل شما چه اتفاقاتی می‌افتد.
 • دستگیری سارقین یا مزاحمان در حالیکه سعی میکنند حفاظ‌ها را بشکنند.
 • بررسی وضعیت حیوانات خانگی زمانیکه دور از منزل هستید.
 • اطلاع از زمان برگشت بچه‌ها از مدرسه به خانه؛
 • اگر زنگ هشدار بر روی تلفن همراه شما فعال است و شما خارج از منزل هستید، می‌توانید بررسی کنید که چه اتفاقاتی افتاده و اینکه هشدار خطا بوده یا موضوع جدی بوده است.
 • زمانیکه دور از منزل هستید، می‌توانید ناظر و مراقب پرستار کودک خود باشید.
 • می‌توانید رفتارهای مشکوک اطراف خانه خود را ببینید که ممکن است شامل فرد غریبه‌ای باشد که مدت‌هاست خانه شما را تحت‌نظر قرار داده است.
 • می‌توانید زمانیکه دور از منرل هستید، عبور و مرورها و افرادی که اطراف خانه شما هستند را مشاهده کنید.
 • همانطور‌که می‌بینید چه شما در منزل ویا دور از منزل باشید دوربین‌های امنیتی می‌توانند بیش از مواردی چون دستگیری سارقین کاربرد داشته باشند. طیف گسترده‌ای از دوربین‌های امنیتی وجود دارد که هریک خدماتی متفاوت با هدفی خاص را ارائه می‌دهند. از دوربین های مدار بسته دام تحت شبکه، پن‌تیلت (پی.تی)، دید در شب، یا دوربین های مدار بسته مخصوص فضای بیرون استفاده کرد.

 

276 3

انواع دوربین‌های امنیتی

هنگام بررسی انواع دوربین‌های امنیتی به خاطر داشته باشید که خیلی از آنها مانند دوربین های مداربسته فضای باز، دوربین های دید در شب، دوربین‌های پی‌تی یا دوربین‌های آی.پی از نوع دوم، ویژگی‌های چندگانه دارند.

فهرست زیر به شما کمک می‌کند تا این ویژگی‌ها را بشناسید و مناسب‌ترین دوربین مداربسته را برای خود انتخاب کنید. در اینجا رایج‌ترین دوربین‌های امنیتی موجود در بازار و ویژگی‌های آنها ذکر شده است:

