با ما تماس بگیرید

02126743685

call
shopping_cart
دسته بندی کالاها

آشنایی با سیستم تشخیص پلاک خودرو یا ANPR

 

سامانه تشخیص پلاک خودرو از طریق دوربین مداربسته

 علاوه بر تامین امنیت، از دوربین های مدار بسته در صنایع و کسب و کارهای مختلف، با اهداف مختلفی بهره گرفته می‌شود.

یکی از موارد مهم استفاده از سیستم‌های نظارت تصویری، راه‌اندازی سیستم تشخیص پلاک خودروها جهت کنترل و ثبت تردد خودروها، کنترل ورود و خروج، کنترل ترافیک، کنترل سرعت در جاده‌ها و غیره می‌باشد.

در این مقاله ابتدا پس از ارائه تاریخچه سیستم‌های ANPR (سامانه تشخیص پلاک)، به معرفی این نوع سیستم‌ها و نحوه عملکرد آن‌ها پرداخته، و سپس مزایا و موارد استفاده از آن‌ها را ذکر می‌کنیم.

با ما همراه باشید...

 

 

 

تاریخچه تشخیص پلاک خودرو

سیستم تشخیص پلاک خودرو یا پلاک خوان اولین بار در سال 1976 در مرکز تحقیق و توسعه پلیس انگلستان اختراع شد. این سیستم در سال 1979 به صورت نمونه تولید و وارد بازار تجاری گردید. اولین بار در سال 1981 یک ماشین سرقت شده توسط این سیستم کشف شد. این سیستم اولین بار بر روی جاده و تونل دارت فورت نصب گردید و از آن زمان این سیستم‌ها در کشورهای بسیاری مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

سامانه تشخیص پلاک خودرو در ایران

استفاده از سیستم پلاک خوان در کشور ما به چند سال اخیر برمی‌گردد.

دلایل عدم استفاده از سیستم‌های تشخیص پلاک در گذشته

 • یکی از دلایل عدم استفاده از این سیستم در ایران استفاده از حروف و اعداد فارسی در شماره پلاک‌های ایران می‌باشد.
 • اما دلیل مهمتر به تنوع پلاک‌ها موجود در ایران مربوط بود. در ایران بیش از 35 مدل پلاک مختلف استفاده می‌شد.

پس از ابداع پلاک ملی و یکسان شدن پلاک خودروها، شرکت‌های مختلفی شروع به تحقیق و توسعه این سیستم نمودند. پلاک وسایل نقلیه در ایران پس از سال 1383 به صورت استاندارد بین‌المللی درآمد.

 

 

 

سامانه تشخیص پلاک خودرو یا ANPR چیست؟

شماره پلاک خودرو یکی از مشخصات منحصر به فرد هر اتومبیل می‌باشد، که به کمک آن می‌توان راننده خودرو را احراز هویت نمود.

سامانه تشخیص پلاک خودرو یا ANPR سیستمی کاملاً مکانیزه است که با پردازش فیلم گرفته شده از خودروهای عبور کرده از مقابل دوربین مداربسته پلاک خوان، با استفاده از دانش پردازش تصویر، اطلاعات موجود در پلاک خودرو را به کمک OCR استخراج کرده و به حروف و کلمات واقعی تبدیل می‌کند.

مزایای سامانه تشخیص پلاک خودرو یا ANPR

یکی از مزایای استفاده از این سامانه نسبت به دیگر سامانه‌ها، آن است که نیازی به نصب و تجهیز خودروها به وسایل دیگری مانند GPS یا برچسب‌های رادیویی موسوم به تگ‌های RFID نمی‌باشد.

این سامانه با استفاده از دوربین های مدار بسته مخصوص (دوربین پلاک خوان)، تصویر خودرو در حال عبور را ضبط می‌کند. سپس تصویر جهت پردازش در اختیار نرم‌افزار تشخیص پلاک خودرو که بر روی یک رایانه نصب شده است ارسال می‌شود.

 • سیستم‌های پردازش پلاک خودرو امروزه دقتی بین 95% تا 98% دارند.
 • برخی از این سیستم‌ها قادر به تشخیص پلاک خودروهای در حال حرکت تا سرعت 200 کیلومتر بر ساعت می‌باشند.
 • از این سامانه می‌توان در زمینه‌های امنیتی و ترافیکی بسیاری بهره گرفت.