 • دوربین مداربسته ساده یا ثابت: دوربین مدار بسته ثابت دوربینی با هدف کلی نظارت است که نه حرکت می‌کند، نه تغییر جهت می‌دهد و نه زوم می‌شود.
 • دوربین مداربسته PTZ: دوربین های مداربسته پی.تی.زد می‌توانند به سرعت تغییر جهت دهند و یا زوم شوند حتی می‌توانند بر روی یک جسم در‌حال حرکت در یک نقطه متمرکز شوند که این به مدلی که شما خریداری می‌کنید، بستگی دارد. دوربین‌های پی.تی.زد، توانایی چرخش در زاویه بالا و پایین با توجه به فضای داخلی موتور را دارند. بسیاری از شرکت‌های امنیتی همچون هایک ویژن، داهوا، ورتینا و ... به شما اجازه کنترل از راه دور از طریق دوربین‌هایی که بر روی گوشی‌های هوشمند یا دیگر دستگاه‌‌های تحت وب فعال می‌باشند را می‌دهند.
 • دوربین بی‌سیم: این روزها بیشتر دوربین‌های امنیتی، بی‌سیم هستند. دوربین‌های مداربسته بی‌سیم از طریق اتصال به اینترنت به سیستم امنیتی شما متصل می‌شوند و بسیار آسان راه‌اندازی می‌شوند. معمولاً شما می‌توانید دوربین مدار بسته بیسیم خود را توسط یک تلفن هوشمند و یا کامپیوتر کنترل کنید. فایده دوربین‌های امنیتی بی‌سیم این است که مجبور نیستید برای اتصال آن‌ها به سیستم هشدار به درون خانه سیم‌کشی کنید.
 • دوربین دید در شب: دوربین های دید در شب با استفاده از فناوری مادون قرمز برای مناطقی که نور ضعیف دارند و ضبط کردن فیلم در شب مناسب می‌‌باشند.
 • دوربین مخصوص فضای باز: دوربین های مدار بسته مخصوص فضای باز، اغلب عناصر دوربین های دید در شب را دارند و ضد آب می‌باشند. این دوربین‌ها برای مشاهده کسی که پشت درب است بدون باز کردن درب و دیدن آنچه در خارج از منزل یا پشت حیاط اتفاق می‌افتد، بسیار مهم هستند.
 • دوربین آشکارساز حرکت: دوربین های مدار بسته آشکارساز حرکت می‌توانند به محض تشخیص حرکت، شروع به عکس‌برداری و فیلم‌برداری کنند. بنابراین شما ساعت‌ها فیلم ضبط شده بی‌مصرف نخواهید داشت. برخی دوربین‌های آشکارساز حرکت مانند دوربین‌های پی.تی می‌توانند بر روی حرکت یک چیز متمرکز شوند و آن را دنبال کنند.
 • دوربین مخفی: دوربین های مخفی به‌عنوان دوربین‌های نگهدارنده شناخته شده‌اند که می‌توانند در محل‌های مخفی ( قفسه کتاب، ظرف کلوچه، قسمت میانی اسباب روی میز و ...) نصب شوند و برای جاسوسی یا بررسی رفتارها مورد استفاده قرار گیرند که در غیر اینصورت بدون استفاده از این دوربین های مدار بسته، ممکن است بررسی سخت باشد. این دوربین ها به شما اجازه می‌دهند که مراقب و ناظر بر رفتار پرستار کودک خود باشید یا کودکان خود را در زمانیکه در خانه تنها هستند، ببینید.
 • دوربین دام: این دوربین‌های مداربسته به شکل گنبد هستند و معمولاً داخل منزل استفاده می‌شوند. بعضی از دوربین‌های دام، نوردهی مادون قرمز دارند و می‌توانند به‌صورتی طراحی شوند که امکان دستکاری آن‌ها نباشد. دوربین‌های دام عموماً پی.تی هستند و قادر به زوم کردن می‌باشند. به‌دلیل شیب سپر دوربین بسیاری از افراد نمی‌توانند بگویند که دوربین مداربسته در حال حاضر نمایی از آنها دارد یا خیر؟
 • دوربین تحت شبکه (IP): دوربین های مداربسته تحت شبکه دوربینی دیجیتال است که می‌تواند از طریق یک شبکه کامپیوتری یا اتصال پهن‌باند، داده‌ها را ارسال و دریافت کند. اکثر دوربین‌های مداربسته با این قابلیت را وِب‌کَم می‌نامند. زمانیکه صحبت از دوربین‌های خاص باشد نام رایج آنها " دوربین آِ.پی" یا " نِت‌کَم" است.

 

 

راهنمای نصب دوربین مدار بسته در فضای خارجی راهنمای نصب دوربین مدار بسته در فضای خارجی

نکاتی برای نصب و استقرار دوربین‌های امنیتی

اگر شما می‌خواهید دوربین مداربسته امنیتی را برای خودتان نصب کنید، ساده‌ترین راه این است که دوربین مدار بسته وای فای خریداری کنید زیرا دوربین‌های بی‌سیم، هیچ سیم یا کابلی ندارند که نگران ضربه خوردن به‌آن باشید. همچنین با دوربین‌های بی‌سیم می‌توانید فیلم‌ها را از طریق تلفن هوشمند یا سایر وسایل اینترنتی مشاهده نمایید. با در‌نظر گرفتن این موضوع مکان‌هایی در منزل وجود دارند که می‌توان دوربین‌های امنیتی را آنجا نصب کرد:

 • درب جلویی و عقبی: بیشتر مردم دوربین های مدار بسته را جلوی در منزل خود قرار می‌دهند اما آنها نسبت به درب پشتی بی‌توجه می‌شوند. در وهله اول راه ورود به داخل خانه برای سارقین درب پشتی می‌باشد.
 • مناطق پر رفت و آمد: اگر شما می‌خواهید در داخل خانه در جاییکه پر رفت و آمد می‌باشد، دوربین های مداربسته را قرار دهید، مکان‌هایی که یک مزاحم برای دسترسی به سایر قسمت‌ها طی می‌کند شامل راهروهای ورودی و اتاق نشیمن محل‌های مناسبی برای نصب دوربین مدار بسته می‌باشند.
 • دوربین مدار بسته خود را در جهت درست قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که دوربین‌ها در مؤثرترین زاویه برای ضبط تصاویر قرار بگیرند.
 • دوربین های مدار بسته دیجیتال با سنسور حرکت، زمانیکه یک مزاحم از کنار آن به‌طور مستقیم و به سمت آن حرکت کند، بهتر می‌توانند حرکت را تشخیص دهند. به همین دلیل راهروها و نقاط ورود به مکان‌های بزرگ بهترین نقطه برای قرار دادن این دوربین‌ها می‌باشند.
 • اتاق خواب‌ها: سارقین در وهله اول استاد غارت اتاق خواب‌ها می‌باشند، بنابراین ایده خوبی است که دوربین را آنجا قرار دهید. علاوه‌بر‌این، اگر می‌خواهید از دوربین های مدار بسته برای مراقبت از کودکان خود استفاده کنید، دوربین را در اتاق بچه‌ها قرار دهید. تصور کنید در حال پخت شام، کار کردن پشت میز کار یا تماشای تلویزیون در اتاق دیگر می‌باشید. در این حال به‌راحتی قادر به بررسی وضعیت کودک خود که خوابیده است، توسط تلفن هوشمند خود می‌باشید. دوربین‌های امنیتی مانند هر چیز دیگر در خانه شما نیاز به کمی تعمیر و نگهداری و مراقبت دارند آنها توجه زیادی نیاز ندارند اما نباید آنها را صرفاً راه‌اندازی کنید و بعد از آنها غافل شوید. لازم است بررسی کنید تا مطمئن شوید دوربین مداربسته به‌درستی کار می‌کند و اطمینان حاصل کنید که خط دید دوربین واضح باشد.

 

در اینجا به چند نکته اشاره کنیم که تضمین می‌کنند دوربین‌های مداربسته با توجه به توانایی‌هایشان به بهترین روش کار می‌کنند:

 • تمیز نگه داشتن دوربین‌ها: سعی کنید لنز دوربین مدار بسته خود را به‌صورت منظم تمیز کنید و اطمینان حاصل کنید که با گرد و غبار پوشیده نشده باشد. یک دوربین مدار بسته با دید تار نسبت به یک دوربین تمیز از کاربری کمتر برخوردار می‌باشد. شما باید لنز دوربین را تمیز و شفاف نگه دارید تا اگر کسی قصد شکستن حصار خانه شما را داشت، پلیس بتواند به‌وضوح شخص را شناسایی کند.
 • درخت‌ها و بوته‌ها: از درخت‌ها و بوته‌ها و موارد نظیر این‌ها و یا از لوازم اطراف خانه خود که ممکن است مانع چشم‌انداز دوربین شوند آگاه باشید. دوربین‌ها را در یک محل مناسب راه‌اندازی کنید و مطمئن شوید که خط دید روشن دوربین مدار بسته حفظ شده باشد.
 • مراقب عناصر و اجزاء تشکیل دهنده دوربین مدار بسته باشید. زمانیکه دوربین‌ها را در فضای باز قرار می‌دهید، اطمینان حاصل کنید که دوربین های مدار بسته ضدآب باشند. اگر خانه شما در منطقه‌ای با باران‌های شدید و طوفان واقع می‌باشد، مطمئن شوید که دوربین‌ها به‌درستی کار می‌کنند و هیچ عاملی لنز دوربین را نمی‌پوشاند.
 • بررسی منظم باطری دوربین: اگر دوربین های مداربسته شما سنسور حرکتی دارند، فقط حرکات شناسایی شده را ضبط می‌کنند. در نتیجه در مصرف انرژی صرفه‌جویی شده و نیازی نیست شما ساعت‌ها فیلم بی‌مصرف ضبط کنید. با‌این‌حال از عمر باطری دوربین مداربسته خود آگاه شوید تا زمانیکه نیاز شد آن را تعویض کنید.
افزایش دید در شب دوربین مداربسته 10 راه بهبود دید در شب دوربین مداربسته

 

منبع:ماهنامه سیباشهر

Thank you for rating this article. اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.