بخش‌های مختلف یک سامانه پردازش پلاک خودرو

 • واحد دریافت تصویر
 • واحد پردازش تصویر

تجهیزات واحد دریافت تصویر

تجهیزات واحد پردازش تصویر

 • کامپیوتر
 • نرم‌افزار پردازش تصویر جهت تشخیص پلاک

 

 

 

 

فرآیند تشخیص پلاک خودرو

مراحل تشخیص پلاک خودرو 

قدم اول: تصویربرداری

اولین قدم گرفتن عکس از خودرو در زمان مناسب است. یعنی باید زمانی که خودرو جلوی دوربین پلاک خوان قرار دارد، عکس‌برداری صورت گیرد. برای این کار سه روش وجود دارد:

 • فعال‌سازی سخت‌افزاری: یک سنسور که در مسیر خودروها نصب شده است مستقیماً به سیستم پردازش پلاک متصل است. به محض عبور خودرو یک سیگنال فرمان برای دوربین مدار بسته ارسال می‌شود تا دوربین مدار بسته پلاک خوان از خودرو عکس بگیرد.
 • فعال‌سازی از طریق نرم‌افزار: در این روش سیستم ANPR با یک نرم‌افزار دیگر از طریق شبکه ارتباط برقرار می‌کند که آن نرم‌افزار از طریق سخت‌افزار و سنسورهای مربوطه عبور خودروها از مقابل دوربین پلاک خوان مداربسته را تشخیص می‌دهد.
 • دریافت مداوم تصاویر: در این حالت سیستم ANPR برای گرفتن عکس از هیچ سنسوری فرمان نمی‌گیرد بلکه در این روش تصاویر از دوربین مدار بسته پلاک خوان به طور مستمر دریافت می‌شود و نرم‌افزار خود وجود خودرو در تصویر را تشخیص می‌دهد. وقتی که حضور خودرو تشخیص داده شد، از خودرو عکس گرفته می‌شود.

قدم دوم: پردازش تصویر

در مرحله بعد، عکس گرفته شده توسط دوربین مداربسته پلاک خوان توسط نرم‌افزار پلاک خوان دریافت می‌شود. ادامه این فرایند توسط نرم‌افزار نصب شده بر روی کامپیوتر انجام می‌شود.

مراحل پردازش تصویر

 • جدا کردن پلاک از تصویر
 • تنظیمات نور شامل کنتراست و برانتس در تصویر پلاک
 • جداکردن هر کاراکتر از پلاک
 • تطبیق کاراکترها با بانک اطلاعاتی و تبدیل کاراکترها به حروف یا عدد

سیستم‌های پردازش پلاک معمولاً به دو صورت در بازار به فروش می‌رسند:

 1. نرم‌افزار با قابلیت تشخیص پلاک خودرو
 2. نرم‌افزار و سخت‌افزار تشخیص پلاک خودرو

وابسته به مورد کاربرد یکی از این دو حالت ممکن است مناسب‌تر باشد:

سیستم پردازش پلاک

ثبات سیستم

تشخیص از فیلم ضبط شده

ارزش افزوده سیستم دوربین فعلی

نرم‌افزار به تنهایی

پایین

مناسب

متداول

نرم‌افزار و سخت‌افزار

بالا

نامناسب

مناسب نیست

 

 

 

 

 

مزایای اصلی استفاده از سیستم تشخیص پلاک خودرو یا ANPR

1. بالا بردن امنیت با تهیه گزارش‌های ورود و خروج خودرو

به وسیله این سیستم می‌توان اطلاعات مربوط به خودروهای ورودی و خروجی را ثبت نمود. شما بسیاری از کاربردها را خواهید یافت که در آنها یک نفر مسئول ثبت شماره پلاک خودرو و ساعت ورود و خروج آنها می‌باشد. با ترکیب این سیستم و روش‌های کنترل دسترسی وتداول برای افراد می‌توان یک گزارش دسترسی یکپارچه ایجاد نمود. با استفاده از این سیستم می‌توان تصاویر خودروهای عبوری را در بانک اطلاعاتی جهت کاربردهای بعدی ذخیره نمود.

2. کنترل دسترسی

با استفاده از ارتباط این سیستم به یک راه‌بند امکان تشخیص مجاز بودن تردد خودروها در ساعات تعیین شده از طریق تطبیق شماره خودرو با بانک اطلاعاتی از پیش تعریف شده وجود دارد. به این ترتیب می‌توان ورودی پارکینگ یک مجتمع را مکانیزه نمود.

 

سامانه تشخیص پلاک خودرو از طریق دوربین مداربسته

 

 

 

 

کاربردهای سامانه تشخیص پلاک خودرو

کاربردهای این سیستم به دو گروه کاربردهای مربوط به کنترل دسترسی و کنترل ترافیک تقسیم می‌شود.

کاربردهای کنترل دسترسی

1. پیاده‌سازی پارکینگ هوشمند

سیستم اتوماسیون کنترل تردد پارکینگ، امکان نظارت دقیق بر روند تردد خودروها از گیت خودرو، در سازمان‌ها، پارکینگ‌های عمومی و ... فراهم می‌سازد. در پارکینگ‌های عمومی انجام کلیه محاسبات ریالی جهت ورود و خروج و میزان توقف خودرو توسط سامانه راه‌بند و گیت راه‌بند کنترل می‌شود.

در سیستم‌های قدیمی از کاغذ برای ثبت ورود و خروج خودروها و پرداخت مبلغ ثابت استفاده می‌شد. در روش‌های جدیدتر اطلاعات خودرو به صورت دستی وارد کامپیوتر می‌گردید و مبلغ مربوطه بر اساس مدت توقف ثبت می‌شد. در این روش‌ها پس از ثبت شماره خودرو در کامپیوتر یک کارت RFID در اختیار راننده قرار می‌گیرد. استفاده از این کارت‌ها با این که بسیاری از مشکلات را برطرف می‌کند اما وقت‌گیر است، زیرا کارت باید از راننده پس گرفته شود و سپس مبلغ مربوطه تعیین شود. علاوه بر این گم شدن کارت یکی از معضلات است.

در سیستم‌های پردازش پلاک خودرو، شماره خودرو جای کارت را می‌گیرد. به این ترتیب علاوه بر حذف فیزیکی کارت و کاهش هزینه‌های مربوط به آن، مبلغ هزینه پارکینگ سریعا به راننده اعلام شده و سرعت ورود و خروج به پارکینگ افزایش می‌یابد.

پیاده سازی پارکینگ هوشمند با استفاده از دوربین های مداربسته در تشخیص پلاک خودرو

2. کنترل دسترسی اتوماتیک خودروها در مجتمع‌های مسکونی و ادارات دولتی

در مجتمع اداری یا مسکونی، در حال حاضر از روش درب اتوماتیک و ریموت کنترل استفاده می‌شود و یا از گیت‌هایی که توسط نگهبان کنترل می‌شود استفاده می‌گردد.

با استفاده از سیستم پردازش پلاک خودرو، شماره پلاک به عنوان مشخصه تعیین و تصدیق هویت خودرو استفاده می‌شود. شماره هر خودرو با بانک اطلاعاتی خودروهای مجاز تطبیق داده می‌شود، در صورت تایید ورود، گزارش ورود با ذکر زمان ورود در سیستم ثبت شده و فرمان باز شدن درب به صورت اتوماتیک توسط کامپیوتر به راه‌بند ارسال می‌شود. ثبت تصویر رنگی خودرو در کنار ثبت شماره پلاک اجازه شناسایی نسبی راننده را نیز در اختیار می‌گذارد.

3. ثبت تردد

در اماکن مختلفی شاهد هستیم که فردی مسئول ثبت شماره پلاک خودروها و ساعت ورود و خروج آنها می‌باشد. اماکنی از قبیل: پارکینگ‌های عمومی و نیمه عمومی، تعمیرگاه‌ها، شرکت‌های حمل و نقل، پایانه‌های حمل و نقل، اورژانس، انبارهای کالا. در تمام این موارد از یک نیروی انسانی و سیستم دستی یا حداکثر کامپیوتری برای ثبت تردد استفاده می‌شود. استفاده از نیروی انسانی علاوه بر بالا بردن احتمال خطا، هزینه‌های مربوط به حقوق و هزینه‌های جانبی که بابت فرد به سازمان تحمیل می‌شود را در پی دارد.

 

کاربردهای ترافیکی

1. کنترل و اخذ عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک

امروزه در شهرهای بسیاری (از جمله تهران) ورود خودروها به مرکز شهر به منظور کنترل ترافیک محدود شده است. از آنجا که استفاده از روش‌های سنتی (قرار دادن نیروهای پلیس در تمامی مبادی محدوده) هم پرهزینه و هم کم‌دقت است، راه حل‌های جدید برای کنترل و اخذ عوارض ورود به محدوده پرتردد شهرها پیشنهاد شده است.

یکی از این روش‌های مدرن که برای مثال در استکهلم و لندن نیز استفاده می‌شود، استفاده از فن‌اوری تشخیص پلاک خودرو است. در این روش، دوربین های مدار بسته پلاک خوان در تمامی مناطق طرح ترافیک نصب شده و ورود به محدوده طرح را ثبت می‌کنند. سپس فرصتی به راننده داده می‌شود تا عوارض ورود به منطقه طرح ترافیک را تا زمان مقرر پرداخت نماید. در غیر این صورت، راننده طبق قانون ملزم به پرداخت جریمه خواهد بود.

2. اخذ عوارض جاده‌ها و بزرگراه‌ها به صورت خودکار

از آنجا که وجود مانع بر سر راه خودروها در عوارضی‌ها باعث کند شدن حرکت، ایجاد ترافیک و استهلاک خودرو و جاده می‌شود، راه‌های مختلفی برای حذف موانع موجود در عوارضی‌ها پیشنهاد شده است. یکی از این راه‌ها استفاده از سامانه تشخیص پلاک خودرو می‌باشد. در این راه‌حل، خودروها بدون نیاز به توقف از عوارضی‌ها عبور می‌کنند و سامانه تشخیص پلاک خودرو شماره پلاک آنها را ثبت می‌کند. بر اساس شماره پلاک، عوارض مربوطه محاسبه می‌شود و راننده ملزم به پرداخت عوارض در زمان مشخصی خواهد بود.

اخذ عوارض جاده‌ها و بزرگراه‌ها به صورت خودکار با استفاده از دوربین های مداربسته در تشخیص پلاک خودرو

 

3. ثبت ورود و خروج و محاسبه مدت سفر

یکی از کاربردهای متداول این سیستم در بخش‌های تدارکاتی سازمان‌ها و شرکت‌های حمل بار جاده‌ای، جهت ثبت ورود و خروج کامیون‌ها یا تریلی‌های حامل بار و محاسبه مدت زمان سفر جهت کاربردهای مدیریتی می‌باشد.

علاوه بر این تخمین مدت زمان سفر یکی از کاربردهای مهم سیستم‌های ترافیک هوشمند می‌باشد. در این کاربرد، مسافران می‌توانند پیش از سفر به آمارها و اطلاعات مربوطه مراجعه کرده و تخمینی از مدت زمان سفر میان مبدا و مقصد خود داشته باشند. سامانه تشخیص پلاک خودرو یکی از راه‌حل‌های مناسب جهت این کاربرد به شمار می‌رود. در این راه حل، سامانه تشخیص پلاک خودرو در نقاط مختلف یک جاده نصب می‌شود ( برای مثال در مبدا و مقصد) و مدت زمان سفر را به صورت تفکیک شده برای هر خودرو محاسبه می‌کند. با تحلیل آماری این مدت برای تمامی خودروها می‌توان با دقت مطلوبی، متوسط و تغییرات آن در زمان‌های مختلف روز و هفته را در جاده اندازه گرفت و برای تصمیم‌گیری در اختیار عموم قرار داد.

4. اندازه‌گیری سرعت متوسط خودروها

علاوه بر روش‌های معمول اندازه‌گیری سرعت که در یک نقطه خاص سرعت خودروها را محاسبه می‌کنند، روش‌هایی نیز جهت محاسبه سرعت متوسط خودروها در یک مسیر وجود دارد. جهت اندازه‌گیری سرعت متوسط نیاز به تشخیص هویت خودروها در ابتدا و انتهای مسیر می‌باشد. تشخیص پلاک خودرو یکی از راه‌های مناسب جهت تشخیص هویت خودروها و اندازه‌گیری سرعت متوسط آنها می‌باشد. در این راه‌حل، دوربین های پلاک خوان در چندین نقطه از مسیر نصب شده و با ثبت زمان تردد خودرو از مقابل هر یک از آنها، امکان محاسبه سرعت متوسط خودرو میان هر دو نقطه متوالی وجود دارد. در این راه‌حل، حتی اگر رانندگان در مقابل این دوربین های مدار بسته ترمز کنند، تأثیر چندانی در سرعت متوسط محاسبه شده در مسیر نخواهند گذاشت و بنابراین تا حدی در مقایسه با روش‌های مبتنی بر سرعت نقطه‌ای برتری دارد.

اندازه‌گیری سرعت متوسط خودروها با استفاده از دوربین های مداربسته در تشخیص پلاک خودرو

 

5. جستجوی خودروهای سرقتی

با نصب سیستم پردازش پلاک خودرو در مبادی اصلی ورودی و خروج شهر می‌توان تشخیص داد خودروهایی که به دلیل مسایل جنایی و یا سرقت در حال جستجو هستند، در شهر حضور دارند یا خیر. این شیوه امکان استفاده از این سیستم بر روی خودروهای آگاهی و یا گشت جهت بررسی خیابان‌ها و گشت جهت بررسی خیابان‌ها و کشف خودروهای مورد جستجو وجود دارد.

جستجوی خودروهای سرقتی با استفاده از دوربین مداربسته در تشخیص پلاک خودرو

6. تشخیص عبور از چراغ قرمز

7. ثبت اطلاعات ترافیکی دقیق و جامع از تردد خودروها در معابر

 

 

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظرات کاربران  

0 حمید 20 خرداد 1397
ین برنامست چیه؟ همه میتونن نصب کنن یا از جایی دانلود بشه پاسخ دادن | گزارش به مدیر

نظر خود را بنویسید.